Main menu

Jäsenkirje 2009-1

Turussa 29.5.2009

MUISTILISTA SEURAN TOIMINNASTA:

Turussa:

  • Ma 14.9. klo 18 Crichton-salissa Linnankatu 60. Risto-Matti Marinin luentokonsertti "Wagnerin oopperat pianovirtuoosien kourissa" . Konservatorion kanssa.
  • Ti 27.10.klo 19 Gillesgården, Loftet (ylin kerros) Aurakatu 1 H, pihalla Bayreuthin pesänjako – taistelu Richard Wagnerin perinnöstä. Lahden Sibelius-talon johtaja Antti Vihinen esitelmöi.
  • Ke 25.11. klo 19 Gillesgården, Loftet Wagnerin varhaiset oopperat. Robert Storm esittelee teoksia Die Hochzeit (keskeneräinen), Die Feen, Das Liebesverbot ja Rienzi.

Helsingissä:

  • To 24.9. klo 17.30 Seuran jäsentilaisuus ennen Helsingin kaupunginorkesterin konserttia. Orkesterin edustajat kertovat orkesterista ja ohjelmasta. Finlandia-talon ravintola 3, kahvitarjoilu.
  • To 24.9. klo 19.00 Helsingin kaupunginorkesterin konsertti. Leif Segerstam johtaa, solistina Marcus Jupither. Aarioita Wagnerin oopperoista ja Tshaikovskin 6. sinfonia. Liput Lippupisteestä. Ostaessasi liput 2.-16.9. saat ne erikoishintaan 16 e kun ilmoitat koodin 1813. Eläkeläislippu normaalihintaan 13 e.
  • Ti 6.10.klo 18-20 Professori Jorma Hynninen kertoo laulajanurastaan ja esittää aarioita Tannhäuserista. Paikka Sibelius-Akatemian Kamarimusiikkisali, Pohj. Rautatienkatu 9.
  • Ma 2.11. klo 18-20 Professori Hannu Salmi kertoo Wagnerista Suomessa, erityisesti Armas Järnefeltin toiminnasta. Paikka Annantalon auditorio, Annankatu 30.
  • Ke 2.12 klo 18 Pasi Pihlaja puhuu aiheesta Wagner ja Wagner-tuuba. Paikka Sibelius-Akatemian Wegelius-sali, Töölönkatu 28.

Muualla Suomessa – Pieksämäki:

  • Suomen Wagner-seura on mukana Wagner-aiheisessa Sylvi Symposiumissa Pieksämäellä 8.-9.8.

Hyvä Suomen Wagner-seuran jäsen,
Meillä on ilo oheistaa kevään 2009 tuore Wagneriaani nro 33. Toivotamme sen kanssa monia nautinnollisia lukuelämyksiä.

HALLITUS JA TOIMIHENKILÖT

Seuran vuosikokouksessa Helsingissä 12.2.2009 vahvistettiin vuoden 2008 tilinpäätös ja vuosikertomus sekä toimintasuunnitelma vuodeksi 2009 (luettavissa kotisivuiltamme: http://www.suomenwagnerseura.org/vuosi/). Vuosikertomus on luettavissa myös uudesta Wagneriaanista, joka lähetetään tämän kirjeen mukana kaikille jäsenmaksunsa v. 2008 maksaneille sekä v 2009 liittyneille. Maksamalla mahd. rästissä olevan jäsenmaksun saat lehden jälkikäteen. Ota yhteyttä jäsensihteeriin jos et saa lehteä vaikka olet hoitanut kaikki maksusi.

Kokouksessa valittiin uudeksi hallituksen jäseneksi pitkäaikainen jäsenemme Katriina (Kati) Lemola, Espoosta. Kati on liittynyt jäseneksi joulukuussa 1993. Toivotamme hänet tervetulleeksi hallitukseen. Alla hallituksen kokoonpano 12.2.2009 alkaen:

Puheenjohtaja: Heikki Virri, Naantali
Riitta-Liisa Mäkipaasi, Helsinki
Peter Häggblom, Turku

Anne Sivuoja-Gunaratnam, Helsinki
Matti Luukkainen, Helsinki
Martti Parkkari, Turku
Pasi P. Pihlaja, Espoo
Robert Storm, Turku
Katriina Lemola, Espoo

Tilintarkastajaksi valittiin Tapio Eriksson Porista ja varalle Mirja Kainu Turusta, kumpikin uudelleen.

Hallitus on järjestäytynyt ja Riitta-Liisa Mäkipaasi jatkaa varapuheenjohtajana sekä Peter Häggblom edelleen toiminnanjohtajana ja rahastonhoitajana. (Pj:n, varapj:n, toim.j:n ja jäsensiht. yhteystiedot kirjeen alussa.). Sihteeriksi valittiin Katriina Lemola ja tiedotussihteerinä jatkaa Anne Sivuoja-Gunaratnam. Jäsensihteerin tehtäviä jäsenrekisterin ylläpitoineen hoitaa edelleen Matti Luukkainen . (matti.luukkainen@suomenwagnerseura.org), puh. 040-5477215. Matti Luukkainen vastaa myös seuran www-sivuista sekä toimii Bayreuth-yhdyshenkilönä.

VUODEN 2009 JÄSENMAKSU

Vuosikokous 12.2. vahvisti vuoden 2009 jäsenmaksuiksi:

vuosijäsen á 27 € (25 € v 2008)
perhejäsen á 10 € (10 €)
nuorisojäsen, max 25 v. á 16 € (16 €)
yhteisöjäsen á 100 € (100 €)
ainaisjäsen á 270 € (270 €)

Lisäksi uusilta jäseniltä peritään 10 € liittymismaksu, ei kuitenkaan perhe- eikä nuorisojäseniltä.

Pyydämme ystävällisesti maksamaan jäsenmaksun oheisen jäsenmaksulaskun mukaisesti kahden viikon sisällä seuran tilille S-pankissa 393900-21902366 (älä välitä laskussa näkyvästä 5.6. eräpäivästä). Perhejäsenille ei lähetetä erillistä maksulappua, laskun loppusumma sisältää myös mahdollisten perheenjäsenien jäsenmaksun. Jos laskun loppusummassa on mielestänne huomauttamista, pyydämme ottamaan yhteyttä seuran jäsensihteeriin.

Kätevin tapa kaikille nettipankin käyttäjille on maksaa sillä. Käytä mielellään laskusta näkyvää viitenumeroa, mutta jos se sinulta hukkuu, voit maksaa myös ilman viitenumeroa. Kirjoita tällöin viestikenttään: "Jäsenm 2009" sekä nimesi jos tilin nimi poikkeaa jäsenen nimestä.K

Kannattaa muistaa, että esim. vuoden 2010 Bayreuth-lippujen arvontaan osallistuminen edellyttää vuoden 2009 jäsenmaksun suorittamista ajallaan! Maksamalla jäsenmaksusi nyt varmistat, että saat myös loppuvuoden Wagneriaanin. Samalla säästät meitä siltä suurelta työltä, joka aiheutuu, kun joudumme muistuttamaan maksunsa unohtaneita

Jäsenmaksun yhteydessä (tai muutoin) seura ottaa edelleen kiitollisena vastaan lahjoituksia. Voit esim. lisätä jäsenmaksuun sopivaksi katsomasi summan. Jos haluat erityisesti tukea nuorten Wagner-harrastusta, voit ohjata lahjoituksesi suoraan seuran hallinnoimalle Uolevi Karrakosken nimikkorahaston tilille: ÅAB 660100-4699245.

UUDET JÄSENET

Jäsenmäärämme oli vuodan alussa 766 ja on siitä jonkin verran kasvanut niin että tämän hetken luku on 771. Edellisen kirjeen jälkeen olemme saaneet 8 uutta jäsentä.

Muista aina lähettää muuttuneet yhteystietosi jäsensihteerillemme Matti Luukkaiselle, Rapakiventie 10 B 15, 00710 Helsinki puh. 040 547 7215, sähköposti: matti.luukkainen at suomenwagnerseura.org
Seuralta Wagner-kirjoja edullisesti!
Tilaa seuralta Wagner-aiheisia kirjoja ja muita tuotteita!

Kaikki tuotteet edulliseen jäsenhintaan. Uusille jäsenille suositellaan lukupaketiksi Barry Millingtonin Wagner-kirjaa edulliseen jäsenhintaan 19 e (vrt. kirjakauppahinta n 49 e) ja Peter Bassettin helppotajuista Ring-kirjaa à 15 e ja/tai Wagnerin omaelämäkerta ”Elämäni”erikoishintaan 19 e.

Meillä on myös muita hyviä tarjouksia ja valikoimaan tulee uusiakin tuotteita - aina alle kirjakaupan hinnan. Uusin tuote mm RWKY:n julkaisema Weinholdin ja Paajasen ”Tämä kaunis Dresden” -kirja à 14 e.

Voit käyttää Wagneriaanin nro 33 tilauslomaketta sivulta 7, tai tilata suoraan kotisivuiltamme: http://www.suomenwagnerseura.org/julkaisut/ tai soita Pekka Heikkilä puh. 09-3443803 tai 040-5507290.

SEURAN TILAISUUDET

Kuten olet ehkä huomannut, niin olemme joskus joutuneet, sairaustapausten ja muiden yhteensattumien takia, peruuttamaan viime hetkessä jonkin ennalta ilmoitetun tilaisuuden. Tällöin lähetämme, heti satuamme tiedon tästä, jäsenille peruutustiedon sähköpostitse. Viime hetken muutokset seuran ohjelmissa pyrimme myös aina saamaan seuran kotisivuille kohtaan ”Ajankohtaista”, osoite: http://www.suomenwagnerseura.org/ajankohtaista/

Halutessasi siis olla täysin varma pidetäänkö jokin tilaisuus, niin huolehdi siitä, että olet ilmoittanut seuran sähköpostilistalle voimassa olevan sähköpostiosoitteesi sekä seuraa seuralta tulevaa sähköpostia. Voit myös ennen tilaisuuteen lähtöä käydä em ajankohtaista sivulla tai, jollei sinulla ole internetyhteyttä, soittaa hallituksen jäsenelle ja varmistaa asian (ks kirjeen alun puhelinnumerot).

TURUSSA

Ma 14.9. klo 18 Turun konservatorion Crichton-salissa Linnankatu 60 Risto-Matti Marinin luentokonsertti "Wagnerin oopperat pianovirtuoosien kourissa" Pianisti Risto-Matti Marin esiintyy itse. Järj. yhdessä konservatorion kanssa.

Ti 27.10.klo 19 Gillesgården, Loftet (ylin kerros) Aurakatu 1 H, pihalla Bayreuthin pesänjako – taistelu Richard Wagnerin perinnöstä. Lahden Sibelius-talon johtaja Antti Vihinen esitelmöi.

Ke 25.11. klo 19 Gillesgården, Loftet (ylin kerros) Aurakatu 1 H, pihalla Wagnerin varhaiset oopperat. Robert Storm esittelee levyjen ja videoiden avulla Wagnerin varhaisteoksia Die Hochzeit (keskeneräinen), Die Feen, Das Liebesverbot ja Rienzi. Mukana virallisesti julkaisemattomia näytteitä.

HELSINGISSÄ

To 24.9. klo 17.30 Seuran jäsentilaisuus ennen Helsingin kaupunginorkesterin konserttia. Orkesterin edustajat kertovat orkesterista ja ohjelmasta. Finlandia-talon ravintola 3.

To 24.9. klo 19.00 Helsingin kaupunginorkesterin konsertti. Leif Segerstam johtaa, solistina ruotsalainen bassobaritoni Marcus Jupither. Ohjelmassa aarioita Wagnerin oopperoista ja Tshaikovskin 6. sinfonia. Liput Lippupisteestä. Ostaessasi liput 2.-16.9. saat ne erikoishintaan 16 e kun ilmoitat koodin 1813. Eläkeläislippu normaalihintaan 13 e.

Ti 6.10.klo 18-20 Professori Jorma Hynninen kertoo laulajanurastaan ja esittää aarioita Tannhäuserista. Paikka Sibelius-Akatemian Kamarimusiikkisali, Pohj. Rautatienkatu 9.

Ma 2.11. klo 18-20 Professori Hannu Salmi kertoo Wagnerista Suomessa, erityisesti Armas Järnefeltin toiminnasta. Paikka Annantalon auditorio, Annankatu 30.

Ke 2.12 klo 18 Pasi Pihlaja puhuu aiheesta Wagner ja Wagnertuuba. Pasilla, joka soittaa käyrätorvea Tapiola Sinfoniettassa, on mukana oikea tuuba. Paikka Sibelius-Akatemian Wegelius-sali, Töölönkatu 28.

MUUALLA SUOMESSA – PIEKSÄMÄKI:

Suomen Wagner-seura on mukana Sylvi Symposiumissa Pieksämäellä 8.-9.8. Esite kirjeen liitteenä.

MATKAT

TAMPEREEN LOHENGRIN SU 14.3.2010

Meillä on ennakkovaraus Lohengrinin esitykseen Tampere-talossa su 14.3.2010.

Musiikin johto Jan Latham-König, ohjaus Kasper Bech Holten Päärooleissa: Enrik Wottrich, Kirsi Tiihonen, Helen Lokuta, Jaakko Kortekangas, Jukka Rasilainen, Jaakko Ryhänen.

Turusta järjestämme oman linja-auton (hinta n 20 e/hlö). Helsinkiläiset pääsevät kätevästi omatoimisesti junalla. Hyvän paikan oopperalipun hinta on alustavasti n 100 e. Kerro jos otat mieluummin halvan paikan lipun à n 60 e.

Ennakkoilmoittautumiset (kerro tuletko bussilla) mielellään. 1.7.2009 mennessä Peter Häggblomille mieluummin sähköpostitse peter.haggblom@suomenwagnerseura.org tai jos sinulla ei ole sähköpostia niin puh 041-5446922. Mikäli lippuja riittää kaikille halukkaille jäsenille, voit tuoda myös ei-jäseniä mukaan matkalle (hintaan lisätään näiden osalta 5 e/hlö).

TANNHÄUSER-MATKA OSLON UUTEEN OOPPERATALOON 26.-28.3.2010

Meillä on ennakkovaraus Tannhäuserin esitykseen Oslon uudessa oopperatalossa la 27.3.2010.

Mikäli saamme lippuja matka tapahtuisi lentäen Helsingistä ja Turusta Osloon perjantaiaamuna 26.3. Opastettu upouuden talon esittely perjantaina klo 13. Ilta vapaa Oslossa (esim. oopperassa on silloin konsertti). Lauantaina Tannhäuser kl 17. Paluu sunnuntaina 28.3. lentäen.

Ennakkoilmoittautumiset vain jäsenille mahd. nopeasti ja viim. 1.7..2009 mennessä Peter Häggblomille mieluummin sähköpostitse peter.haggblom@suomenwagnerseura.org tai jos sinulla ei ole sähköpostia niin puh 041-5446922.

Karkea hinta-arvio kalliilla oopperalipulla (lento, hotelli ja Tannhäuser-lippu olisi n 550-650 e/hlö)

Halutessasi voinet saada budjettihintaisen oopperalipun (mahd. rajoitettu näkyvyys), jolloin matkan hinta on n 100 e halvempi.

Kummallekin matkalle pääsy edellyttää ennakkoilmoittautumista, joka ei ole tässä vaiheessa kuitenkaan sitova. Kaikille ennakkoilmoittautuneille lähetetään tarkemmat tiedot matkasta lopullisine hintoineen heti kun oopperalippujen saanti ja hinta on varmistunut. Mikäli kysyntä ylittää tarjonnan niin matkalle pääsee ilmoittautumisjärjestyksessä.

NUORTEN MATKA-AVUSTUS/STIPENDI

Nuoret (max 25 v) voivat hakea Uolevi Karrakosken nimikkorahastolta matka-avustusta/stipendi jompaankumpaan em. matkoista. Tampereen matka-avustus on 2/3 oopperalipun ja matkan hinnasta max kuitenkin 80 e. Oslon matka-avustus on 100 e.

Vapaamuotoiset hakemukset hallitukselle 1.9. mennessä mielellään sähköpostitse: peter.haggblom@suomenwagnerseura.org (tai kirje os. Puolalanpuisto 4 a 4, 20100 Turku).

BAYREUTH 2009

Saimme yhteensä 22 jäsenelle (ed. v. 22) liput kesän 2009 festivaaleille. Suurempi ryhmä 20 (ed.v. 20) Riitta-Liisa Mäkipaasin johdolla näkee siellä seuraavat oopperat: Tristan 4.8, Parsifal 5.8 ja Meistersinger 6.8.

Seuran vuoden 2009 Bayreuth-stipendiaatti sopraano Jenni Lättilän kanssa matkustavat pj Heikki Virri ja stipenditoimikunnan vetäjä Pasi P. Pihlaja. He näkevät Bayreuthissa 7.-12.8 Nibelungin sormuksen. Jenni Lättilästä on Pasi P. Pihlajan haastattelu tuoreessa Wagneriaanissa s. 8. Lisätietoja juhlien omalta kotisivulta: http://www.bayreuther-festspiele.de/.

BAYREUTH-ARVONTA VUODEKSI 2010

Nyt on aika ilmoittautua vuoden 2010 Bayreuth-lippujen arvontaan (kuitenkin viimeistään 15.07.2009 mennessä) Matti Luukkaiselle joko sähköpostitse: matti.luukkainen@suomenwagnerseura.org tai postikortilla (os. Rapakiventie 10 B 15, 00710 Helsinki).

Ilmoittautuminen vahvistetaan maksamalla arvontaan osallistumismaksu saman tien 5 e/hlö seuran tilille S-pankki 393900-21902366 (pankkisiirtoon viesti "Bayreuth-arvonta". HUOM! Muista käyttää erillistä pankkisiirtoa äläkä missään nimessä yhdistä sitä esim. jäsenmaksuun, koska silloin ylimääräinen maksusi katsotaan lahjoitukseksi seuralle.). Tätä arvontaan osallistumismaksua ei palauteta, vaikka emme pystyisi järjestämään sinulle lippua.

Arvontaan osallistumisen edellytyksenä on seuramme jäsenyys (myös mahd. matkakumppanin osalta) ja ajoissa maksettu jäsenmaksu. (Vuoden 2009 Bayreuthin kävijät voivat osallistua seuraavan kerran vasta v:n 2011 lippujen arvontaan.)

Saamastamme kiintiöstä varataan ensikertalaisille (eli jäsenille, jotka eivät aikaisemmin ole olleet Bayreuthissa seuran välittämillä lipuilla) ja näiden keskinäinen järjestys määräytyy jäsenyysvuosien mukaan niin, että kauimmin jäsenenä olleet (ja maksaneet) ovat etusijalla.

Toinen puoli lipuista jaetaan kaikkien ilmoittautuneiden kesken. Etusijan tämän ryhmän arvonnassa saavat ne jäsenet, jotka ovat osallistuneet jo aikaisempina vuosina arvontaan (katkeamaton sarja), mutta jääneet ilman lippua. Eli jollet nyt saa lippua, niin tulevina vuosina mahdollisuutesi kasvavat, mikäli osallistut joka vuosi.

Loppuvuoteen mennessä selviää (yleensä marras-joulukuussa), saammeko lippuja, ja ketkä arvontaan osallistuneista saavat oikeuden lunastaa liput mahdollisesti saamamme kesän 2010 kiintiöstä.

Oopperaliput (kolmeen tai neljään elokuun 2010 esitykseen) maksavat n. 110-180 e/esitys (kerro haluatko mieluummin halvat vai kalliit liput). Itse matka Bayreuthiin on omatoiminen (seuralta saa kyllä hyvät evästykset ja ohjeet esim. majoituksesta yms), lento + juna n. 200-400 e, majoitus Bayreuthissa n. 35-100 e/hlö/yö.

KANSAINVÄLISET WAGNER-YHTEYDET

Tämän kevään aikana on yhdistetty RWVI (Richard Wagner Verband International) ja saksalaisten seurojen kattojärjestö RWV yhdeksi uudeksi kattojärjestöksi, jonka nimi on RWVI (Richard Wagner Verband International. Uuden seuran puheenjohtajana toimii prof. Eva Märtson. Lisätietoja esim. RWVI-sivuilta . http://www.richard-wagner-verband.de/index2.html

Suomen Wagner-seuran hallitus päätti kokouksessaan 27.5. että seuramme liittyy jäseneksi Gesellschaft der Freunde von Bayreuth e. V. Toivomme sitä kautta pystyvämme entistä paremmin varmistamaan lippujen saannin Bayreuthin juhlille. Tämä ”Freunde”-seura toivottaa meidän seuran jäseniä myös henkilökohtaisesti liittymään, niinkuin jotkut ovat jo tehneet. Ks http://www.freunde-bayreuth.org/html/engl.html

Vuoden 2010 kansainvälinen RWVI-kongressi pidetään helatorstain yhteydessä 13. -16.5. Stralsundissa http://www.richard-wagner-verband.de/index2.html

Ilmoittautuminen 1.12.2009 mennessä.

Seuraavat kokoukset Wroclav/Breslau (2011), Prag (2012) und Leipzig (2013)

INTERNET, YHTEYS SÄHKÖPOSTITSE JA POSTIOSOITTEEN MUUTOKSET

Jos sinulla on sähköpostiosoite, muista kertoa se seuralle lähettämällä sähköpostiviesti osoitteeseen matti.luukkainen@suomenwagnerseura.org

Tällöin voit halutessasi saada pikatiedotteita ajankohtaisista seuran toimintaan ja Wag­neriin liittyvistä asioista. Tutustu myös Internet-kotisivui­himme: http://www.suomenwagnerseura.org/

Myös ”tavalliset” postiosoitteenmuutokset pyydämme ilmoittamaan Matti Luukkaiselle, (matti.luukkainen@suomenwagnerseura.org) os. Rapakiventie 10 B 15, 00710 HELSINKI, puh. 040- 547 7215).

ANITA VÄLKIN NAUHOJA ETSITÄÄN

Oopperalaulajatar Anita Välkistä kootaan CD-levyä. Äänitteitä on säilynyt valitettavan vähän ja niistä on pulaa. Kaikkia, joilla on vanhoilla kelanauhoilla (magnetofoninauhoilla) Välkin esityksiä 1960-luvulta joko radiosta, konserteista tai tv:stä nauhoitettuna, pyydetään ottamaan yhteyttä levyä kokoavaan Tero Halvorseniin. Myös muiden suomalaisten 1960-luvun laulajien äänitteet kiinnostavat. Puhelin: 050-5923287 Sähköposti: tero.halvorsen@helsinki.fi

Hyvää kesää kaikille sekä rentouttavaa Wagner- ja musiikkiharrastusta toivottaa seuran hallitus