Main menu

Jäsenkirje 2007-2

Turussa 31.10.2007

MUISTILISTA SEURAN TOIMINNASTA:

Turussa:

 • Ti 6.11 klo 18 Kulttuurikeskuksen Harmaa sali, Vanha Suurtori 5. Robert Storm: Wagnerin oopperoiden historialliset henkilöt, kuten Hans Sachs ja Tannhäuser. Robert myös laulaa itse.
 • To 15.11. klo 19 ja ke 21.11. klo 19 konsertti Betel-kirkossa, Leena Kotka, sopraano, laulaa Wagnerin Wesendonck-lauluja, Pasi Helinin pianosäestyksellä. Vapaa pääsy.
 • Su 27.1.2008 klo 15 Gillessalen, Gillesgården, Aurakatu 1 H. Pekka Asikainen: Wagner kuorosäveltäjänä.
 • To 28.2. klo 19 Park Hotelin Jugend-kabinetissa, Rauhank.1. Martti Parkkari: Anton Bruckner . suuri sinfonikko.
 • Ti 18.3. klo 19 Loftet, Gillesgården, Aurak. 1 G, 3. krs. Wagnerin Parsifal-ooppera videotykiltä, Baden Baden 2005.
 • To 20.3.2008 klo 19 katsomme loppuosan Parsifalista, paikka sama, eli Loftet.
 • La 24.5. aamulla Aurakatu 2. Oopperabussimme vie Tallinnan-laivalle. Tallinnassa Tristan ja Isolde. Paluu sunnuntaina.

Helsingissä:

 • Pe 30.11. klo 17.30 Sibelius-Akatemia esittäytyy Wagner-seuralle. Paikka Coffee House (Sibelius-akatemian kahvila), Pohjoinen Rautatienkatu 9. Mukana mm. Outi Kähkönen, Petteri Salomaa ja Markus Lehtinen. Glögitarjoilu.
 • Ti 29.1.2008 klo 18 Annantalon auditorio, Annankatu 30. Antti Vihinen: Bayreuthin pesänjako - taistelu Richard Wagnerin perinnöstä.
 • Ti 12.2. klo 17.30 Sibelius-Akatemian kahvila P. Rautatienkatu 9. Seuran vuosikokous ja
 • Ti 12.2. klo 19 Sibelius-Akatemia Pohjoinen Rautatienkatu 9. Wagner-seuran v. 2006 stipendiaatin, sopraano Jutta Holmbergin ensikonsertti.
 • To 6.3. klo 18 Sibelius-Akatemian Wegelius-sali, Töölönk. 28, 4. krs. Tenori Heikki Siukola kertoo urastaan.
 • Ti 29.4. klo 18 Sibelius-Akatemian Wegelius-sali, Töölönk. 28, 4. krs. Robert Storm: Wagnerin suhde Italiaan ja italialaisten suhde Wagneriin. 1.5. - 8.5. Matka Sveitsiin. Omatoiminen.
 • La 24.5. Oopperalaiva lähtee Tallinnaan, jossa illalla Tristan ja Isolde. Paluu sunnuntaina.
 • Hyvä Suomen Wagner-seuran jäsen,
 • Syksy on lähtenyt hyvin käyntiin ja joka kuukausi on ollut tarjolla mielenkiintoista ohjelmaa jäsenkunnalle Helsingissä, Espoossa ja Turussa. Jos omalta paikkakunnaltasi löytyy järjestämishaluisia ja -kykyisiä jäseniä, niin seura voisi pitää pitkästä aikaa muuallakin yleisötilaisuuksia. Miten on esim. Tampereen, Porin, Vaasan, Oulun tai ... laita?

Ohessa kaikille jäsenmaksunsa maksaneille tuore Wagneriaaani nro 30 - jälleen kerran täynnä mielenkiintoista luettavaa.

JÄSENLUETTELO

Jäsenmäärämme on ilahduttavasti saavuttanut uuden ennätystason ja tällä hetkellä meitä jäseniä on 782. Olemme nyt pari vuotta ilmoittaneet jäsenkirjeessä uusien jäsenten nimet ja kotipaikat. Tällöin vanhat jäsenet ovat jääneet "pimentoon". Tätä puutetta korjaamaan on hallitus päättänyt painattaa jäsenluettelon, joka tulee kaikille jäsenille tämän kirjeen mukana. Luettelo sisältää tietosuojalain sallimat pelkistetyt tiedot (nimi, paikkakunta ja jäseneksi tuloaika) tämän hetken jäsenistä ja se jaetaan tämän saman lain mukaisesti pelkästään jäsenille. Toivomme että tämä luettelo omalta osaltaan edelleen kasvattaisi jäsenten keskuudessa vallitsevaa hyvää yhteenkuuluvaisuuden tunnetta.

Tämän painetun jäsenluettelon lopussa on lisäksi seuran voimassa olevat säännöt sekä Uolevi Karrakosken nimikkorahaston säännöt.

Muista aina lähettää muuttuneet yhteystietosi jäsensihteerillemme Matti Luukkaiselle, Rapakiventie 10 B 15, 00710 Helsinki puh. 040 547 7215, sähköposti: matti.luukkainen@suomenwagnerseura.org

VUOSIKOKOUS HELSINGISSÄ TI 12.2.2008

KUTSU KOKUKSEEN

Seuran sääntömääräinen vuosikokous pidetään Helsingissä tiistaina 12.2.2007 klo 17.30 Sibelius-Akatemian kahviossa, Pohjoinen Rautatienkatu 9.

Kokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat: mm. erovuoroisten hallituksen jäsenten ja tilintarkastajan valinta, tilinpäätöksen vahvistaminen ja vastuuvapaus vuodelta 2007, toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2008 sekä vuoden 2008 jäsenmaksujen suuruus. Hallituksessa erovuorossa ovat: puheenjohtaja Heikki Virri, Naantalista sekä hallituksen jäsenet Heikki J. Eskelinen Espoosta, Stina Gerke Kirjalasta, Matti Luukkainen Helsingistä sekä Martti Parkkari Turusta.

Tervetuloa kaikki mukaan valitsemaan seuralle uusia ihmisiä hallitukseen ja päättämään seuran asioista! Ks seuran säännöt § 9, jossa luetellaan kaikki vuosikokouksessa käsiteltävät asiat http://www.suomenwagnerseura.org/saannot/

Seura tarjoaa kokouksen osanottajille kahvia ja pullaa.

Heti perään klo 19 kaikki kokousosanottajat ovat tervetulleita Jutta Holmbergin ensikonserttiin samassa talossa.

Suomen Wagner-seuran vuoden 2006 stipendiaatin Jutta Holmbergin (sopr.) ensikonsertti Sibelius-Akatemian salissa (Pohjoinen Rautatienkatu 9) tiistaina 12.2. klo 19. Ohjelmassa Lyytikäisen, Sibeliuksen ja Chaminaden musiikkia.

JOULULAHJAVIHJE

Seuralta Wagner-kirjoja edullisesti!

Tilaa seuralta Wagner-aiheisia kirjoja ja muita tuotteita! Kaikki tuotteet edulliseen jäsenhintaan esim. Barry Millingtonin Wagner-kirja edelleen tosi edulliseen juhlahintaan 19 e jäseniltä (vrt. kirjakauppahinta n 49 e). Meillä on myös muita hyviä tarjouksia ja valikoimaan tulee uusiakin kirjoja - aina alle kirjakaupan hinnan. Tilaukset kotisivuiltamme: http://www.suomenwagnerseura.org/julkaisut/ tai soittamalla: Pekka Heikkilä puh. (09) 344 3803 tai 040 550 7290.

TILAISUUDET TURUSSA

Ti 6.11 klo 18 Kulttuurikeskuksen Harmaa sali, Robert Storm kertoo Wagnerin oopperoiden historiallisista henkilöistä kuten Hans Sachs ja Tannhäuser. Robert myös laulaa heidän tekemiään lauluja.

To 15.11. klo 19 ja ke 21.11. klo 19 Konsertti BETEL-kirkossa, Yliopistonk. 29 a,

WAGNERIN WESENDONCK-LAULUT
LEENA KOTKA, sopr.
PASI HELIN, piano

tilaisuudet liittyvät Leena Kotkan A-kurssitutkintoon (15.11. kenraali ja 21.11. tutkinto). Tilaisuuksissa kuullaan myös Kuulaa, Rangströmiä, Berlioz'ta, Bergiä, Massenet'ta ja Mascagnia. Vapaa pääsy.

Su 27.1.2008 klo 15 Pekka Asikainen esittelee Wagneria kuorosäveltäjänä. HUOM! Uusi pianolla varustettu paikka Gillesgårdenin Gillessalen (katutaso) Aurakatu 1 H, (Svenska Gårdenin pihalla). Vapaa pääsy.

To 28.2. klo 19 Park Hotelin Jugend-kabinetissa, Rauhankatu 1, Martti Parkkari puhuu meille aiheesta Anton Bruckner, suuri sinfonikko, ääninäyttein. Sisäänpääsy (jäsenet) à 5 e (muut 8 e), johon sisältyy kahvi/tee/kaakao + pulla (arvo n 8,50 e).

Ti 18.3. Pääsiäisviikkoa vietämme jälleen wagnerilaisen perinteemme mukaisesti katsomalla videotykiltä Wagnerin Parsifal-ooppera DVD:ltä tekstitettynä englanniksi. Tiistaina katsomme oopperan alun (n 2 - 2½ tuntia) Pientä tarjoilua.

Tällä kertaa on kyseessä Baden Badenissa 2005 tehty taltiointi, jossa laulavat: Christopher Ventris, Matti Salminen, Thomas Hampson, Waltraud Meier, Tom Fox. Orkesteria Deutsches Symphonie Orchester, Berlin. johtaa Kent Nagano. Paikkana jälleen Gillesgården, Aurakatu 1 G 3 krs ja sali on Loftet, (eli Svenska Gårdenin piharakennuksen G-porras 3 krs). Vapaa pääsy.

To 20.3.2008 klo 19 (Kiirastorstaina) katsomme loppuosan Parsifalista samassa paikassa, Loftet G-porras 3. kerros. Vapaa pääsy.

TILAISUUDET HELSINGISSÄ

Pe 30.11. klo 17.30 Sibelius-Akatemia esittäytyy Wagner-seuralle Paikka Coffee House (Sibelius-akatemian kahvila), Pohjoinen Rautatienkatu 9.

Ohjelmassa mm. laulumusiikin osaston ja oopperakoulutuksen esittelyä, lauluesityksiä ja musiikkitalohankkeen kuulumisia. Lopuksi saamme tutustua käytännön toimintaan ns. demotunnilla ja nähdä improvisoitua oopperaa. Mukana mm. Outi Kähkönen, Petteri Salomaa ja Markus Lehtinen. Glögitarjoilu.

Sibelius-Akatemialla on marras- joulukuussa muitakin tapahtumia (tarkemmat tiedot www.siba.fi/laulu)
ti 27.11. klo 19. Konserttisali / Liedkoulutus esittäytyy konsertoiden. Vapaa pääsy.
ke 28.11. klo 15.30.21 ja to 29.11. klo 11.14 Vilppu Kiljunen / Don Giovannin ensimmäinen ohjausharjoitusviikko T-talon Ackté-sali. Vapaa pääsy.
su 2.12. klo 19.30 Vanha kirkko Laulun Kantamat 125 vuotta - konserttisarjassa vuorossa suomalaisten joululaulujen konsertti Vanhassa kirkossa. Wagner-seuralaisille erikoishintaiset liput 8e (norm.10e) Lippupisteestä ja ovelta.
Ti 29.1. klo 18-20 Bayreuthin pesänjako - taistelu Richard Wagnerin perinnöstä. Lahden Sibeliustalon toimitusjohtaja Antti Vihinen esitelmöi. HUOM. paikka Annantalon auditorio, Annankatu 30.

Ti 12.2. klo 17.30 Seuran vuosikokous ja klo 19 Wagner-seuran v. 2006 stipendiaatin, sopraano Jutta Holmbergin ensikonsertti. Paikka Sibelius-Akatemian kahvila, Pohjoinen Rautatienkatu 9. Tarkemmin eo vuosikokouskutsussa.

To 6.3. klo 18-20 Tenori Heikki Siukola kertoo urastaan.

Siukola on ollut yli 30 vuoden ajan yksi maailman arvostetuimmista Wagner-roolien Helden-tenoreista. Hän on laulanut mm. Wienin Valtionoopperassa, Münchenin Kansallisoopperassa, Berliinin Valtionoopperassa, Teatro Colonissa Argentiinassa ja Carnegie Hallissa New Yorkissa. Suomessa hän on esiintynyt harvakseen. Viimeksi kuulimme Siukolaa 2002 - 03 Savonlinnassa Wagnerin Tristan ja Isolde -oopperan nimiosassa.

Paikka Sibelius-Akatemian Wegelius-sali, Töölönkatu 28, 4. krs.

Ti 29.4. klo 18-20 Wagnerin suhde Italiaan ja italialaisten suhde Wagneriin. Mukana mm. Verdi, Puccini ja Toscanini. Wagneriaanin vastaava toimittaja Robert Storm esitelmöi. Paikka Sibelius-Akatemian Wegelius-sali, Töölönkatu 28, 4. krs.

MATKAT

MATKA SVEITSIIN 1.5.- 8.5.2008

Ensi vuoden Kansainvälinen Richard Wagner kongressi pidetään Genevessä 1. - 4.5.2008. Suomen Wagner-seura järjestää matkan kongressiin lentäen.

Lisätietoja kongressista ja eri Geneven majoitusvaihtoehdoista: http://www.congresrichardwagner2008.ch/EN/programmeducongres.htm sekä http://www.suomenwagnerseura.org/matkat/

Kongressin osanottajilla on tarjolla mm. Geneven Oopperatalon Lohengrinin ensi-ilta 2.5. Grand Théâtre de Genève

Tällä hetkellä on lähtijöitä Suomesta 14 seuramme jäsentä. Jos pidät kiirettä niin ehdit vielä mukaan. Lisätietoja seuran www-sivulta: http://www.suomenwagnerseura.org/matkat/ tai matkanjohtaja Peter Häggblomilta, peter.haggblom@suomenwagnerseura.org, tai puh (02) 232 2280; 041 544 6922. HUOM! Ilmoittautumisaika kongressiin päättyy 1.12.2007. Genevestä matkamme jatkuu junalla 4.5. Luzerniin ja sieltä 6.5. Zürichiin. Matkalla käydään "Wagner-paikoissa" Luzern/Tribschen ja Zürich/Asyl ja Wesendonckien talo. Zürichissä 7.5. Boris Godunoff, jossa mukana mm Matti Salminen.

MATKA TALLINNAAN 24. - 25.5.2008

Tristan ja Isolde, Kansallisooppera Estoniassa
Kansallisooppera Estoniassa esitetään ensimmäistä kertaa hyvin pitkään aikaan kokonainen Wagnerin ooppera. Sen kunniaksi seuramme järjestää sinne matkan 24.- 25.5.2008. Pääosissa: Heikki Siukola, Irmgard Vilsmaier, Heli Veskus, Mart Madiste, Juuli Lill ja Helen Lokuta. Musiikinjohto: Arvo Volmer, Jüri Alperten; ohjaaja: Neeme Kuningas; lavastaja: Ervin Õunapuu. Esitys alkaa klo 17.

Tässä alustava matkaohjelma, joka tarkentuu viimeistään ensi kevään jäsenkirjeessä.

Turusta seuran bussi lähtee la 24.5. aamulla Aurakatu 2 ja hakee sunnuntaina Helsingin satamasta klo 16.

Helsingistä ja muualta tulevat matkustajat tulevat suoraan laivaterminaaliin n tuntia ennen laivan lähtöä. Meillä on alustava varaus Tallink Star-laivalle, lähtö (alustavasti) klo 10.30. Klo 12.30 on Tallinnan satamasta kuljetus Reval hotelli Centraliiin*** josta koko ryhmälle on varattu majoitus.

Paluu on samalla laivalla, joka lähtee klo 14 ja saapuu Helsinkiin klo 16. Aikataulut sitoumuksetta. Tarkentuvat siis lopullisesti keväällä.

Matkan hinta Helsingistä on:

1a. 150 euroa/hlö (2 hh)
Sisältyy laivamatka ja hotelli kuljetuksineen satamasta sekä hyvä oopperalippu - koko oopperatalon 2. parhaimmilta paikoilta.

1b 185 e sama kuin 1a mutta 1 hh

2a. 145 euro/hlö (2hh)
Sama kuin edellä mutta oopperalippu hieman halvempi - koko talon 3. parhaat paikat.

2b 180 e sama kuin 2a mutta 1 hh

Matkan hintaan sisältyy myös lasillinen kuohuviiniä oopperan ravintolasta ½ tuntia ennen oopperan alkua.

Paikat oopperassa nähtävissä osoitteessa http://www.opera.ee/2461 Meidän paikkamme:
1 = vaaleansininen
2 = keltainen.

Kuljetus tilausbussissa Turusta Helsinkiin ja takaisin. Hinta riippuu matkustajien määrästä, kuitenkin enintään 35 e/hlö. Bussimaksu peritään käteisellä bussissa.

Laivayhtiö tarvitsee kaikkien matkustajien osalta nimen ja syntymäajan. Eli kerro ne varauksesi yhteydessä Peterille. Jos olet tulossa seuran bussissa Turusta ja takaisin, niin kerro sekin.

Liput jaetaan varaamisjärjestyksessä edellyttäen että maksat viikon sisällä siitä. Kaikkein parhaimpia lippuja (kat. 2) on meillä rajoitetusti. Loput ovat sitten seuraavasta kategoriasta (kat. 3, eli keskihintaisia).

Varmista mukaantulosi ilmoittautumalla ensi tilassa matkanjohtaja Peter Häggblomille, peter.haggblom@suomenwagnerseura.org, tai puh 02-2322280; 041-5446922 kuitenkin viimeistään 15.2.2008. Kysyntä saattaa olla tähän ainutlaatuiselle matkalle yllättävän suuri.

Kun olet varmistanut että mahdut mukaan, niin maksa viikon sisällä koko matkan hinta seuran tilille ÅAB 660100-1205046 viestillä "Tallinna" sekä kategoria, esim "1a".

HUOM! KAIKKI NUORET

Haettavissa Uolevi Karrakosken nimikkorahastolta tukea osallistua eo Tallinan matkalle.

Tähän matkaan 24.. 25.5. on Uolevi Karrakosken nimikkorahastolta haettavissa nuorille (ikä korkeintaan 25-vuotta) tukea, siten että em. matkan hinnoista rahasto maksaa 75 e (eli noin puolet) ja vain loppuosa jää kunkin itsensä maksettavaksi.

Vapaamuotoiset kirjalliset hakemukset osoitetaan 15.12.2007 mennessä seuran hallitukselle os. Suomen Wagner-seura ry, Peter Häggblom, Puolalanpuisto 4 a 4, 20100 TURKU, puh. (02) 232 2280. Hakemuksen voi mielellään toimittaa sähköpostitse os.: peter.haggblom@kolumbus.fi. Kerro lyhyesti itsestäsi sekä perustelut, miksi katsot olevasi "oikea henkilö" saamaan apurahaa.

BAYREUTH 2008

Seuralle mahdollisesti v. 2008 tulevien lippujen saantijärjestys arvottiin hallituksen kokouksessa 9.9.2007 Määräaikaan mennessä arvontaan oli ilmoittautunut 94 jäsentä (ed.v 91). Arvonnan antama järjestys sekä vaadittavat jatkotoimenpiteet on ilmoitettu erikseen kaikille arvontaan osallistuneille.

Bayreuthin festivaaleilla on oma mielenkiintoinen kotisivunsa: http://www.bayreuther-festspiele.de/.

Seuraavaan vuoden 2009 lippujen arvontaan voi osallistua keväällä/kesällä 2008. Siitä tarkemmin ensi kevään jäsenkirjeessä.

INTERNET, YHTEYS SÄHKÖPOSTITSE JA POSTIOSOITTEEN MUUTOKSET

Jos sinulla on sähköpostiosoite, muista kertoa se seuralle lähettämällä sähköpostiviesti osoitteeseen matti.luukkainen@suomenwagnerseura.org

Tällöin voit halutessasi saada pikatiedotteita ajankohtaisista seuran toimintaan ja Wagneriin liittyvistä asioista. Tutustu myös Internet-kotisivuihimme: http://www.suomenwagnerseura.org/

Myös tavalliset osoitteenmuutokset pyydämme ilmoittamaan Matti Luukkaiselle, (matti.luukkainen@suomenwagnerseura.org) os. Rapakiventie 10 B 15, 00710 HELSINKI, puh. 040- 547 7215).

Hyvää loppusyksyä ja alkavaa talvea sekä aktiivista Wagner- ja musiikkiharrastusta toivottaa seuran hallitus