Main menu

Jäsenkirje 1999-4

Turussa 28.10.1999

Hyvä Suomen Wagner-seuran jäsen,

MUISTILISTA SEURAN TOIMINNASTA

La 6.11. mennessä vielä viimeiset varaukset Kansallisoopperan Ring-sykleihin keväällä 2000 ja Berlioz/Faustiin. Maksu varattaessa.
Pe 12.11. Jos olet ennakkoilmoittautunut Dresden-Praha-matkalle varmista tai peruuta varaus ja kerro lippu- hotelli ym toivomuksesi.
Ma 15.11. Turku klo 19 FYSI. Markku Lulli-Seppälän luento "Avaimia myyttien ymmärtämiseen".
Ma 15.11. Bassettin Ring-kirja vielä ennakkohintaan 98 mk. Wagner Weltweit tilattavissa vuodeksi 2000 á 140mk
Ti 23.11. Helsinki klo 19 Lallukka. Pikkujoulu Wagner-joulupukkien merkeissä. Ilm 12.11. mennessä.
Su 12.12. Turku klo 14 FYSI. Annukka Talvela kertoo Martti Talvelasta ja uudesta kirjastaan.
La 8.1.2000 Kansallisoopperassa Berliozin Faustin tuomio esitys alkaa klo 19. Bussi Turusta klo 16.
Su 16.1. Turku klo 16 Sibeliusmuseo. Jussi Törnwall Valkyyria-esitelmä "Ihmisestä on kysymys.".
Ti 25.1. Helsinki klo 18 Sibelius-Akatemian Aino Ackté - salissa Erilaisia Sigfried - produktioita, esittelee ja analysoi YLE:n 1:n toimittaja Klaus Pylkkänen.
Su 13.2. Turku klo 14 FYSI seuran vuosikokous.
Su 13.2. Turku n. klo 15 - n 17.30 FYSI Jopi Harrin luento Ringin johtoaiheista.
Ti 15.2. mennessä ennakkoilmoittautuminen ja maksu jäsenhintaan 129/99 mk Ring-seminaariimme Helsingissä 8.6.2000.

JÄSENASIAA

Kovien ponnistelujen jälkeen saatiin taas syntymään tuore WAGNERIAANI nro 14. Se on jälleen kerran ennätyk-sellisen paksu - peräti 80 sivua! Kiitos kaikille ahkerille ja taitaville kirjoittajillemme. Osa artikkeleista kuvaa viimeisen puolen vuoden ajalta seuran ja muitakin Wagner-tapahtumia ja osa aiheista ovat ikuisia kuten Jumalten tuhon libreton suomennos. Tervetuloa kaikki uudet ja vanhat jäsenet mukaan toiminnalliseen syksyyn ja alkutalveen!

TULEVAT TILAISUUDET

HELSINGISSÄ

Helsingin pikkujoulua vietetään Wagner-joulupukkien merkeissä tiistaina 23.11. klo 19 Lallukassa, os. Apollon-katu 13. Pääsemme mukaan Eero Tarastin ja H.K. Riikosen jo pikkupoikina aloittamaan Wagner-keskusteluun. Lisäksi musiikkia, ruokaa ja juomaa. Ilmoittautuminen tapahtuu maksamalla 120 mk seuran tilille Liedon SP 430915-260805 viimeistään 12.11. Maksuun viestiksi teksti: Joulu tai kasvisruokaa haluaville K Joulu. Hintaan sisältyy ruoka, salaatti, leipä, alkujuoma ja lasi viiniä tai pullo olutta. Maksukuitin alkuun siis merkintä K (=kasvisruoka), jos liharuoka (= kylmäsavuporolla täytetyt häränkääryleet) ei käy. Lisätietoja saa tarvittaessa Riitta-Liisa Mäkipaadelta, puh 040-519 5139, sähköposti: riitta-liisa.makipaasi@varma-sampo.fi.

Ti 25.1.2000 klo 18.00 "Erilaisia Sigfried - produktioita", lähinnä eri videoversioita esittelee ja analysoi YLE:n 1:n toimittaja Klaus Pylkkänen Sibelius-Akatemian Aino Ackté - salissa. Osoite: Töölönkatu 28, 4.kerros. Seuran järjestämä kahvitarjoilu.

TURUSSA

Ma 15.11. klo 19 Markku Lulli-Seppälä kertoo meille myyteistä ja myyttien maailmasta otsikolla "Avaimia myyttien ymmärtämiseen". Paikkana FYSI, Sibeliuksenkatu 3, 3 krs alhaalla summeri. Uusille jäsenille ja ei-turkulaisille tiedoksi, että paikka on Puutorin varrella, lähellä Konserttitaloa. Samassa talossa ja portaassa on Korvacenter.

Su 12.12. klo 14 Annukka Talvela kertoo Martti Talvelasta ja uudesta kirjastaan "Aina on polku eessä". Nimikoituja kirjoja saa ostaa tilaisuudessa á 150 mk (ovh 174 mk). Paikkana FYSI, Sibeliuksenkatu 3, 3 krs alhaalla summeri.

Su 16.1.2000 klo 16 Jussi Törnwall (Kansallisoopperan eläkkeellä oleva dramaturgi) kertoo meille Wagnerin Valkyyriasta otsikolla "Ihmisestä on kysymys.". Huom paikka! Sibeliusmuseo, Piispankatu 17.

Su 13.2. 2000 n. klo 15-17.30 Jopi Harrin luento Ringin johtoaiheista. Tervetuloa myös muut kuin turkulaiset! Tarjoilua. Ennen luentoa vuosikokous alkaen klo 14. Paikkana FYSI, Sibeliuksenkatu 3, 3 krs alhaalla summeri.

VUOSIKOKOUSKUTSU KOKOUKSEEN 13.2.2000

Kunnioitamme Richard Wagnerin kuolinpäivää pitämällä seuran sääntömääräisen vuosikokouksen Turussa sunnuntaina 13.2.2000 klo 14 FYSI:n tiloissa Sibeliuksenkatu 3, 3 krs, Puutorin laidalla (alhaalla summeri). Kokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat, mm. puheenjohtajan, hallituksen jäsenten ja tilintarkastajan valinta, tilinpäätöksen vahvistaminen ja vastuuvapaus vuodelta 1999, toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2000 sekä vuoden 2000 jäsenmaksut.

Heti kokouksen jälkeen n klo 15-17.30 Jopi Harrin luento Ringin johtoaiheista. Seura tarjoaa kahvit + pullat. Tervetuloa myös muut kuin turkulaiset!

ENSIMMÄINEN SUOMENKIELINEN RING-KIRJA

Ensimmäinen seuramme kustantama kirja tulee olemaan Uolevi Karrakosken suomentama Peter Bassettin kirja Uuden vuosituhannen Ring. Opaskirja Wagnerin Nibelungin sormukseen (Kirjan "Jumalten tuho" - kappale sisältyi Wagneri-aaniin nro 13). Tämä ensimmäinen suomenkielinen Ring-kirja (n 130 sivua) on tarkoitus saada painosta jouluun mennessä, ja tarjoamme sitä nyt jäsenille alennettuun ennakkohintaan á 98 mk + postituskulut 10 mk/lähetys.

Ennakkohinta koskee 15.11.1999 mennessä tehtyjä tilauksia maksuineen tilille ÅAB 660100-1205046. Tilaukset Peterille p 02-2322280, e-mail: haggblom@netti.fi. Tämän jälkeen hinta tulee olemaan 120 mk + lähetyskulut. Kirjakauppahinnaksi arvioidaan n 150-160 mk. Ks. Myös Wagneriaani nro 14 s 30.

KANSAINVÄLINEN RING-SEMINAARI HELSINGIS-SÄ TO 8.6.2000 KLO 9.00-17.15

Ensi kesän Helsingin Ring-syklin yhteydessä seuramme järjestää ensimmäisen kokopäiväisen kansainvälisen Wag-ner-seminaarin Suomessa 8.6.2000. Aiheenamme on Ringin jumalat ja sankarit sekä niihin liittyvät myytit. Seminaarin kieli on englanti.

Seminaari on tarkoitettu sekä omille jäsenillemme, joista valtaosa ymmärtävät englantia, että kaikille ulkomaisille Ringin ystäville, jotka tulevat kesäkuussa Helsinkiin. Seminaarin osanottomaksu on (ovella) 240 mk, mutta seuran jäsenenä ja ennakkoon ilmoittautumalla, voit päästä mukaan erittäin edulliseen jäsenetuhintaan 129 mk (jäsenopiskelijat/-eläkeläiset vain 99 mk). Ilmoittaudu Peterille p 02-2322280 tai haggblom@netti.fi.

Ilmoittautuminen vahvistetaan maksamalla oma-aloitteisesti osanottomaksu seuran tilille ÅAB 660100-1205046 15.2.2000 mennessä. Viesti "Ring-sem". Tämän jälkeen osanottomaksu jäsenille tulee olemaan 170 mk (op/el 130 mk).

Käytä nyt hyväksesi tilaisuutta ja ilmoittaudu seminaariin, jossa on mahdollisuus paitsi oppia paljon uutta ja kuunnella hyviä luentoja myös tutustua muualta päin maailmaa tuleviin Wagner-harrastajiin.

PRESS STOP! Wagneriaanin nro 14 painoon menon jälkeen on vahvistumassa myös kansainvälisesti hyvin arvostetun Wagner-tutkijan Barry Millingtonin osallistuminen seminaariin. Ao. ohjelmassa on tältä osin päivitetty tieto. Muilta osin voit lukea lisää kesäkuun 2000 tapahtumista Wagneriaanin sivuilta 75-77 tai pian www-sivuiltamme: englanninkieliset ajankohtaistapahtumat.

Tässä vielä Millingtonin esittely, mikä puuttuu Wagneriaanista:

Mr Barry Millington
Music critic for The Times, Reviews Editor for the BBC Music Magazine, lecturer and broadcaster; author/editor of five books on Wagner, including Wagner, The Wagner Compendium and The Ring of the Nibelung: A Companion, and has also contributed to various major publications on the subject. In 1999 he acted as dramaturgical adviser on the new production of Lohengrin at the Bayreuth Festival. He is known additionally as a broadcaster and lecturer, and as an organist he has given recitals with his wife, the trumpeter Deborah Calland. He has recently established a new music festival, the Hampstead & Highgate Festival, inaugurated in June 1999.

INTERNATIONAL RING SEMINAR IN HELSINKI THURSDAY 8 JUNE 2000.

IN THE FINNISH NATIONAL OPERA HOUSE, ALMINSALI, HELSINGINKATU 58, FIN-00251 HELSINKI.
Hosted by Suomen Wagner-seura ry

"Gods and Heroes According to Wagner´s Ring and the Norse Myths" 9.00-17.15

Registration at 9.00 hours.

Mr. Markku Lulli-Seppälä, Chairman of the Finnish Wagner Society: Greetings.

Josef Lienhart: Greetings and The Rings directed by Wieland Wagner in Bayreuth in The Fifties and Sixties; a slide-show presentation.

Professor Dr. Hannu Salmi: The Ring of the Nibelungen - The Nordic Perspective.

Coffee break

Mr. Derek Watson: Myth, Music and Symbolism.

Herr Pekka Asikainen: Die Kalevala und Der Ring des Nibelungen: Zwei Dichtungen als Gedächtnis der Urzeiten. This lecture is in German. Auf Deutsch.

Lunch break

Mr. Barry Millington: The Ring as Political Ideology: a re-appraisal of the tetralogy as a reflection of Wagner's political ideals.

Mr. Jari Sinkkonen: Der Ring des Nibelungen: Theatre of an Artist's Mind.

Mr. Peter Bassett: Myths Ancient and Modern; The Ring in the Age of Virtual Reality.

Coffee break Round Table (in English); Chair Mr. Matti Lehtonen. Will the Ring survive for another century? - The direction of com-ing productions? How will the mythical aspects of the Ring be tackled in the next 100 years? Panelists: the speakers (+ two more persons to be announced later)

17.15 End of seminar

Introductions and chair of the seminar Mr. Matti Lehtonen.

MATKAT

KANSALLISOOPPERA-FAUSTIN TUOMIO 8.1.2000

Berliozin Faustin tuomioon la 8.1.2000 klo 19 voi lippuja vielä varata Peteriltä la 6.11.99 asti, e-mail: haggblom@netti.fi. Hinnat:

A. permanto 360 mk,
B. takapermanto (toiseksi viimeinen rivi) 260 mk
C. 2- parven keskeltä 260 mk (loppuunmyyty!!)
D. 2 parven laidalta 210 mk tai
E. 3. parven laidalta 110 mk .

Maksu välittömästi seuran tilille ÅAB 660100-1205046. Viesti esim.: "Faust A-D + bus".

Linja-automme lähtee klo 16 Turusta Kaupungintalon luota Aurakatu 2. Bussimaksu 90 mk kerätään autossa.

Oopperaan ja säveltäjään voi perehtyä tuoreessa Wagneriaanissa nro 14 s. 23, jossa Uolevi Karrakosken artikkeli: Turistimatkalle Helvettiin; Faustin tuomio Suomen Kansallisoopperassa.

DRESDENIN PARSIFAL JA PRAHA 7.-14.4.2000

Kevään 2000 päämatkamme suuntautuu Dresdeniin ja Prahaan. Matka tehdään lentäen Hki-Praha-Hki. Meno CSA:n reittivuorolla perjantaina 7.4.2000 klo 14.20-15.45 ja paluu pe 14.4. klo 10.10-13.35. Vastuullinen matkanjärjestäjä OK-Matkat. Wagner-seuran puolesta matkanjohtajana toimii Peter Häggblom. Voimassaoleva passi on pakollinen. Viisumia ei tarvita Suomen kansalaisilta.

Sunnuntaina 9.4 lähdemme bussilla Prahasta Dresdeniin (n 200 km), missä näemme kuuluisassa Semper-oopperassa samana iltana Parsifalin, johon meillä on 50 lippua. Produktion ohjaa Theo Adam ja kapellimestarina on Semyon Bychkov. Lavastus ja puvustus: Rolf Langenfass. Miehitys: Gurnemanz - Kurt Moll; Parsifal - Poul Elming; Kundry - Hildegard Behrens; Amfortas - Jukka Rasilainen; Klingsor - Ekkehard Wlaschiha; Titurel - Johann Tilli.

Dresdenissä majoitumme hotelliin. Oopperaesitys alkaa klo 19 (alustava tieto). Dresdenissä meillä on opastettu kiertoajelu ja palaamme Prahaan illalla maanantaina 10.4.

Tätä kirjoitettaessa matkan hinta majoituksineen (Prahassa 6 yötä ja Dresdenissä 1 yö), ei ole vielä ihan selvä. Ilman oopperalippuja hintataso tullee olemaan:

A. Prahan hotelli taso *** tai **** hinta alkaen n 3650 mk (1 hengen huonelisä n. +1000 mk.)
B. Prahassa vaatimattomampi hotelli ** tai *** hinta n 3200mk (1 hengen huonelisä n 900-1000mk)

Dresdenissä hotellimme on Mercure Newa, joka sijaitsee kävelymatkan päässä historiallisesta kaupungista. Matkan hintaan sisältyy aamiainen hotelleissa sekä kaupunkikiertoajelu Dresdenissä OK-Matkojen suomenkielisen oppaan johdolla.

Lisätietoja Prahasta on OK-Matkojen esitteissä, joskaan kevään esite ei ole vielä ilmestynyt. (Esitteitä saa matkatoimistoista tai tilaamalla OK-Matkoista puh 09-615 555).

Matkalle mahtuu 50 henkilöä. Edellisen jäsenkirjeen pe-rusteella ennakkoon ilmoittautui runsas 60, joista siis n. 10 ovat tällä hetkellä jonotuslistalla. Pyydämme kaikkia ennakkoon ilmoittautuneita ottamaan yhteyttä Peteriin p 02-2322280 tai sähköpostitse: haggblom@netti.fi. Kerro siinä yhteydessä minkä tason hotellia toivot Prahassa ja mikäli haluat yhden hengen huoneen. Tässä yhteydessä varataan sitovasti Dresdenin Parsifalin oopperalippu. Kerro myös osallistutko Prahan opastettuun kiertokäyntiin á n 90 mk. Soita välittömästi tai viimeistään 12.11. Parsifal-liput jaetaan (50 ensimmäiselle listalla oleville) soittamisjärjestyksessä. Jos olet ilmoittautunut ennakkoon, etkä pääse tulemaan, pyydämme ilmoittamaan siitä viipymättä Peterille.

Parsifal-liput ovat kolmesta kategoriasta ja hinnaltaan seuraavat:
D1 20 kpl Permanto rivit 6 ja 7 á FIM 620
D2 21 kpl Permanto rivit 1, 2 , 3 ja 9 á FIM 385 (laidat)
D3 9 kpl 2. parvi rivi 1 á FIM 280 (laidat)

Soita ajoissa! Silloin on suurempi todennäköisyys saada valita sopiva lippukategoria.

Prahassa on ennakkotietojen mukaan mahdollisuus nähdä runsaasti oopperaesityksiä. Koska tiedämme, että matkalaisemme ovat niistä kiinnostuneita, otamme myös seuraaviin Prahassa esitettäviin oopperoihin sitovat ennakkovaraukset. Huom! Älä varaa samalle illalle kahta oopperaa, koska ne esitetään todennäköisesti suurinpiirtein yhtä aikaa.

P1 pe 7.4 Cosi fan tutte - Säätyläisteatteri (Estates) á 200 mk
P2 la 8.4 Patarouva Kansallisteatterissa (KT) á 160 mk tai
P3 la 8.4 Aida Valtionoopperassa (VO) á 190 mk
P4 ti 11.4 Boito Nerone (VO) á 110 mk
P5 ke 12.4. Gounoud Faust (VO) á 190 mk
P6 to 13.4. Philip Glass: The Fall of the House Usher VO) á 190 mk tai
P7 to 13.4. Carmen (KT) á 160 mk

Hinnat ovat alustavia. Prahan oopperoista keräämme maksun vasta loppumaksun yhteydessä.

R1. Prahan OK-Matkojen kaupunkikierros la 8.4, suomenkielinen opas á 90 mk. Kesto n kolme tuntia, josta kaksi kävellen.

OK-Matkojen muille retkille voi ilmoittautua paikan päällä.

Kun olet varmistanut ennakkovarauksesi ja sopinut majoitus- ja lippuvaihtoehdot, pyydämme vahvistamaan matkasi maksamalla oma-aloitteisesti 15.11.1999 mennessä Parsifal lipun hinnan + matkasta varausmaksua seuran tilille ÅAB 660100-1205046 seuraavasti:

2 hengen huoneessa asuvat:
Hotellivaihtoehto A: 500 mk/hlö
Hotellivaihtoehto B: 400 mk/hlö

1 hengen huoneessa asuva:
Hotellivaihtoehto A: 700 mk/hlö
Hotellivaihtoehto B: 600 mk/hlö

Kirjoita pankkisiirtoon: Praha ja hotellitasotoivomus A tai B, mahd. 1hh ja oopperalippukategoria Dresdenin Parsifalin kohdalla D1-D3 ja Prahan oopperoiden osalta P1-P7 sekä mahdollinen retki.. Siis esim. "Praha A, 1hh, D2, P1, P2 , P4, R1"

Kun olemme saaneet OK-Matkoilta lopullisen tarjouksen lähetämme matkalaisille kirjeen, jossa kerromme käytettävissä olevat hotellivaihtoehdot hintoineen sekä maksuaikataulusta.

Jos joudut peruuttamaan matkasi maksettuasi jo ennakon ja tämä tapahtuu viim. 28 vrk ennen matkan alkua, pidätämme omavastuuna 250 mk/hlö + oopperalipuista saamatta jäävä osuus. Muuten sovelletaan matkatoimistoissa yleisesti käytettäviä "Yleisiä valmismatkaehtoja" sekä OK-Matkojen lisäehtoja. Suosittelemme matkavakuutuksen ottamista, joka kattaa sairastapauksen yhteydessä myös peruutuskulut.

Turusta tuleville on oma bussikuljetus Vantaan lentokentälle ja takaisin. Hinta Turku-Vantaa-Turku on osanottajamäärästä riippuen n. 170-200 mk. Hinta peritään autossa. Pyydämme niitä turkulaisia, jotka eivät osallistu yhteiskuljetukseen kertomaan siitä. Muut tulevat kentälle omin neuvoin.

KANSALLISOOPPERA - HELSINKI RING 2000

Monet ovat jo varanneet kauttamme liput Kansallisoopperan RING-sykleihin. Esityksethän ovat olleet jo kauan loppuunmyytyjä Kansallisoopperan lippukassasta. Seurallamme sen sijaan on vielä lippuja jäljellä, ja nyt on viimeinen hetki vielä varmistaa lippu tähän merkkitapahtumaan, ja olla itse läsnä, kun Suomessa ensimmäistä kertaa esitetään Ring-sykli tetralogian muodossa. Aikaa on enää la 6.11.99 asti. Soita puh 02-2322280. Joudumme marraskuun 9. pv lunastamaan lippumme, ja sen jälkeen niitä ei enää ole mahdollisuus saada.

Syklilippu koostuu neljästä erillisestä näytöslipusta. Ennak-kotietojen mukaan 1. syklissä laulaa Brünnhilden osaa Armstrong ja 2. syklissä Pierson. Toisen syklin aikana järjestämme kansainvälisen seminaarin Helsingissä 8.6.2000, josta kerroimme aikaisemmin tässä kirjeessä. Linja-auto lähtee Turusta Aurakatu 2 aina kolme tuntia ennen esitysten alkua. Bussi maksetaan nyt poikkeukselli-sesti lippujen maksun yhteydessä, hinta yhteensä 350 mk/sykli (neljä matkaa). Pyydämme turkulaisia kertomaan varauksen yhteydessä, mikäli eivät osallistu linja-autokuljetukseen. Turkulaisten oopperaliput jaetaan linja-autossa. Muut saavat meiltä liput postitse.

Ensimmäinen sykli: Das Rheingold ke 17.5. klo 19, Die Walküre su 21.5. klo16, Siegfried su 28.5. klo 16 ja Götter-dämmerung su 4.6.2000 klo 16.

Lippuvaihtoehdot (koko sykli):

A 2.520 mk (1. parven keskiosa)
B 2.020 mk (permanto/1 parven laidat)
C 1.620 mk (2 parvi)
D 840 mk (3. parvi)

Näitä 1. syklin lippuja on runsaasti jäljellä. Mielellään voit houkutella tuttavatkin mukaan!! 1. Sykliin lipun saanti ei edellytä jäsenyyttä.

Toinen sykli: Das Rheingold 7.6. klo 19, Die Walküre 9.6. klo 18, Siegfried 12.6. klo 18 ja Götterdämmerung 15.6.2000. klo 17.

E 2.525 mk (1. parven keskiosa)
F 2.025 mk (permanto/1 parven laidat)
G 1.625 mk (2 parvi)
H 845 mk (3. parvi) - loppuunmyyty

Oma-aloitteinen maksu lipuista sekä bussista välittömästi varuksen jälkeen seuran tilille ÅAB 660100-1205046. Viestikenttään, joko "1. sykli" tai "2. sykli" sekä lippukategoria "A-H" ja "bus", jos tulet bussiin.

KANSAINVÄLINEN WAGNER-KONGRESSI BERLIINISSÄ 1.-4.6.2000

Vuosittainen RWVI:n kongressi pidetään ensi vuonna Berliinissä. Kongressiin on lähdössä hallituksemme edustaja(t). Kongressiin voivat osallistua myös tavalliset "rivijäsenet". Kongressin virallinen kieli on saksa, jota tulkataan yleensä simultaanisesti ranskaksi. Kongressivieraille on tarjolla runsaasti ohjelmaa, mm Tristan ja Isolde Deutsche Operissa 4.6.2000. Ilmoittautu-mislomakkeita saa tilata osoitteesta Richard Wagner Verband Berlin, Prof. Günther Fürstenau, Nickisch-Rosenegk Strasse 5, D-14129 Berlin, DEUTSCHLAND. Lisätietoja saa myös Peteriltä, e-mail: haggblom@netti.fi tai Markulta, e-mail: mils@netti.fi.

WAGNER WELTWEIT

Kansainvälinen kattojärjestömme Richard Wagner Verband International tarjoaa mahdollisuutta jäsenillemme tilata sen julkaisemaa jäsenjulkaisua "Wagner weltweit". Julkaisu ilmestyy 3 kertaa vuodessa ja sivumäärä on yleensä vähintään 100 per kerta. Se on monikielinen, pääkielenä saksa. Hinta vuosikerrasta on DEM 45 + pankkikulut. Tilaukset v 2000 osalta voi tehdä ilmoittamalla siitä Peterille, e-mail: haggblom@netti.fi ja maksamalla seuran tilille ÅAB 660100-1205046 15.11. mennessä FIM 140 (sis kaikki kulut) - Pankkisiirtoon viesti "W Weltweit". Toimitamme kaikki tilaukset yhdellä kertaa keskitetysti eteenpäin.

MUUTA AJANKOHTAISTA WAGNERIIN LIITTYVÄÄ

Tukholman Folkoperan on peruuttanut suunnitelmansa esittää Götterdämmerung keväällä 2000.

ARMOA, RITARI PARSIFAL!

Helsingissä Teatteri Pieni Suomi esittää näytelmän Armoa ritari Parsifal. Parsifal on metsän keskellä kasvanut poika, joka päättää ryhtyä kuningas Arthurin pyöreän pöydän ritariksi ja löytää Graalin maljan. Hyväuskoisesti mutta määrätietoisesti Parsifal etenee miekan ja äidin neuvojen avulla. Graalin maljan löytämisessä Parsifalia auttavat mm. taikuri Merlin ja ritari Gawan. Käsikirjoitus Sami Parkkinen; Ohjaus Vilppu Kiljunen; Musiikki Samuli Laiho. Yli 7-vuotiaille ja koko perheelle. Kesto noin 2 tuntia väliaikoineen.

Osoite: Pasilan näyttämö Ratamestarinkatu 5 (HPY:n karttasivu 25). Kulkuyhteydet: Juna Pasilan asemalle kävely-reitti juna-asemalta; bussi numero 17; raitiovaunu numero 7 (Kellosillan pysäkki).

http://www.pienisuomi.fi/info6.htm

Esityksiä esim pe 29.10 klo 12, 2.11. klo 12 ja 18.30, 3.11. klo 18.30, 6.11. klo 18.30

Hyvää alkanutta syksyä ja aktiivista Wagner-harrastusta
t. Suomen Wagner-seura ry

Markku Lulli-Seppälä
puheenjohtaja
e-mail: mils@netti.fi

Peter Häggblom
rahastonhoitaja
e-mail: haggblom@netti.fi