Main menu

Jäsenkirje 1996-1

Turussa 1.3.1996

Hyvä Suomen Wagner-seuran jäsen,

Ilahduttavaa on jäsenmäärämme kasvu. Jäseniksemme on tähän mennessä liittynyt yli 300 henkilöä. Kun otetaan eronneet huomioon, jäseniä on nyt 289 jäsentä.

VUODEN 1995 TOIMINTAKERTOMUS, UUSI HALLITUS, JÄSENMAKSU 1996

Seuran vuosikokouksessa 13.2.96 vahvistettiin v 1995 tilinpäätös ja toimintakertomus. Jälkimmäisestä liitteenä kopio. Tilinpäätöksestä lähetämme pyynnöstä jäsenille kopion 5 markan postimerkkiä vastaan (kattaa valokopiokulut ja postituksen). Hallitukseen valittiin uudelleen Uolevi Karrakoski (jatkaa puheenjohtajana), Martti Parkkari, Janne Haapanen, Peter Häggblom, Outi Jaakola, Veli Vuorio ja Niina Eerikäinen, kaikki Turusta. Uusiksi jäseniksi valittiin Risto Suviala Turusta ja Uljas Pulkkis Helsingistä. Tilintarkastajaksi valittiin uudelleen A L Savolainen ja varalle K Holmberg.

Seuran talous on saatu vuoden aikana tyydyttävään kuntoon. Vaikka tilanne on edellistä vuotta huomattavasti parempi,kustannuspaineita vuodelle 1996 luovat lähinnä iso satsauksemme viisivuotisjuhlatilaisuuksiin sekä entistä juhlavammaksi suunniteltu 5-vuotisjulkaisu. Suuressa määrin talouden parantumiseen viime vuonna vaikuttivat jäsenten lahjoitukset. Tästä suurkiitos. Olemme jatkossakin kiitollisia kaikista pienistäkin vapaaehtoisista lahjoituksista. Mahdollista on esim. jäsenmaksun yhteydessä tehdä lahjoituksia paitsi toimintaa varten myös stipendirahastoon. Jäsenmaksut päätettiin pitää samana kuin 1995: eli 70 mk, (samassa osoitteessa asuvan) perhejäsenmaksu 40 mk sekä ainaisjäsenmaksu 750 mk. Uudet jäsenet voivat tilata vanhoja jäsenjulkaisuja nro 1-7 U Karrakoskelta   20 mk/kpl + lähetyskulut (ei jäs   25 mk).

WAGNER-SEMINAARI JA SEURAN VIISIVUOTISJUHLAT TURUSSA LAUANTAINA 30.3.1996.

Nyt on korkea aika ilmoittautua 5-vuotisjuhlatilaisuuksiimme la 30.3.1996 Turussa. Päivä alkaa Wagner-seminaarilla, jonka otsikkona on "Suomi Ringin kynnyksellä". Seminaari pidetään Turun Konservatorion auditoriossa, Linnankatu 60, TURKU klo 9.30- 14.30 (Keltainen bussi no 1, käynti Linnankadun pääovelta melkein isoa "numerosavupiippua" vastapäätä). Ilmoittautuminen P Häggblomille/ U Karrakoskelle (osoite ja puh. kirjeen alussa)viim. 15.3.1996, maksu jäseniltä 70 mk per osanottaja (opiskelijat ja eläkeläiset 50 mk) ja ei-jäseniltä 100 mk ( op/el 70 mk). Ilmoittautuminen vahvistetaan maksamalla osanottomaksu Suomen Wagner-seuran tilille ÅAB 660100-1205046,pankkisiirron "Viesti"-kohtaan kirjoitetaan: "sem, os-ottajien lukumäärä ja ei-jäseniltä osoite". Liitteenä ohjelma. Pyydä myös ystäviäsi mukaan seminaariin. Ars Musica myy Wagner-levyjä ja videoita seminaarissa ja WAM:ssa.

Klo 15.30 on Wäinö Aaltosen Museossa, Itäinen Rantakatu 38, yleisölle vapaa Ring-aiheinen panelikeskustelu,jonka jälkeen välittömästi musiikkitapahtuma, jossa stipendiaattimme Lappeenrannan laulukilpailun voittaja Johanna Rusanen, "Siegfried-idylli" Janne Haapasen johtamana ja "Parsifal kahdelle kitaralle", säv Martti Parkkari.

Klo 19.30 teemana on 'Wagner Goes Kapakka", osoite: Svenska Klubben, Aurakatu 1 B. Vuosijuhlaillallisen hintaan 135 mk sisältyy alkujuoma, alkuruoka, pääruoka, kahvi ja alkoholittomat ruokajuomat. Illan aikana musiikkia, (mm. J Haapasen orkesteri, stipendiaatti Johanna Rusanen) arpajaisia (päävoitto Bayreuthin Ring-lippu sekä runsaasti muita hyviä voittoja) ja yllätyksiä. Illan juontaja: Raimo Lintuniemi. Ilmoittautuminen ja mahdolliset pöytäjärjestys-toivomukset 15.3.96 mennessä Peter Häggblomille tai Uolevi Karrakoskelle (os. ja puh. kirjeen alussa), ja/tai maksamalla 135 mk per osanottaja Suomen Wagner-seuran tilille ÅAB 660100-1205046. Pankkisiirron "Viesti"-kohtaan kirjoitetaan: "Kapakka, nimi jos eri kuin maksaja ja mahd pöytäseuratoivomus". Tähän tilaisuuteen voit mielellään tuoda ystäviäsikin vaikkeivät olisikaan jäseniä. Jos olet tulossa myös seminaariin, maksun voi suorittaa samalla pankkisiirrolla. Edullinen majoitus on varausmerkillä "Wagner-seuran majoitus" neuvoteltu Rivoli Hotelista (ex-Hansa Hotel) Kristiinank. 9, puh 921-417000 fax 417722, 300 mk 2 hlön ja 250 mk 1 hlön huoneesta. Perhemajoitustiloista on tällä hetkellä puutetta. Pyydämme turkulaisia jäseniä ilmoittamaan U Karrakoskelle, jos teillä on mahdollisuus majoittaa ulkopaikkakuntalaisia opiskelijoita la 30.3.

KANSALLISOOPPERAN REININKULTA 15.6.1996

Järjestämme la 15.6.96 bussimatkan Turusta Helsinkiin Kansallisoopperan uutta Götz Friedrichin ohjaamaa "Reininkultaa" katsomaan. Esitys alkaa klo 19. Muutamia paikkoja (  80-220 mk) vielä jäljellä, joita voi tiedustella P Häggblomilta (os. ja puh. kirjeen alussa). Ilmoittautuminen viim. 16.3. vahvistetaan maksamalla liun hinta SWS:n tilille Liedon Sp 430915-260805. Ooppera esitetään saksaksi, sen johtaa Leif Segerstam. Henkilöt: Wotan: Jukka Rasilainen, Loge: Jorma Silvasti, Alberich: Esa Ruuttunen, Mime: Arild Helleland, Fasolt: Lennart Forsén, Fricka: Päivi Nisula, Freia: Eeva-Liisa Saarinen, Erda: Renée Morloc, Reinintyttäret: Riikka Hakola, Satu Vihavainen, Riitta-Maija Ahonen.

Bussi, jossa jaetaan oopperaliput, lähtee Kaupungintalon luota Aurakatu 2 klo 16.15. Matkan hinta 75 mk (1 suunta   50 ) peritään bussissa. Peruutusten sattuessa hyvitämme oopperalipusta mahdollisesti saatavan jälleenmyyntihinnan.

Emme ole vielä saaneet vahvistusta suunnitellusta matkasta Kansallisoopperaan seuraamaan "Reininkullan" harjoitusta ja tapaamaan Götz Friedrichia. Palaamme tähän, mikäli saamme oopperasta myönteisen vastauksen.

SAVONLINNAN OOPPERAJUHLIEN TANNHÄUSER 3.-4.8.1996.

Savonlinnan Tannhäuser-matkaa voi tiedustella 20.3. asti Peter Häggblomilta (os. ja puh. kirjeen alussa). Matkan ja B2-lipun hinta 2-h huoneessa jäseneltä 760 mk (ei jäs + 30 mk). Linja-automme lähtee la 3.8.96 klo 7.00 Turusta. Ajamme Hämeenlinnan rautatieaseman kautta, josta Tampereelta ja Helsingistä tulijat poimitaan klo 9.15. Majoitumme n. klo 15 kesähotelli Vuorilinnaan. Ooppera alkaa klo 19. Ooppera esitetään saksaksi, sen ohjaa Juha Hemanus ja johtaa Leif Segerstam. Henkilöt: Tannhäuser: Raimo Sirkiä, Venus: Marit Sauramo, Elisabeth: Gunnel Boman, Hermann: Matti Salminen ja Wolfram: Raimo Laukka. Palautekeskustelu sunnuntaina. Ks myös kirje 4/1995.

BAYREUTH

Olemme Richard Wagner International e.V:n myötävaikutuksella saaneet 20 jäsenellemme liput 13.8.-18.8.1996 Bayreuthin Ringin kokonaisesityksiin. Näistä on tarkoitus "Wagner Goes Kapakka"-tilaisuudessa jakaa arpajaisten päävoittona yksi ja sen jälkeen huutokaupalla myydä toinen lähtöhintaan 2000 mk. Muut 18 lippua on välitetty etukäteen ilmoittautuneille jäsenille. Jos et pääse Kapakkaan voit osallistua arvontaan maksamalla 50 mk/arpa ( tai 100 mk:lla 3 arpaa) Liedon Sp 430915-260805, viestikenttään "Bayreuth-arpa".

Vuoden 1997 Bayreuth-lippujen arvontaan osallistuvien jäsenten on ilmoitettava siitä 1.7.1996 mennessä kirjallisesti P Häggblomille, mielellään postikortilla. Ilmoittautuminen vahvistetaan maksamalla 20 mk:n/hlö ilmoittautumismaksu seuran tilille ÄAB (ks kirjeen otsikko). Arvontaan osallistumisen edellytyksenä on voimassa oleva SWS-jäsenyys (myös mahd. matkakumppanilta). Vuonna 1996 Bayreuthin kävijät (20 jäsentä) voivat osallistua vain mikäli muita lähtijöitä ei ole. Ilmoittautuessa voi esittää toivomuksena, parempi/kallis tai yleensä reunapaikka/vähemmän kallis paikka joko ensisijaisesti Ring-liput tai muut kuin Ring. Periaatteenahan on että seura saa pakettina vajaan viikon ajaksi joko Ringin tai "muut kuin Ring". Kustannuksista voi mainita v. 96 matkan osalta: Ring-lippusarja parketilta   1.780-2.880 FIM/hlö, omatoiminen matka Bayreuthiin lento+juna n. 2500-3.000 FIM, majoitus Bayreuthissa n. 200-400 FIM/hlö/yö, joten säästäminen kannattaa aloittaa heti.

MUITA WAGNER-TAPAHTUMIA

Radio-vihjeet: Keskiviikkoisin klo 14.30-15.00 ja torstaisin uusintana klo 10.15 (Suomen kesäaikaa tuntia myöhemmin) BBC World Servicen "Composer Of The Month" ohjelmassa on maaliskuussa vuorossa Richard Wagner. Lähetys kuuluu lyhytaalloilta 15070 ja 12095 kHz. YLE:n 1 lähettää Parsifalin (Bayreuth) pe 5.4. ja Rheingoldin (Milano) la 8.6. Classic FM lähettää pe 24.5. Rienzin. YLE:n 1:llä on paljon hyvää tietoa internet-osoitteessa:
http://www.yle.fi/ylenykko/musiikki/index.html
BBC:n osoite: http://www.bbcnc.org.uk/worldservice/

Helsingin Wagner-tapahtumasta 14.3.1996 on ohessa tietoja.

Den Norske Opera, Oslo (puh 99047-22427724 fax 22427877) esittää Ringiä huhti-toukokuussa 1996.

Pudasjärvelle on suunnitteilla tapahtuma Wagner Syötteellä 19-22.7.1996, aiheina mm. Ring, Tannhäuser, Kalevala. Projektin puuhamiehinä toimivat mm. Klaus Bremer ja Pekka Asikainen, jolta saa lisätietoja puh/fax 90-604681.

INTERNET

WWW-kotisivumme osoite näkyy kirjeemme logosta. Pyrimme jatkossa tiedottamaan tärkeimmät ajankohtaiset asiat myös sen kautta. Koska jäsenkirjeet ilmestyvät suhteellisen harvoin, saattavat tuoreimmat uutiset ilmestyä ensimmäiseksi juuri www-sivullemme. Seuramme sähköpostiosoite (e-mail) internetissä on : haggblom@netti.fi. Kaikki palaute on tervetullutta. Voit myös ilmoittautua tilaisuuksiimme sähköpostitse.

Hyvää kevättä ja tervetuloa vielä kerran kaikki viisivuotisjuhlatilaisuuksiimme toivottaa

Suomen Wagner-seura r.y.

Uolevi Karrakoski, hall. pj.
Peter Häggblom, rahastonhoitaja