Main menu

Jäsenkirje 2006-2

Turussa 16.12.2006

MUISTILISTA SEURAN TOIMINNASTA:

Turussa:

  • Pe 2.3.2007 klo 17.15 alkaen Turun Konserttitalo, Turun filharmonisen orkesterin Wagner-konsertti. Tapaaminen VIP-aloituksen merkeissä klo 17.15. Varaslähtö konserttiin alkaa klo 18.00 ja konsertti alkaa klo 19.00. Wagner-seuran Bratwurst-ilta Park Hotellin Jugend-kabinetissa heti konsertin jälkeen.
  • Ti 27.3. klo 17.30 Kulttuurikeskuksen sininen Sali, prof Hannu Salmi esittelee Syberbergin Parsi-fal-elokuvan. Katsotaan elokuvan 1. osa DVD:ltä.
  • Ti 3.4. klo 17.30-20.00 Kulttuurikeskuksen harmaa Sali, 2. osa Syberbergin Parsifal-elokuvasta.
  • Ti 24.4. klo 19.00 Park Hotellin Jugend-kabinetti, Jack Leo esittelee Tunnetuimmat Ring-laulajat äänilevynäyttein.

Helsingissä:

  • To 25.1.2007 klo 18-20 Sibelius-Akatemian Wegelius-Sali, Robert Storm kertoo (anti)wagneriaani Claude Debussystä.
  • Ti 13.2. klo 18 Sibelius-Akatemian auditorio, Suomen Wagner-seuran vuosikokous. Tilaisuudessa nähdään myös videotaltiointia seuran 15-vuotisjuhlallisuuksista.
  • To 22.3. klo 18-21 Wegelius-Sali, Pekka Asikai-nen kertoo Richard Wagnerin kuoromusiikista.
  • Ti 17.4. klo 18-21 Sibelius-Akatemian auditorio, Martti-Tapio Kuuskoski esittelee Syberbergin Winifred Wagner-filmiä.

Hyvä Suomen Wagner-seuran jäsen,
Ilahduttavan monet jäsenet osallistuivat lauantaina 14.10 seuran 15-vuotisjuhliin Helsingissä. Kaikki ovat olleet tyytyväisiä ja juhlat sujuivatkin onnellisissa merkeissä. Kaikki ohjelmanumerot onnistuivat hyvin ja erityisesti meitä juhlijoita ilahduttivat nuorten stipendiaattiemme innokkaat ja upeat esitykset, sekä päivällä että varsinkin iltajuhlassa, jossa Laulu-miesten juhlasalin katto oli nousta kun kolme stipendiaattiamme vahvistettuna ihan "upouusilla" nuorilla valkyyrioilla lauloivat Wagneria ja muuta hienoa. Suurkiitokset Helsingin juhlatoimikunnalle, Riitta-Eliisa Laineen johdolla sekä kaikille esiintyjille ikimuistettavasta juhlapäivästä.

Juhlista voit lukea enemmän oheisessa Juhla-Wagneriaanissa nro 28. Pahoittelemme lehden viivästymistä.

WAGNERIAANI 28

Meillä on siis ilo oheistaa syksyn 2006 tuore Wagneriaani nro 28. Toivotamme sen kanssa monia nautinnollisia lukuelämyksiä.
UUDET JÄSENET

Seuraamme on myös tänä vuonna liittynyt sankka joukko uusia jäseniä lähinnä, joista merkittävä osa juhlien aikana. Seuran tämän hetken jäsenmäärä on 789. Jäsenmäärämme ei ole ikinä ollut näin korkea! Toivotamme kaikki 64 uutta jäsentä tervetulleiksi toimintaan mukaan.

VUODEN  2006 JÄSENMAKSU

Mikäli tämän lähetyksen mukana ei tule Wagneriaania niin se on merkki siitä, että emme ole saaneet jäsenmaksuasi vuodelta 2006. Pyydämmekin ystävällisesti maksamaan puuttuvan maksun ensi tilassa.

Jäsenmaksumme ovat jäseneltä 24e, perhejäseneltä (toiselta samassa osoitteessa asuvalta) 10e ja nuorisojäseneltä 16e.

Ainaisjäsenmaksu on 240e. Kannattaa muistaa, että Wagneriaani-julkaisu (2 krt. vuodessa) sisältyy jäsenmaksuun.

Käytä sinulle aiemmin lähetettyä tilillepanokorttia tai jos se on hukkunut niin pistä omin päin jäsenkasusi seuran tilille Liedon SP 430915-260805. Lähetämme lehden saatuamme puuttuvan jäsenmaksusi.

Muista aina lähettää muuttuneet yhteystietosi jäsensihteerillemme Matti Luukkaiselle, Rapakiventie 10 B 15, 00710 Helsinki puh. 040 547 7215, sähköposti: mluukkai@iki.fi

VUOSIKOKOUS HELSINGISSÄ TI 13.2.2007

KUTSU KOKUKSEEN.

Seuran sääntömääräinen vuosikokous pidetään nyt ensimmäistä kertaa Helsingissä tiistaina 13.2.2007 klo 18 Sibelius-Akatemian auditoriossa.

Kokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat: mm. erovuoroisten hallituksen jäsenten ja tilintarkastajan valinta, tilinpäätöksen vahvistaminen ja vastuuvapaus vuodelta 2006, toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2007 sekä vuoden 2007 jäsenmaksujen suuruus. Hallituksessa erovuorossa ovat: Jopi Harri ja Peter Häggblom Turusta, Riitta- Eliisa Laine, Helsin-gistä sekä Liisa Moilanen, Turusta. Tervetuloa kaikki mukaan valitsemaan seuralle uusia ihmisiä hallitukseen ja päättämään seuran asioista! Ks. seuran säännöt § 9, jossa luetellaan kaikki vuosikokouksessa käsiteltävät asiat
15-vuotisjuhlavideo.
Heti kokouksen jälkeen (arviolta n kl 19) katsomme videotykiltä n 50-60 minuutin koosteen seuramme 15-vuotisjuhlista.

VUODEN 2007 STIPENDIAATTI

Suomen Wagner-seuran Bayreuth-stipendiaatiksi v 2007 on valittu Nicholas Söderlund (baritoni), syntynyt Turussa v 1977. Söderlund pääsee elokuussa Bayreuthin Festivaaleille katsomaan Parsifalin, Tannhäuserin ja Nürnbergin mestarilaulajat.

Lauluopintonsa Nicholas Söderlund aloitti Turun konservatoriossa Hannu Kerkolan ja Sibelius-Akatemian nuorisokoulutuksessa Sauli Tiilikaisen johdolla. Vuosina 1999-2001 hän opiskeli Salzburgin Mozarteum-yliopistossa opettajanaan professori Heiner Hopfner. Vuodesta 2001 lähtien Söderlund on opiskellut Sibelius-Akatemian kirkkomusiikin osastolla, jossa hänen lauluopettajinaan ovat olleet Peter Lindroos ja nykyisin Erkki Rajamäki.

Tammikuussa 2006 Nicholas Söderlund voitti toisen palkinnon Lappeenrannan valtakunnallisissa laulukilpailuissa, ja vuosina 2004 ja 2005 hän on ollut Selim Eskelinin säätiön stipendiaatti. Söderlund on esiintynyt monien suurten kirkkomusiikkiteosten bassosolistina Suomessa, Saksassa ja Itävallassa. Syksyllä hän lauloi pääroolin Jiri Pauerin lastenoop-perassa Lörpöttelevä etana.

Ensiesiintyminen Suomen kansallisoopperassa on luvassa tammikuussa 2007 Fredrik Paciuksen oopperassa Kaarle-kuninkaan metsästys.

Nicholas Söderlund on äänittänyt Suomen Yleisradiolle uutta suomalaista kirkkomusiikkia ja esiintynyt lisäksi solistina muutamilla äänilevyillä. Laulamisen ohella Söderlundin musiikilliset aktiviteetit ovat olleet moninaiset, ja hän on esiintynyt sekä klassisen että kevyen musiikin alueella erilaisissa tehtävissä sekä Suomessa että ulkomailla.

Anna hyvä kirja joululahjaksi!
Tilaa seuralta Wagner-aiheisia kirjoja ja muita tuotteita!

Kaikki tuotteet edulliseen jäsenhintaan. Nyt on juhlavuoden kunniaksi esim. saatavissa Millingtonin Wagner-kirja tosi edulliseen juhlahintaan 19 e jäseniltä (vrt. kirjakauppahinta n 49 e). Meillä on myös muita hyviä tarjouksia ja valikoimaan tulee jatkuvasti uusia kirjoja, aina alle kirjakaupan hinnan. Voit käyttää tuoreen Wagneriaanin tilauslomaketta sivu 20, tai tilaa kotisivuiltamme tai soita Pekka Heikkilä puh. 09-3443803 tai 040-5507290.

TILAISUUDET TURUSSA

Pe 2.3.2007 Turun Konserttitalo, Aninkaistenkatu 9, Turun filharmonisen orkesterin Wagner-konsertti, jota johtaa Petri Sakari, solisteina Päivi Nisula, sopraano, Roman Sadnik, tenori, Gudjón Oskarsson, basso. Ohjelma: Kohtauksia Nibelungin sormuksesta: Reininkullasta: Jumalten tulo Valhallaan; Valkyyriasta: Valkyyrioiden ratsastus; Siegfriedistä: Metsän huminaa sekä Jumalten tuhosta: Aamunkoitto, Siegfriedin Reininmatka sekä Siegfriedin surumarssi. Valkyyria, koko 1. näytös. Konsertti alkaa klo 19, mutta sitä ennen meillä on jo ohjelmaa konserttitalolla klo 17.15 alkaen.

VIP-aloitus ennen konserttia klo 17.15
Tapaamme jo hyvissä ajoin klo 17.15 ennen konserttia VIP-aloituksen merkeissä talon yläaulassa, jossa aloitamme nauttimalle lasillisen kuohuviiniä. Sen jälkeen meille esitellään konserttitalo ja filharmoninen orkesteri.
Varaslähtö konserttiin klo 18.00
Konserttitalon kahviossa on klo 18 yleisölle avoin illan konserttiohjelmiston esittely (maksuton).
Konsertin jälkeen tapaaminen Park Hotelissa.
Heti Wagner-konsertin jälkeen (arviolta n klo 21.15) Wagner-seura järjestää Bratwurst-illan*) Park Hotelin Jugend-kabinetissa, Rauhankatu 1, johon olemme kutsuneet illan kapellimestarin ja solistit sekä orkesterin intendentit ja myyntisihteerin.

*) Hintaan sisältyy Bratwurst-ateria, hapankaaleineen ym lisukkeineen + olut/viini/vesi.

Paikkoja pyydetään varaamaan Peteriltä mahd pian, kuitenkin viimeistään 29.1.2007 mennessä peter.haggblom@suomenwagnerseura.org tai puh. 02-2322280, 041-5446922.

Kerro minkä vaihtoehdon otat seuraavista:

A1 Lippu konserttiin + Bratwurst-ilta. Park Hotelissa 50 e
A2 Eläkeläislippu konserttiin + BW-ilta Park Hotel 45 e
A3 Opiskelijalippu konserttiin + BW-ilta Park Hotel 37 e

B1 A1 + VIP-aloituspaketti yht 52 e
B2 A2 + VIP-aloituspaketti yht 47 e
B3 A3 + VIP-aloituspaketti yht 39 e

Pienestä ja viihtyisästä Park Hotelista on saatavissa perjantain ja lauantain väliseksi yöksi rajoitettu määrä huoneita meille erikoishintaan: Varaa ajoissa Peterin kautta ennen kuin huoneet loppuvat.

H1 1 hh 75 e/huone
H2 2 hh 90 e/huone (eli 45 e/hlö)

Voit luonnollisesti hankkia myös oman majoituksen muualta.

Varmista varauksesi maksamalla viikon sisällä seuran tilille ÅAB 660100-1205046. (Pankkisiirron viesti: "Turku 2.3".

Seura välittää vain em. paketteja. Jos haluat tulla pelkkään konserttiin niin sinun täytyy itse hankkia lippusi.

HUOM! KAIKKI NUORET.

Haettavissa Uolevi Karrakosken nimikkorahastol-ta tukea osallistua eo konserttiin.

Tähän Turun Wagner-konserttiin 2.3. on Uolevi Karrakosken nimikkorahastolta haettavissa nuorille (ikä korkeintaan 25-vuotta) tukea, siten että e.m. hinnoista rahasto maksaa 2/3 ja vain 1/3 jää kunkin itsensä maksettavaksi.

Muualta konserttiin tulevat nuoret voivat hakea myös matkatukea (samalla periaatteella eli rahastolta 2/3).

Vapaamuotoiset hakemukset 12.1.2007 mennessä Suomen Wagner-seuran hallitukselle, os P Häggblom, Puolalanpuisto 4 a 4, 20100 TURKU tai sähköpostitse: peter.haggblom@suomenwagnerseura.org

Ti 27.3. klo 17.30 Kulttuurikeskuksen sinisessä salissa, Vanha Suurtori 5, prof. Hannu Salmi esittelee meille Syberbergin Parsifal-elokuvan.

Sen jälkeen n klo 18-20 katsomme videotykiltä ko elokuvan ensimmäisen osan DVD:ltä.

Ti 3.4. klo 17.30- n. 20 Kulttuurikeskuksen harmaassa salissa katsomme loppuosan Syberbergin Parsifal-elokuvasta.

Ti 24.4. klo 19 Park Hotelin Jugend-kabinetissa Jack Leo esittelee tunnetuimmat Ring-laulajat ääninäyttein, Sisäänpääsy à 5 e, johon sisältyy kahvi/tee/kaakao + pulla (arvo n 8,50 e).

TILAISUUDET HELSINGISSÄ

To 25.1. klo 18-20 Sibelius-Akatemian Wegeli-us-sali, os. Töölönkatu 28, Robert Storm kertoo (anti)wagneriaani Claude Debussystä.

Ti 13.2. klo 18 Sibelius-Akatemian auditorio, Suomen Wagner-seuran vuosikokous.

Nyt ensimmäistä kertaa Helsingissä. Heti tilaisuuden jälkeen (arviolta n. klo 19) nähdään videotykiltä taltiointia seuran 15-vuotisjuhlallisuuksista. (Ks eo kutsu vuosikokoukseen.)

To 22.3. klo 18 Sibelius-Akatemian Wegelius-sali, Pekka Asikainen kertoo Richard Wagnerin kuoromusiikista.

Ti 17.4. klo 18-21 Sibelius-Akatemian auditorio, Martti-Tapio Kuuskoski esittelee ohjaaja Hans-Jürgen Syberbergiä ja hänen elokuvaansa Winifred Wagner und die Geschichte des Hauses Wahnfried von 1914-1975. Katsomme myös otteita kokonaiskes-toltaan tästä yli viisituntisesta haastatteluelokuvasta. Elokuvassa on englanninkielinen tekstitys.

BAYREUTH 2007

Bayreuth-arvontaamme osallistui tällä kertaa ennätysmäärä jäseniä, peräti 91. Lippuja kesäksi 2007 saimme kuitenkin vain 17 jäsenelle (ed. v. 12). Varsinainen seuramme ryhmä, 15 henkilöä näkee siellä Riitta-Eliisa Laineen johdolla Ringin, eli seuraavat esitykset: to 9.8. Rheingold, pe 10.8. Die Walküre, su 12.8. Siegfried ja ti 14.8. Götterdämmerung.

Sen lisäksi stipendiaattimme Nicholas Söderlundin kanssa matkustava kahden hengen pienryhmä pj Heikki Virrin johdolla näkee siellä seuraavat esitykset: 13.8 Parsifal, 15.8. Tannhäuser ja 16.8. Meistersinger (uusi).

Bayreuthin festivaaleilla on oma mielenkiintoinen kotisivunsa: http://www.bayreuther-festspiele.de/.

Seuraavaan vuoden 2008 lippujen arvontaan voi osallistua keväällä/kesällä 2007. Siitä tarkemmin ensi kevään jäsenkirjeessä.

INTERNET, YHTEYS SÄHKÖPOSTITSE JA POSTIOSOITTEEN MUUTOKSET

Jos sinulla on sähköpostiosoite, muista kertoa se seuralle lähettämällä sähköpostiviesti osoitteeseen matti.luukkainen@suomenwagnerseura.org

Tällöin voit halutessasi saada pikatiedotteita ajan-kohtaisista seuran toimintaan ja Wagneriin liittyvistä asioista. Tutustu myös Internet-kotisivuihimme: http://www.suomenwagnerseura.org/

Myös tavalliset osoitteenmuutokset pyydämme ilmoittamaan Matti Luukkaiselle, (matti.luukkainen@suomenwagnerseura.org) os. Rapakiventie 10 B 15, 00710 HELSINKI, puh. 040- 547 7215).

Hyvää Joulua ja Hyvää Uutta Vuotta sekä aktiivista Wagner-harrastusta toivottaa seuran hallitusHyvää kevättä ja aktiivista Wagner-harrastusta toivottaa seuran hallitus