Main menu

Jäsenkirje 2001-1

Turussa 8.3.2001

Hyvä Suomen Wagner-seuran jäsen,

MUISTILISTA SEURAN TOIMINNASTA

Ke 28.3. klo 18.30 Helsinki: Wagner-kirjallisuusilta, Lallukka
  Ti 3.4. klo19 Turku: Jussi Törnwallin Reininkulta-luento, Park Hotel.
To 5.4. klo 19 Wagneria Helsingin kaupunginorkesterin konsertissa, Finlandiatalo.
Ke 25.4. klo 19 Turku: Hannu-Ilari Lampilan Verdi-Wagner -luento, FYSI.
To 10.5. Konserttimatka Lahteen, lähtö Helsingistä klo 17.
Ke 16.5. klo 19 Turku: Marita Airakorven luento Musiikin kasvattava merkitys antiikin ihmiskuvassa ja Anthony Johnsonin luento Nietzsche, Wagner and the modes of Antics, Park Hotel.
Ma 18.6.-to 21.6.Mahdollinen oopperamatka Pietariin Ring 2001 Kansallisoopperassa:
1. sykli 7.-26.8
2. sykli 29.8.-6.9. Bussi Turusta 3 h ennen esityksen alkua.
Ke 5.9. klo 9-13 Helsinki: Miniseminaari Ring-syklin yhteydessä.
La 22.9. Retki Järvenpään Villa Kokkoseen. Lähtö Helsingistä klo 13.
5.-6.10. Alustavasti seuran 10-vuotisjuhlat Turussa, Wagner-konsertteineen

Yleistä

Seuran vuosikokouksessa 11.2.2001 vahvistettiin vuoden 2000 tilinpäätös ja vuosikertomus sekä toimintasuunnitelma vuodelle 2001. Jälkimmäiset ovat luettavissa oheisesta Wagneriaanista nro 17. (Julkaisu lähetetään kaikille v 2000 jäsenmaksunsa maksaneille.)

Puheenjohtajaksi valittiin uudelleen Markku Lulli-Seppälä Piikkiöstä. Hallituksen muiksi jäseniksi valittiin Martti Parkkari, Peter Häggblom, Outi Jaakola, Jopi Harri ja Heikki Virri, kaikki Turusta, Annikki Juhakoski Raisiosta sekä Riitta-Liisa Mäkipaasi Helsingistä ja Heikki J. Eskelinen Espoosta (kaikki jatkavat). Tilintarkastajaksi valittii Tapio Eriksson Porista uudelleen ja varalle Stig Gerke Turusta.

Uutta työnjakoa: Peter Häggblomin liian suureksi kasvaneen työtaakan keventämiseksi on hallituksessa päätetty mm. seuraavista muutoksista: Jäsenrekisterin ylläpitoa (mm. osoitteenmuutokset, sähköpostiosoitteiden päivitykset ja jäsenmaksujen kirjaamiset) sekä uusien jäsenten rekisteröimistä hoitaa jatkossa seuran sihteeri Jopi Harri, e-mail: jharri@utu.fi, Kellonsoittajank. 3-7 C 73, 20500 Turku, puh. 02-251 8038 tai 040-574 3226.

Kirjojen ja vanhojen Wagneriaanien myyntitoimintaa hoitaa jatkossa Outi Jaakola, e-mail: outi.jaakola@luukku.com, Juhannuskatu 22 as. 2, 20100 Turku, puh. 02-2547615 tai 050-350 1563.  Outi on myös koonnut tämän jäsenkirjeen materiaalin. Näin on tarkoitus tehdä myös jatkossa.

Säännöt

Vuosikokouksessa hyväksyttiin seuran uudet säännöt, jotka astuvat voimaan, kun ne on rekisteröity yhdistysrekisteriin.

   Sääntömuutoksen pääkohdat ovat:

    Pitkäjännitteisempi hallitustyöskentely (hallituksen jäsenten ja puheenjohtajan toimikausi olisi kaksi vuotta nykyisen yhden vuoden sijasta).
    Mahdollisuus määrätä nuorisojäsenille jatkossa alhaisempi jäsenmaksu. Myös yhteisöjäsenille oma jäsenmaksu.
    Kirjata seuran tarkoitukseksi myös Wagner-aiheisen kustannustoiminnan harjoittaminen.

   Vuoden 2001 jäsenmaksu

Jäsenmaksujen oltua neljä vuotta peräkkäin samalla tasolla, vuosikokouksessa tehdyn päätöksen mukaan  jäsenmaksu on vuonna 2001 vuosijäseneltä 100 mk (ent 80 mk), perhejäseneltä (toiselta samassa osoitteessa asuvalta) 50 mk (40 mk) ja ainaisjäseneltä 1000 mk (750 mk). Perusteluna mm. huomattavasti supistunut matkoille osanotto, jolloin matkoista odotettavissa olevat tuototkin vähenevät. Muut perustelut käyvät ilmi v 2001 toimintasuunnitelmasta, jonka löydät oheisesta Wagneriaanista.

Pyydämme ystävällisesti maksamaan oheisella pankkisiirrolla kahden viikon sisällä tilille Liedon SP 430915-260805. Merkitse viitenumero, jos maksat automaatilla/päätteellä.

Jos pankkisiirto katoaa, pyydämme siitä huolimatta maksamaan jäsenmaksun ensi tilassa eo. tilille. Tässä tapauksessa maksat ilman viitepankkisiirtoa, jolloin merkitset viestikenttään: jäsenm ja mikäli jäsenen nimi poikkeaa maksajan nimestä jäsenen nimen tai jäsennumeron (ks osoitteestasi).

Kaikkien ajoissa jäsenmaksunsa maksaneiden kesken arvomme levypalkinnon. Bayreuth-lippujen arvontaan osallistuminen edellyttää jäsenmaksun suorittamista ajallaan.

Maksamalla jäsenmaksusi nyt varmistat, että saat myös loppuvuoden Wagneriaanin. Samalla säästät meitä siltä työltä, joka aiheutuu, kun muistutamme niitä, jotka unohtavat maksaa.

Jäsenmaksun yhteydessä (tai muutoin) seura ottaa edelleen kiitollisuudella vastaan lahjoituksia stipenditoimintaa tukemaan. Pienetkin vapaaehtoiset lahjoitukset ovat tervetulleita.

TULEVAT TILAISUUDET

TURUSSA

Ti 3.4. klo 19 Park Hotel, Rauhankatu 1. "Alussa oli uni", Dramaturgi ja pianisti Jussi Törnwallin Reininkultaa käsittelevä luento musiikkinäyttein. Tällä hän päättää sarjansa, jossa aiheena ovat olleet Ring-tetralogian eri oopperat. Sarja alkoi Turussa jo 3.3.1994 Jumaltentuhoa käsittelevällä luennolla. Kahvi/tee ja pulla 25 mk.

Ke 25.4. klo 19 FYSI, Sibeliuksenkatu 3, 3 krs. Oopperahistorian kaksi giganttia Verdi ja Wagner vaikuttivat samanaikaisesti. Kumpikin oli syntynyt v. 1813 ja Verdi eli 18 vuotta Wagneria kauemmin. Nyt, kun maailma viettää Verdin kuolinvuoden 100-vuotisjuhlaa, olemme pyytäneet mm. Verdin ystäväksi tunnustautuvan HS:n musiikkitoimittajan Hannu-Ilari Lampilan puhumaan aiheesta Verdi-Wagner. Pääpaino juhlahenkilön kunniaksi tällä kertaa Verdissä. (Lue vielä huhtikuun sähköpostiviestimme ja/tai katso "Turkulaisessa" oleva ilmoituksemme siltä varalta, että Lampilalle tulee jokin yllättäviä työeste, jonka takia ajankohta täytyy muuttaa. Soita Peterille, jos sinulla ei ole sähköpostia, ja haluat varmistua siitä, että päivämäärä pitää.)

Ke 16.5. klo 19 Park Hotel, Rauhankatu 1. Marita Airakorpi puhuu aiheesta: Musiikin kasvattava merkitys antiikin ihmiskuvassa. Miksi Platonin Valtiossa eräät musiikin sävellajit luokiteltiin kielletyiksi? Toisena puhujana Anthony Johnson, jonka aiheena: Nietzsche  Wagner and the modes of Antics. Kahvi/tee ja pulla 25 mk. Varaa lokakuun ensimmäinen tai toinen viikonloppu (tod.näk. 5.-6.10) ja tule Turkuun  seuramme 10-vuotisjuhliin.  Perjantai-iltana on suunnitteilla  Turun Kaupunginorkesterin Wagner-konsertti (mm C-duuri sinfonia) ja lauantaina todennäköisesti juhlat jatkuvat.

HELSINGISSÄ

Ke 28.3. klo 18.30 Wagner-kirjallisuusilta. Paneelin puheenjohtajana eläkkeellä oleva YLE:n musiikkiosaston päällikkö Antero Karttunen, paneelissa ainakin Pekka Asikainen ja Eero Tarasti. Tilaisuus on Lallukassa, os. Apollonk. 13. Lisätietoja Cristina Anderssonilta: cristina.anderson@develor.fi. Jos et omista sähköpostia, voit soittaa numeroon 0400-633 190.

To 5.4. klo 19.00 Helsingin kaupunginorkesterin konsertissa laulaa Lilli Paasikivi Wagnerin Wesendonk-laulut. Konsertin johtaa Janos Fürst ja ohjelmassa on myös Väinö Raution sävelruno Kuutamo sekä Sergei Prokofjevin Romeo ja Julia balettimusiikkia. Seuralla ei ole erikseen lippuja. Niitä saa Finlandiatalosta klo 9.00-16.00 ja tuntia ennen konserttia sekä Lippupisteen toimipisteistä: Stockmann-tavaratalot, Sokos-tavaratalo, Lippurex/Lasipalatsi, LänsiAuto Areena, SuperKesport Suomenoja, Sesto Etujätti Friisilä. Hinnat 80-100 mk, eläkeläiset 50 mk, opiskelijat 20 mk. Tule väliajalla tapaamaan tuttuja portaiden yläpäähän tarjoilutiskin oikealle puolelle!

To 10.5. Konserttimatka Lahteen

Onnistuimme saamaan melkein loppuun varatusta Sibeliustalosta 25 lippua torstaina 10.5.2001 pidettävään Sinfonia Lahden konserttiin. Kapellimestarina on Osmo Vänskä ja solisteina Natalie Stutzmann, altto, ja Olaf Bär, baritoni. Ohjelma: Haydn: Sinfonia nro 92 G-duuri, Oxford;  Macmillan: World^Òs ransoming; Mahler: Des Knaben Wunderhorn.

Charter Tuomen bussi lähtee Helsingin Linja-autoasemalta tilausbussilaiturista (keskellä Linja-autoasemaa Annankadun kohdalla) tasan klo 17.00. Klo 18.30 meille on Sibeliustalon ravintolassa kahvitarjoilu (kahvi ja kinkku-parsapiirakka). Tilaisuudessa on mukana Sibeliustalon johtaja Antti Vihinen, joka myös on seuramme jäsen. Konsertti alkaa klo 19.00. Paluu Helsinkiin konsertin päätyttyä.

Osallistumismaksu 320 mk sisältää bussimatkan, konserttilipun ja kahvitarjoilun. Ilmoittaudu Maini Mannerkoski-Willmanille joko puhelimitse 0400-638 891 tai 014-889151 tai sähköpostitse mannerko@nettilinja.fi ja maksa osallistumismaksusi Suomen Wagner-seuran tilille OKOPANKKI Tapiola 572115-287136 ehdottomasti viimeistään 10.4.2001. Huom. Kasvissyöjät voivat saada kasvispiiraan, kunhan mainitsevat siitä Mainille.

5.9. Miniseminaari Ring-syklin yhteydessä

Suomenkielinen puolen päivän seminaari järjestetään 5.9. Yritämme saada seminaarin oopperan Alminsaliin, mutta ooppera ei muiden avoinna olevien varausten vuoksi ole vielä pystynyt vahvistamaan, onko se käytettävissämme. Sibelius-Akatemia on toinen vaihtoehto. Seminaarista tullaan tiedottamaan erikseen.

La 22.9. Musiikkia Järvenpään Villa Kokkosessa

Teemme la 22.9. retken Joonas Kokkosen kotitaloon. Stipendiaattimme Sari Nordqvist laulaa Pekka Asikaisen säestyksellä. Lisäksi ohjelmassa Alvar Aallon piirtämän talon esittely, Pekka Asikaisen Wagner-esitys ja tarjoilua: kahvi, suolainen piiras ja salaatti kuuluvat hintaan, lisäksi on myytävänä viiniä.

Charter Tuomen bussi lähtee Helsingin linja-autoaseman tilauslaiturista tasan klo 13.00,  ohjelmamme kestää klo 14-17, minkä jälkeen palaamme Helsinkiin.

Sähköposti- tai puhelinilmoittautumisia ei tähän tilaisuuteen oteta lainkaan, vaan ilmoittautuminen tapahtuu ainoastaan maksamalla osallistumismaksu 200 mk Suomen Wagner-seuran tilille OKOPANKKI Tapiola 572115-287136. Ensimmäiset 40 mahtuvat mukaan. Varmistaaksesi osallistumisesi voit maksaa vaikka heti mutta viimeistään 4.9. Viime hetken heränneet voivat tiedustella tilannetta syyskuussa Riitta-Liisa Mäkipaadelta, puh. 040-5195139. Kirjoita maksukuittiin ehdottomasti viesti Villa Kokkonen ja kerro viestissä myös jos tarvitset kasvisvaihtoehdon.

MATKAT:

HELSINKI RING 2001  YKSITTÄISET LIPUT

Ne, jotka ovat varanneet kauttamme liput Kansallisoopperan Ring-sykleihin elo-syyskuussa 2001, tulevat saamaan kevään aikana lippunsa meiltä postitse. (Matkalaiset: kertokaa Jopin lisäksi mahdolliset osoitteenmuutoksenne varmuuden vuoksi myös Peterille, jotta postissa lähetettävät liput tulevat perille.) Turun bussissa tulevat saavat lippunsa Reininkulta-bussissa 29.8.

Syklilippujen ennakkomyynnin päätyttyä, on nyt saatavissa lippuja myös yksittäisiin esityksiin.

Oopperan hinnoittelupolitiikan mukaan yksittäisliput ovat (jostakin syystä) hieman edullisempia kuin vastaavat sykliliput. Tosin sykliliput oikeuttavat yleensä paremmille paikoille. Lisäksi sykliliput oikeuttavat ilmaisiin ohjelmiin, joita saa oopperatalosta esittämällä syklilippunsa. Koska Turun linja-autossa on tilaa, voimme tarjota kaikkiin 2. syklin esityksiin bussipaikkaa myös yksittäislippujen ostajille. Bussi lähtee Turusta Aurakatu 2:sta aina kolme tuntia ennen esitysten alkua. Bussi maksetaan lippujen maksun yhteydessä, hinta 110 mk/matka (koko sykli yht 390 mk). Pyydämme turkulaisia kertomaan varauksen yhteydessä, mikäli eivät osallistu linja-autokuljetukseen. Sopimalla etukäteen Peterin kanssa, myös oman lipun haltijat voivat tulla Turun bussiimme. Turkulaisten oopperaliput jaetaan linja-autossa. Muut saavat meiltä liput postitse.

Seuramme kautta on tilattavissa lippuja eri kategorioihin seuraavasti: Ensimmäinen sykli: Esityspäivät ovat: 1. sykli: Reininkulta 7.8. klo 19, Valkyyria 11.8. klo 17,  Siegfried 19.8. klo 16 ja  Jumalten tuho 26.8.2001 klo 16.

Lippuvaihtoehdot hinta/ooppera:

A  510 mk (1. parven keskiosa, rivi 1)
B  460 mk (permanto rivi 12-13)
C  360 mk (2  parvi, keskiosa)
D  210 mk (3  parvi, keskiosa)
Lisäksi Jumalten tuhoon on saatavissa:
E  110 mk (3. parvi, oikea laita)

Toinen sykli: 2. sykli: Reininkulta 29.8. klo 19, Valkyyria 31.8. klo 18, Siegfried  3.9. klo 18 ja  Jumalten tuho 6.9.2001 klo 17.

AA 515 mk (1. parven keskiosa, rivi 3)
CC  365 mk (2  parvi, keskiosa)
DD 215 mk  (3. parvi, keskiosa)
EE  115 mk  (3. parvi, oikea laita)

(Viiden markan hintaerolla pyritään varmistamaan, ettei meillä mene syklit sekaisin.)

Varauksia voi tehdä Peterille 17.3. alkaen ja 1.5. mennessä, puh 02-2322280, fax 02-2334976 tai e-mail: haggblom@netti.fi. Toisen syklin halvimmat, eli kolmannen parven liput myydään ensisijaisesti Turun bussissa tuleville. Varaamalla ajoissa varmistat, että saat toivomasi vaihtoehdon. Maksu  seuran tilille ÅAB 660100-1205046 kahden viikon sisällä varauksesi varmistumisesta. Viime hetken, eli 24.4.-1.5 tehtyjen varausten osalta eräpäivä on 4.5. Viestikenttään merkintä kumpaan sykliin olet(te) tulossa. Kirjoita pankkisiirron viestikenttään oopperan nimi ja sykli + eo kirjain.  Esim: 1 kpl Reinink1 C + 1 kpl Jumaltent1  E " + Valk2 CC "  ja "bus", jos tulet bussiin.

"PIETARIN VALKEAT YÖT" 18.6-21.6.2001

Suunnitteilla on linja-automatkan teko  Pietarin valkeisiin öihin ma 18.6.-to 21.6.01. Matkan toteutuminen on tällä hetkellä vielä epävarmaa, koska Pietarin kesän kireän majoitustilanteen takia emme ole toistaiseksi löytäneet majoitusta ryhmällemme. Matka järjestetään, mikäli majoitus löytyy ja oopperalippujen ennakkovarauksemme onnistuu. Siinä tapauksessa näkisimme Mariinski teatterissa 19.6. VALKYYRIAN, jossa Siegmundin osassa esiintyy Placido Domingo sekä 20.6. AIDAN, jota puolestaan johtaa Domingo. Voimassa oleva passi on pakollinen. Matka tehtäisiin linja-autolla Turusta Helsingin kautta, matkanjohtajana Peter Häggblom. Lähtö ma 18.6. n. klo 5.00 Turusta Aurakatu 2 ja n. klo 7.10 Helsingin Linja-autoaseman tilausbussilaiturilta. Mikäli matka toteutuu, meillä on koko ajan käytössä oma bussi. Matkaan sisällytetään Valkyyrian esittelytilaisuus menomatkalla, opastettu kaupunkikierros, jonka yhteydessä alustavasti suunnitellaan käyntiä Pietari Paavalin linnoituksessa. Kotiinpaluu olisi torstaiaamuna 21.6. Pysähdymme Viipurissa ja arvioimme olevamme Helsingissä n. klo 17.30 ja Turussa n. klo 20-21.

Koska hotellista ei ole tietoa, emme voi vielä kertoa matkan hintaa (mikäli se ylipäänsä toteutuu), mutta se lienee n 1300-1600 mk/hlö kahden hengen huoneessa, viisumeineen. Oopperalippujen hinnat ovat: Aidaan arviolta 360-550 mk/kpl ja Valkyyriaan (jossa on Domingo-lisää n 400-500 mk) lipun hinnaksi muodostunee n 700-1050 mk. (Suuri kysyntä ja Euron alhainen kurssi ovat nostaneet hintoja huomattavasti sitten viime käynnin.) Bussikuljetus hotellista oopperaan ja takaisin sisältyy matkan hintaan.

Matka on tarkoitettu ensisijaisesti omille jäsenillemme. Muut pääsevät mukaan vain, jos tilaa jää. Lisähinta siinä tapauksessa ei-jäseniltä +100 mk.

Pyydämme matkasta kiinnostuneita ennakkoilmoittautumaan Peterille p. 02 - 232 2280 fax 02-2334976, e-mail: haggblom@netti.fi alkaen 17.3 (Wienistä kotiinpaluun jälkeen). Kaikille ennakkoon ilmoittautuneille  lähetämme  tarkemmat tiedot matkasta, mikäli se toteutuu. (Edellä kerrotut oopperaesitykset perustuvat tämän hetken Mariinskista saatuihin tietoihin. Emme voi vastata mahdollisista Mariinskin ohjelmamuutoksista.)

Vuoden 2001 stipendiaattimme

Suomen Wagner-seura on päättänyt myöntää vuoden 2001 Bayreuth-stipendinsä mezzosopraano Sari Nordqvistille. Stipendin tarkoituksena on kannustaa lahjakkaita nuoria oopperataiteilijoita paneutumaan ja suuntautumaan Richard Wagnerin teosten esittämiseen. Stipendi sisältää matkan kesän 2001 Wagner-juhlille Bayreuthiin, oopperaliput kolmeen esitykseen sekä mm. festivaaliteatterin esittelyn. Sari Nordqvist (s. 1972) valmistui musiikin maisteriksi Sibelius-Akatemiasta vuonna 1999. Jo opiskeluaikanaan hän on esiintynyt useissa tehtävissä mm. Porin ja Tampereen oopperoiden produktioissa sekä orkesteriteosten solistina. Debyyttinsä Kansallisoopperassa hän teki vuonna 1999 Menottin Konsulin Vera Boronelin roolissa. Kilpailumenestystä Nordqvist on saavuttanut mm. Kangasniemen laulukilpailussa (1997, toinen palkinto) sekä Tampereen oopperan Grand Prix -kilpailussa (1999, finalisti). Suomen Oopperaliiton vuoden solistiksi hänet valittiin 1998.

Nordqvistin oopperaohjelmisto käsittää useita rooleja. Tärkeimpiä ovat Gluckin Ifigenia Auliissa -teoksen Clytemnestre, La Traviatan Flora, Madama Butterflyn Suzuki, Naamiohuvien Ulrica sekä Cavalleria rusticanan Lola. Nordqvist esiintyi Melartinin Aino-oopperan konserttiproduktiossa Lahdessa vuonna 2000, joka levytettiin. Viime syksynä hän osallistui Turussa kantaesitettyyn Mikko Heiniön Riddaren och draken ­kirkko-oopperaan, josta myös ilmestyy lähiaikoina levytys. Kuluvana vuonna Nordqvist esiintyy kolmessa Suomen kansallisoopperan produktiossa. John Adamsin kohuteos Klinghofferin kuolema sai ensi-iltansa 2. helmikuuta, ja Nordqvist nähtiin Marilyn Klinghofferin roolissa. Myöhemmin keväällä Nordqvist esiintyy myös Kokkosen Viimeisissä kiusauksissa sekä Bergin Wozzeck-oopperassa Margretin tehtävässä.

Vuoden 2002 Bayreuth-lippujen saantijärjestyksen arvonta

Saimme 18 jäsenelle liput kesän 2001 Bayreuth-juhlille. Vuoden 2002 Bayreuth-lippujen arvontaan osallistuvien kannattaa jo nyt ilmoittautua (kuitenkin viimeistään 1.7.2001 mennessä) kirjallisesti Peter Häggblomille, mielellään postikortilla! Ilmoittautuminen vahvistetaan maksamalla 1.7. mennessä 25mk/hlö ilmoittautumismaksu seuran tilille ÅAB 660100-1205046 (pankkisiirtoon viesti Bayreuth).

Arvontaan osallistumisen edellytyksenä on seuramme jäsenyys (myös mahd. matkakumppanilta) ja ajoissa maksettu jäsenmaksu. Vuoden 2001 Bayreuthin kävijät voivat osallistua vain, mikäli muita lähtijöitä ei ole tarpeeksi.

Oopperaliput (yleensä kolmeen tai neljään esitykseen) maksavat n. 450-900 FIM/esitys (kerro postikortissa haluatko mieluummin halvat vai kalliit liput). Itse matka Bayreuthiin on omatoiminen, lento + juna n. 2500-3500 FIM, majoitus Bayreuthissa n. 150-400FIM/hlö/yö.

Yhteys sähköpostitse ja osoitteenmuutokset

Jos sinulla on sähköpostiosoite, muista kertoa se seuralle lähettämällä sähköpostiviesti Jopille, jharri@utu.fi. Tällöin voit halutessasi saada pikatiedotteita ajankohtaisista seuran toimintaan ja Wagneriin liittyvistä asioista sekä mm. radion Wagner-tarjonnasta. Tutustu myös Internet kotisivuihimme: http://users.utu.fi/hansalmi/sws/, josta löydät paljon hienoja Wagner-linkkejä sekä mm kaikki jäsenkirjeemme, mikäli esim. kadotat omat kappaleesi.

Teknisistä syistä ja työnjakoon liittyvän muutoksen takia sähköpostiosoitteenmuutosten voimaantulo saattaa kestää 2-4 viikkoa. Ota uudelleen yhteyttä Jopiin, jos et vielä yli kuukauteen muutoksen ilmoituksen jälkeen ole saanut  sähköviestejämme oikeaan osoitteeseen. Muutostilanteessa pyydämme myös ilmoittamaan postiosoitteen muutokset meille (Jopille), muutoin Wagneriaani, meiltä tilaamasi liput ym lähetykset eivät löydä perille.

Hyvää alkanutta kevättä ja aktiivista Wagner-harrastusta t. Suomen Wagner-seura ry

Markku Lulli-Seppälä,
puheenjohtaja