Main menu

Jäsenkirje 1996-4

Turussa 12.9.1996, päivitetty 2.10.96

Hyvä Suomen Wagner-seuran jäsen,

Kesän aikana tehdyt onnistuneet oopperamatkat Kansallisoopperaan ja Savonlinnaan ovat kartuttaneet jäsenmääräämme jo 356 henkilöön.

Lähetämme ohessa uusille jäsenille elokuussa ilmestyneen jäsenjulkaisun. Jos et nyt saa tai et ole aikaisemmin saanut 5-vuotisjuhlajulkaisuamme niin pyydä Peter Häggblomilta puh 02-2322280.

Hallitus on perustanut kaksi ohjelmatoimikuntaa.

Helsingin toimikunnan jäseniä ovat: Pekka Asikainen (pj),Riitta-Liisa Mäkipaasi, Matti Luukkainen, Ilkka Paajanen, Elvi Pietilä, Uljas Pulkkis ja Jussi Törnwall.

Turun ohjelmatoimikunnan jäsenet: Hannu Salmi (pj), Reijo Ahola, Jopi Harri, Outi Jaakola, Arvi Koskela ja Sirpa Suoja.

BAYREUTH 1997 LIPPUJEN ARVONTA

Arvonnan antama järjestys ilmoitetaan niille 31 jäsenelle, jotka olivat määräaikaan mennessä ilmoittautuneet.

LUENTOTILAISUUDET TURUSSA

To 26.9.96 klo 18.00 M.A. Numminen kertoo Wagnerin musiikin käytöstä Bunuelin elokuvassa ANDALUSIALAINEN KOIRA sekä suhteestaan Wagneriin. Tilaisuus on Turun Kaupunginkirjaston ANDALUSIALAINEN KOIRA sekä suhteestaan Wagneriin. Tilaisuus on Turun Kaupunginkirjaston Musiikkikirjaston luentosalissa Linnankatu 2.

Ke 16.10.1996 klo 19.00 FT Hannu Salmi luennoi KATASTROFITEEMOISTA OOPPEROISSA FYSI:n tiloissa Sibeliuksenkatu 3, 3. krs. (Puutorilla, E&G-Klubista muutama askel Konserttitalolle päin, samassa portaassa kuin Korvacenter. Alaovella painetaan FYSI:n summeria.)

Ti 26.11.1996 klo 19.00 FM Marita Airakorpi luennoi saksalaisen filosofin LUDWIG FEUERBACHIN vaikutuksesta Wagneriin FYSI:n tiloissa Sibeliuksenkatu 3, 3. krs.

Luennoilla on tuttuun tapaan tarjoilua.

MATKAT

GÖTZ FRIEDRICHIN OHJAAMA REININKULTA KANSALLISOOPPERASSA 21.12.96, JONKA JÄLKEEN JATKOTILAISUUS OOPPERAN LÄMPIÖSSÄ.

Monet meistä pitivät Kansallisoopperan ja Götz Friedrichin ohjaamaa Reininkultaa niin hyvänä esityksenä, että sitä kannattaa käydä toistekin katsomassa. Olemme varanneet lippuja tähän la 21.12.96 klo 19.00 alkavaan esitykseen, jossa tällä kertaa laulaa mm. Matti Salminen.

Turusta olemme järjestäneet oopperaan linja-automatkan, lähtö Kaupungintalon luota Aurakatu 2. klo 16.00. Paluumatkalle lähdemme n. klo 23. Bussimatkan hinta n. 80-110 mk (yhteen suuntaan 60 mk) määräytyy lopullisesti osanottajien luvun mukaisesti. Bussin hinta peritään linja-autossa, jossa myös jaetaan oopperaliput ja iltapalalle ilmoittautuneille iltapalalipuke. Bussissa tarjoilua.

Oopperalippujen suuren kysynnän vuoksi meidän on saatava sitovat ilmoittautumiset to 10.10.96 mennessä Peter Häggblomille (os. ja puh. kirjeen alussa). Lippujen kategoriat ovat:
permanto =(P) à 300 mk
toinen parvi keskeltä = (2) à 220 mk
kolmas parvi laidalta = (3) à 50 mk

Ilmoittautuminen vahvistetaan maksamalla oopperalippu pe 11.10.96 mennessä SWS:n tilille ÅAB 660100-1205046. Pankkisiirron "Viesti"-kenttään pyydämme merkitsemään lippukategorian edellä suluissa olevia lyhenteitä käyttämällä (Esim. "Reinink, P tai 2 tai 3" ja myös mikäli joku muu suorittaa maksun puolestasi lipun "tilaajan nimen ja osoitteen").

Jos joudut peruuttamaan oopperaantulosi, seura pyrkii myymään lippusi. Hyvitämme Sinulle tällöin jälleenmyyntihinnan, josta vähennämme kulukorvauksena 10 mk. Peruutuspaikkoja voi kysyä Peteriltä myös 10.10. jälkeen.

Tällä kertaa olemme varanneet myös pääkaupunkiseutulaisille jäsenille ja muille, jotka eivät osallistu turkulaisille järjestettyyn linja-automatkaan 45 lippua, joita voi tilata 3.10. mennessä Peteriltä puh 02-2322280. Perimme näistä postissa lähetettävistä lipuista toimituskuluja 10 mk/lippu, jonka pyydämme maksamaan lipunmaksun yhteydessä. Luonnollisesti voit varata lippusi myös suoraan oopperasta puh. 09-40302211, varsinkin jos et osallistu iltapalaan.

Esityksen jälkeen on oopperan lämpiössä (2. kerros, vihreän seinällä olevan taideteoksen luona) n. klo 21.40 n 1-1,5 tuntia kestävä JATKOTILAISUUS, jossa vierainamme on Reininkullan laulajia, ja jota isännöi Helsingin ohjelmatoimikunnan puheenjohtaja korrepetiittori Pekka Asikainen.

Tilaisuudessa tarjoillaan iltapala (bratwurstia, hapankaalia ja olut/vesi) hintaan 65 mk/hlö. Illanvietto on samalla myös Helsingin alueen jäsenille tarkoitettu jäsentilaisuus, johon voivat ilmoittautua myös ne, jotka eivät ole 21.12. illan esitystä katsomassa. Sitovat ilmoittautumiset 1.12. mennessä Peterille. Maksu tilille ÅAB 660100-1205046 lipunmaksun yhteydessä 10.10. mennessä tai pelkkästään iltapalalle osallistuvien osalta 5.12. mennessä. Pankkisiirron viestikenttään sana ^Óiltapala^Ô ja kasvisruokaa haluaville maininta "kasvis".

TUKHOLMAN KUNINKAALLISEN OOPPERAN RHEINGOLD 7-9.3.1997.

Varaa allakasta viikonloppu 7.-9.3.97 (esitys la 8.3. klo 19.30), jolloin teemme Turusta Tukholmaan laivamatkan Kalle Holmbergin ohjaamaa Rheingoldia katsomaan. Matkasta tarkemmin seuraavassa jäsenkirjeessä.

SAVONLINNAN OOPPERAJUHLIEN PARSIFAL/RUHTINAS IGOR 1.-3.8.1997.

Onnistunut Tannhäuser-matkamme 8/96 innostaa meitä tiedustelemaan, onko kiinnostusta yhteiseen matkaan ensi kesän Savonlinnan/Mariinski Teatterin "Parsifalia/Ruhtinas Igoria" katsomaan. Mikäli riittävä osanottajamäärä saadaan kokoon, järjestämme bussimatkan Turusta ( lähtö pe 1.8.97 aamulla) Hämeenlinnan kautta Savonlinnaan. Kiinnostuneille järjestämme lauantaipäivänä käynnin Retretin näyttelyyn.

Bussimme ajaa Hämeenlinnan kautta ja täällä voi rautatieasemalla liittyä mukaan. Matkan hinnaksi tulee henkilöä kohti n. 720 mk (sis. bussin ja majoituksen hotelli Pietari Kylliäisessä kahden hengen huoneessa) + oopperalippu n. 350-500 mk/esitys. Pyydämme Sinua ennakkoilmoittautumaan 10.10.1996 mennessä Peter Häggblomille p. 02-2322 280. Sitovasta ilmoittautumisesta tiedotetaan myöhemmin, mikäli lähtijöitä on riittävästi.

TAMPEREEN LENTÄVÄ HOLLANTILAINEN 12.4.1997

Järjestämme matkan Turusta Tamperetaloon la 12.4.1997. Esitys alkaa klo 15. Ohjaus Arne Mikk, musiikinjohto Pertti Pekkanen. Jaakko Ryhänen/Martti Wallén, Cynthia Makris, Mati Palm/Esa Ruuttunen, Heikki Siukola/Raimo Sirkiä, Taru Valjakka, Pekka Arola. Tarkemmat tiedot seuraavassa jäsenkirjeessä.

MUUTA AJANKOHTAISTA

Euroopan vuoden 1996 kulttuuripääkaupungissa Kööpenhaminassa esitetään talven aikana Tannhäuser syys-lokakuussa, Meistersinger marras-helmikuussa ja toukokuussa 1997 Wieland Wagnerin ohjaama Hollantilainen. Det Kongelige Teaternin lippukassan puhelinnumero on 99045-33 69 69 69. Tukholmassa esitetään keväällä Reininkullan lisäksi Friedrichin ohjaama Parsifal. Lippukassan puhelin-n:o on 99046-8-248240.

Radion Ylen ykkönen lähettää mm. pe 25.10.96 klo 21.30 Wagneria, solistina Anita Välkki 70 v. la 16.11.96 Bayreuthissa 26.7.1996 äänitetyn Tristanin ( joht. D Barenboim).

INTERNET

Kotisivultamme http://www.utu.fi/~hansalmi/sws/ löytyy nyt myös Bayreuth-aiheisia linkkejä. Voit ilmoittautua matkoille ja muutenkin olla yhteyksissä meihin sähköpostiosoitteemme haggblom@netti.fi kautta.

Hyvää alkanutta syksyä toivottaa

Suomen Wagner-seura r.y.

Uolevi Karrakoski, hall. pj.
Peter Häggblom, rahastonhoitaja