Main menu

Jäsenkirje 2003-2

Turussa 5.11.2003

MUISTILISTA SEURAN TOIMINNASTA

To 6.11.2003 klo 19, Turku, Konserttitalo. Oopperagaala, jossa mm. musiikkia Lentävästä hollantilaisesta ja Tannhäuserista. SWS:n yhteisvaraus.
To 13.11.03 klo 18 Kirjallisuuspiiri Helsingin Richardin kirjastossa klo 18-20 aiheena Barry Millingtonin juuri suomennettu kirja: Richard Wagner - Elämä ja teokset. Kirjan käsittely jatkuu 29.1.04.
Ti 25.11. klo 19, Helsinki, Sibelius-Akatemian Wegelius-sali. Huilunsoittajasta Wagner-laulajaksi. Oopperalaulaja Juha Uusitalo kertoo uransa vaiheista.
Ke 26.11. alkaen klo 18, Turku, Konserttitalo. SWS:n jäsenten oma varaslähtö ja klo 19 Tuomas Kantelisen ooppera Paavo Suuri. Suuri uni. Suuri juoksu. Noin klo 21 pikkujoulu Enkeliravintolassa, Kauppiaskatu 16.
Ma 8.12. klo 19, Turku, Crichton-sali, Linnankatu 60. Leena Kotka, sopraano, ja Antti Kaihola, piano, esittävät Wesendonck-laulut, joista Martti Parkkari kertoo.
Ti 13.1.2004 klo 18.30, Helsinki, Sibelius-Akatemian Wegelius-sali. Brucknerista väitöskirjaa valmisteleva musiikkitieteilijä Kai Lindberg esitelmöi säveltäjästä ja hänen suhteestaan Wagneriin.
Ke 14.1. matka Turusta Kansallisoopperan Katja Kabanova ^Öesitykseen. Lähtö Turusta klo 16.
Ke 28.1. klo 18, Turku, Turun kulttuurikeskus, (Sininen sali, II krs.), Vanha Suurtori 5. Klaus Pylkkänen luennoi aiheesta Näkökulmia Ringiin - Ajatuksia johtoaiheen problematiikasta.
Ti 29.1.04 klo 18 Kirjallisuuspiiri Helsingin Richardin kirjastossa klo 18-20 aiheena Barry Millingtonin juuri suomennettu kirja: Richard Wagner - Elämä ja teokset.
Su 8.2. klo 14, Turku, Park Hotelin Jugend-kabinetti (Rauhankatu 1). Vuosikokous ja sen jälkeen noin klo 15 Martti Parkkarin vetämä opintopiiri Barry Millingtonin kirjasta Richard Wagner - Elämä ja teokset.
To 19.2. klo 18 Helsinki, Sibelius-Akatemian Wegelius-sali. Die wild wütende Weiber - 1900-luvun suuret Brünnhildet levyllä. FM Jack Leo kertoo Wagner-levytyksistä ääninäyttein.
To 11.3. klo 18, Helsinki, Sibelius-Akatemian Wegelius-sali. Professori Pentti Paavolainen esitelmöi aiheesta Richard Wagner ja aikansa näyttämötaide.
Ti 30.3. klo 18 Turku, Turun kulttuurikeskus, (Sininen sali, II krs.). Matti Lehtonen jatkaa Parsifalin musiikillista analysointia.
Ti 6.4. ja ke 7.4. klo 17.30 Turku, Turun kulttuurikeskus, (Sininen sali, II krs.). Parsifal-DVD osat I ja II.
Ti 20.4.04 klo 18, Helsinki 1900-luvun suuret Ring-levytykset - teatteritieteen ylioppilas Jukka von Boehm ja filosofian maisteri Jack C. Leo Sibelius-akatemian Wegelius-salissa.
Ti 11.5.04 klo 18 Helsinki Sibeliustalon toimitusjohtaja FT Antti Vihisen esitelmä "Natsien Wagner-estetiikka". Sibelius-akatemian Wegelius-salissa.
30.8.-7.9.2004 Nibelungin sormuksen II-sykli Kansallisoopperassa. Lippuvaraukset Peterille 18.11.03 mennessä.

Jos olet unohtanut maksaa tämän vuoden jäsenmaksusi, kirjeen liitteenä on myös muistutus pankkisiirtoineen. Jäsenmaksun maksettuasi olet oikeutettu saamaan syksyn Wagneriaanin. Lehtemme on viivästynyt normaaliaikataulustaan ja se postitetaan mahdollisimman pian valmistuttuaan. Pahoittelemme viivästystä!

VUOSIKOKOUSKUTSU

Seuran sääntömääräinen vuosikokous pidetään Turussa sunnuntaina 8.2.2004 klo 14 Park Hotelin Jugend-kabinetissa, Rauhankatu 1. Kokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat, mm. erovuoroisten hallituksen jäsenten ja tilintarkastajan valinta, tilinpäätöksen vahvistaminen ja vastuuvapaus vuodelta 2003, toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2004 sekä vuoden 2004 jäsenmaksujen suuruus. Lisäksi päätetään Uolevi Karrakosken nimikkorahaston (ns. omakatteinen rahasto) perustamisesta sekä vahvistetaan sille säännöt.

Heti kokouksen jälkeen, alkaen noin klo 15, aloitamme Martti Parkkarin johdolla opintopiirin Barry Millingtonin kirjasta Richard Wagner - Elämä ja teokset. Tähän tilaisuuteen kannattaa perehtyä erityisesti elämäkertaosaan, sivut 1-132. Myöhemmin vuoden 2004 aikana pohdimme tarkemmin joitakin kirjan erityisteemoja, ensisijaisesti tietenkin oopperoita.

UOLEVI KARRAKOSKI 70 VUOTTA

Seuramme perustaja ja kunniapuheenjohtaja Uolevi Karrakoski täytti kesällä 70 vuotta. Uolevia voi onnitella vielä jälkikäteen lahjoittamalla rahaa hänen nimikkorahastoonsa, jolla on oma tili ÅAB 660100-4699245. Viestikenttään voi laittaa omat terveiset Uoleville tai esim. "Onnittelut". Rahaston käyttötarkoitus on tukea rahallisesti nuorten, korkeintaan 25-vuotiaiden, henkilöiden mahdollisuutta käydä Wagnerin oopperoiden esityksissä, ensisijaisesti Suomen Wagner-seuran järjestämillä oopperamatkoilla. Kaikkien onnittelijoiden nimet luovutetaan vuodenlopussa Karrakoskelle.

VUODEN 2003 JÄSENMAKSU

Kaikkien niiden 403 jäsenen kesken, jotka ovat maksaneet jäsenmaksunsa ajoissa (eli huhtikuussa), on arvottu levypalkinto. Palkinnon voitti jäsenemme nro 1089 Elina Koivisto-Hirvonen, Turusta. Onnittelemme! Toivotamme myös kaikki 41 tänä vuonna liittynyttä uutta jäsentä tervetulleiksi.

Huhtikuun jälkeenkin on tullut maksuja, mutta edelleen kaipaamme joidenkin osalta jäsenmaksuja. Pyydämmekin ystävällisesti maksamaan puuttuvat maksut ensi tilassa.

Tämän vuoden jäsenmaksuthan ovat: 22 e, perhejäseneltä (toiselta samassa osoitteessa asuvalta) 9 e, nuorisojäseneltä 16 e. Kannattaa muistaa, että Wagneriaani-julkaisu sisältyy jäsenmaksuun.

Jäsensihteerimme Jopi Harri on työkiireisiin vedoten luopunut tästä tehtävästä. Jäsenasioita hoitaa vuoden loppuun asti toiminnanjohtaja Peter Häggblom ja 1.1.2004 alkaen Matti Luukkainen, yhteystiedot: Rapakiventie 10 B 15, puh 040 5477215, mluukkai@cs.helsinki.fi

UUTUUSKIRJA

Barry Millingtonin kirja Richard Wagner - Elämä ja teokset on juuri ilmestynyt suomeksi. Kuvitetun kovakantisen kirjan on suomentanut musiikkitieteilijä, FL Jopi Harri ja toimittanut seuran toiminnanjohtaja Peter Häggblom. Jäsenenä sinulla on mahdollisuus ostaa kirja jäsenetuhintaan 38 e (+ toimituskulut 4 e). Kirjan suositushinta kirjakaupassa on 49,50 e. Kirjaa voi tilata Peter Häggblomilta ja sähköpostitse myös Heikki Virriltä tai täyttää tilauslomakkeen seuran Internet-sivuilla kohdassa kirjat, osoitteessa http://www.cs.helsinki.fi/u/mluukkai/sws/julkaisut/ Uutta kirjaa tullaan myös myymään seuran järjestämissä tilaisuuksissa hintaan 38 e.

Jollet pääse tilaisuuksiin ja haluat välttää postimaksut, voit myös noutaa kirjoja käteismaksua vastaan: Turusta Peter Häggblomilta (puh 02-232 2280) ja Helsingissä Pekka Heikkilältä, Haarniskatie 9 B 16,00910 HELSINKI (puh 09-3443803). Soita etukäteen ja varmista että ollaan kotona.

Saatavissa olevat vanhat Wagneriaanit maksavat 5 e, paitsi nro 18 (sis. Juhla-CD:n) à 8,50 e. Muutamat numerot ovat painosta loppu. Toimituskulut lisätään.

TULEVAT TILAISUUDET TURUSSA

To 6.11. klo 19 Oopperagaala konserttitalossa. Seuralla on konserttiin yhteisvaraus lippukassalla, p. (02) 262 0800. Ohjelmassa mm. musiikkia Wagnerin oopperoista Lentävä hollantilainen ja Tannhäuser. Liput 35 / 25 e.

Ke 26.11. klo 18 jäsenten oma varaslähtö konserttiin konserttitalon ylälämpiössä, isäntänä Turun filharmonisen orkesterin intendentti Tero-Pekka Henell. Voit tulla ja ottaa ystäväsikin mukaan, vaikkei sinulla olisi lippua. Klo 19 saa Turun ensi-iltansa Tuomas Kantelisen ooppera Paavo Suuri. Suuri uni. Suuri juoksu. Päätehtävissä laulavat Hannu Niemelä, Seppo Ruohonen ja Johanna Rusanen. Seuralla on yhteisvaraus lippukassalla. Liput 38 / 30 e.

Heti oopperan jälkeen noin klo 21 pikkujoulu Enkeliravintolassa (Kauppiaskatu 16).

Alkupala: Konjakkigraavattu lohi, sienisalaatti
Pääruoka 1: Lampaan sisäfilee, rosmariinikastike ja valkosipulikermaperunat
Pääruoka 2: Uunisiika, keltajuurivoikastike ja punajuuririsotto.
Pääruoka 3: Kasvisvaihtoehto.
Jälkiruoka: Kanelilehikäinen, omenajäätelö ja kahvi/tee.

Menun hinta 28 e / hlö (ei sisällä ruokajuomia). Pikkujouluilmoittautumiset Peterille ja maksut ensi tilassa seuran tilille ÅAB 660100-1205046 (Viesti -pikkujoulu kala/liha/kasvis).

Ma 8.12. klo 19 konservatorion Crichton-salissa (Linnankatu 60) sopraano Leena Kotka ja pianisti Antti Kaihola esittävät Wesendonck-laulut, joista Martti Parkkari kertoo. Tuo myös ystäväsi mukaan!

Ke 28.1 klo 18 kulttuurikeskuksen Sinisessä salissa (II krs., Vanha Suurtori 5) YLE Musiikin toimituspäällikkö Klaus Pylkkänen luennoi aiheesta Näkökulmia Ringiin - Ajatuksia johtoaiheen problematiikasta.

Su 8.2. vuosikokouksen jälkeen noin klo 15 Park Hotelin Jugend-kabinetissa opintopiiri Martti Parkkarin johdolla Barry Millingtonin kirjasta Richard Wagner - Elämä ja teokset.

Ti 30.3. klo 18 kulttuurikeskuksen Sinisessä salissa (II krs., Vanha Suurtori 5) Matti Lehtonen jatkaa Parsifalin musiikillista analysointia kertoen pääasiassa harmoniaideoista ja verraten niitä mm. Tristaniin ja Isoldeen.

Ti 6.4. ja ke 7.4. klo 17.30 kulttuurikeskuksen Sinisessä salissa jatketaan viime vuonna aloitettua traditiota katsoa Parsifal-DVD piinaviikolla. Käytettävissämme on videotykki ja kotiteatterisoundi. Kerromme myöhemmin, mikä tallenne on tällä kertaa vuorossa.

HELSNGIN OHJELMATOIMIKUNTA

Toimikunnan kokoonpanoa on hallituksen kokouksessa täydennetty. Puheenjohtajana toimii Riitta-Eliisa Laine (senta@kolumbus.fi, puh 09-7286545, 040-7009491) ja jäseninä Cristina Andersson, Jack C. Leo, Matti Luukkainen, Pekka Heikkilä sekä uusina Heli Keinonen ja Kari Lampikoski.

TILAISUUDET HELSINGISSÄ

To 13.11. klo 18-20 Richardinkadun kirjaston kokoustilassa (Rikhardinkatu 3) kirjallisuuspiiri Barry Millingtonin juuri suomeksi ilmestyneestä kirjasta Richard Wagner - Elämä ja teokset. Tilaan mahtuu noin 20 henkilöä. Ilmoittautumiset ennakkoon Cristina Anderssonille sähköpostitse: cristina.andersson@develor.fi. Jollei sinulla ole sähköpostia, soita 0400-633190.

Ti 25.11. klo 19 Sibelius-Akatemian Wegelius-salissa (Töölönkatu 28) Paula Nurmentaus haastattelee oopperalaulaja Juha Uusitaloa hänen urastaan huilunsoittajasta Wagner-laulajaksi.

Ti 13.1. klo 18.30 Sibelius-Akatemian Wegelius-salissa Brucknerista väitöskirjaa valmisteleva musiikkitieteilijä Kai Lindberg esitelmöi säveltäjästä ja hänen suhteestaan Wagneriin.

To 29.1. klo 18-20 Richardinkadun kirjaston kokoustilassa kirjallisuuspiiri jatkuu. Ilmoittautuminen etukäteen: cristina.andersson@develor.fi. Jollei sinulla ole sähköpostia, soita 0400-633190.

To 19.2. klo 18 Sibelius-Akatemian Wegelius-salissa Die wild wütende Weiber - 1900-luvun suuret Brünnhildet levyllä. FM Jack Leo kertoo Wagner-levytyksistä ääninäyttein.

To 11.3. klo 18 Sibelius-Akatemian Wegelius-salissa luento aiheesta Richard Wagner ja aikansa näyttämötaide. Professori Pentti Paavolainen kertoo Wagnerin oopperatuotannon asemasta romantiikan ajan teatterikentässä ja säveltäjän dramaturgisista ratkaisuist.

Ti 20.4.04 klo 18, Sibelius-akatemian Wegelius-salissa. 1900-luvun suuret Ring-levytykset - teatteritieteen ylioppilas Jukka von Boehm ja filosofian maisteri Jack C. Leo esittelevät parhaimpina pitämiään Wagner-taltiointeja klo 18

Ti 11.5.04 klo 18 Sibelius-akatemian Wegelius-salissa Sibeliustalon toimitusjohtaja FT Antti Vihisen esitelmä "Natsien Wagner-estetiikka". Esitelmässä käsitellään myös Winifred Wagneria ja Wagner-perheen suhdetta Hitleriin Brigitte Hamannin vuonna 2002 ilmestyneen teoksen perusteella. Esitelmä alkaen klo 18.

TILAISUUS JOENSUUSSA

Ma 3.11. klo 17 Joensuussa Joensuun yliopiston Biologian laitoksen kahvihuoneessa. Fil.tri Petteri Niemisen aihe "Wagneriaaninen jatkuvan draaman periaate sinfoniassa - luonnonäänten käyttö Mahlerin sävellystuotannossa". (Tästä ehdittiin valitettavasti tiedottaa vain sähköpostitse.)

MATKAT

KANSALLISOOPPERAN KATJA KABANOVA

Ke 14.1 matka Turusta Leos Janácekin Katja Kabanova -esitykseen. Nimiosassa Karita Mattila, muissa rooleissa mm. Anna-Lisa Jakobsson, Vladimir Grishko, Lassi Virtanen ja Lilli Paasikivi. Oopperan esityskieli on tshekki, tekstitys suomeksi.

Esitykseen on varattu liput permannolta à 80 e ja 3. parvelta à 38 e. Jollet osallistu bussikuljetukseemme, hintaan lisätään postitus- ja käsittelykulut 5 e/hlö. Bussikuljetukseen osallistuvat saavat lippunsa bussissa. ja ilman toimitusmaksua. Varaa lippusi nopeasti Peteriltä ja maksa vahvistuksen saatuasi seuran tilille ÅAB 660100-1205046.

Bussi lähtee kaupungintalon luota (Aurakatu 2) klo 16. Matkan hinta on 20 e, joka kerätään bussissa.

KANSALLISOOPPERAN RING 2004

Nibelungin sormus palaa Kansallisoopperan näyttämölle elokuussa 2004. Tarjoamme seuran jäsenille ystävineen sykliliput II sykliin 30.8. - 7.9.2004. Esityspäivät ovat: Reininkulta ma 30.8., Valkyyria ke 1.9., Siegfried la 4.9. ja Jumalten tuho ti 7.9.

Ringille on pestattu uudeksi kapellimestariksi Ralf Weikert. Ohjaus on Götz Friedrichin, lavastus ja puvut Gottfried Pilzin. Solisteina laulavat alustavien tietojen mukaan mm. Matti Salminen (Hagen, Hunding), John Treleaven (Siegfried), Susan Marie Pierson (Brünnhilde), Nina Stemme (Sieglinde), Juha Uusitalo (Wotan) ja Esa Ruuttunen (Alberich).

Jos haluat yksittäisiä lippuja tai liput I sykliin 6., 15., 22. ja 28.8., voit itse varata liput Kansallisoopperasta.

II sykliin on varattu 100 lippua seuraavasti:

 1. I parven keskeltä 300 e (10 kpl)
 2. permannolta  260 e (20 kpl)
 3. II parven keskeltä 230 e (30 kpl)
 4. III parven keskeltä 120 e (30 kpl)

Lippuja voi varata myös ystäville lukuun ottamatta kategorian D halpoja lippuja. Hintoihin lisätään postitus- ja käsittelykulut 5 e/henkilö, jos et osallistu bussikuljetukseen. Bussikuljetukseen Turusta oopperaan ja takaisin osallistuvat saavat lippunsa bussissa. Matkan hinta määräytyy osanottajamäärän mukaan. Bussimatkan hinnan ja tarkemmat aikataulut ilmoitamme seuraavassa jäsenkirjeessä.

Varaa lippusi Peteriltä mahdollisimman pian, mielellään 18.11. mennessä, ja maksa heti vahvistuksen saatuasi seuran tilille ÅAB 660100-1205046. Viestiksi "Ring 2004 määrä ja kategoria" eli esim. "Ring 2004 2 x B".

WAGNER-KONGRESSI AUGSBURGISSA KEVÄÄLLÄ 2004

Richard Wagner Verband Internationalin jokavuotinen Wagner-kongressi järjestetään Augsburgissa 20. - 23.5.2004. Ohjelmassa on mm. Tannhäuser, Ludwig II -musikaali, konsertteja, luentoja ja paljon muuta. Hotellihuoneiden hinnat vaihtelevat 35-210 e. Jos haluat osallistua kongressiin, ilmoittaudu RWVI:n kaavakkeella 1.12.2003 mennessä. Kerro mielellään Peterille jos olet lähdössä.

Yksityiskohtaiset tiedot:

http://www.richard-wagner-verband.de/kongress2004.htm ja RWV Augsburg e.V., Frau Hilde Lutz, puh +49-(0)821-438689, e-mail: karl_lutz@hotmail.com.

Vuoden 2005 kongressi järjestetään Leipzigissa ja 2006 Tallinnassa.

BAYREUTH-ARVONTA

Seuralle mahdollisesti v. 2004 tulevien lippujen saantijärjestys arvottiin hallituksen kokouksessa 30.10. Määräaikaan mennessä oli arvontaan ilmoittautunut 38 jäsentä. Arvonnan antama järjestys sekä vaadittavat jatkotoimenpiteet on ilmoitettu erikseen kaikille arvontaan osallistuneille. Tarkkaile (sähkö)postiasi.

Bayreuthin festivaaleilla on oma mielenkiintoinen kotisivunsa: http://www.bayreuther-festspiele.de/

Internet, yhteys sähköpostitse ja postiosoitteen muutokset
Jos sinulla on sähköpostiosoite, muista kertoa se seuralle lähettämällä sähköpostiviesti osoitteeseen peter.haggblom@kolumbus.fi. Tällöin voit halutessasi saada pikatiedotteita ajankohtaisista seuran toimintaan ja Wag­neriin liittyvistä asioista. Tutustu myös Internet kotisivuihimme: http://users.utu.fi/hansalmi/sws/.

Sivuilta löydät paljon hienoja Wagner-linkkejä sekä mm. kaikki jäsenkirjeemme, mikäli esim. kadotat oman kappaleesi. Kohdassa "jankohtaista" on nähtävissä paitsi itse tapahtumat myös tapahtumissa mahdollisesti tapahtuneet viime hetken muutokset.

Asunnon muutostilanteessa pyydämme ilmoittamaan aina uuden postiosoitteesi meille (vielä tämän vuoden Peter Häggblomille ja 1.1.2004 alkaen uudelle jäsensihteerille Matti Luukkaiselle, mluukkai@cs.helsinki.fi, os Rapakiventie 10 B 15, 00710 HELSINKI, puh 040-5477215), muutoin Wagneriaani, meiltä tilaamasi liput, ym. lähetykset eivät löydä perille.

Muista kertoa muuttuneet yhteystiedot myös Peterille, silloin, kun varaat matkoja tai lippuja. Muuten lähetettävät liput ja tärkeä matkoihin liittyvä posti saattavat joutua hakoteille.

Hyvää alkanutta syksyä ja aktiivista Wagner-harrastusta t. Suomen Wagner-seura ry

Heikki Virri, Riitta-Eliisa Laine ja Peter Häggblom