Main menu

Jäsenkirje 2013-2

Hyvä Suomen Wagner-seuran jäsen,

Meillä on ilo oheistaa syksyn (=talven) 2013 tuore Wagneriaani nro 42. Lehti lähetetään kaikille jäsenmaksunsa maksaneille.

KUTSU VUOSIKOKOUKSEEN TURUSSA
SU 9.2.2014

Seuran sääntömääräinen vuosikokous pidetään tänä vuonna Turussa su 9.2.2014 klo 14.15. Paikka Park Hotel, kabinetti, os. Rauhankatu 1.

Vuosikokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat: muun muassa erovuoroisten hallituksen jäsenten ja toiminnantarkastajan valinta varatoiminnantarkas-tajineen, tilinpäätöksen vahvistaminen ja vastuuvapaus vuodelta 2013, toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2014 sekä vuoden 2014 jäsenmaksujen suuruus.

Hallituksessa erovuorossa ovat: puheenjohtaja Heikki Virri sekä jäsenet Peter Häggblom, Matti Luukkainen, Martti Parkkari ja Anne Sivuoja-Kauppala.

Tervetuloa mukaan kokoukseen vaikuttamaan ja päättämään seuran asioista! Kokousväelle kahvi + suolapala.

Ja kokouksen jälkeen n klo 15 katsomme DVD:ltä mykkäelokuvan ”Silent Wagner” eli Richard Wagner – Eine Film-Biographie zur Feier der 100. Wiederkehr des Geburtstages des Meisters, jonka Carl Fröhlich ohjasi ja kuvasi v. 1913 Richard Wagnerin 100 v kunniaksi, kesto 82 min. Tässä versiossa on Tony Palmerin englanninkieliset kommentit.

SEURAN JÄSENTILAISUUDET

Seuran kotisivulla ilmoitamme jäsenkirjeen lähettämisen jälkeen tapahtuneista viime hetken muutoksista. Lähetämme myös jäsentiedotteita sähköpostitse. Kertomalla jäsensihteerille sähköpostiosoitteesi pysyt aina ajan tasalla tapahtumien ja matkojen suhteen.

HELSINGISSÄ
Kevään 2014 jäsentilaisuudet Helsingissä
lisätietoja: Anne Sivuoja-Kauppala

MA 27.1. klo 18.15. Wegelius-sali, Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28.
Elokuvailta: Richard Wagner – Eine
Film-Biographie zur Feier der 100. Wiederkehr des Geburtstages des Meisters (D 1913)
Regie und Kamera: Carl Froelich. Buch: William Wauer
Produktion: Messter Film GmbH, Berlin
Uraufführung: 13.05.1913, Berlin, U.T. Friedrichstraße
D 1913, Länge: 82 min, mit Giuseppe Becce (Richard Wagner), Olga Engl (Cosima Wagner), Manny Ziener (Minna Planer), Miriam Horwitz (Mathilde Wesendonck), Ernst Reicher (König Ludwig II) u.v.a. (kyse on samasta elokuvasta kuin Turussa 9.2.)

TI 25.2. klo 18.15. Wegelius-sali, Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28.
Tutkija Riikka Siltanen (HY): Wagnerin jäljillä – Richard Faltin Suomen Wagner-pioneerina
Alustuksen lisäksi kuullaan musiikkiesitys: Riikka Siltanen (laulu) ja Risto-Matti Marin (piano).
Suomalais-saksalainen säveltäjä ja musiikin monitoimimies Richard Faltin tapasi Wagnerin ensimmäisen kerran henkilökohtaisesti v. 1861. Tästä alkoi Faltinin lähes 60 vuotta kestänyt Wagner-innostus, joka toi mukanaan lukuisat vierailut Bayreuthissa sekä ympäri Eurooppaa seuraamassa Wagnerin oopperoita, Bayreuthin Patronaattiyhdistyksen Suomen edustajan tehtävät yli 40:n vuoden ajaksi sekä toisen henkilökohtaisen tapaamisen Wagnerin kanssa. Uusinta tutkimusta edustaa v. 2012 paljastunut kirjeenvaihto Wagnerin ja Faltinin välillä.

KE 19.3. klo 18.00. Suomen Kansallisooppera, Helsinginkatu 58, Kokoontuminen henkilökunnan aulaan, sis. käynti Mannerheimintien puolelta.
Tomi Vekki ja Susanna Sippola (Suomen Kansallisoopperan musiikkijärjestäjiä): Musiikkijärjestäjä – oopperan esityskoneiston näkymätön tahtipuikko.

MA 28.4. klo 18.15, Wegelius-sali, Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28.
Taiteilijavieraana Anna Kelo, ohjaaja, Suomen Kansallisoopperan pääohjausassistentti, joka on mm. vastannut Kansallisoopperan Ringin uudelleenohjauksesta. Anna Kelon muita Wagner-ohjauksia ovat Tristan ja Isolde, Lentävä hollantilainen, Tannhäuser ja Parsifal.

MA 19.5. klo 18.15, Auditorio, Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28.
Dosentti Pentti Paavolainen (HY): Pohjoiset myytit draamassa ennen Wagnerin Ringiä.

TURUSSA
Su 9.2.2014 klo 14.15. Seuran sääntömääräinen vuosikokous Park Hotel, kabinetti, os. Rauhankatu 1. (ks eo vuosikokous-kohta)

Heti kokouksen jälkeen n klo 15 katsomme DVD:ltä mykkäelokuvan ”Silent Wagner” eli Richard Wagner – Eine Film-Biographie zur Feier der 100. Wiederkehr des Geburtstages des Meisters, jonka Carl Fröhlich ohjasi ja kuvasi v. 1913 Richard Wagnerin 100 v kunniaksi, kesto 82 min. Tässä versiossa on Tony Palmerin englanninkieliset suulliset kommentit.

Pe 25.4. Tervetuloa Turun filharmonisen orkesterin toivekonserttiin, johon on vihjaistu että sisältyy myös Wagneria. Kapellimestarina on seuramme stipendiaatti vuodelta 2008 Kalle Kuusava. Konsertin jälkeen menemme jälki-istuntoon Park Hotelin kabinettiin, Rauhankatu 1, jossa meille tarjotaan pientä suolaista, eli piirakkaa ja lasillinen viiniä/olut/vichy hintaan 30 e. Tilaisuuteen tulee vieraaksemme Kalle Kuusava ja orkesterin intendentti Emilie Gardberg. Konserttilippuja à 19 e (eläkel. 14 e) voi varata Peterin kautta (viim 1.3.2014), maksu seuran tilille ÅAB 660100-1205046 eli IBAN: FI67 6601 0001 2050 46 heti kun olet varmistanut että mahdut mukaan.

JÄSENMAKSU MAKSAMATTA?

Jollet saa tässä lähetyksessä jäsenjulkaisuamme Wagneriaani niin se on merkki siitä, ettet ole maksanut jäsenmaksuasi. Pyydämme siis maksamaan sen: 27 e (nuoret, alle 36 vuotiaat, 16 e ja perhejäsenet 10 e) seuran tilille S-pankki 393900-21902366 eli IBAN: FI47 3939 0021 9023 66, viestikenttään ”Jäsenmaksu”. Saatuamme maksun lähetämme sinulle tuoreen jäsenjulkaisun.

UUDET JÄSENET

Toukokuun 2013 jälkeen olemme saaneet 37 uutta jäsentä. Tervetuloa kaikki toimintaan mukaan!

MATKAT

Matkoja/lippuja myydään vain jäsenille. Jäseneksi voi liittyä matkanvarauksen yhteydessä. Matkanjohtajana toimii Peter Häggblom, joka ottaa vastaan ilmoittautumisia ja kyselyjä: peter.haggblom@kolumbus.fi tai 041-502 3984. Kaikki matkat maksetaan seuran tilille: ÅAB 660100-1205046 eli uusi numerointi IBAN: FI67 6601 0001 2050 46, SWIFT/BIC: AABAFI22. Suosittelemme kaikille peruutus- ja keskeytysturvan sisältävää (jatkuvaa) matkavakuutusta.

Lähtö Helsingistä to 30.1.2014 klo 9.35, josta suora Finnairin lento Vilnaan ja jonka kentälle saavumme 10.50
Paluu su 2.2. Finnairilla Vilna-Hki 18.05-19.20

Ohjelma:
to 30.1. klo 18 Lohengrin, Wagnerin ooppera
Conductor Robertas Šervenikas
Cast: Kristian Benedikt (house-debut as Lohengrin), Jolana Fogašova (Slovakia), Inesa Linaburgyt , Dainius Stumbras, Tadas Girininkas, Vytautas Bakula, Vladas Bagdonas, Rafailas Karpis, Vytautas Kurnickas, Arnas Maliknas

Liput myös seuraaviin esityksiin:
pe 31.1. klo 18.30 Tristan & Isolde baletti
la 1.2. klo 18.30 Jevgeni Onegin, Tšaikovski

Matkan hinta on 620 e/hlö (2 hh) ( 1hh lisä 110 e) sisältäen lennot Vantaalta, asuminen lähellä oopperaa hotelli Novotelissa**** kolme yötä, opastettu kiertoajelu ja hyvät liput kaikkiin kolmeen esitykseen Liettuan Kansallisoopperassa ja baletissa.
Matka myytiin nopeasti loppuun (44 hlö). Peruutuspaikkoja voi tiedustella sähköpostitse: peter.haggblom@kolumbus tai peter.haggblom@suomenwagnerseura.org

Muita matkoja

Siltä varalta että ilmaantuu jokin kiintoisa matkakohde talven tai kevään aikana niin lähetämme sähköpostitse tiedon siitä kaikille sähköpostilistallamme olevilla. Jos sinulla ei ole sähköpostia niin voit kevään aikana seurata SWS:n kotisivua: http://www.suomenwagnerseura.org/sws/ kohta ”Ajankohtaista”.

Sinne saattaa ilmaantua jokin uusi matkakohde jota tällä hetkellä emme vielä tiedä. Jos sinulla ei ole internetiä lainkaan niin pyydä tuntemiltasi seuralaisilta apua, tai soita silloin tällöin Peter Häggblomille (ks kirjeen alku).

BAYREUTH 2014

Seuramme Bayreuth-arvontaan vuodelle 2014 osallistui tänä vuonna 42 jäsentä.

Olemme saaneet kesäksi 2014 Gesellschaft der Freunde von Bayreuth e.V.:n kautta 12 lippua Bayreuthin Festivaalille, Välitämme niitä arvonnassa mukana olleille jäsenillemme 1 lippu/hlö. Liput ovat esityksiin Tannhäuser II – la 2. elokuuta ja Lohengrin II – su 3. elokuuta). Tästä on tieto ja maksuohjeet lähteneet seuralta ao henkilöille suoraan.

BAYREUTH-STIPENDIAATTI 2014

Suomen Wagner-seuran Bayreuth-stipendiaatiksi vuodelle 2014 on juuri valittu sopraano Miina-Liisa Värelä. Toivotamme hänelle paljon onnea uralle! Bayreuth-stipendiaatti näkee seuraavat Bayreuthin esitykset: Hollantilainen 04.08.2014, Die Walküre 05.08.2014 ja Tannhäuser on 06.08.2014. Lisäksi on julkinen stipendiaattien konsertti 07.08.2014. Stipendiaatin esittely kevään Wagneriaanissa nro 43.

Seuralta Wagner-kirjoja, vanhoja jäsenjulkaisuja ja muita tuotteita edullisesti! puh. 040 5507290.

Edelleen ajankohtainen kirja englanniksi: 1813 Wagner & Verdi Peter Bassett (Author), meiltä jäsenhintan 65 e (Amazonin hinta USD 120). ”This beautiful book has been published to mark the bicentenary of the births of Richard Wagner and Giuseppe Verdi whose operas continue to enrich the lives of opera lovers everywhere.”

Peter Basset: Uuden vuosituhannen Ring on loppuunmyyty.

Ks muita seuralta tilattavia kirjoja Wagneriaanissa nro 42, s 3 ja s 30 tai netistä: http://www.suomenwagnerseura.org/sws/index.php/kirjat-ja-levyt/tilauslomake

MUUTA WAGNERIA

Ma 3.2. klo 19 Katedraali soi! – Uusitalo & Kiviniemi Turun Tuomiokirkko, useita säveltäjiä, mm Wagner http://www.tmj.fi/esitys/katedraali-soi-uusitalo-kiviniemi/
Netistä löydät mm The Wagnerian (kieli englanti) http://www.the-wagnerian.com/

RWVI:n Wagner-uutisia (saksaksi)
http://www.richard-wagner-verband.de/english/index.html

Wagner-oopperoiden esityspaikkoja netistä:

http://www.richard-wagner-werkstatt.com/kalender/

http://www.operabase.com/plan.cgi?lang=fi&season=2013/14

Havannan (Kuuba) uusi seura & Holländer:
http://www.rwv-muenchen.de/Bericht_Kuba.pdf

YHTEYSTIEDOT AJAN TASALLE

Kerro jäsensihteerillemme yhteystiedoissasi ja etenkin sähköpostiosoitteessa tapahtuneet muutokset: os. Hela-aukio 3 B 57, 00700 Helsinki, puh. 040-547 7215,

Rauhallista Joulua ja Hyvää Uutta Vuotta sekä rentouttavaa Wagner- ja muuta musiikkiharrastusta toivottaa seuran hallitus