Main menu

Jäsenkirje 2008-1

Turussa 30.4.2008

MUISTILISTA SEURAN TOIMINNASTA:

Turussa:

  • Ke 24.9. klo 19 Turun seudun musiikkiopiston pienessä salissa, Mestarinkatu 2, 3. krs, Robert Stormin .perusluento. Richard Wagnerista, mukana musiikkia.
  • Ti 21.10. klo 19 Gillesgården. Gillessalen, Aurakatu 1 H, pihalla, Martti Parkkari puhuu meille aiheesta Anton Bruckner, suuri sinfonikko, ääninäyttein.

Helsingissä:

  • Ti 16.9. klo 17.15 - 18.30 Laulutaiteen lehtori Outi Kähkönen alustaa Wagner-laulajan koulut-tamisesta. Paikka Sibelius-akatemian kamarimusiikkisali, Pohjoinen Rautatiekatu 9, 2. kerros
  • samana iltana klo 19 Jutta Holmbergin ensikonsertti Sibelius-akatemian konserttisalissa 1. kerroksessa.
  • To 16.10. klo 18 Professori Tarmo Kunnas esitelmöi aiheesta Nietzsche ja "musiikillinen kalkkarokäärme" - runoilijafilosofin suhde eurooppalaiseen modernismiin. Sibelius-Akatemian Wegelius-sali, Töölönkatu 28, 4. krs.
  • Ti 2.12. klo 18 Tapaamme oopperan taiteellisen johtajan Mikko Franckin. Tilaisuus on Kansallis-oopperan tiloissa, käynti Töölönlahden puolelta.

Hyvä Suomen Wagner-seuran jäsen,
Meillä on ilo oheistaa kevään 2008 tuore Wagneriaani nro 31. Toivotamme sen kanssa monia nautinnollisia lukuelämyksiä.

HALLITUS JA TOIMIHENKILÖT

Seuran vuosikokouksessa Helsingissä 12.2.2008 vahvistettiin vuoden 2007 tilinpäätös ja vuosikertomus sekä toimintasuunnitelma vuodeksi 2008 (luettavissa kotisivuiltamme: http://www.suomenwagnerseura.org/vuosi/).

Vuosikertomus on luettavissa myös uudesta Wagneriaanista, joka lähetetään tämän kirjeen mukana kaikille jäsenmaksunsa v. 2007 maksaneille sekä v 2008 liittyneille. Maksamalla rästissä olevan jäsenmaksun saat lehden jälkikäteen. Ota yhteyttä jäsensihteeriin jos et saa lehteä vaikka olet hoitanut kaikki maksusi.

Hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Heikki Virri seuraavaksi 2-vuotiskaudeksi uudelleen. Kokous päätti hallituksen (muiden) jäsenten lukumääräksi seitsemän (7) jäsentä. Erovuoroisista hallituksen jäsenistä valittiin seuraavaksi kaksivuotiskaudeksi uudelleen Matti Luukkainen, Helsingistä sekä Martti Parkkari, Turusta. Uudeksi jäseneksi valittiin Anne Sivuoja-Gunaratnam Vantaalta. Toista kauttaan jatkavat Peter Häggblom, Turusta, Riitta-Liisa Mäkipaasi, Helsingistä, Pasi P. Pihlaja, Espoosta ja Robert Storm Turusta. Anne Sivuoja-Gunaratnam on liittynyt seuramme jäseneksi keväällä 1998 ja toimii Sibelius-Akatemiassa professorina. Hän on myös tuttu seuramme jäsenille pitämistään Wagner-aiheisista luennoistaan sekä Wagneriaanin sivuilta. Toivotamme Annen sydämellisesti tervetulleeksi seuran hallitukseen.

Tilintarkastajaksi valittiin Tapio Eriksson Porista ja varalle Mirja Kainu Turusta, kumpikin uudelleen.

Hallitus on järjestäytynyt ja Riitta-Liisa Mäkipaasi jatkaa varapuheenjohtajana sekä Peter Häggblom edelleen toiminnanjohtajana ja rahastonhoitajana, tiedotussihteerinä Anne Sivuoja-Gunaratnam. Jäsensihteerin tehtäviä jäsenrekisterin ylläpitoineen hoitaa edelleen Matti Luukkainen. ( matti.luukkainen et suomenwagnerseura.org), puh. 040-5477215. Matti Luukkainen vastaa myös seuran www-sivuista sekä toimii Bayreuth-yhdyshenkilönä. Klubiemäntänä jatkaa Outi Jaakola Turusta.

VUODEN 2008 JÄSENMAKSU

Vuosikokous päätti pitää jäsenmaksut ennallaan, jolloin maksut vuodelta 2008 ovat seuraavat:
vuosijäseneltä 25 e, perhejäseneltä 10 e (toiselta samassa osoitteessa asuvalta), nuorisojäseneltä 16 e (edellyttää että olet ilmoittanut jäsensihteerille syntymäaikasi ja olet alle 26-vuotias), yhteisöjäseneltä à 100 e ja ainaisjäseneltä 250 e. Uusilta jäseniltä peritään lisäksi liittymisvuonna 10 euron liittymismaksu. Perhe- ja nuorisojäseniltä liittymismaksua ei peritä.

Pyydämme ystävällisesti maksamaan jäsenmaksun oheisen jäsenmaksulaskun mukaisesti kahden viikon sisällä seuran tilille S-pankissa 393900-21902366 (uusi tili jäsenmaksuille). Perhejäsenille ei lähetetä erillistä maksulappua, laskun loppusumma sisältää myös mahdollisten perheenjäsenien jäsenmaksun. Jos laskun loppusummassa on mielestänne huomauttamista, pyydämme ottamaan yhteyttä seuran jäsensihteeriin.

Kätevin tapa kaikille nettipankin käyttäjille on maksaa sillä. Käytä mielellään laskusta näkyvää viitenumeroa, mutta jos se sinulta hukkuu, voit maksaa myös ilman viitenumeroa. Kirjoita tällöin viestikenttään: "Jäsenm 2008" sekä nimesi jos tilin nimi poikkeaa jäsenen nimestä.

Kannattaa muistaa, että esim. vuoden 2009 Bayreuth-lippujen arvontaan osallistuminen edellyttää vuoden 2008 jäsenmaksun suorittamista ajallaan! Maksamalla jäsenmaksusi nyt varmistat, että saat myös loppuvuoden Wagneriaanin. Samalla säästät meitä siltä suurelta työltä, joka aiheutuu, kun joudumme muistuttamaan maksunsa unohtaneita.

Jäsenmaksun yhteydessä (tai muutoin) seura ottaa edelleen kiitollisena vastaan lahjoituksia. Voit esim. lisätä jäsenmaksuun sopivaksi katsomasi summan. Jos haluat erityisesti tukea nuorten Wagner-harrastusta, voit ohjata lahjoituksesi suoraan seuran hallinnoimalle Uolevi Karrakosken nimikkorahaston tilille: ÅAB 660100-4699245.

UUDET JÄSENET

Jäsenmäärämme oli vuodan alussa 760 ja on siitä ilahduttavasti kasvanut niin että tämän hetken luku on 780.

Muista aina lähettää muuttuneet yhteystietosi jäsensihteerillemme Matti Luukkaiselle, Rapakiventie 10 B 15, 00710 Helsinki puh. 040 547 7215, sähköposti: matti.luukkainen at suomenwagnerseura.org

Seuralta Wagner-tuotteita edullisesti!

Tilaa seuralta Wagner-aiheisia kirjoja ja muita tuotteita! Kaikki tuotteet edulliseen jäsenhintaan.

Uusille jäsenille suositellaan lukupaketiksi esim. seuran omat kirjat: Barry Millingtonin Wagner-kirjaa edulliseen jäsenhintaan 19 e (vrt. kirjakauppahinta n 49 e) ja Peter Bassettin helppotajuista Ring-kirjaa à 15 e.

Meillä on myös muita hyviä tarjouksia ja valikoimaan tulee jatkuvasti uusia tuotteita - aina alle kirjakaupan hinnan. Uusin tuote on Eero Heinosen tupla CD & 8-kanavainen DVD, jossa hän soittaa kaikki Wagnerin pianoteokset, vielä rajoitetun ajan erikoishintaan 15 e (suositushinta 27 e). Ks Wagneriaanin 31 artikkelit s 40 "Maailman ensimmäinen oktofoninen äänitejulkaisu" ja s 41 Martti Parkkarin teosarvostelu.

Voit käyttää Wagneriaanin nro 31 tilauslomaketta sivulta 55, tai tilata suoraan kotisivuiltamme: http://www.suomenwagnerseura.org/julkaisut/ tai soita Pekka Heikkilä puh. 09-3443803 tai 040-5507290.

UUTUUS - LEGENDAARISEN LAULAJAN ELÄMÄ

Maija-Liisa Näsänen: Abraham Ojanperä - laulajan elämä. Faros-kustannus Oy, Turku 2008. ISBN 978-952-5710-01-4, Artes liberales -sarja, pehmeäkantinen, runsaasti kuvitettu, 511 s., 32,90 e (ilmestyi 1.5.2008)

Abraham Ojanperä oli Suomen 1800- ja 1900-lukujen vaihteen tunnetuin mieslaulaja. Hän teki hienon kotimaisen uran niin esiintyvänä taiteilijana kuin laulupedagoginakin. Hän tuli tunnetuksi loistavista Wagner-rooleistaan ja kuului Bayreuth-projektin tukijoihin liittymällä patronaattiyhdistyksen jäseneksi.

Maija-Liisa Näsäsen teos valottaa Ojanperän värikästä elämää, köyhän orpopojan tietä musiikin metropoleihin. Ojanperän elämäntarina muistetaan lähinnä Ilmari Unhon ohjaamasta elokuvasta Ruusu ja kulkuri, mutta todellisuus oli usein paljon karumpaa.

Kirja tilattavissa seuralta (ks eo kappele) jäsenille erikoishintaan 23 e (ks W 31 s 29).

SEURAN TILAISUUDET

Kuten olet ehkä huomannut, niin olemme joskus joutuneet, sairaustapausten ja muiden yhteensattumien takia, peruuttamaan viime hetkessä jonkin ennalta ilmoitetun tilaisuuden. Tällöin lähetämme, heti satuamme tiedon tästä, jäsenille peruutustiedon sähköpostitse. Viime hetken muutokset seuran ohjelmissa pyrimme myös aina saamaan seuran kotisivuille kohtaan "Ajankohtaista", osoite: http://www.suomenwagnerseura.org/ajankohtaista/

Halutessasi siis olla täysin varma pidetäänkö jokin tilaisuus, niin huolehdi siitä, että olet ilmoittanut seuran sähköpostilistalle voimassa olevan sähköpostiosoitteesi sekä seuraa seuralta tulevaa sähköpostia. Voit myös ennen tilaisuuteen lähtöä käydä em. ajankohtaista sivulla tai, jollei sinulla ole internetyhteyttä, soittaa hallituksen jäsenelle ja varmistaa asian (ks kirjeen alun puhelinnumerot).

TILAISUUDET TURUSSA

Ke 24.9. klo 19 Turun seudun musiikkiopiston pienessä salissa, Mestarinkatu 2, 3. krs, Robert Stormin "perusluento" Richard Wagnerista, mukana musiikkia. Avoin yleisölle, kuuluu Musiikkiopiston ohjelmaan.

Ti 21.10. klo 19 Gillesgården. Gillessalen, auakatu 1 H, pihalla Martti Parkkari puhuu meille aiheesta Anton Bruckner, suuri sinfonikko, ääninäyttein (peruuntuneen kevään luennon sijalle).

TILAISUUDET HELSINGISSÄ

Ti 16.9. klo 17.15. - 18.30. Laulutaiteen lehtori Outi Kähkönen alustaa Wagner-laulajan kouluttamisesta. Paikka Sibelius-akatemian kamarimusiikkisali, Pohjoinen Rautatiekatu 9, 2. kerros

Sama ilta klo 19 Jutta Holmbergin ensikonsertti Sibelius-akatemian konserttisalissa 1. kerroksessa.

To 16.10. klo 18 Professori Tarmo Kunnas esitelmöi aiheesta Nietzsche ja "musiikillinen kalkkarokäärme" - runoilijafilosofin suhde eurooppalaiseen modernismiin. Sibelius-Akatemian Wegelius-sali, Töölönkatu 28, 4. krs.

Ti 2.12. klo 18 Tapaamme oopperan taiteellisen johtajan Mikko Franckin. Tilaisuus on Kansallisoopperan tiloissa, käynti Töölönlahden puolelta.

MATKAT

MATKA TALLINNAAN 24. - 25.5.2008

Turusta lähtee linja-auto la 24.5. klo 7.05 Aurakatu 2. Varaa rahaa bussia varten m/p à 25 e/hlö.

Helsinkiläiset ja muut kuin Turun bussimatkustajat tulevat Tallinkin Länsiterminaaliin Helsingin Länsisatama, Hietasaarenkuja 8, klo 9.30 mennessä, jossa Peteriltä saa maihinnousukortin. Laivamme on uusi alus Tallink Star, jonka lähtöaika on 10.30 ja saapumisaika Tallinnaan klo 12.30, josta bussikuljetus hotelliin. Hotellimme on Reval Hotel Central***, Narva maantee 7C, 10117 Tallinn.

Tallinnassa näemme Wagnerin oopperan Tristan ja Isolde, Kansallisooppera Estoniassa, os. Estonia pst 4, 10148 Tallinn. Sinisessä salongissa klo 16.40 nautimme matkan hintaan sisältyvän tervetuliaismaljan - lasin kuohuviiniä (vaihtoehto tuoremehu) - ennen esitystä, joka alkaa klo 17.

Oopperassa on kaksi väliaikaa, josta ensimmäinen on pidempi (45 min). Silloin on mahdollisuus nauttia piknik, jonka saa ostaa oopperasta.

Sunnuntaina klo 12.30 bussikuljetus Tallink Star-laivalle. Laiva lähtee Tallinnasta klo 14 ja saapuu Helsingin Länsiterminaaliin klo 16. Sieltä turkulaisille bussikyyti kotiin.

Matkalle on lähdössä ennätysmäärä 140 jäsentä ja on loppuunmyyty, peruutuspaikkoja alk. 145 e/hlö voi tiedustella Peter Häggblomilta peter.haggblom et suomenwagnerseura.org

BAYREUTH 2008

Saimme yhteensä 22 jäsenelle (ed. v. 17) liput kesän 2008 festivaaleille. Suurempi ryhmä 20 (ed.v. 15) Matti Luukkaisen johdolla näkee siellä seuraavat oopperat: Parsifal 16.8, Tristan 18.8 ja Meistersinger 19.8.

Seuran vuoden 2008 Bayreuth-stipendiaatti Kalle Kuusavan kanssa matkustavat pj Heikki Virri ja stipenditoimikunnan vetäjä Pasi P. Pihlaja. He näkevät Bayreuthissa 4.- 6.8.08 seuraavat esitykset: Meistersinger, Tristan ja Parsifal.

Kalle Kuusavasta on Pasi P. Pihlajan haastattelu tuoreessa Wagneriaanissa s. 6.

Lisätietoja Bayreuthin festivaaleista, juhlien omalta kotisivulta: http://www.bayreuther-festspiele.de/.

BAYREUTH-ARVONTA VUODEKSI 2009

Nyt on aika ilmoittautua vuoden 2009 Bayreuth-lippujen arvontaan (kuitenkin viimeistään 30.06.2008 mennessä) Matti Luukkaiselle joko sähköpostitse: matti.luukkainen et suomenwagnerseura.org tai postikortilla (os. Rapakiventie 10 B 15, 00710 Helsinki).

Ilmoittautuminen vahvistetaan maksamalla arvontaan osallistumismaksu saman tien 5 e/hlö seuran tilille S-pankki 393900-21902366 (pankkisiirtoon viesti "Bayreuth-arvonta". HUOM! Muista käyttää erillistä pankkisiirtoa äläkä missään nimessä yhdistä sitä esim. jäsenmaksuun, koska silloin ylimääräinen maksusi katsotaan lahjoitukseksi seuralle.). Tätä arvontaan osallistumismaksua ei palauteta, vaikka emme pystyisi järjestämään sinulle lippua.

Arvontaan osallistumisen edellytyksenä on seuramme jäsenyys (myös mahd. matkakumppanin osalta) ja ajoissa maksettu jäsenmaksu. (Vuoden 2008 Bayreuthin kävijät voivat osallistua seuraavan kerran vasta v:n 2010 lippujen arvontaan.)

Viime vuosien tapaan puolet (mahdollisesti) saamastamme kiintiöstä varataan ensikertalaisille (eli jäsenille, jotka eivät aikaisemmin ole olleet Bayreuthin festivaaleilla seuran välittämillä lipuilla) ja näiden keskinäinen järjestys määräytyy jäsenyysvuosien mukaan niin, että kauimmin jäsenenä olleet (ja maksaneet) ovat etusijalla.

Toinen puoli (mahdollisista) lipuista jaetaan kaikkien muiden ilmoittautuneiden, eli jo Bayreuthissa seuran lipuilla käyneiden, kesken. Etusijan tämän ryhmän arvonnassa saavat ne jäsenet, jotka ovat osallistuneet jo aikaisempina vuosina arvontaan (katkeamaton sarja), mutta jääneet ilman lippua. Eli jollet nyt saa lippua, niin tulevina vuosina mahdollisuutesi kasvavat, mikäli osallistut joka vuosi.

Loppuvuoteen mennessä selviää (yleensä marras-joulukuussa), saammeko lippuja, ja ketkä arvontaan osallistuneista saavat oikeuden lunastaa liput mahdollisesti saamamme kesän 2009 kiintiöstä.

Oopperaliput (kolmeen tai neljään elokuun 2009 esitykseen) maksavat n. 100-175 e/esitys (kerro haluatko mieluummin halvat vai kalliit liput). Itse matka Bayreuthiin on omatoiminen (seuralta saa kyllä hyvät evästykset ja ohjeet esim. majoituksesta yms), lento + juna n. 200-400 e, majoitus Bayreuthissa n. 35-100 e/hlö/yö.

INTERNET, YHTEYS SÄHKÖPOSTITSE JA POSTIOSOITTEEN MUUTOKSET

Jos sinulla on sähköpostiosoite, muista kertoa se seuralle lähettämällä sähköpostiviesti osoitteeseen matti.luukkainen et suomenwagnerseura.org

Tällöin voit halutessasi saada pikatiedotteita ajankohtaisista seuran toimintaan ja Wagneriin liittyvistä asioista. Tutustu myös Internet-kotisivuihimme: http://www.suomenwagnerseura.org/

Myös tavalliset osoitteenmuutokset pyydämme ilmoittamaan Matti Luukkaiselle, (matti.luukkainen et suomenwagnerseura.org) os. Rapakiventie 10 B 15, 00710 HELSINKI, puh. 040- 547 7215).

Hyvää alkanutta kevättä sekä aktiivista Wagner- ja musiikkiharrastusta toivottaa seuran hallitus