Main menu

Jäsenkirje 2008-2

Turussa 1.12.2008

MUISTILISTA SEURAN TOIMINNASTA:

Turussa:

  • Ke 28.1.2009 klo 19 Robert Storm: Wagnerin suhteesta Italiaan ja italialaisten suhteesta Wagneriin. Paikka Turun seudun musiikki-opiston pienessä salissa, Mestarinkatu 2, 3. krs.
  • Ti 10.3.2009 klo 19 Eero Kuparisen esitelmä Ooppera Hitlerin Saksassa. Paikka Gillesgården, Aurakatu 1, Turku, sisäpiha G-porras, Loftet (3. kerros).
  • Ti 7.4. ja ke 8.4.2009 klo 19 Parsifal-illanistujaiset eli videotykiltä Wolfgang Wagnerin Bayreuth-ohjaus vuodelta 1981. Paikka Gillesgården, Aurakatu 1, Turku, sisäpiha G-porras, Loftet (3. kerros)

Helsingissä:

  • Ti 20.1.2009 klo 18 Erkki Tammela - 40 vuotta oopperan sisäpiiriä. Tammelan valitettavan poismenon vuoksi esiintyvät hänen ystävänsä ja työtoverinsa. Paikka Kansallisoopperan Alminsalin aula. Käynti Töölönlahden puolelta.
  • To 12.2.2009 klo 18 Seuran vuosikokous ja heti kokouksen jälkeen n. klo 19 luentokonsertti "Wagnerin oopperat pianovirtuoosien kourissa" Pianisti Risto-Matti Marin esiintyy. Paikka Sibelius-Akatemian Wegelius-sali, Töölönkatu 28
  • Pe 13.3.2009 klo 18 Oopperan harjoitusprosessi, Seuran stipendiaatti vuodelta 2008, Oslon oopperan korrepetiittori Kalle Kuusava esiintyy. Paikka Sibelius-Akatemian Ackté-sali, Töölönkatu 28.
  • To 7.5.2009 klo 18 Wagnerin musiikki ja Wagner-vaikutteet elokuvassa, Professori Henry Bacon kertoo aiheesta filminäyttein. Paikka Sibelius-Akatemian auditorio, Töölönkatu 28.

Hyvä Suomen Wagner-seuran jäsen,
Meillä on ilo oheistaa syksyn 2008 tuore Wagneri-aani nro 32. Toivotamme sen kanssa monia nau-tinnollisia lukuelämyksiä. Se lähetetään kaikille jäsenmaksunsa maksaneille.

Jollet saa tämän kirjeen mukana jäsenlehteä, niin emme ole saaneet Sinulta jäsenmaksua j a pyydämme ystävällisesti maksamaan jäsenmaksun seuran tilille S-pankki 393900-21902366. Maksut vuodelle 2008 ovat entiset: vuosijäseneltä 25 e, perhejäseneltä 10 e (toiselta samassa osoitteessa asuvalta), nuorisojäse-neltä 16 e.

UUDET JÄSENET

Jäsenmäärämme oli vuoden alussa 760 ja on siitä ilahduttavasti kasvanut niin että tämän hetken luku on 790. Edellisen kirjeen jälkeen olemme saaneet 23 uutta jäsentä.

Muista aina lähettää muuttuneet yhteystietosi jäsensihteerillemme Matti Luukkaiselle, Rapakiventie 10 B 15, 00710 Helsinki puh. 040 547 7215, sähköposti: matti.luukkainen at suomenwagnerseura.org

VUOSIKOKOUS HELSINGISSÄ TO 12.2.2009

KUTSU VUOSIKOUKSEEN.

Seuran sääntömääräinen vuosikokous pidetään Helsingissä torstaina 12.2.2009 klo 18.00 Sibelius-Akatemian Wegelius-salissa, Töölönkatu 28.

Kokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat: mm. erovuoroisten hallituksen jäsenten ja tilintarkastajan valinta, tilinpäätöksen vahvistaminen ja vastuu-vapaus vuodelta 2008, toimintasuunnitelma ja talous-arvio vuodelle 2009 sekä vuoden 2009 jäsenmaksujen suuruus. Hallituksessa erovuorossa ovat: Peter Häggblom, Riitta-Liisa Mäkipaasi, Pasi Pihlaja sekä Robert Storm.

Tervetuloa kaikki mukaan päättämään seuran asioista! Ks. myös seuran säännöt § 9, jossa luetellaan kaikki vuosikokouksessa käsiteltävät asiat http://www.suomenwagnerseura.org/saannot/ Seura tarjoaa kokouksen osanottajille kahvia ja pullaa.

Heti perään n. klo 19 samassa tilassa luentokon-sertti "Wagnerin oopperat pianovirtuoosien kourissa." Pianisti Risto-Matti Marin esiintyy.

JOULULAHJAVIHJE

Seuralta Wagner-kirjoja edullisesti!

Tilaa seuralta Wagner-aiheisia kirjoja ja muita tuotteita! Olemme saaneet Faros-kustantamolta erän "Elämäni"-kirjoja (Wagnerin omaelämäkerta), joita tarjoamme nyt jäsenille erikoishintaan 19 e (ohje-hinta 44 e). Samaan hintaan 19 e meiltä saa myös seuran kustantama ja Jopi Harrin kääntämä Barry Millingtonin kirja "Richard Wagner - elämä ja teokset" (ohjehinta 49 e). Meillä on myös muita hyviä tarjouksia ja valikoimaan tulee uusiakin kirjoja - aina alle kirjakaupan hinnan.

Voit käyttää Wagneriaanin nro 32 tilauslomaketta sivulta 55, tai tilata suoraan kotisivuiltamme: http://www.suomenwagnerseura.org/julkaisut/ tai soittamalla: Pekka Heikkilä puh. (09) 344 3803 tai 040 550 7290.

SEURAN TILAISUUDET

TURUSSA

Ke 28.1.09. klo 19 Robert Storm kertoo Wagnerin suhteesta Italiaan ja italialaisten suhteesta Wagneriin. Musiikkia esittävät Katarina Engren (sopraano), Robert Storm (baritoni) ja Pasi Helin (piano). Paikka Turun seudun musiikkiopiston pienessä salissa, Mestarinkatu 2, 3. krs (Steiner-koulun talo / vanha norssi)

Ti 10.3. klo 19 Turun yliopiston Yleisen historian dosentti ja lehtori Eero Kuparisen esitelmä "Ooppera Hitlerin Saksassa". Paikka Gilles-gården, Aurakatu 1 sisäpiha G-porras, Loftet (3. kerros).

Pääsiäisviikolla - aloitamme ti 7.4. klo 19 ja jatkamme ke 8.4. klo 19 - perinteiset Parsifal-illanistujaiset.

Tällä kertaa katsomme videotykiltä Wolfgang Wagnerin Bayreuth-ohjauksen, jossa kapellimestarina äskettäin kuollut Horst Stein. Tämä ohjaus sai ensi-iltansa kesällä 1975. Deutsche Grammofonin/Unitelin DVD-taltionti on tehty 24.6. - 15.7.1981.

Parsifal: Siegfried Jerusalem; Kundry: Eva Randova; Amfortas: Bernd Weikl; Gurnemanz: Hans Sotin; Klingsor: Leif Roar; Titurel: Matti Salminen. Paikka Gillesgården, Aurakatu 1, sisäpiha G-porras, Loftet (3. kerros).

HELSINGISSÄ

Ti 20.1.09. klo 18 - 20 "Erkki Tammela - 40 vuotta oopperan sisäpiiriä" Oopperan eläköitynyt päämusiikkijärjestäjä ja wagneriaani Erkki Tammela oli lupautunut kertomaan seuralle monipuolisesta urastaan. Hänen valitettavan poismenonsa vuoksi esiintyvät hänen ystävänsä ja työtoverinsa. Luvassa mielenkiintoisia haastatteluja ja esityksiä. Paikka Kansallisoopperan Alminsalin aula. Käynti Töölönlahden puolelta.

To 12.2. klo 18 - 20.30. Seuran vuosikokous ja heti kokouksen jälkeen n. klo 19 luentokonsertti "Wagnerin oopperat pianovirtuoosien kourissa". Pianisti Risto-Matti Marin esiintyy. Paikka Sibelius-Akatemian Wegelius-sali, Töölönkatu 28

Pe 13.3. klo 18 - 20 "Oopperan harjoitusprosessi" Seuran stipendiaatti vuodelta 2008, Oslon oopperan korrepetiittori Kalle Kuusava esiintyy. Paikka Sibelius-Akatemian Ackté-sali, Töölönkatu 28.

To 7.5. klo 18 - 20 "Wagnerin musiikki ja Wagner-vaikutteet elokuvassa" Professori Henry Bacon kertoo aiheesta filminäyttein. Paikka Sibelius-Akatemian auditorio, Töölönkatu 28. Olemme joskus joutuneet, sairaustapausten ja muiden yhteensattumien takia, peruuttamaan viime hetkessä jonkin ennalta ilmoitetun tilaisuuden. Tällöin lähetämme, heti saatuamme tiedon tästä, jäsenille peruutustiedon sähköpostitse. Viime hetken muutokset seuran ohjelmissa pyrimme myös aina saamaan seuran kotisivuille kohtaan "Ajankohtaista", osoite: http://www.suomenwagnerseura.org/ajankohtaista/

Halutessasi siis olla täysin varma pidetäänkö jokin tilaisuus, niin huolehdi siitä, että olet ilmoittanut seuran sähköpostilistalle voimassa olevan sähköpostiosoitteesi sekä seuraa seuralta tulevaa sähköpostia. Voit myös ennen tilaisuuteen lähtöä käydä em. ajankohtaista sivulla tai, jollei sinulla ole internetyhteyttä, soittaa hallituksen jäsenelle ja varmistaa asian.

MATKAT

APHILAN MATKA TALLINNAAN 17.1.2009

Aphila - Turun Filharmonisen orkesterin ystävät tekee matkan Tallinnaan katsomaan Estonia-oopperan produktiota Puccinin oopperasta Tosca.

Wagner-seuran jäsenet voivat ystävineen osallistua jäsenetuhintaan tälle matkalle.

Oopperamatka (Tosca) Tallinnaan tehdään lauan-taina 17.1.09. Lähtö Helsingistä 17.1 Tallinkillä klo 10.30, paluu sunnuntaina 18.1 klo 17.30, Helsingissä klo 19.30.

Hinta 140 € sisältäen majoituksen 2hh huoneessa, aamiaisen, laivamatkat + yöpymisen hotelli Tallink City (****) buffet aamiaisineen + oopperaliput + runsas väliaikatarjoilu) + illallispöytävaraus pyynnöstä. Hinta 1hh huoneessa 180 €. Hintoihin ei siis sisälly Turku - Helsinki matkaa. Sellainen järjestetään mikäli mielenkiintoa ilmenee riittävästi. Ilmoittautumiset ja lisätiedot Aphilan pj. simo.malkamaki@gmail.com, puhelin 0400 536700 tai visa.vanamo@pp.inet.fi.

Kerro
- koko nimi + syntymäaika, ei sotu-tunnusta
- osoite, puh, sähköposti
- toivomusta huonekaverista jos ei asu 1 hh:ssa
- kiinnostus osallistua yhteiselle illalliselle
- osallistuuko yhteiseen bussimatkaan Turusta, jos sellainen järjestetään

Ilmoittautuminen vahvistetaan maksamalla 10.12 mennessä 140 € 2hh huone tai 180 € 1hh huone Aphilan tilille 393900-10711745.

Meille on varattu 30 paikkaa ja ne täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä.

RWVI kansainvälinen Wagner-kongressi 2009

Vuosittainen RWVI kansainvälinen Richard Wagner-kongressi pidetään ensi vuonna Dresdenissä 14.-17.5.2009. Ilmoittautumiset 1.12.2008 mennessä: ars musica Musik- und Kulturreisen GmbH, Dryckburgstrasse 397, D-48157 Münster, tel +49-251-73083, e-mail; mail@arsmusica-online.de. Lisätietoja http://www.suomenwagnerseura.org/seurat/ Linkki Kevään 2009 Wagner-kongressi Dresden

Jatkossa on sovittu seuraavat kokouspaikat: Stralsund (2010), Wroclav/Breslau (2011), Praha (2012) ja Leipzig (2013)

BAYREUTH 2009

Seuralle mahdollisesti v. 2009 tulevien lippujen saantijärjestys arvottiin hallituksen kokouksessa 16.9.2008 Määräaikaan mennessä arvontaan oli ilmoittautunut ennätysmäärä 121 jäsentä (ed. v. 106). Arvonnan antama järjestys sekä vaadittavat jatkotoimenpiteet on ilmoitettu erikseen kaikille arvontaan osallistuneille.

Bayreuthin festivaaleilla on oma mielenkiintoinen kotisivunsa http://www.bayreuther-festspiele.de/. Sivut on uusittu heinäkuussa 2008, nähtävissä mm. videoita talosta ja sen eri osista http://www.bayreuther-festspiele.de/english/video_guide__224.html

Seuraavaan vuoden 2010 lippujen arvontaan voi osallistua keväällä/kesällä 2009. Siitä tarkemmin ensi kevään jäsenkirjeessä.

INTERNET, YHTEYS SÄHKÖPOSTITSE JA POSTIOSOITTEEN MUUTOKSET

Jos sinulla on sähköpostiosoite, muista kertoa se seuralle lähettämällä sähköpostiviesti osoitteeseen matti.luukkainen et suomenwagnerseura.org

Tällöin voit halutessasi saada pikatiedotteita ajankohtaisista seuran toimintaan ja Wagneriin liittyvistä asioista. Tutustu myös Internet-kotisivuihimme: http://www.suomenwagnerseura.org/

Myös tavalliset osoitteenmuutokset pyydämme ilmoittamaan Matti Luukkaiselle, (matti.luukkainen et suomenwagnerseura.org) os. Rapakiventie 10 B 15, 00710 HELSINKI, puh. 040- 547 7215).

Hyvää alkavaa talvea sekä aktiivista Wagner- ja musiikkiharrastusta toivottaa seuran hallitus.