Main menu

Jäsenkirje 2004-2

Turussa 19.10.2004

MUISTILISTA SEURAN TOIMINNASTA

Ti 19.10. klo 19 Turku, Park Hotelli, Jugend-kabinetti, Jack Leo kertoo ääninäyttein suurista Wagner-äänistä.
To 18.11. klo 18 Turku, Arken Humanistcentren auditorio, Martti Parkkari kertoo Richard Straussin Ruusuritarista, DVD videotykkinäyttein.
To 25.11. klo 18 Helsinki Sibelius-Akatemian Wegelius-salissa Jack Leo kertoo ääninäyttein suurista Siegfried-laulajista.
Ma 29.11. Turusta bussi klo 15.30 Aurak. 2 Kansallisoopperan Ruusuritariin. Teosesittely klo 18.15 ja esitys alkaa klo 19.00
La 11.12. klo 12 Aphilan bussi Turusta Poriin Ilkka Kuusiston oopperaan Matilda ja Nikolai.
Pe 21.1.2005 klo 18 Helsinki, Sibelius-Akatemian auditorio, Juha Hemanus kertoo ohjaamastaan ja Hannu Väisäsen visualisoimasta Tannhäuserista.
Ma 24.1.2005 klo 18 Turun Kulttuurikeskuksen vihreä sali, prof. Eero Tarasti kertoo Wagnerin Parsifalista.
Ti 15.2.2005 klo 18 Turun Kulttuurikeskuksen Sininen sali, Henry Baconin elokuvaesitys, video, Froelichin Richard Wagner 100 vuotta.
Ti 15.2.2005 Elokuvan jälkeen seuran sääntömääräinen vuosikokous klo 20 Ravintola Teinin kabinetissa.
Ti 1.3.2005 klo 18 Helsinki, Wegeliusalissa Matti Lehtonen esittelee Wagnerin Parsifalin.
Ti 8.3.2005 klo 18 Turun Yliopiston Kulttuurihistorian harjoitushuone, Arwidssoninkatu 1, rak. 10 (Tuomaanpuiston vieressä), prof Hannu Salmi kertoo Hans Jürgen Syberbergin elokuvasta Winifred Wagner und die Geschichte des Hauses Wahnfried. Maaliskuussa 2005 matka Turusta Kansallisoopperan Parsifaliin. Esitykset 19.3., 21.3., 23.3., 4.4. ja 6.4.. Seura tulee varaamaan liput 19.3. tai/ja 23.3. esityksiin Ilmoitamme tästä tarkemmin netin kautta myöhemmin.

WAGERNIAANI 24

Ohessa tuore Wagneriaani, jonka kanssa toivotamme nautinnollisia lukuelämyksiä.
Jos saat tämän jäsenkirjeen ilman syksyn Wagneriaania nro 24, se on merkki siitä ettemme ole saaneet tämän vuoden jäsenmaksua. Pyydämme siis maksamaan erääntynen jäsenmaksun. Saatuamme jäsenmaksun lähetämme sinulle puuttuvan lehden.

VUODEN 2004 JÄSENMAKSU

Kaikkien niiden 512 jäsenen kesken, jotka ovat maksaneet jäsenmaksunsa ajoissa, on arvottu levypalkinto. Palkinnon voitti jäsenemme nro 987 Pirkko Vihinen Tampereelta. Onnittelemme! Toivotamme myös kaikki 66 tänä vuonna liittynyttä uutta jäsentä tervetulleiksi.

Kevään jälkeenkin on tullut maksuja, mutta edelleen kaipaamme joidenkin osalta jäsenmaksuja. Pyydämmekin ystävällisesti maksamaan puuttuvat maksut ensi tilassa. Tämän vuoden jäsenmaksut ovat jäseneltä 22 e, perhejäseneltä (toiselta samassa osoitteessa asuvalta) 9 e ja nuorisojäseneltä 16 e. Kannattaa muistaa, että Wagneriaani-julkaisu sisältyy jäsenmaksuun.

Jäsensihteerimme Matti Luukkaisen yhteystiedot ovat Rapakiventie 10 B 15, 00710 Helsinki puh. 040 547 7215, mluukkai@cs.helsinki.fi

VUOSIKOKOUSKUTSU

Seuran sääntömääräinen vuosikokous pidetään Turussa tiistaina 15.2.2004 klo 20 Ravintola Teinin Klubikabinetissa, Uudenmaankatu 1.

Kokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat, mm. erovuoroisten hallituksen jäsenten ja tilintarkastajan valinta, tilinpäätöksen vahvistaminen ja vastuuvapaus vuodelta 2004, toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2005 sekä vuoden 2005 jäsenmaksujen suuruus. Erovuorossa ovat: Jopi Harri, Peter Häggblom ja Liisa Moilanen Turusta sekä Riitta-Eliisa Laine Helsingistä Kokousosanottajille seura tarjoaa kahvit/teet ja omenatortun. Tervetuloa!

UOLEVI KARRAKOSKEN NIMIKKORAHASTON APURAHAT VUODELLE 2004

Vuoden 2004 apurahan "lippuavustus elokuun Kansallisoopperan Ring-sykliin" saivat kaksi nuorta miestä Wilhelm Kvist Turusta ja Wille Rydman Helsingistä.

Rahaston käyttötarkoitus on tukea rahallisesti nuorten, korkeintaan 25-vuotiaiden, henkilöiden mahdollisuutta käydä Wagnerin oopperoiden esityksissä, ensisijaisesti Suomen Wagner-seuran järjestämillä oopperamatkoilla. Rahastoon ottaa jatkossakin lahjoituksia vastaan pankkitilille ÅAB 660100-4699245.

UUTUUSKIRJA JA VANHAT LEHDET

Joululahjavihjeenä suosittelemme Wagner-kirjoja, esim. Barry Millingtonin kirja Richard Wagner - Elämä ja teokset. Jäsenenä sinulla on mahdollisuus ostaa kirja jäsenetuhintaan 38 e (+ toimituskulut 4 e). Kirjan suositushinta kirjakaupassa on n 50 e. Kirjaa voi tilata Pekka Heikkilältä, puh 09-3443803 tai 040-5507290, os Haarniskatie 9 B 16, 00910 HELSINKI tai sähköpostitse pekkajheikkila@hotmail.com. Voit myös täyttää tilauslomakkeen seuran Internet-sivuilla kohdassa "Kirjat" osoitteessa: http://www.cs.helsinki.fi/u/mluukkai/sws/julkaisut/

Sieltä löydät myös muita Wagner-kirjoja. Uutuuksina englanninkieliset: Peter Bassettin Parsifal - The Journey of a Soul" à 20 e, Bassett The Nibelungen's Ring à 20 e ja Spencer/Millington: Ring of the Nibelung - A Companion à 27 e.

Jollet pääse tilaisuuksiin ja haluat välttää postimaksut, voit myös noutaa kirjoja käteismaksua vastaan: Turusta Peter Häggblomilta (puh 02-232 2280) ja Helsingissä Pekka Heikkilältä, Soita etukäteen ja varmista että ollaan kotona.

Saatavissa olevat vanhat Wagneriaanit maksavat à 5 e, paitsi nro 18 (sis. juhla-CD:n) à 8,50 e. Muutamat numerot ovat painosta loppu. Toimituskulut lisätään.

TILAISUUDET TURUSSA

To 18.11. klo 18 Humanistcentret Arkenin auditorio, Tehtaankatu 20, rakennus A, säveltäjä Martti Parkkari kertoo "kuukauden oopperasäveltäjästä" Richard Straussista. Videotykkinäytteitä Wienin Valtionoopperan Ruusuritari-DVD:stä, joht. Carlos Kleiber. Ovella päivystys klo 17.45-18. Tule ajoissa.

Ma 29.11. Bussin lähtö klo 15.30 Aurakatu 2, matka Turusta Kansallisoopperan Richard Straussin Ruusuritariin. Teosesittely oopperassa klo 18.15. Esitys alkaa klo 19. (Bussi on loppuunmyyty; oopperalippuja Peteriltä vielä 28.10 asti.)

Ma 24.1.2005 klo 18 Turun kulttuurikeskuksen Vihreässä salissa (sisäänkäynti Brinkkalan "eli joulurauhan julistuksen" talon porttikäytävästä vasemmalle ja toinen kerros) prof. Eero Tarasti puhuu musiikki- ja videonäyttein meille Wagnerin Parsifal-oopperasta.

Ti 15.2. klo 18 kulttuurikeskuksen Sinisessä salissa (II krs., Vanha Suurtori 5) Henry Bacon näyttää meille Froelichin (1875-1953) tekemän Richard Wagner 100-vuotiselokuvan vuodelta 1913 ja kertoo samalla elokuvasta. Mykkäelokuvan (80 min) ääniraitana kuullaan sitä varten varta vasten läpisävelletty musiikki. Elokuva nähdään VHS-videolta. Kuvan laatu ei ole erityisen korkea, mutta se antaa käsityksen vuosisadanvaihteen oopperalavastustaiteesta. Elokuva ei ole yleisesti saatavissa ja Baconin kopio siitä on tosi harvinaisuus, ainakin Suomessa. Prof. Tarasti muistelee innolla tätä elokuvaa Wagneriaanissa nro 23 sivulla 6.

Tilaisuuden jälkeen pidetään seuran sääntömääräinen vuosikokous klo 20 Ravintola Teinin Klubikabinetissa.

Ti 8.3. klo 18 Turun Yliopiston Kulttuurihistorian harjoitushuone, Arwidssoninkatu 1, rak.10 (Tuomaanpuiston vieressä) prof. Hannu Salmi kertoo meille Hans Jürgen Syberbergin elokuvasta: Winifred Wagner und die Geschichte des Hauses Wahnfried 1914-1975 (VHS-Video 300 Minuten, schwarz-weiß, Doppelkassette) ISBN 3-923854-85-4 ja näyttää valittuja paloja tästä ainutlaatuisesta haastatteluelokuvasta. Tekstittämättömän elokuvan kieli on saksa. Elokuussa Suomen TV 1:ssä nähty ohjelma Spiegel TV Special: Hitler and the Bayreuth Festival sisälsi pieniä otteita Syberbergin elokuvasta

Maaliskuussa matka Turusta Kansallisoopperaan Parsifaliin, jonka ensi-ilta on la 19.3.2005. Muut esitykset ovat 21.3, 23.3., 25.3, 4.4. ja 6.4. Pyrimme saamaan seuralle liput esityksiin 19.3. ensi-ilta ja/tai ke 23.3. Kerromme sähköpostitse sekä www-sivuillamme http://www.cs.helsinki.fi/u/mluukkai/sws/ajankohtaista/ heti kun tiedämme tarkemmin matkasta ja saamistamme lipuista hintoineen. Ks alla kohta Matkat.

TILAISUUDET HELSINGISSÄ

To 25.11. ko 18 Sibelius-Akatemian Wegelius-salissa (Töölönkatu 28) Jack Leo esittelee maineikkaita Siegfried-osan esittäjiä sarjassaan Suuret Wagner-laulajat Glögitarjoilua.

Pe 21.1. 2005 klo 18 Sibelius-Akatemian auditorio (huom. viikonpäivä) oopperaohjaaja Juha Hemanus kertoo ohjaamastaan ja kuvataiteilija Hannu Väisäsen visualisoimasta Tannhäuserista ja produktioiden ideoiden kehkeytymisestä ja kehityksestä Savonlinnassa 1996-98 ja Tulsassa Oklahomassa 2001. Juha Hemanus on myös lupautunut jatkoille juttelemaan lähistöllä olevaan ravintolaan. Asiasta tarkemmin myöhemmin talvella.

Ti 1.3. klo 18 Sibelius-Akatemian Wegelius-salissa musiikkikriitikko ja tutkija Matti Lehtonen esittelee Wagnerin Parsifal-oopperaa, joka tulee oopperan ohjelmistoon myöhemmin maaliskuussa.

MATKAT

KANSALLISOOPPERAN RUUSURITARI

Seura järjestää matkan Turusta ma 29.11. 2004 Kansallisoopperaan katsomaan Richard Straussin oopperaa Ruusuritari. Kysymyksessä on vierailijanäytäntö (sen takia hieman korotetut lipunhinnat), jossa esiintyvät mm. suuret kansainväliset tähtemme Soile Isokoski ja Monica Groop. Tässä tietoja produktiosta:

Musiikinjohto Muhai Tang
Ohjaus Marco Arturo Marelli
Lavastus Marco Arturo Marelli
Puvut Dagmar Niefind

Marsalkatar Soile Isokoski
Ochs von Lerchenau Eric Halfvarson
Octavian Monica Groop
von Faninal Juha Kotilainen
Sophie Tiina Vahevaara
Valzacchi Juha Riihimäki
Laulaja Aki Alamikkotervo
Komisario Jaakko Hietikko
Notaari Jaakko Hietikko

Kysymyksessä on ensi-illan jälkeinen esitys ja lähdemme sen verran ajoissa, että ehdimme myös teosesittelyyn, joka alkaa klo 18.15. Itse ooppera alkaa klo 19. Esityskieli saksa. Tekstitys. Esityksen kesto n. neljä tuntia, kaksi väliaikaa.

Matka on ollut hyvin suosittu ja tämän kirjeen mennessä painoon se on jo loppuunmyyty pelkkien sähköpostitiedotteiden ansiosta. Mahdollisia peruutuspaikkoja voi tiedustella Peteriltä 29.10 asti. Liput 3. parv.: á 18 ja 32 e, 2.parvi kesk. á 62 e, permanto á 72 e ja 1.parvi 5.rivi á 84 e + toimitusmaksu á 5 e lippu.

Linja-automme lähtee klo 15.30 Turusta Kaupungintalon luota Aurakatu 2. Bussimatkan hintaan 20 e (kerätään bussissa), sisältyy menomatkalla tavanomaiset pullakahvit. Bussiemäntänä toimii klubimestari Outi Jaakola.

OOPPERAMATKA PORIIN 11.12.

Uutuusooppera MATILDA JA NIKOLAI. (Turun Filharmonisen Orkesterin Ystävät ry:n järjestämä)
Yhteistyömme Turun Filharmonisen Orkesterin ystävät ry:n (Aphilan) kanssa jatkuu. Tässä Aphilan antamat tiedot matkasta, joka on samanhintainen SWS:n jäsenille perheenjäsenineen kuin TFOYstävienkin jäsenille.

HUOM! Tätä matkaa ilmoittautumiseineen hoitaa Seppo Lohtaja: seppo.lohtaja@saunalahti.fi, puh. 02-2514614

Lähtö Turusta la 11.12. klo 12.00 Turun linja-autoaseman tilausbussien laiturista bussilla Poriin seuraamaan Ilkka Kuusiston uutuusoopperaa Matilda ja Nikolai, jonka esitys alkaa klo 15.00. Lippuja on varattu 30 kpl; permanto 45 e ja sivupermanto 30 e. Varaa lippusi nyt! Varaukset käsitellään ilmoittautumisjärjestyksessä. Sitovat ilmoittautumiset 8.11.2004 Seppo Lohtajalle.

Lipun hinta maksetaan Turun Filharmonisen Orkesterin Ystävät-yhdistyksen tilille Ålandsbanken 660100-1180140, kun varaus on vahvistettu. Älä siis maksa ennen varauksesi vahvistamista, koska osanottajia täytyy olla riittävä määrä! Bussikuljetuksen hinta on 15 e, ja se kerätään bussissa.

Matilda ja Nikolai-oopperan libreton on laatinut Arvo Salo. Pääosissa laulavat Johanna Bister (Matilda Alrot) ja Marko Nykänen (keisari Nikolai II). Porin Sinfoniettaa johtaa kapellimestari Hannu Bister. Oopperan on ohjannut Jussi Tapola. Muissa rooleissa kuullaan mm. Lassi Virtanen (Nikolai Bobrikoff), Ulla Raiskio (leskikeisarinna) ja Jukka Romu (Merikarvian kirkkoherra).

KANSALLISOOPPERAN PARSIFAL

Kansallisooppera esittää pitkän tauon jälkeen Parsifalin, jonka on ohjannut Harry Kupfer ja tämän suosikkilavastajana tunnettu Hans Schavernochin. Ensi-ilta on 19. maaliskuuta 2005. Muut esitykset ovat 21.3, 23.3., 25.3, 4.4. ja 6.4.. Musiikin johto: Mikko Franck, puvut: Jan Tax, Parsifal: Raimo Sirkiä/Jorma Silvasti, Gurnemanz: Matti Salminen, Kundry: Päivi Nisula, Amfortas: Raimo Laukka/Juha Uusitalo, Klingsor: Esa Ruuttunen ja Titurel: Jyrki Korhonen.

Järjestämme Turusta maaliskuussa matkan Parsifaliin Pyrimme saamaan seuralle liput esityksiin 19.3. ensi-ilta ja /tai ke 23.3.. Kerromme www-sivuillamme sekä sähköpostitse http://www.cs.helsinki.fi/u/mluukkai/sws/ajankohtaista/ heti kun tiedämme tarkemmin matkasta ja mitä/miten lippuja voi kauttamme varata. Lippujen hinnat alustavasti: ensi-iltaan: 28-95 e, muut esitykset: 18-80 e. Lippuvaraukseen lisäämme toimitusmaksun 5 e/lippu ellet osallistu bussikuljetukseen.

Jollei sinulla ole sähköpostia, voit tiedustella Peteriltä (p. 02-2322280) matkasta 8.12. alkaen tai kuultuasi sähköpostin omistavalta ystävältäsi , että lippuja voi varata. Maksun pyydämme seuran tilille ÅAB 660100-1205046 välittömästi varattuasi lippusi ja saatuasi Peteriltä vahvistuksen, että toivomasi paikka löytyy.

Bussikuljetukseen Turusta oopperaan ja takaisin osallistuvat saavat lippunsa bussissa ja ilman toimituskuluja. Bussimatkan hintaan 20 e, (maksetaan bussissa) sisältyy menomatkalla tavanomaiset pullakahvit. Bussiemäntänä toimii Outi Jaakola.

WAGNER-KONGRESSI LEIPZIGISSA KEVÄÄLLÄ 2005

Richard Wagner Verband Internationalin jokavuotinen Wagner-kongressi järjestetään Leipzigissä 4. - 8.5.2005. Ohjelmassa on mm. Tannhäuser, Berliozin Troijalaiset, konsertteja, luentoja ja paljon muuta. Hotellihuoneiden hinnat vaihtelevat 40-105 e/hlö/yö (jaettu huone) + 1HH-lisä 15-65 e/hlö/yö. Jos haluat osallistua kongressiin, ilmoittaudu RWVI:n kaavakkeilla 1.12.2004 mennessä. Kerro mielellään Peterille jos olet lähdössä. Tietoja kongressista Peteriltä ja internetissä: http://www.richard-wagner-verband.de/kongress2005.htm ja ars musica Musik- und Kulturreisen GmbH., Dyckburgstraße 397, D-48157 Münster, (Kongress-Hotline puh. +49-(0)251-73083, fax ~V795068.

Vuoden 2006 kongressi järjestetään Tallinnassa, jossa ennakkotietojen mukaan osa tapahtumista myös Helsingissä (näillä näkymin ainakin Parsifal-oopperan esitys). Sen jälkeen Weimar 2007, Geneve 2008, Dresden 2009 ja Lontoo 2010.

BAYREUTH-ARVONTA

Seuralle mahdollisesti v. 2005 tulevien lippujen saantijärjestys arvottiin hallituksen kokouksessa 7.10.2004 Määräaikaan mennessä arvontaan oli ilmoittautunut 44 jäsentä. Arvonnan antama järjestys sekä vaadittavat jatkotoimenpiteet on ilmoitettu erikseen kaikille arvontaan osallistuneille. Tarkkaile (sähkö)postiasi.

Bayreuthin festivaaleilla on oma mielenkiintoinen kotisivunsa: http://www.bayreuther-festspiele.de/.

INTERNET, YHTEYS SÄHKÖPOSTITSE JA POSTIOSOITTEEN MUUTOKSET

Jos sinulla on sähköpostiosoite, muista kertoa se seuralle lähettämällä sähköpostiviesti jäsensihteerillemme osoitteeseen mluukkai@cs.helsinki.fi Näin saat halutessasi jäsenkirjeet ja pikatiedotteita ajankohtaisista seuran toimintaan ja Wag­neriin liittyvistä asioista. Tutustu myös Internet-kotisivui­himme: http://users.utu.fi/hansalmi/sws/. Sivuilta löydät paljon hienoja Wagner-linkkejä sekä mm. kaikki jäsenkirjeemme, mikäli esim. kadotat oman kappaleesi. Kohdassa "ajankohtaista" on nähtävissä paitsi itse tapahtumat myös tapahtumissa mahdollisesti tapahtuneet viime hetken muutokset.

Osoitteen muuttuessa pyydämme ilmoittamaan aina uuden postiosoitteesi jäsensihteerillemme Matti Luukkaiselle, yhteystiedot mluukkai@cs.helsinki.fi, os. Rapakiventie 10 B 15, 00710 HELSINKI, puh 040-5477215). Muutoin Wagneriaani, meiltä tilaamasi liput ym. lähetykset eivät löydä perille. Muista kertoa muuttuneet yhteystiedot myös Peterille, kun varaat matkoja tai lippuja. Muuten lähetettävät liput ja tärkeä matkoihin liittyvä posti saattavat joutua hakoteille.

Hyvää alkanutta syksyä ja aktiivista Wagner-harrastusta toivottaa Suomen Wagner-seura ry

Heikki Virri, Peter Häggblom ja Riitta-Eliisa Laine