Main menu

Jäsenkirje 2009-2

Turussa 14.12.2009

Hyvä Suomen Wagner-seuran jäsen

Meillä on ilo oheistaa syksyn 2009 tuore Wagneriaani nro 34. Toivotamme monia nautinnollisia lukuelämyksiä sen parissa. Lehti lähetetään kaikille jäsenmaksunsa maksaneille.

Jollet saa tämän kirjeen mukana jäsenlehteä, emme ole saaneet Sinulta jäsenmaksua ja pyydämme ystävällisesti maksamaan sen seuran tilille S-pankki 393900-21902366. Maksut vuodelle 2009 ovat: vuosijäseneltä 27 e, perhejäseneltä 10 e (toiselta samassa osoitteessa asuvalta) ja nuorisojäseneltä 16 e.

VUOSIKOKOUS HELSINGISSÄ 16.2.2010

KUTSU VUOSIKOKOUKSEEN

Seuran sääntömääräinen vuosikokous pidetään Helsingissä tiistaina 16.2.2010 klo 19.45 Sibelius-Akatemian Wegelius-salissa, Töölönkatu 28, 4. kerros.

Ennen kokousta samassa paikassa klo 18 professori H.K.Riikosen luento ”Varhaisia suomalaisia arvioita Lohengrinista ja Tannhäuserista sekä niiden esityksistä”.

Vuosikokouksessa käsitellään seuran sääntöjen muuttamista niin, että nuorisojäsenen ikärajaksi tulee 35 vuotta nykyisen 25 vuoden sijasta. Esitetään Uolevi Karrakosken nimikkorahaston sääntöjen muutosta niin, että rahaston uudeksi nimeksi tulee Uolevi Karrakosken nuorisorahasto.

Näiden lisäksi kokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat: muun muassa erovuoroisten hallituksen jäsenten ja tilintarkastajan valinta, tilinpäätöksen vahvistaminen ja vastuuvapaus vuodelta 2009, toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2010 sekä vuoden 2010 jäsenmaksujen suuruus. Hallituksessa erovuorossa ovat: puheenjohtaja Heikki Virri (pj valitaan 2 vuodeksi), Anne Sivuoja-Gunaratnam, Peter Häggblom, Matti Luukkainen ja Martti Parkkari.

Seuran säännöissä § 9 luetellaan kaikki vuosikokouksessa käsiteltävät asiat: http://www.suomenwagnerseura.org/saannot/

Tervetuloa mukaan päättämään seuran asioista!

SEURAN TILAISUUDET

Seuran kotisivulla http://www.suomenwagnerseura.org ilmoitamme jäsenkirjeen lähettämisen jälkeen tapahtuneista viime hetken muutoksista.

TURUSSA

Ti 26.1.klo 19 professori Hannu Salmi puhuu aiheesta "Wartburg ja Venusvuori: Richard Wagnerin Tannhäuser".

Ti 2.3.klo 19 säveltäjä Martti Parkkari kertoo Wagnerin oopperasta Lohengrin.

Molemmat tilaisuudet osoitteessa Gillesgården, Loftet (ylin kerros) Aurakatu 1 H, pihalla.

Aiheet on valittu Oslon ja Tampereen oopperamatkojamme silmällä pitäen.

HELSINGISSÄ

Ke 3.2. klo 19 Helsingin Kaupunginorkesteri esittää Parsifalin 2. näytöksen konserttiesityksenä. Kapellimestarina Jukka-Pekka Saraste, rooleissa muun muassa Lilli Paasikivi ja Michael Weinius. Lisäksi Anton Brucknerin sinfonia no 9. Finlandiatalo.

Wagner-seuralaisille on varattu Lippupisteeseen kiintiö, josta lipun voi käydä ostamassa hintaan 16 e (normaali 20 e) mainitsemalla koodin 1813. Tämä tarjous on voimassa 8.1.– 20.1.2010. Eläkeläislipuilla ei ole kiintiötä vaan ne saa normaalihintaan 13 e ja niitä voi myös varata yksilöllisesti. Kiintiön lippuja ei voi varata etukäteen.

Ti 16.2.2010 klo 18. Professori Hannu Riikonen: ”Varhaisia suomalaisia arvioita Lohengrinista ja Tannhäuserista sekä niiden esityksistä.” Vuosikokous esitelmän jälkeen.

Ma 12.4. klo 18. Prof. emeritus Pekka Salomaa: ”Muistoja Bayreuthin nuorisofestivaaleista ja Wagner-juhlilta”.

Ma10.05.2010 klo 18. Dosentti Pentti Paavolainen:”Suomalaisen Oopperan (1873– 79) johtaja ja hänen Wagnerinsa – Kaarlo Bergbomin suhde "suureen uudistajaan".

Kaikki Helsingin tilaisuudet osoitteessa Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28, Wegelius-sali (4. kerros).

MATKAT

TAMPEREEN LOHENGRIN 14.3.2010

Seuran matkalle Tampere-talon Lohengrinin esitykseen sunnuntaina 14.3.2010 klo 15 on ilmoittautunut 130 henkilöä. Oma linja-auto Turusta lähtee klo 11.30, Aurakatu 2. Bussimaksu 20 e kerätään linja-autossa. Oopperaliput jaetaan autossa.

Muualta kuin Turusta lähteville matka oopperaan on omatoiminen ja oopperaliput toimitetaan postitse kotiin.

Voit tiedustella mahdollisia peruutuspaikkoja ja bussipaikkoja 20.1.2010 mennessä Peter Häggblomilta, yhteystiedot kirjeen alussa.

TANNHÄUSER-MATKA OSLON UUTEEN OOPPERATALOON 26.–28.3.2010

Wagner-seuran matka Oslon uuteen oopperataloon myytiin loppuun (70 jäsentä) jo kesäkuussa ja varalla on tällä hetkellä muutama.

Alustavat lentoaikataulut:

Helsingistä
26.03 Helsinki klo 07.25 Oslo klo 08.00 Blue 1
28.03 Oslo klo 18.55 Helsinki klo 21.20 Blue 1

Turusta
26.03 Turku klo 06.45 Kööpenhamina klo 07.15 / Kööpenhamina klo 09.20 Oslo klo 10.30 SAS
28.03 Oslo 18.05 /Kööpenhamina 19.15 / Kööpenhamina 20.10/ Turku 22.40

Hotellimme on Scandic Byporten***, Fernbanetorget 6, 0154 Oslo, puh: +47 23 15 55 00, joka sijaitsee keskustassa, lähellä rautatieasemaa. Hotelli on hyvällä paikalla melko lähellä uutta oopperataloa ja lähellä rantaa. Junayhteys ”Flytoget” lentokentältä kestää noin 22 minuuttia ja kulkee noin 10 min välein, hinta tällä hetkellä 170 Nkr/suunta (runsas 21 e) http://www.flytoget.no/Reiseinfo/Priser

Matkaan sisältyvät lennot, hotelli, oopperatalon opastettu esittely perjantaina klo 13 (kaksi noin 50 henkilön ryhmää Helsingistä tulleille) tai klo 14 (Turun ryhmä) sekä oopperalippu. Matkan hintaan ei sisälly lentokenttäkuljetuksia. Hinnat perustuvat tämän hetken valuuttakursseihin. Pidätämme oikeuden pieniin (enintään 10 %) hintatarkistuksiin valuuttakurssimuutoksen, polttoainelisän yms. takia.

Perjantai-illan ohjelma on vapaa. Esimerkiksi Oopperatalossa on klo 19 konsertti, jossa laulaa amerikkalainen sopraano Christine Brewer http://www.christinebrewer.com/ oopperaorkesterin säestämänä. Lippuja voi varata oopperan sivuilta http://www.operaen.no.

Muistathan: matkan viimeinen erä on maksettava 1.2. mennessä: ÅAB 660100-1205046.

Matkatoimistomme*) toimittaa lentoliput matkustajille sähköpostissa/postissa.

*) Pohjolan Matka, Vuorikatu 21, 70100 KUOPIO
Puh / Tel +358(0)201 303 353, fax +358(0)201 303 351, seija.lappalainen@pohjolanmatka.fi
www.pohjolanmatka.fi

RWVI KANSAINVÄLINEN WAGNER-KONGRESSI 2010

Vuosittainen RWVI kansainvälinen Richard Wagner-kongressi pidetään ensi vuonna Stralsundissa 13.–16.5.2010. Ilmoittautumiset toivottiin joulukuun alkuun mennessä, mutta kiinnostuneet voivat varmasti ilmoittautua vieläkin: ars musica Musik- und Kulturreisen GmbH, Dryckburgstrasse 397, D-48157 Münster, tel +49-251-73083, e-mail: mail@arsmusica-online.de . Lisätietoa: http://www.suomenwagnerseura.org/seurat/ linkki Kevään 2010 Wagner-kongressi Stralsund.

Jatkossa on sovittu seuraavat kokouspaikat: 2011 Wroclav/Breslau, 2012 Praha ja 2013 Leipzig.

BAYREUTH 2010

Seuralle vuonna 2010 mahdollisesti tulevien lippujen saantijärjestys arvottiin hallituksen toimesta syyskuussa 2009. Määräaikaan mennessä arvontaan ilmoittautui 98 jäsentä (edellisenä vuonna 121). Arvonnan antama järjestys sekä jatkotoimenpiteet on ilmoitettu erikseen kaikille arvontaan osallistuneille.

Bayreuthin festivaaleilla on oma mielenkiintoinen kotisivunsa http://www.bayreuther-festspiele.de. Sivut on viime vuosina uusittu, ja ne sisältävät muun muassa videoita talon eri osista.

Seuraavaan vuoden 2011 lippujen arvontaan voi osallistua keväällä/kesällä 2010. Siitä tarkemmin ensi kevään jäsenkirjeessä.

KANSAINVÄLISET WAGNER-YHTEYDET

Suomen Wagner-seura on tänä vuonna liittynyt jäseneksi seuraan Gesellschaft der Freunde von Bayreuth e. V. Jäsenyyden avulla toivomme entistä paremmin varmistavamme lippujen saannin Bayreuthin juhlille. Freunde-seura toivottaa meidän seuramme jäseniä myös liittymään henkilökohtaisesti, niin kuin jotkut ovat jo tehneet. Katso http://www.freunde-bayreuth.org/html/engl.html

UUDET JÄSENET

Jäsenmäärämme oli vuoden alussa 766, ja on siitä ilahduttavasti kasvanut niin että tämän hetken luku on 787. Edellisen jäsenkirjeen jälkeen olemme saaneet 25 uutta jäsentä.

MUISTA ILMOITTAA SÄHKÖPOSTIOSOITE JA YHTEYSTIETOJEN MUUTOKSET

Muista kertoa sähköpostiosoitteesi, jos sellainen on. Tällöin voit saada pikatiedotteita sellaisista tapahtumista, konserteista ym., joiden tiedot saadaan jäsenkirjeen jälkeen. Myös osoitteen muutokset ovat postiliikenteen takia tärkeätä tietoa seuralle.

Ilmoita uudet ja muuttuneet tiedot jäsensihteeri Matti Luukkaiselle, (matti.luukkainen@suomenwagnerseura.org) os. Rapakiventie 10 B 15, 00710 HELSINKI, puh. 040- 547 7215. Tutustu myös monipuolisiin internet-kotisivui­himme: http://www.suomenwagnerseura.org/

SEURALLA ON MYÖS FACEBOOK-RYHMÄ

Internetin käyttö kuuluu nykyään yhä useamman ihmisen arkeen. Esim. seuramme jäsenistä 488 (n 63 %) ovat antaneet meilla sähköpostiosoitteensa. He saavat jäsenkirjeensä sekä paperiversiona että sähköpostin kautta.

Viime aikona on Facebookin (FB) suosio ollut voimakkaassa kasvussa (käyttäjämäärä maailmassa jo yli 350 miljoonaa ja Suomessakin yli 1,4 milj). Facebook on sosiaalinen verkosto, jota voi käyttää monella tapaa. Eräs käyttömuoto on jonkin asian ympärille perustetut ryhmät.

Wagner-seura haluaa pysyä ajan tasalla tässäkin suhteessa ja olemme nyt aktivoineet Facebookin v. 2007 perustetun SWS-ryhmän. Vielä muutama viikko sitten siellä oli vain tusinan verran käyttäjia, mutta nyt määrä on kasvanut jo 60:een. Toivotamme kaikki SWS-läiset tervetulleiksi liittymään Facebookiin ja tähän SWS-ryhmään http://www.facebook.com/group.php?v=wall&gid=7014955865

Se voi jatkossa toimia täydentävänä informaatiokanavana seuran johdon ja jäsenten välillä, samalla kun siellä voi käydä keskusteluja ajankohtaisista asioista, jakaa valokuvia muitten kanssa, suositella toisille Wagner-aiheisia levyjä, MySpace-videoita ja paljon muuta. Vuorovaikutusmahdollisuus ja käyttö on FB:ssä tehty erittäin helpoksi eikä edellytä mitään erityistä teknistä osaamista. Kokeilepa! Tervetuloa ryhmään!

SEURALTA WAGNER-AIHEISIA TUOTTEITA EDULLISESTI

Tilaa seuralta Wagner-aiheisia kirjoja ja muita tuotteita, muun muassa CD- ja DVD-levyjä. Uusille jäsenille suositellaan Barry Millingtonin Wagner-kirjaa edulliseen jäsenhintaan 19 e ( kirjakaupassa noin 49 e), Peter Bassettin nopealukuista Ring-kirjaa, 15 e ja Wagnerin omaelämäkertaa ”Elämäni”erikoishintaan 19 e. Valikoimaan tulee uusiakin tuotteita – aina alle kirjakaupan hinnan.

Voit käyttää Wagneriaanin nro 34 tilauslomaketta sivulta 5, tai tilata suoraan kotisivuiltamme: http://www.suomenwagnerseura.org/julkaisut/ tai soittaa Pekka Heikkilälle, puh. 09-3443803 tai 040-5507290.

Hyvää alkavaa talvea, Hyvää joulua ja Onnellista uutta vuotta toivottaa seuran hallitus!