Main menu

Jäsenkirje 1999-1

Turussa 25.1.1999

Hyvä Suomen Wagner-seuran jäsen,

MUISTILISTA SEURAN TOIMINNASTA

9.2. klo 18.30 Vuosikokous Turussa Park Hotelissa, jonka jälkeen video Soltin Ring-levytyksestä.
10.2 Tallinnan matkan ja Kansallisoopperan Götterdämmerung-lippujen maksu.
6-7.3. Tallinnan Götterdämmerung-laivaseminaari. Kokoontuminen Tallinkin terminaalissa klo 8.20 Lähtö Turusta klo 6.10
31.3. Kansallisoopperan Rheingold- ja Siegfried-lippujen maksu.
11.4. klo 15 Turun Sibeliusmuseossa, Manon Lescaut-esitelmä & Gigli & Tove Åman.
18.4. Manon Lescaut Tampere-talossa esitys alkaa klo 15. Lähtö Turusta klo 12.
21.5. Götterdämmerung (ensi-ilta) Kansallisoopperassa. Esitys alkaa klo18. Lähtö Turusta klo 15.
30.5. Götterdämmerung Kansallisoopperassa. Esitys alkaa klo 17. Lähtö Turusta klo 14.
6.6. Reininkulta Kansallisoopperassa. Esitys alkaa klo 19. Lähtö Turusta klo 16.
10.6. Siegfried Kansallisoopperassa. Esitys alkaa klo 18. Lähtö Turusta klo 15.

JÄSENASIAA

Jäsenmäärämme on jatkanut kasvuaan - meitä on nyt 562. Tervetuloa mukaan, kaikki uudet jäsenemme! Tavataan tilaisuuksissa ja matkoilla! Jos Sinulla on sähköpostiosoite, muista kertoa se seuralle. Lähetä sähköpostiviesti Peterille osoitteella haggblom@netti.fi niin voit halutessasi saada pikatiedotteita mm. radion ja TV:n Wagner-tarjonnasta ja muista ajankohtaisista seuran toimintaan ja Wagneriin liittyvistä asioista. Tutustu myös Internet-sivuihimme. VUOSIKOKOUSKUTSU

Seuran vuosikokous pidetään Turussa tiistaina 9.2.1999 klo 18.30 Park Hotelissa(Rauhankatu 1). Kokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat, mm. puheenjohtajan, hallituksen jäsenten ja tilintarkastajan valinta, tilinpäätöksen vahvistaminen ja vastuuvapaus vuodelta 1998, toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 1999 sekä vuoden 1999 jäsenmaksut. Kokouksen jälkeen katsomme videota, joka kuvaa legendaarisen Wagner-kapelli-mestarin Sir Georg Soltin työskentelyä Ringin levytyksen parissa Wienissä 1960-luvulla. Tervetuloa! Kahvi + pulla tarjoilu kokouksen osanottajille. KEVÄÄN TILAISUUDET

Su 11.4.1999 klo 15 Turun Sibeliusmuseossa, Piispan-katu 17 Manon Lescaut-esitelmä & Gigli & laulu. Ennen Tampereen oopperamatkaa järjestämme yhdessä Beniamino Gigli-seuran kanssa Turussa tilaisuuden, jossa tietoja Gigli-seurasta (puh.joht Torsten Brander) sekä Mats Liljeroosin ruotsinkielinen alustus Wagnerin vaikutuksesta Pucciniin ja hänen Manon Lescaut-oopperaansa. Tilaisuudessa esiintyy vuoden 1998 stipendiaattimme Tove Åman pianisteineen. Tove on luvannut esittää Manonin molemmat aariat sekä Wagnerin Elsan uni-aarian. Tilaisuuteen on vapaa pääsy. Tervetuloa Turkuun myös kauempaa. Muista tilaisuuksista kerromme seuraavassa jäsenkirjeessä. MATKAT

TALLINNA

6-7.3. Götterdämmerung-aiheinen laivaseminaari Helsinki-Tallinna-Helsinki sekä Rusalka Estonia-teatterissa. Matkalle lähdetään lauantaina 6.3. Helsingin Länsiterminaalista, josta Tallinkin Georg Ots-laiva lähtee klo 9.30. Terminaalissa muut kuin Turusta tulevat kokoon tuvat ryhmälähtöselvityksen luona Heikki Eskelisen johdolla klo 8.20. Turusta lähteville on bussikuljetus, joka lähtee Aurakatu 2:sta klo 6.10 aamulla. Muista ottaa PASSI mukaan!

Valitettavasti Georg Otsissa ei ole meille sopivan kokoista kokoustilaa, joten laivalla ei ole menomatkalla yhteistä ohjelmaa. Ennakkoon ilmoittautuneille ja maksaneille on laivalla kuitenkin yhteinen aamiainen klo 9.30. Matkatavarat voidaan säilyttää ilman maksua joko matkan ajaksi lukittavassa laivan yhteisissä tiloissa tai omassa säilytyslokerossa, joka maksaa 10 mk.

Tallinnaan saavumme klo 13. Ensimmäisen seminaaripäivän luennot pidetään heti perille tultuamme Viron Tietoakatemian salissa Toompeanmäellä, os. Kohtukatu 6, jonne meillä on oma kuljetus linja-autoilla Tallinnan satamasta. Arvioimme että pääsemme aloittamaan ohjelmamme n klo 14-14.30. Ohjelma:
-Tuomas Rauramaan luuttusooloja,
-Loone Ots, joka on Tarton Wagner-seuran puheenjohtaja ja Wagner-tutkija kertoo Skandinavian mytologiasta Götterdämmerungin perustana ja
-Matti Lehtonen esittelee illalla Estonia-teatterissa nähtävän Alexander Dargomyzhskin oopperan Rusalka.
Tilaisuus päättyy klo 16.30. Sen jälkeen on linja-autokuljetus hotelliimme Olümpia, os Liivalaia 33, jossa majoitumme.

Illan oopperaesitys alkaa klo 19 (varmista kellonaika lipusta) ja sinne mennään omin päin - matka hotellistamme Estoniateatteriin on n 700-800 metriä. Kaikilla on samanhintaiset liput talon kalleimmilta paikoilta.

Alexander Dargomyzhskin Rusalka on 4-näytöksinen ooppera, joka sai ensi-iltansa Pietarissa 16.5.1856. Dargomyzhski oli Pietarissa vaikuttava Wagnerin aikalainen (s 14.2.1813, kuollut 17.1.1869). Hänen tunnetuin oopperansa on Kivinen vieras (Kammenyij gost) - eräs lukuisista Don Giovanni-aiheisista oopperoista. Dargomyzhski oli yhdessä Glinkan kanssa yksi venäläisen kansallisen oopperan uranuurtajia. "Hänellä oli ennen kaikkea merkitystä sellaisten suurten oopperasäveltäjien kuin Musorgskin ja Tsaikovskin edeltäjänä, sillä hänen omat lahjansa eivät tehneet hänestä ensiluokkaista kykyä" (Osbornen-Lampilan Ooppera-kirja).

Tunnetuin Rusalka-aiheinen ooppera on Dvorakin v 1901 ensi-iltansa saanut. Tämä nähtiin Savonlinnassa Prahalaisten esittämänä 1990-luvun alussa. Muita Rusalka-säveltäjiä ovat Czerwinski 1874, Blaramberg 1888 ja A. Alexandrov 1913.

Matkan hintaan sisältyy aamupala hotellissa. Sunnuntaina ohjelma Tallinnassa on vapaa. Hotellihuoneet luovutetaan klo 12 mennessä. Satamaan menemme laivayhtiön yleisellä linja-autolla, joka noutaa meidät hotellista klo 14.30. (Varmista tarkka aika Tallinnassa.) Paluumatka tapahtuu Vana Tallinn -laivalla, joka lähtee Tallinnasta sunnuntaina klo 15.30. Laivalla meillä on kokoustila varattu koko paluumatkan ajaksi. Lukittavaan kokoustilaan mahtuu myös matkalaukkumme eli ne voi koko matkan ajan säilyttää siellä. Aloitamme sunnuntaipäivän seminaarimme heti laivan lähdettyä klo 15.30 tervetuliaismaljalla, jonka jälkeen kuulemme seuraavat esitelmät:
-Klaus Pylkkänen: Götterdämmerungin orkestraatio ja
-Prof. H.K. Riikonen Götterdämmerungin tulkinnoista ja vaikutuksista eri taiteissa.
Päätämme seminaarimme klo 17.30, jolloin ennakkoon sitä varanneet lounastavat (2. kattaus). Helsinkiin laiva saapuu klo 19. Linja-autokuljetus satamasta Turkuun, johon arvioimme saapuvan n klo 22.15.

Matkan hinta oopperalippuineen kahden hengen huoneessa on Helsingistä 550 mk ja Turusta 710 mk/hlö. Yhden hengen huonelisä on +140 mk. (Ei-jäseneltä matkan hintalisä on + 50 mk.) Hintaan sisältyy laivamatkat Tallinkin laivoilla, tervetuliaismalja paluumatkalla, kuljetukset Tallinnassa, yöpyminen hotellissa aamiaisineen sekä seminaariohjelma ja oopperalippu. Halukkaat voivat ilmoittautua yhteiselle menomatkan aamiaiselle klo 9.30 ja paluumatkan lounaalle klo 17.30. Näiden yhteishinta on tällöin 110 mk/hlö (säästö normaalihintaan verrattuna 14 mk). Matka ja mahdolliset lisät maksetaan oma-aloitteisesti 10.2. mennessä kokonaisuudessaan seuran tilille ÅAB 660100-1205046. Viestiksi: "Tallinna ja syntymävuosi" (esim "Tallinna s 49") sekä mikäli majoittuu 1 h huoneeseen "1hh" ja mikäli toivoo aamiais- ja lounaspakettia " ruoka". Vastuullinen matkanjärjestäjä Tallink-Finland Oy, jonka peruutusehtoja noudatetaan.

Koska huoneita on rajoitetusti saatamme joutua rajoittamaan "yhden hengen huone"-matkoja. Tällöin tarjoamme kahdelle yksin matkustavalle ja samaa sukupuolta olevalle majoittumista kahden hengen huoneeseen.

Seminaarimatka on periaatteessa loppuunmyyty (70 paikkaa) koska näin monet ovat jo ilmoittautuneet ennakkoon. Lista ennakkoilmoittautuneista näkyy tämän kirjeen lopusta. Pyydämme kaikkia ennakkoon ilmoittautuneita vahvistamaan osanottonsa ja samalla ilmoittamaan syntymävuotensa (matkustajan nimi ja syntymävuosi on nykyään laivamatkoilla pakollinen) tai kertovansa mahdollisesta esteestä osallistua Peterille puh 02-2322 280 välittömästi, kuitenkin viimeistään 10.2. mennessä. Jos emme siihen mennessä ole saaneet varmistusta tai maksua, niin katsomme että olet peruuttanut matkasi. Koska peruutuksia yleensä tulee, mahdollisia peruutuspaikkoja voi tiedustella Peteriltä.

TAMPERE

Su 18.4. teemme oopperamatkan Tampereelle, jossa esitetään Puccinin ooppera Manon Lescaut, pääosassa Karita Mattila. Esitys alkaa klo 15. Bussikuljetus Turusta á 80 mk lähtee klo12 Aurakatu 2. Linja-autossa Mats Liljeroosin kertoo meille oopperasta (ruotsiksi). Oopperalippujen hinnat 180- 360 mk. Muille kuin bussissa tuleville lähetämme oopperaliput postitse viimeistään n 1-2 viikkoa ennen esitystä. Matka on loppuunmyyty (100 lippua). Peruutuspaikkoja voi tiedustella Peteriltä. KANSALLISOOPPERA

Saimme Kansallisoopperasta kauan odotetut liput kevään 1999 Jumalten tuhon, Reininkullan ja Siegfriedin esityksiin. Suuren kysynnän takia välitämme (tässä vaiheessa, eli 10.2 asti) Jumalten tuhoon lippuja vain omille jäsenillemme. Reininkulta- ja Siegfried-lippuja voi vapaasti varata tuttavillekin.

Turusta tuleville oopperaliput jaetaan linja-autossa. Muut saavat lippunsa postin kautta kotiin. Turusta linja-automme lähtee joka esitykseen kolme tuntia ennen esityksen alkua osoitteesta Aurakatu 2.

GÖTTERDÄMMERUNG 1 (Gött 1)

ENSI-ILTA. Esitys pe 21.5.1999 klo 18 Bussikuljetus Turusta Aurakatu 2 klo 15 á 80 mk (peritään autossa)

A etupermanto á 510 mk
B 2.-parven keskiosa 410 mk
C 3.-parven keskiosa 190 mk

Tee varaus välittömästi tai 10.2. mennessä. Kerro myös tuletko linja-autoomme. Varaus vahvistetaan maksamalla oma-aloitteisesti ÅAB 660100-1205046, viesti esim "2 kpl Gött 1 A bus". Maksu myös 10.2.1999 mennessä.

GÖTTERDÄMMERUNG 2 (Gött 2)

Esitys su 30.5.1999 klo 17 Bussikuljetus Turusta Aurakatu 2 klo 14. á 80 mk (peritään autossa)

A permanto á 460 mk
B 2.-parven keskiosa 360 mk
C 3.-parven keskiosa 160 mk

Tee varaus välittömästi tai 10.2. mennessä. Kerro myös tuletko linja-autoomme. Varaus vahvistetaan maksamalla oma-aloitteisesti ÅAB 660100-1205046, viesti esim "2 kpl Gött2 B bus". Maksu 10.2.1999 mennessä.

Miehitys:

Siegfried: Stig Andersen
Gunther: Antti Suhonen
Alberich: Esa Ruuttunen/Kalevi Olli
Hagen: Matti Salminen
Brünnhilde: Karan Armstrong 21. ja 27. / Susan Marie Pierson 24 ja 30.5
Gutrune: Satu Vihavainen
Waltraute: Anna Larsson/Päivi Nisula
1. Norna Mette Ejsing
2. Norna Eeva-Liisa Saarinen
3. Norna Tuire Grönthal
Woglinde: Riitta-Liisa Korhonen
Wellgunde: Tove Åman
Flosshilde: Riitta-Maija Ahonen

RHEINGOLD (Rhein)

Esitys su 6.6.1999 klo 19 Bussikuljetus Turusta Aurakatu 2 klo 16. á 80 mk (peritään autossa)

Lähde kokemaan Reininkulta osittain uudella miehityksellä mm Fasoltina Johann Tilli ja Fafnerina Jyrki Korhonen (seuramme jäsen), molemmat jykeviä nuoremman polven Saksassa laulavia bassojamme, joita harvoin kuulee Suomessa oopperalavalla.

A permannon rivit 7-9 á 260 mk
B 2.-parven keskiosa 210 mk
C 3.-parven keskiosa 110 mk
D 3.-parven sivut 60 mk

Tee varaus 20.3 mennessä. Kerro tuletko linja-autoomme. Varaus vahvistetaan maksamalla oma-aloitteisesti ÅAB 660100-1205046, viesti esim "2 kpl Rhein A + bus". Maksu 31.3.1999 mennessä.

Miehitys:

Wotan: Esa Ruuttunen
Donner: Raimo Laukka
Froh: Ari Grönthal
Loge: Jorma Silvasti
Alberich: Kalevi Olli
Mime: Pertti Mäkelä
Fasolt: Johann Tilli
Fafner: Jyrki Korhonen
Fricka: Eeva-Liisa Saarinen
Freija: Satu Vihavainen
Erda: Mette Ejsing
Woglinde: Ritva-Liisa Korhonen
Wellgunde: Tove Åman
Flosshilde: Riitta-Liisa Ahonen

SIEGFRIED (Sieg)

torstai 10.6.1999 klo 18 Bussikuljetus Turusta Aurakatu 2 klo 15. á 80 mk (peritään autossa)

Lähde kokemaan Siegfried osittain uudella miehityksellä mm Brünnhildenä Susan M Pierson ja Fafnerina Johann Tilli.

A permannon kaksi viimeistä riviä á 260 mk
B 2.-parven keskiosa 260 mk
C 3.-parven keskiosa 110 mk
Tee varaus 20.3 mennessä. Varaus vahvistetaan maksamalla oma-aloitteisesti ÅAB 6 60100-1205046, viesti esim "2 kpl Sieg A + bus". Maksu 31.3.1999 mennessä.

Siegfried: Stig Andersen
Mime: Arild Helleland
Vaeltaja: Jukka Rasilainen
Alberich: Esa Ruuttunen
Fafner: Johann Tilli
Erda: Mette Ejsing
Brünnhilde: Susan Marie Pierson 10.6 ja Karan Armstrong 13.6
Metsälinnut: Anna-Kristiina Kaappola, Tove Åman, Tiina Vahevaara,
Corinna Mologni-Kuusiholma

RING 2000

Kansallisooppera muutti sittenkin meidän ja muiden pyynnöstä vuoden 2000 Ringin esitysaikataulunsa niin, että toisen syklin aikataulu on myös pitkän matkan päästä tuleville järkevä. Tervehdimme ilolla Kansallisoopperan muuttuneita vuoden 2000 Ringin esitysaikoja! (Päivämäärät vielä alustavia.) Ensimmäinen sykli: Das Rheingold 17.5., Die Walküre 21.5., Siegfried 28.5. ja Götterdämmerung 4.6.2000 Toinen sykli: Das Rheingold 7.6., Die Walküre 9.6., Siegfried 12.6. ja Götterdäm merung 15.6.2000. Olemme tehneet seuralle ennakkovaraukset molempiin sykleihin. Kerromme lisää saatuamme lopulliset tiedot mahdollisista päivämääristä ja hinnoista.

MUUTA AJANKOHTAISTA WAGNERIIN LIITTYVÄÄ

Sinfoniaorkesterien ohjelmistossa ympäri Suomea on tänä keväänä ilahduttavan paljon Wagnerin musiikkia. Siegfried-idyllin ovat valinneet ohjelmaansa Oulun kaupunginorkesteri 4.2., Lappeenrannan kaupungin-orkesteri 27.3. ja Helsingin kaupunginorkesteri 9.6. Lahden kaupunginorkesterin Suositut klassiset -konsertissa 11.2. kuullaan mm. Lohengrinin III näytöksen alkusoitto, Monica Groop tulkitsee Wesendonck-laulut Tapiola Sinfoniettan kanssa 2.3. ja Sinfoniaorkesteri Vivo esittää Pitkäperjantain ihmeen Parsifalista 10.4. Joensuussa ja 11.4. Kuopiossa. Oulun kaupunginorkesterin Matti Salminen -gaalakonsertissa 22.4. megabasso laulaa mm.Dalandin aarian Lentävästä hollantilaisesta."

Hyvää alkanutta vuotta ja antoisia musiikkielämyksiä toivottaa

Suomen Wagner-seura ry

Ilkka Paajanen
puheenjohtaja

Peter Häggblom
rahastonhoitaja