Main menu

Jäsenkirje 2005-2

Turussa 4.11.2005

MUISTILISTA SEURAN TOIMINNASTA:

 • Ma 28.11. klo 18 Turku, Konserttitalon kahviossa jälkipuintia Turun Hollantilaisesta. Tero-Pekka Henell, Matti Lehtonen, Carmela Wagner.
 • Ti 29.11. klo 18 Helsinki, Sibelius-Akatemian Wegelius-salissa Jack C. Leo kertoo Wotanin roolin tulkitsijoista. Glögiä ja pipareita.
 • Ti 13.12. klo 19 Turku, Park Hotelin Jugend-kabinetissa Robert Storm soittaa levyiltä Wagner-tulkintoja mm. Jussi Björling, Mario del Monaco, Boris Christoff ja Maria Callas.
 • Ke 11.1.2006 Helsinki, Finlandia-talo klo 19, RSO:n konsertti, Valkyyrian 1. näytös ja Jouni Kaipaisen sinfonia no 3.
 • To 19.1. klo 19 Turku, Park Hotelin Jugend-kabinetissa Martti Parkkari kertoo Richard Straussin oopperasta Die Frau ohne Schatten DVD-näyttein.
 • Pe 27.1.2006 Die Frau ohne Schatten. Bussi Kansallisoopperaan Turusta klo 15. Esitys alkaa klo 18.
 • Ke 15.2. klo 17.30 Turku, Kulttuurikeskuksen sinisessä salissa Vanha Raatihuone, prof. Hannu Salmi kertoo "Wagner-turistin jäljillä: Bayreuth matkakohteena 1800-luvun lopussa". Heti luennon jälken noin klo 19 on seuran sääntömääräinen vuosikokous Ravintola Teinin Klubikabinetissa.
 • To 16.2. klo 18 Helsinki, Sibelius-Akatemian auditoriossa Erkki Pullinen kertoo Parsifal-oopperasta DVD-näyttein, Pitkäperjantain mysteeri.
 • Ti 14.3. klo 18 Helsinki, Sibelius-Akatemian Wegelius-salissa seuran vieraana Esa Ruuttunen säestäjänään Pekka Asikainen.
 • Ke 15.3. klo 17.30 Turku, Kulttuurikeskuksen Sinisessä salissa, esitetään videotykiltä Valkyyrian ensimmäinen osa. Produktio: Den Jyske Opera 1993-96.
 • 2.5-8.5. Ring-matka Kööpenhaminan Ringin 2.sykliin (R 2., W 3., S 5. ja G 7.5.)
 • La 27.5. Kansallisoopperan Parsifal. Bussi lähtee Turusta klo 12. Esitys alkaa klo 15.

YLEISTÄ

Viime jäsenkirjeestä onkin kulunut jo peräti seitsemän kuukautta. Tänä vuonna kesäkin oli Wagner-toiminnan aikaa, kun suuri joukko jäsenistä tuli Turkuun nähdäkseen elokuun yössä ainutlaatuisen ulkoilmaesityksen Aurajoen rannalla. Tilaisuudesta muodostuikin ikimuistettava tapahtuma, joka tulee säilymään lämpimänä kaikkien paikalla olleiden muistissa pitkään. Seuramme yhdessä Filharmonisen Orkesterin kanssa järjestämä kansainvälinen Hollantilaisseminaari oli myös suuri menestys, joka keräsi yli 80 osanottajaa. Suurkiitokset Martti Parkkarille ja Robert Stormille erinomaisista järjestelyistä ja tietenkin kaikille mainioille puhujille.

Syyskausi on alkanut syyskuussa jäsentilaisuuksilla sekä Turussa että Helsingissä ja seuraan on myös tänä vuonna liittynyt sankka joukko uusia jäseniä. Toivotamme seuraavat 47 uutta jäsentä (1.1.2005 alkaen) tervetulleiksi toimintaan mukaan:

Mailis Artén HELSINKI
Irja Bergman KARKKILA
Soile Halsti LAHTI
Eija Heinonen NAANTALI
Esa Heinonen NAANTALI
Heikki Hervonen ESPOO
Hasse Hämäläinen TAMPERE
Tellervo Härkki ESPOO
Gerry B. Ilvesheimo HELSINKI
Anneli Iver TAALINTEHDAS
Robert Iver TAALINTEHDAS
Eero Ilmari Juvonen HELSINKI
Marjatta Kaartinen PORI
Matti Kaartinen PORI
Pirkko Kajander TURKU
Suvi Kettula ESPOO
Tuija Kirveskari-Tähtinen HELSINKI
Sinikka Koskiala HELSINKI
Nina Koskivaara TURKU
Wilhelm Kvist HELSINKI
Tuomas Lassinharju HELSINKI
Henri Lattunen HELSINKI
Cordula Lehmann-Bodem HEIDELBERG
Eva Lindberg ESPOO
Elisabeth Meurman ESPOO
Yrjö Neuvo ESPOO
Lasse Nordström HELSINKI
Maija Närhi TURKU
Tuomas Pylkkö HELSINKI
Erja Pylvänäinen HELSINK
Kari Salminen TURKU
Petrus Schroderus ESPOO
Jukka Semi ESPOO
Riitta-Leena Sihvola HELSINKI
Raila Soininen TURKU
Kaarina Teppo ESPOO
Lyly Teppo ESPOO
Kari Tähtinen HELSINKI
Sari Vannela KERAVA
Ilpo Varhee HELSINKI
Paula Venesmaa HELSINKI
Tapani Viitala HYVINKÄÄ
Monika Winqvist HELSINKI
Matti T. Virtanen OITTI
Liisa Väkevä HELSINKI
Alf Åberg ESPOO
Tuula Åberg ESPOO

WAGNERIAANI 26

Meillä on ilo oheistaa syksyn tuore Wagneriaani nro 26, Se käsittelee tällä kertaa paljolti Turun Lentävää hollantilaista ja Lentävä hollantilainen -seminaaria. Toivotamme sen kanssa monia nautinnollisia lukuelämyksiä.

VUOSIKOKOUSKUTSU kokoukseen 15.2.2006

Seuran sääntömääräinen vuosikokous pidetään Turussa keskiviikkona 15.2.2006 klo 19 Ravintola Teinin Klubikabinetissa, Uudenmaankatu 1.

Kokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat, mm. hallituksen puheenjohtajan valinta kahdeksi vuodeksi (nykyinen Heikki Virri), erovuoroisten hallituksen jäsenten ja tilintarkastajan valinta, tilinpäätöksen vahvistaminen ja vastuuvapaus vuodelta 2005, toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2006 sekä vuoden 2006 jäsenmaksujen suuruus. Hallituksessa erovuorossa ovat: Heikki J. Eskelinen Espoosta, Stina Gerke Paraisilta, Matti Luukkainen Helsingistä ja Martti Parkkari Turusta. Kokousosanottajille seura tarjoaa kahvia/teetä ja omenatorttua. Tervetuloa mukaan päättämään seuran asioista! Ennen kokousta on Hannu Salmen luento Kulttuurikeskuksessa klo 17.30 (ks Turun tilaisuudet).

VUODEN 2005 JÄSENMAKSU

Jos tämän lähetyksen mukana ei tule Wagneriaania niin se on merkki siitä, että emme ole saaneet jäsenmaksuasi vuodelta 2005. Pyydämmekin ystävällisesti maksamaan puuttuvan maksun ensi tilassa. Jäsenmaksumme ovat pysyneet jo useita vuosia samana ja ovat jäseneltä 22 e, perhejäseneltä (toiselta samassa osoitteessa asuvalta) 9 e ja nuorisojäseneltä 16 e. Ainaisjäsenmaksu on 220 e. Kannattaa muistaa, että Wagneriaani-julkaisu (2 krt. vuodessa) sisältyy jäsenmaksuun.

Muista aina lähettää muuttuneet yhteystietosi jäsensihteerillemme Matti Luukkaiselle, Rapakiventie 10 B 15, 00710 Helsinki puh. 040 547 7215, mluukkai@iki.fi (uusi).

TILAISUUDET TURUSSA

Ma 28.11. klo 18 Konserttitalon kahviossa (käynti Aninkaistenkadun pikkuovesta) jälkipuintia Turun Hollantilaisesta. Miten tuotetaan menestyksellisesti oopperaesitys? Lentävä hollantilainen ennen ensi-iltaa ja jälkeen. Kertomassa meille: oopperaproduktion johtaja, intendentti Tero-Pekka Henell, kuoronjohtaja Matti Lehtonen ja lavastaja/puvustaja Carmela Wagner sekä juontaja Martti Parkkari.
Ti 13.12 klo 19 Park Hotelin Jugend-kabinetissa, Rauhankatu 1, Robert Storm soittaa levyiltä Wagner-tulkintoja, sellaisilta artisteilta (ja kertoo heistä), joita ei varsinaisesti pidetä Wagner-laulajina. Esim. Jussi Björling, Mario del Monaco, Boris Christoff, Maria Callas... Sisäänpääsy à 5 e, johon sisältyy kahvi/tee/kaakao + pulla (arvo n 7,50 e). Tervetuloa!
To 19.1.2006 klo 19 Park Hotelin Jugend-kabinetissa, Martti Parkkari esittelee meille DVD-näyttein Richard Straussin oopperan Die Frau Ohne Schatten. Sisäänpääsy à 5 e, johon sisältyy kahvi/tee/kaakao + pulla (arvo n 7,50 e).
Ke 15.2. klo 17.30 Kulttuurikeskuksen sinisessä huoneessa, Vanha Raatihuone, Vanha Suurtori 5 Prof. Hannu Salmi: "Wagner-turistin jäljillä: Bayreuth matkakohteena 1800-luvun lopussa". Salmelta on juuri ilmestynyt uusi kirja: "Wagner and Wagnerism in Nineteenth-Century Sweden, Finland, and the Baltic Provinces: Reception, Enthusiasm", Cult. Eastman Studies in Music. University of Rochester Press, Rochester, NY 2005. (310 s.) Lisätietoja löytyy osoitteesta www.urpress.com/80462073.HTM
Kirjaa voi ostaa ainakin suurimmista verkkokirjakaupoista esim. www.amazon.com. Heti tämän luennon jälkeen, siis 15.2. (aikaisintaan) klo 19 pidetään seuran sääntömääräinen vuosikokous Ravintola Teinin Klubikabinetissa.
Ke 15.3. klo 17.30 Kulttuurikeskuksen Sinisessä salissa, katsomme videotykiltä Valkyyrian ensimmäisen puoliskon (VHS). Den Jyske Opera 1993-96 cond: Tamás Vetö, Francesco Cristofoli, dir: Klaus Hoffmeyer. Laulajina (koko Ringissä) mm. Poul Elming, Tina Kiberg, Lisbeth Balslev, Lars Waage ja Aage Haugland. Esityskieli on saksa ja tekstitys tanskaksi. Tämä on jatkoa syyskuussa nähdylle saman syklin Reininkullalle.

TILAISUUDET HELSINGISSÄ

Ti 29.11. klo 18 Sibelius-Akatemian Wegelius-salissa Jack C. Leo kertoo ääninäyttein musiikinhistorian hienoimmista Wotanin roolin tulkitsijoista. Pikkujoulun kunniaksi tarjotaan glögiä ja pipareita perinteiseen tapaan.
Ke 11.1. 2006 klo 19 Finlandia-talo: Valkyyrian ensimmäisen näytöksen esitys Radion sinfoniaorkesterin konsertissa. Ks kohta "Konsertit ja matkat".
To 16.2. klo 18 Sibelius-Akatemian auditoriossa Pitkäperjantain mysteeri - lehtori Erkki Pullinen kertoo Parsifal-oopperasta dvd-näyttein.
Ti 14.3. klo 18 Sibelius-Akatemian Wegelius-salissa seuran vieraana on oopperalaulaja ja teologi Esa Ruuttunen, joka kertoo urastaan ja rooleistaan. Mukana säestäjänä on Pekka Asikainen.

KONSERTIT JA MATKAT

RSO-KONSERTTI ke 11.1.2006 klo 19 - Valkyyria I näytös ja Kaipainen (myös suora radionti YLE Radio 1).
Wagner-seuralla on lippuvaraus keskiviikon 11.1.2006 Radion sinfoniaorkesterin konserttiin jossa ohjelmassa Valkyyrian ensimmäinen näytös ja Jouni Kaipaisen sinfonia nro 3. Illan kapellimestarina on Hannu Lintu, solisteina Robert Dean Smith (mm. Bayreuthin Tristan kesällä 2005), Päivi Nisula ja Jyrki Korhonen.

Seuran välittämät liput ovat hinnaltaan 12 euroa ja sijaitsevat permannon takaosassa sekä keskipermannon reunalohkoissa. Lippuvaraukset 1.12. mennessä maksamalla 12 euroa tilille Liedon SP 430915-260805, ilmoittautuminen Matti Luukkaiselle (puh: 040-5477215, email:mluukkai@iki.fi). Varatut liput postitetaan tammikuun alussa, postimaksu sisältyy lipun hintaan.

MATKA KANSALLISOOPPERAN pe 27.1.2006 Richard Straussin oopperaan Die Frau ohne Schatten

Teemme matkan linja-autolla Turusta Die Frau ohne Schatten (Nainen vailla varjoa) esitykseen klo 18 perjantaina 27.1.2006. Bussimme lähtee Aurakatu 2:stä klo 15.00.

Kansallisoopperan Strauss-teeman huipennus on säveltäjän myyttinen mestariteos. Nainen vailla varjoa on Straussin erikoisin teos, jota on verrattu Wagnerin oopperoihin.

Nainen vailla varjoa on Kansallisoopperan visualisointina värikäs ja näyttävä. Taustakuvien projisoinnissa hyödynnetään viimeisintä tekniikkaa. Kolmiulotteisista animaatioprojisoinneista vastaa Harry Gladow, joka on alan johtava kehittäjä Euroopassa.

Esityksen kesto n. 4 h 30 min, 2 väliaikaa.

Musiikinjohto Muhai Tang
Ohjaus Michael Hampe
Lavastus Hans Schavernoch
Puvut Carlo Tommasi
Valaistus Kimmo Ruskela
Keisari John Treleaven
Keisarinna Marion Ammann
Imettäjä Livia Budai
Barak, värjäri Raimo Laukka
Barakin vaimo Kirsi Tiihonen
Yksisilmäinen Hannu Forsberg
Yksikätinen Petri Lindroos
Kyttyräselkä Aki Alamikkotervo
Sanansaattaja/ääni ylhäältä Sauli Tiilikainen
Temppelin portinvartija Minttu Pesu
Nuorukaisen ilmestys Petrus Schroderus
Haukan ääni Sirkka Lampimäki

Meiltä voi varata lippuja seuraavasti:

P1. 1. parvi rivit 2 tai 3 80 e
PE. permanto rivit 9 tai 10 68 e
P2. 2. parvi kesk. rivit 2 tai 3 58 e
P2L 2. parven laita 44 e
P3L 3. parvi äärilaita 18 e

Varaukset ensi tilassa ja viim. 30.11.2005 mennessä Peteriltä 02-2322280, peter.haggblom@kolumbus.fi . Maksu seuran tilille ÅAB 660100-1205046 oma-aloitteisesti heti kun olet saanut vahvistuksen varaamallesi lipulle (maksuun viesti esim: "2 kpl P2 Die Frau"). Varatut oopperaliput jaetaan bussissa. Bussimaksu 20 e, johon sisältyy menomatkalla pullakahvit, peritään bussissa. Paluumatkalla tavanomaiset tarjoilut. Bussiemäntänä Outi Jaakola.

Voit varata myös pelkän oopperalipun ilman bussikyytiä. Tällöin pyydämme lisäämään eo hintoihin toimituskulut 5 e/lippu . Nämä liput toimitetaan postissa.

RING-MATKA KÖÖPENHAMINAN UUTEEN OOPERATALOON 2.-8.5.2006

Tämän matkan oopperaliput Ringin 2.sykliin (R 2., W 3., S 5. ja G 7.5.) piti varata sitovasti hyvin lyhyessä ajassa kesäkuussa 2005 ja saimme siitä lähtemään jäsentiedote vain sähköpostitse. Lisäksi tiedot olivat näkyvissä kotisivuillamme. Kiireestä ja rajoitetusta tiedottamisesta huolimatta matka myytiin nopeasti loppuun.

Kööpenhaminan Ringin on ohjannut Kasper Bech Holten ja musiikin johdosta vastaa Michael Schønwandt. Rooleista mainittakoon Logena/Siegmundina Poul Elming, Brünnhildenä Tina Kiberg, Fafnerina Christian Christiansen, Siegfriedinä Stig Fogh Andersen jne. Lisätietoja oopperatalosta ja Ringistä: http://www.thecopenhagenring.dk/

Lähtijöitä on lähes 50, joille pienten vaikeuksien jälkeen kaikille järjestyi oopperaliput, lennot ja majoitus.

Tässä tietoja matkasta:
Hotellimme on Hotel Maritime*** Peder Skrams Gade 19 (www.hotel-maritime.dk, puh: +45 3313 4882, fax: +45 3315 0345
Ensimmäiset ennakot (605-845 e) on maksettu jo kesäkuussa 2005.
Loppuerän ( A ja B) 590 e/hlö (1hh lisä +225 e) pyydämme ilmoittautuneita maksamaan oma-aloitteisesti 20.3.2006 mennessä seuran tilille ÅAB 660100-1205046 (viesti "Kööpenhamina").

Alustava lentoaikataulu:
2.5. Turku-Kööpenhamina KF 663 11.30-12.058.5. Kööpenhamina-Turku SK 6692 12.45-15.202.5.
8.5. Helsinki-Kööpenhamina KF 641 11.25-12.058.5. Kööpenhamina-Helsinki KF 640 12.45-15.25

Pahoittelemme että tästä matkasta pystyimme kiireellisen aikataulun johdosta ja muista käytännön syistä kertomaan vain sähköpostin ja internetin kautta.

MATKA KANSALLISOOPPERAN PARSIFALIIN 27.5.2006

Teemme matkan linja-autolla Turusta Parsifalin esitykseen klo 15 lauantaina 27.5.2006. Bussimme lähtee Aurakatu 2:stä klo 12.
Esityksen kesto n. 5 h 10 min, 2 väliaikaa.

Parsifal Jyrki Anttila
Gurnemanz Matti Salminen
Kundry Päivi Nisula
Amfortas Juha Uusitalo
Klingsor Esa Ruuttunen
Titurel Ilkka Vihavainen

Meiltä voi varata lippuja seuraavasti:
P1. 1. parvi rivit 3 ja 4 70 e
P2. 2. parvi rivi 2 46 e
P3 3. parvi kesk, rivi 2 22 e
P4 3. parvi laita 2 18 e

Varaukset ensi tilassa ja viim. 15.1.2006 mennessä Peteriltä 02-2322280, peter.haggblom@kolumbus.fi . Maksu seuran tilille ÅAB 660100-1205046 oma-aloitteisesti heti kun olet saanut vahvistuksen varaamallesi lipulle (viesti esim: "2 kpl P2 Parsifal"). Varatut oopperaliput jaetaan bussissa. Bussimaksu 20 e, johon sisältyy menomatkalla pullakahvit, peritään bussissa. Paluumatkalla tavanomaiset tarjoilut. Bussiemäntänä Outi Jaakola.

Voit varata myös pelkän oopperalipun ilman bussikyytiä. Tällöin pyydämme lisäämään toimituskuluina 5 e/lippu eo hintoihin. Nämä liput toimitetaan postissa.

HUOM! Tämä on sama näytös, johon Tallinnan/Helsingin kongressiosanottajille on varattu koko permanto. Yleisö on siis taatusti kansainvälinen ja hyvin wagneriaaninen.

KANSAINVÄLINEN RICHARD WAGNER -KONGRESSI 24.-27.5.2006

Tallinnan Wagner-yhdistys, Tarton Wagner-yhdistys sekä Helsingin Richard Wagner-kulttuuriyhdistys ry järjestävät yhdessä vuoden 2006 Kansainvälisen Richard Wagner kongressin, Tallinna-Helsinki - akselilla 24.-27.5.2006.

Kongressissa esitellään laajalti suomalaista ja virolaista kulttuuria ja myyttejä sekä niiden liittymäkohtia Wagneriin.

Kolme ensimmäistä päivää vietetään Tallinnassa monipuolisen ohjelman merkeissä. Kongressi huipentuu neljännen päivän retkeen Helsinkiin seuraamaan Kansallisoopperan Parsifal-esitystä.

Ilmoittautuminen kongressiin 1.12.2005 mennessä.

Kongressiesite, ilmoittautumis- ja majoituslomakkeet hintoineen löytyvät internetistä:

www.suomenwagnerseura.org/ajankohtaista/
www.suora.net/rwky/d_kongressi.html
www.suora.net/rwky/varaukset/tilaus_a.html
www.suora.net/rwky/varaukset/tilaus_b.html

tai

Ars musica Musik- und Kulturreisen GmbH
Dyckburgstrasse 397, D - 48157 Münster
Tel: Kongress-Hotline +49-251-730 83
Fax: +49-251-79 50 68

NUORTEN APURAHA HAETTAVISSA

UOLEVI KARRAKOSKEN nimikkorahasto julistaa haettavaksi neljä apurahaa vuodeksi 2006. Apuraha, jonka voivat hakea nuoret enintään 25-vuotiaat henkilöt, koostuu tällä kertaa rahaston myöntämästä lippuavustuksesta Kansallisoopperan kevään 2006 Parsifal-esitykseen la 27.5. Ensisijaisesti avustus oikeuttaa yhteen 3. parven 22 euron hintaisen lippuun (tai vaihtoehtoisesti 22 euron alennukseen 1.parven tai 2.parven lipuista).

Vapaamuotoiset kirjalliset hakemukset osoitetaan 15.12.2005 mennessä seuran hallitukselle os. Suomen Wagner-seura ry, Peter Häggblom, Puolalanpuisto 4 a 4, 20100 TURKU, puh. 02- 232 2280. Hakemuksen voi mielellään toimittaa sähköpostitse: peter.haggblom@kolumbus.fi. Kerro lyhyesti itsestäsi sekä perustelut, miksi katsot olevasi "oikea henkilö" saamaan apurahaa. Mikäli apurahan saaja on Turun seudulta hänellä on oikeus osallistua ilman maksua seuran järjestämään bussikuljetukseen Turusta ko. esityksiin.

Rahastoa voivat jäsenet mielellään kartuttaa uusilla lahjoituksilla. Rahaston pankkitili on ÅAB 660100-4699245.

BAYREUTH-ARVONTA

Seuralle mahdollisesti v. 2006 tulevien lippujen saantijärjestys arvottiin hallituksen kokouksessa 2.9.2005 Määräaikaan mennessä arvontaan oli ilmoittautunut 72 jäsentä. Arvonnan antama järjestys sekä vaadittavat jatkotoimenpiteet on ilmoitettu erikseen kaikille arvontaan osallistuneille.

Bayreuthin festivaaleilla on oma mielenkiintoinen kotisivunsa: http://www.bayreuther-festspiele.de/.

Seuraavaan vuoden 2007 lippujen arvontaan voi osallistua keväällä/kesällä 2006. Siitä tarkemmin ensi kevään jäsenkirjeessä.

INTERNET, YHTEYS SÄHKÖPOSTITSE JA POSTIOSOITTEEN MUUTOKSET

Jos sinulla on sähköpostiosoite, muista kertoa se seuralle lähettämällä sähköpostiviesti osoitteeseen mluukkai@iki.fi. Tällöin voit halutessasi saada pikatiedotteita ajankohtaisista seuran toimintaan ja Wag­neriin liittyvistä asioista. Tutustu myös Internet-kotisivui­himme: http://www.suomenwagnerseura.org/

Sivuilta löydät paljon hienoja Wagner-linkkejä sekä mm. kaikki jäsenkirjeemme, mikäli esim. kadotat oman kappaleesi. Kohdassa "ajankohtaista" on nähtävissä paitsi tulevat tapahtumat myös mahdolliset viime hetken muutokset ja täydennykset sekä sähköpostitse kertomamme uutiset.

Osoitteenmuutokset pyydämme ilmoittamaan jäsensihteeri Matti Luukkaiselle, (mluukkai@iki.fi. os. Rapakiventie 10 B 15, 00710 HELSINKI, puh. 040- 547 7215). Muutoin Wagneriaani, jäsenkirjeet ym. lähetykset eivät löydä perille.

Kerro muuttuneet yhteystiedot myös Peterille, kun varaat matkoja tai lippuja. Muuten lähetettävät liput ja tärkeä matkoihin liittyvä posti saattavat joutua hakoteille.

Hyvää syksyn jatkoa ja aktiivista Wagner-harrastusta toivottaa seuran hallitus