Main menu

Jäsenkirje 2007-1

Turussa 14.6.2007

MUISTILISTA SEURAN TOIMINNASTA:

Turussa:

  • Ke 19.9. klo 18 Tutustuminen Hollantilaislaivoihin Suomen Joutsen ja Sigyn. Kokoontuminen klo 17.55 Forum Marinumin, Kruununmakasiinin aulassa, Linnankatu 72. Sisäänpääsy jäsenille 5 e.
  • Ma 22.10. klo 18 Park Hotelin Jugend-kabinetissa Pasi Pihlaja puhuu aiheesta Wagner ja Wagnertuuba. Sisäänpääsy jäsenille à 5 e, sis kahvi/tee/kaakao + pulla.
  • Ti 6.11 klo 18 Kulttuurikeskuksen Harmaa sali, Robert Storm kertoo Wagnerin oopperoiden historiallisista henkilöistä kuten Hans Sachs ja Tannhäuser. Robert myös laulaa heidän tekemiä lauluja.

Helsingissä:

  • 24.7. - 1.9. Hans-Jürgen Syberbergin elokuvia Elokuvateatteri Orionissa, Eerikinkatu 15.
  • 24.8.-16.9. Wagner- installaatio Kiasmassa
  • Ti 25.9. klo 18 Pekka Asikainen: Wagner kuorosäveltäjänä. Sibelius-akatemian Aino Ackté -sali, Töölönkatu 28, 5. krs.
  • Ke 10.10 klo 19 Wagneria käyrätorvilla. Suomen käyrätorviklubin konsertti. Sellosali, os. Soittoniekanaukio 1 A Espoon Leppävaarassa. Lipun hinta Wagner-seuran jäsenille 10 e.
  • Pe 30.11. klo 17.30 Sibelius-akatemia esittäytyy Wagner-seuralle. Paikka Coffee House (Sibelius-akatemian kahvila), Pohjoinen Rautatienkatu 9. Mukana mm. Outi Kähkönen, Petteri Salomaa ja Markus Lehtinen. Glögitarjoilu.

Hyvä Suomen Wagner-seuran jäsen,

Kevään Wagneriaani nro 29 saatiin tällä kertaa niin aikaisin valmiiksi. huhtikuun loppu - että meillä ei ollut vielä siinä vaiheessa valmiina kaikkia yksityiskohtia koskien ensi syksyn jäsentilaisuuksia. Näin ollen lehti meni tällä kertaa ilman jäsenkirjettä ja mukana seurasi vain pankkisiirto jäsenmaksun maksamiseksi.

Useimmat ovatkin iloksemme jo suorittaneet jäsenmaksunsa vuodelta 2007. Ne joilta emme ole saaneet jäsenmaksua saavat tämän kirjeen mukana pienen muistutuksen, jolla voi suorittaa ko maksun. Maksamalla jäsenmaksusi varmistat että saat myös syksyn Wagneriaanin. Jäsenmaksumme vuodelta 2007 ovat vuosikokouksen päätöksellä: jäseneltä 25e , perhejäseneltä (= toiselta samassa osoitteessa asuvalta) 10e ja nuorisojäseneltä 16e Ainaisjäsenmaksu on 250e.

UUDET JÄSENET

Toivotamme vuoden aikana liittyneet 18 uutta jäsentä tervetulleiksi mukaan toimintaan. Seuran tämän hetken jäsenmäärä on 766 (31.12.2006 760 jäsentä). Muista aina lähettää muuttuneet yhteystietosi jäsensihteerillemme Matti Luukkaiselle, Rapakiventie 10 B 15, 00710 Helsinki puh. 040 547 7215, sähköposti: mluukkai@iki.fi

HALLITUS JA TOIMIHENKILÖT

Seuran vuosikokouksessa Helsingissä 13.2.2007 vahvistettiin vuoden 2006 tilinpäätös ja vuosikertomus sekä toimintasuunnitelma vuodeksi 2007 (luettavissa kotisivuiltamme: http://www.suomenwagnerseura.org/vuosi/).

Vuosikertomus on luettavissa myös uusimmasta Wagneriaanista (s. 58-59).

Hallituksen puheenjohtajana jatkaa Heikki Virri (viime vuonna kahdeksi vuodeksi valittu). Erovuoroisista hallituksen jäsenistä valittiin seuraavaksi kaksivuotiskaudeksi uudelleen Peter Häggblom, Turusta ja uusiksi jäseniksi Riitta-Liisa Mäkipaasi, Helsingistä, Pasi P. Pihlaja, Espoosta ja Robert Storm, Turusta. Toista kauttaan jatkavat Heikki J. Eskelinen Espoosta, Matti Luukkainen Helsingistä, Martti Parkkari Turusta ja Stina Gerke Paraisilta.

Tilintarkastajaksi valittiin Tapio Eriksson Porista ja varalle Mirja Kainu Turusta, kumpikin uudelleen.

Uusista hallituksen jäsenistä ovat useimmille ennestään tuttuja Riitta-Liisa Mäkipaasi (on ollut mm. seuran varapuheenjohtaja 1998-2002) sekä Robert Storm (Wagneriaanin vastaava toimittaja). Pasi P. Pihlaja soittaa käyrätorvea Tapiola Sinfoniettassa ja liittyi seuran jäseneksi vuonna 2006. Toivotamme uudet hallituksen jäsenet sydämellisesti tervetulleiksi samalla kun kiitämme poisjääneitä heidän vuosien saatossa tehdystä arvokkaasta työstä seuramme hyväksi.

Hallitus on järjestäytynyt ja varapuheenjohtajaksi valittiin Riitta-Liisa Mäkipaasi. Toiminnanjohtajana ja rahastonhoitajana jatkaa Peter Häggblom. Sihteerinä jatkaa Stina Gerke (stina.gerke@suomenwagnerseura.org) puh. 040-7420845 ja tiedotussihteerinä Heikki J. Eskelinen, (heikki.eskelinen@suomenwagnerseura.org) 09-8813852, 040-5561881. Jäsensihteerin tehtäviä jäsenrekisterin ylläpitoineen hoitaa edelleen Matti Luukkainen. (matti.luukkainen@suomenwagnerseura.org), puh. 040-5477215. Matti Luukkainen vastaa myös seuran www-sivuista sekä toimii Bayreuth-yhdyshenkilönä.

Seuralta Wagner-kirjoja edullisesti!

Tilaa seuralta Wagner-aiheisia kirjoja ja muita tuotteita!

Kaikki tuotteet edulliseen jäsenhintaan. Juhlavuoden kunniaksi tarjoamme edelleen Barry Millingtonin Wagner-kirjaa tosi edulliseen juhlahintaan 19e jäseniltä (vrt. kirjakauppahinta n 49 e). Meillä on myös muita hyviä tarjouksia ja valikoimaan tulee jatkuvasti uusia kirjoja - aina alle kirjakaupan hinnan. Esim. RWKY:n julkaisema Ilkka Paajasen laatima kirjanen Venetsia kuin uni, Wagnerin mukana Venetsiassa jäsenhintaan 14 e. Voit käyttää Wagneriaanin nro 29 tilauslomaketta sivulta 41, tai tilata kotisivuiltamme:

http://www.suomenwagnerseura.org/julkaisut/

tai soita Pekka Heikkilä puh. 09-3443803 tai 040-5507290.

TILAISUUDET TURUSSA

Ke 19.9. klo 18 Tutustuminen Suomen Joutsen ja Sigyn -laivoihin. Opastettu kierros laivoilla, jossa kuullaan laivoista sekä miten ne selvisivät toimiessaan taannoisten Lentävä Hollantilainen -esitysten tapahtumapaikkana.

Kokoontuminen klo 17.55 Forum Marinumin, Kruununmakasiinin aulassa (punainen tiilirakennus Suomen Joutsenen rannassa), Linnankatu 72. Alussa yleisinfo Forum Marinumista. Sen jälkeen opastettu kierros Suomen Joutseneen sekä kävely Sigyn-laivan luo (Varvintorin rannassa), jossa käynti laivalla. Mukana kertomassa museon opas sekä ooppera-asiantuntijana Tero-Pekka Henell. Ota mukaan sisäänpääsymaksu laivoille: 5 e/hlö (jäsenet) tai 7 e (muut). Seura kustantaa oppaan ja vahtimestarin yht 100 e. Ks kotisivu: http://www.forum-marinum.fi/suomi/taustatiedot.php?id=13

Ma 22.10. klo 18 Park Hotelin Jugend-kabinetissa Pasi Pihlaja puhuu aiheesta Wagner ja Wagnertuuba. Pasilla, joka soittaa käyrätorvea Tapiola Sinfoniettassa, on mukana oikea tuuba. Sisäänpääsy (jäsenet) à 5 e (muut 8 e), johon sisältyy kahvi/tee/kaakao + pulla (arvo n 8,50 e).

Ti 6.11. klo 18 Kulttuurikeskuksen Harmaa sali, Robert Storm kertoo Wagnerin oopperoiden historiallisista henkilöistä kuten Hans Sachs ja Tannhäuser. Robert myös laulaa heidän tekemiä lauluja.

TILAISUUDET HELSINGISSÄ

Helsingin juhlaviikkojen ohjelmistossa on Wagner-seuralaisia kiinnostavaa ohjelmaa. Esitykset ovat Elokuvateatteri Orionissa, Eerikinkatu 15. Liput saa samasta paikasta. Näytännöt ovat kysyttyjä, joten liput kannattaa ostaa hyvissä ajoin etukäteen. Tarkista esitysajat Orionista. Huom. Kun ilmoitat kassalla olevasi Wagner-seurasta, sinun ei tarvitse maksaa elokuva-arkiston 4 euron kantakorttimaksua.

Hans-Jürgen Syberbergin elokuvia:
Pe 24.8. Yö (Die Nacht, 1985) 6 tuntia * väliaika 30 min * vieraana Syberberg * liput 10 e
La 25.8. Hitler I-IV * vieraana Syberberg * kokonaislippu 12 e Hitler, elokuva Saksasta I: Graal (Hitler, ein Film aus Deutschland, Teil 1: Der Graal, 1978) 95 min.
Hitler, elokuva Saksasta II: Saksalainen uni (Hitler, ein Film aus Deutschland, Teil 2: Ein deutscher Traum, 1978) 131 min.
Hitler, elokuva Saksasta III: Talvisen tarinan loppu (Hitler, ein Film aus Deutschland, Teil 3: Das Ende eines Wintermärchens, 1978) 96 min.
Hitler, elokuva Saksasta IV: Me helvetin lapset (Hitler, ein Film aus Deutschland, Teil 4: Wir Kinder der Hölle, 1978) 104 min.
Su 26.8. Parsifal (Parsifal, 1982) 255 min * väliaika 20 min * vieraana Syberberg.
Ke 29.8. Ludwig - requiem neitsytkuninkaalle (Ludwig - Requiem für einen jungfräulichen König, 1972) 134 min.
To 30.8. Karl May (Karl May, 1974) 187 min
La 1.9. klo 17 Winifred Wagner ja Wahnfriedin talon historia 1914.1975 (Winifred Wagner und die Geschichte des Hauses Wahnfried von 1914.1975, 1975) 6 tuntia 2 min * väliaika 30 min.
24.8.-16.9. Wagner-installaatio Kiasmassa Nykytaiteen museossa Kiasmassa, os. Mannerheiminaukio 2, Hans-Jürgen Syberbergin suunnittelema Wagner Box-installaatio, järj. Martti-Tapio Kuuskoski.
Ti 25.9. klo 18 Pekka Asikainen esittelee Wagneria kuorosäveltäjänä. Paikka Sibelius-akatemian Aino Ackté -sali, Töölönkatu 28, 5. krs Ke 10.10. klo 19 Wagneria käyrätorvilla. Suomen käyrätorviklubin konsertti.

Ainutlaatuinen, yhdessä Wagner-seuran kanssa ideoitu konsertti, jossa esiintyvät Suomen parhaat käyrätorvensoittajat, joukossa hallituksemme jäsen Pasi Pihlaja. Ohjelmassa kaksi Wagner- fantasiaa ( sov. Fransman ja Bujanovski), Pyhiinvaeltajien kuoro ja Siegfried-idylli.

Paikka Sellosali, Espoon Leppävaara, os. Soittoniekanaukio 1 A. Erinomaiset yhteydet, mm. junat A, E, L, S, U ja Y ja bussit 106, 110T, 205, 231.270, 510, 512, 522, 550 ja U-linja 290 ja 540 sekä Espoon sisäiset 3, 5, 20.29, 35, 57 ja 96H. Omalla autolla Kehä I idästä: Turuntien liittymän jälkeen oikeanpuoleinen kaista, seuraa Etelä-Leppävaara viitoitusta. Kehä I lännestä: oikeanpuoleinen kaista, seuraa Etelä-Leppävaara -viitoituksia.

Liput paikan päältä. Lipun hinta Wagner-seuran jäsenille 10 e.

Pe 30.11. klo 17.30 Sibelius-akatemia esittäytyy Wagner-seuralle

Paikka Coffee House (Sibelius-akatemian kahvila), Pohjoinen Rautatienkatu 9.

Ohjelmassa mm. laulumusiikin osaston ja oopperakoulutuksen esittelyä, lauluesityksiä ja musiikkitalohankkeen kuulumisia. Lopuksi saamme tutustua käytännön toimintaan ns. demotunnilla ja nähdä improvisoitua oopperaa. Mukana mm. Outi Kähkönen, Petteri Salomaa ja Markus Lehtinen.

Glögitarjoilu.

Sibelius-Akatemialla on marras- joulukuussa muitakin tapahtumia (tarkemmat tiedot www.siba.fi/laulu)
ti 27.11. klo 19. Konserttisali / Liedkoulutus esittäytyy konsertoiden. Vapaa pääsy.
ke 28.11. klo 15.30.21 ja to 29.11. klo 11.14 Vilppu Kiljunen / Don Giovannin ensimmäinen ohjausharjoitusviikko T-talon Ackté-sali. Vapaa pääsy.
su 2.12. klo 19.30 Vanha kirkko Laulun Kantamat 125 vuotta - konserttisarjassa vuorossa suomalaisten joululaulujen konsertti Vanhassa kirkossa. Wagner-seuralaisille erikoishintaiset liput 8e (norm.10e) Lippupisteestä ja ovelta.

MATKAT

MATKA SVEITSIIN 1.5.- n. 8.5.2008 JOSSA MM. KANSAINVÄLINEN RICHARD WAGNER-KONGRESSI 1- 4.5.2008 GENEVESSÄ

Ensi vuoden Kansainvälinen Richard Wagner kongressi pidetään Genevessä 1.-4.5.2008. Suomen Wagner-seura suunnittelee matkaa kongressiin lentäen.

Pyydämme kaikkia, joita tällainen matka kiinnostaa, ennakkoilmoittautumaan Peter Häggblomille, peter.haggblom@suomenwagnerseura.org, tai puh 041-5446922 15.8.2007 mennessä. Ilmoittautuminen ei ole tässä vaiheessa sitova ja haluamme siis kartoittaa löytyykö riittävä määrä osanottajia tällaiselle matkalle. Ajatuksena on yhdistää tähän Geneven kongressimatkaan tutustuminen 4.- 8.5 tunnetuimpiin Wagner-paikkoihin Sveitsissä: (Luzern/Tribschen) ja Zürich (mm Asyl ja Wesendonckien talo).

Kongressin osanottajilla on tarjolla mm. Geneven Oopperatalon Lohengrinin ensi-ilta 2.5. Orkesteria johtaa: Klaus Weise . Ohjaus: Daniel Slater. Solisteina: Georg Zeppenfeld, Christopher Ventris, Soile Isokoski, Jukka Rasilainen, Petra Lang, Detlef Roth. The Orchestre de la Suisse Romande and the Choeurs du Grand Théâtre.Location . Grand Théâtre de Genève . (Geneva Opera House)

Lisätietoja kongressista ja eri Geneven majoitusvaihtoehdoista löytyy kongressin www-sivulta

Esim: Kongressin osallistumismaksu 125 CHF.

Lohengrin-lippu 33-239 CHF.

Mahdollisuus käydä YK:ssa ja Punaisen Ristin museoissa yms retkillä. Genevessä Appia-näyttely toukokuussa.

Majoitus Genevessä: esim. 2 h huoneessa *** hot 117-145 CHF/yö/hlö

Tarkat hinnat kongressin www-sivulta

Varsinainen ilmoittautumisaika Kongressiin päätty 1.12.2007. Ennakkoilmoittautumisten perusteella ratkaistaan syksyllä 2007 järjestämmekö SWS:n matkan Geneveen + optio Luzern ja Zürich.

BAYREUTH 2007

Saimme yhteensä 17 jäsenelle (ed. v. 12) liput kesän 2007 festivaaleille. Suurempi ryhmä 15 (ed.v. 10) Riitta-Eliisa Laineen johdolla näkee Ringin toisen syklin eli 9.8. Rheingold, 10.8. Die Walküre, 12.8. Siegfried ja 14.8. Götterdämmerung. Stipendiaatti Nicholas Söderlundin kanssa matkustava kahden hengen pienryhmä pj Heikki Virrin johdolla näkee Bayreuthissa seuraavat esitykset: 13.8 Parsifal, 15.8. Tannhäuser ja 16.8. Meistersinger (uusi).

Bayreuthin festivaaleilla on oma mielenkiintoinen kotisivunsa: http://www.bayreuther-festspiele.de/.

BAYREUTH-ARVONTA VUODEKSI 2008

Mikäli haluat osallistua vuoden 2008 Bayreuth-lippujen arvontaan, sinun kannattaa jo nyt ilmoittautua (kuitenkin viimeistään 31.07.2007 mennessä) Matti Luukkaiselle joko sähköpostitse: matti.luukkainen@suomenwagnerseura.org tai postikortilla (os. Rapakiventie 10 B 15, 00710 Helsinki). Ilmoittautuminen vahvistetaan maksamalla saman tien 5 e/hlö "Bayreuth-arvontaan osallistumismaksu" seuran tilille Liedon SP 430915-260805 (pankkisiirtoon viesti "Bayreuth-arvonta". HUOM! Muista käyttää erillistä pankkisiirtoa äläkä missään nimessä yhdistä sitä esim. jäsenmaksuun, koska silloin ylimääräinen maksusi katsotaan lahjoitukseksi seuralle.). Tätä arvontaan osallistumismaksua ei palauteta, vaikka emme pystyisi järjestämään sinulle lippua

Arvontaan osallistumisen edellytyksenä on seuramme jäsenyys (myös mahd. matkakumppanin osalta) ja ajoissa maksettu jäsenmaksu. (Vuoden 2007 Bayreuthin kävijät voivat osallistua vain, mikäli muita lähtijöitä ei ole tarpeeksi.) Viime vuosien tapaan puolet (mahdollisesti) saamastamme kiintiöstä varataan ensikertalaisille (eli jäsenille, jotka eivät aikaisemmin ole olleet Bayreuthissa seuran välittämillä lipuilla) ja näiden keskinäinen järjestys määräytyy jäsenyysvuosien mukaan niin, että kauimmin jäsenenä olleet (ja maksaneet) ovat etusijalla. Toinen puoli (mahdollisista) lipuista jaetaan kaikkien muiden ilmoittautuneiden, eli jo Bayreythissa seuran lipuilla käyneiden, kesken. Etusijan arvonnassa saavat ne jäsenet, jotka ovat osallistuneet kahtena edellisenä vuotena arvontaan, mutta jääneet ilman lippua. Tämän ryhmän jälkeen toissijaisena arvonnassa ovat ne jäsenet, jotka ovat osallistuneet edellisen vuoden arvontaan, mutta jääneet ilman lippua. Lopuksi arvontajärjestykseen tulevat ne jäsenet jotka eivät ole osallistuneet edellisen vuoden arvontaan. Eli huono onni vuoden 2008 arvonnassa nostaa mahdollisuutta lippujen saamiselle seuraavan vuoden arvonnassa. Loppuvuoteen mennessä selviää (yleensä marras-joulukuussa), saammeko lippuja, ja ketkä arvontaan osallistuneista saavat oikeuden lunastaa liput mahdollisesti saamamme kesän 2008 kiintiöstä.

Oopperaliput (kolmeen tai neljään esitykseen) maksavat n. 85-190 e/esitys (kerro haluatko mieluummin halvat vai kalliit liput). Itse matka Bayreuthiin on omatoiminen, lento + juna n. 300-500 e, majoitus Bayreuthissa n. 35-100 e/hlö/yö.

INTERNET, YHTEYS SÄHKÖPOSTITSE JA POSTIOSOITTEEN MUUTOKSET

Jos sinulla on sähköpostiosoite, muista kertoa se seuralle lähettämällä sähköpostiviesti osoitteeseen matti.luukkainen@suomenwagnerseura.org

Tällöin voit halutessasi saada pikatiedotteita ajankohtaisista seuran toimintaan ja Wagneriin liittyvistä asioista. Tutustu myös Internet-kotisivuihimme: http://www.suomenwagnerseura.org/

Myös tavalliset osoitteenmuutokset pyydämme ilmoittamaan Matti Luukkaiselle, (matti.luukkainen@suomenwagnerseura.org) os. Rapakiventie 10 B 15, 00710 HELSINKI, puh. 040- 547 7215).

Hyvää kesää sekä aktiivista Wagner- ja musiikkiharrastusta toivottaa seuran hallitus