Main menu

Jäsenkirje 1995-4

Turussa 14.12.1995

Hyvä Suomen Wagner-seuran jäsen,

Jäsenmäärämme on 262. (31.12.94 197 jäs), josta 120 (108) Turun seudulta, 102 (62) pääkaupunkiseudulta ja 36 (24)muualta Suomesta. Ulkomailla asuvia on 4 (3).

JÄSENJULKAISUMME n:o 7/1995 on juuri ilmestynyt entistä monipuolisempana.

INTERNET

Seuramme on ensimmäisiä Wagner-seuroja maailmassa, jolla on oma www-kotisivu. Kotisivumme on Hannu Salmen laatima ja osoite on http://www.utu.fi/~hansalmi/sws/index.html. Sieltä löytyy tietoja toiminnastamme sekä Wagner- ja ooppera-aiheisia linkkejä, mm. monipuoliseen Hannu Salmen ylläpitämään Richard Wagner-Archiveen. Seuramme sähköpostiosoite (e-mail) internetissä on: haggblom@netti.fi. Olemme jo saaneet tätä kautta uusia jäseniä.

VUOSIKOKOUSKUTSU

SEURAN VUOSIKOKOUS, jossa käsitellään sääntömääräiset asiat (mm. hallituksen jäsenten ja tilintarkastajien valinta, tilinpäätöksen vahvistaminen ja vastuuvapaus vuodelta 1995, vuoden 1996 toimintasuunnitelma ja talousarvio, vuoden 1996 jäsenmaksu), pidetään Wagnerin kuolinpäivänä ti 13.2.1996 FYSI:n kurssitiloissa, os. Sibeliuksenkatu 3, 3. krs Turku klo 19.00. (Alaovella painetaan FYSI:n summeria.) Kokouksen jälkeen jatkamme Chereaun "Ringin" katsomista laserlevyltä HIFI-stereona, tällä kertaa "Siegfriedin" alkua n. 2 h. Kaikki mukaan! Tarjoilua.

WAGNER-SEMINAARI JA SEURAN 5-VUOTISJUHLAT TURUSSA LA 30.3.1996

Juhlavuoden kunniaksi vietämme la 30.3.1996 Wagner-päivää Turussa. Päivä alkaa Wagner-seminaarilla, jonka otsikkona on "Suomi Ringin kynnyksellä". Seminaari pidetään (uuden) Turun Konservatorion auditoriossa, Linnankatu 60, TURKU klo 9.30- n. klo 14. Ilmoittautuminen Peter Häggblomille/Uolevi Karrakoskelle (osoite ja puh. kirjeen alussa) viim. 15.3.1996, maksu jäseniltä 70 mk per osanottaja (opiskelijat ja -eläkeläiset 50 mk) ja muilta 100/70 mk. (Ks. tarkemmin SWS:n juhlasivu jäsenjulkaisussa nro 7). Ilmoittautuminen on myös mahdollista maksamalla osanottomaksu Suomen Wagner-seuran tilille ÅAB 660100-1205046, pankkisiirron "Viesti"-kohtaan kirjoitetaan: "sem, osanottajien lukumäärä ja ei-jäseniltä osoite". Lähetämme tarkemman ohjelman ilmoittautuneille.

Klo 15.30 on Wäinö Aaltosen Museossa, Itäinen Rantakatu 38, yleisölle vapaa Ring-aiheinen panelikeskustelu,vetäjänä YLE:n toimittaja Minna Lindgren. Sen jälkeen musiikkitapahtuma, jossa stipendiaattimme Johanna Rusanen, "Siegfried-idylli" Janne Haapasen johtamana ja "Parsifal kahdelle kitaralle", säv. M Parkkari.

Klo 19.30 teemana on "Wagner goes Kapakka", osoite: Svenska Klubben, Aurakatu 1 B. Vuosijuhlaillallisen hintaan 135 mk sisältyy alkujuoma, alkuruoka, pääruoka, kahvi ja alkoholittomat ruokajuomat. Illan aikana musiikkia, (mm. J. Haapasen orkesteri, stipendiaatti Johanna Rusanen) arpajaisia ja yllätyksiä. Illan juontaja: Raimo Lintuniemi.

Ilmoittautuminen ja mahdolliset pöytäjärjestys-toivomukset 15.3.96 mennessä Peter Häggblomille tai Uolevi Karrakoskelle (os. ja puh. kirjeen alussa), ja/tai maksamalla 135 mk per osanottaja Suomen Wagner-seuran tilille ÅAB 660100-1205046. Pankkisiirron "Viesti"-kohtaan kirjoitetaan: "Illallinen, nimi jos eri kuin maksaja ja ei-jäseniltä osoite".

Jos olet tulossa myös seminaariin maksun voi suorittaa samalla pankkisiirrolla. Majoitusmahdollisuuksista on kerrottu jäsenjulkaisussa nro 7. Yhdyshenkilönä U. Karrakoski.

PS. Pe 29.3. klo 19.30 on Turun Kaupunginorkesterin Beethovenkonsertti. (Ks. ork-ilm. jäsenjulkaisussamme nro 7.)

SWS:n OOPPERAMATKAT

KANSALLISOOPPERAN REININKULTA 15.6.1996

Järjestämme la 15.6.96 bussimatkan Turusta Helsinkiin Kansallisoopperan uutta Götz Friedrichin ohjaamaa "Reininkultaa" katsomaan. Esitys alkaa klo 19. Lippujen myynti on jo alkanut, joten meidän on saatava pikaisesti sitovat ilmoittautumiset viimeistään 10.1.96 Peter Häggblomille (os. ja puh. kirjeen alussa).

Lippukategoriat: P=permanto   220 mk 2=2. rivi keskeltä   180 mk ja 3= 3. rivi   80 mk.

Ilmoittautuminen vahvistetaan maksamalla lipun hinta 12.1.96 mennessä SWS:n tilille Liedon Sp 430915-260805. "Viesti"-kenttään kirjoitetaan "Reinink, kategoria: P tai 2 tai 3 ja nimi/nimet, jos eri kuin maksaja". Käytännön syistä pyydämme pääkaupunkiseutulaisia ja muita,jotka eivät tule bussiin, varaamaan lippunsa suoraan oopperasta puh. 90-4030 2211.

Bussi, jossa jaetaan oopperaliput, lähtee Kaupungintalon luota Aurakatu 2 klo 16.15. Tarjoilua. Matkan hinta n. 70-100 mk (1 suunta   50 mk) riippuu osanottajamäärästä ja peritään bussissa. Peruutusten sattuessa hyvitämme oopperalipusta mahdollisesti saatu jälleenmyyntihinta.

Toukokuussa 1996 on tarkoitus järjestää Kansallisoopperaan matka ja päästä seuraamaan "Reininkullan" harjoitusta sekä nähdä tai jopa tavata prof. Götz Friedrich. Palaamme tähän saatuamme oopperasta vahvistuksen.

SAVONLINNAN OOPPERAJUHLIEN TANNHÄUSER 3.-4.8.1996

Ensi kesän Savonliinnan Tannhäuser-matkalle ennakkoilmoittautuivat 28 henkilöä. Tämä rohkaisee meitä jatkamaan matkanjärjestelyjä ja tavoitteenamme on luonnollisesti täysbussi eli vähintään 40 matkallelähtijää. Jos olet kiinnostunut, niin ilmoittaudu välittömästi tai viimeistään 10.1.1996 Peter Häggblomille (os. ja puh. kirjeen alussa). Linja-automme lähtee la 3.8.96 klo 7.00 Turusta . Ajamme Hämeenlinnan rautatieaseman kautta, josta Tampereelta ja Helsingistä tulijat poimitaan klo 9.15. Majoitumme n. klo 15 kesähotelli Vuorilinnaan. Siellä on kahden hengenhuoneet (jossa kahdella huoneella yhteiset saniteettitilat).

Ooppera alkaa klo 19. Ooppera esitetään saksaksi, sen ohjaa Juha Hemanus ja johtaa Leif Segerstam. Henkilöt: Tannhäuser: Raimo Sirkiä, Venus: Marit Sauramo, Elisabeth:Gunnel Boman, Hermann: Matti Salminen ja Wolfram: Raimo Laukka.

Sunnuntai-aamupäivä on vapaa. Paluumatkalle lähdemme n. klo 14. Arvioitu saapumisaika Hämeenlinnaan klo 20 ja Turkuun n. klo 22.

Seuraavat maksut ja maksuaikataulut koskevat vain ns jälki-ilmoittautuneita. Ennakkon ilmoittautuneet noudattavat saamiaan omia maksuaikataulujaan (kirjeen 29.11.1995 mukaisesti):

Matkan hinta on jäseniltä 430 mk/hlö (sis. bussin ja majoituksen kahden h. huoneessa) + oopperalipun hinta. Lippuja saa A-I-katsomon 10. ja 14. riviltä   450 mk tai B-III-katsomon (seinän viereltä) riveiltä 9-12   330 mk. Yhden hengen huonelisä 90 mk. Matkan hintaan sisältyy hotellin aamupala. Ei-jäsenten hintoihin lisätään 30 mk/hlö.

Osanoton varmistamiseksi maksetaan vähintään oopperalipun hinta + 200 mk matkan hinnasta 12.1.1996 mennessä Suomen Wagner-seuran tilille ÅAB 660100-1205046. P-siirron kohtaan "Viesti" kirjoitetaan: Sav A tai B (ks. eo. lippukategoriat), osanottajan nimi, jos eri kuin maksaja ja (yksin matkaavan) mahd. huonetoveritoivomus, mikäli et ole jäsen kirjoita myös os. ja puh. Omavastuuksi jää 50 mk/hlö, jota ei palauteta mahdollisen peruuttamisen yhteydessä. Muilta osin palautamme peruutettaessa matkan hinnan + oopperalipuista saadun jälleenmyyntihinnan.

Viimeinen erä matkan hinnasta (230 mk) on mahdollisuus maksaa 14.5.1996 mennessä. Tili on sama kuin edellä.

Maksamalla koko paketin yhdellä kertaa 12.1.96 mennessä, voit vähentää matkan hinnasta 10 mk/hlö. Tällöin tulee matkan ja A-lipun hinnaksi yhteensä 870 mk ( 450+430-10); vastaavasti B-paketin hinta 750 mk (330+430-10). ("Viesti"-kenttään: Sav A+matka tai Sav B+matka). Matkan hinta majoituksineen on Hämeenlinnasta tulevilta 30 mk edellämainittuja hintoja alhaisempi eli 400 mk.

MUITA WAGNER-ESITYKSIå JA TULEVIA MATKASUUNNITELMIA.

Svenska Wagner-sällskapetin 25-vuotisjuhlissa saimme Tanskan seuran (perustettu 1994) puheenjohtajalta tietää, että Kööpenhaminan Ooppera esittää syksyllä 1996 "Meistersingerin". Tukholman oopperanjohtaja Eskil Hemberg kertoi että Kalle Holmbergin ohjaaman "Rheingoldin" ensi-ilta on helmikuussa 1997. Sen jälkeen on tarkoitus esittää muut "Ringin" osat kahden vuoden sisällä niin että "Götterdämmerung" on valmis jo syksyllä 1998.

Kuulimme Tampereelta että siellä tullaan esittämään "Lentävä Hollantilainen" syksyllä 1997. Tarkoituksenamme on järjestää matkoja Tukholman ja Tampereen esityksiin aikanaan.

Oikein hyvää ja rauhallista joulua ja menestyksellistä Uutta Vuotta toivottaen.

Suomen Wagner-seura r.y.

Uolevi Karrakoski, hall. pj.
Peter Häggblom, seuran rahastonhoitaja