Main menu

Jäsenkirje 2014-1

Hyvä Suomen Wagner-seuran jäsen,

Meillä on ilo oheistaa kevään 2014 tuore Wagneriaani nro 43. Lehti lähetetään kaikille vuoden 2013 jäsenmaksunsa maksaneille.

HALLITUS JA TOIMIHENKILÖT

Seuran vuosikokouksessa Helsingissä 9.2.2014 vahvistettiin vuoden 2013 tilinpäätös ja vuosikertomus ja toimintasuunnitelma sekä tulo- ja menoarvio vuodeksi 2014. Hallitukselle ja muille toimihenkilöille myönnettiin vastuuvapaus vuodelta 2013.

Hallitukseen valittiin uudestaan erovuorossa olleet puheenjohtaja Heikki Virri sekä jäsenet Peter Häggblom, Matti Luukkainen, Martti Parkkari ja Anne Sivuoja-Kauppala, "Vanhoina" jatkavat vielä vuoden: Jussi Karjalainen, Jenni Lättilä, Terttu Päärni ja Robert Storm.

Toiminnantarkastajaksi valittiin uudelleen Tapio Eriksson Porista ja varalle Mirja Kainu Turusta.

Toiminnanjohtajana ja rahastonhoitajana jatkaa Peter Häggblom, sihteerinä Jenni Lättilä ja jäsensihteerinä Matti Luukkainen: matti.luukkainen@suomenwagnerseura.org, puh. 040 5477215. Matti Luukkainen toimii myös Bayreuth-yhdyshenkilönä.

Kotisivuja hoitaa Harri-Tapio Siivonen, harri-tapio.siivonen@hitsaajat.com

VUODEN 2014 JÄSENMAKSU

Vuosikokous päätti seuraavista jäsenmaksuista vuodelle 2014: vuosijäsen á 30 € (ed.v 27 €), perhejäsen á 10 € (10 €), nuorisojäsen, ikä max 35 v. à 16 € (16 €), yhteisöjäsen à 100 € (100 €,), ainaisjäsen à 380 € (380 €). Lisäksi uusilta jäseniltä peritään 10 euron (10 €) liittymismaksu, ei kuitenkaan perhe- eikä nuorisojäseniltä. Vuosijäsenmaksu joka nyt nousi 30 euroon ehtikin pysyä jo vuodesta 2009 alkaen samana eli 27 eurona.

Pyydämme ystävällisesti maksamaan jäsenmaksun kahden viikon sisällä oheisen jäsenmaksulaskun mukaisesti seuran S-pankin tilille: FI47 3939 0021 9023 66.

Käytä mielellään laskusta näkyvää viitenumeroa, mutta jos se sinulta hukkuu, voit maksaa myös ilman viitenumeroa. Kirjoita tällöin viestikenttään: "Jäsenm 2014" sekä nimesi jos tilin nimi poikkeaa jäsenen nimestä.

Vuoden 2015 Bayreuth-lippujen arvontaan osallistuminen edellyttää vuoden 2014 jäsenmaksun suorittamista ajallaan! Maksamalla jäsenmaksusi nyt varmistat, että saat myös loppuvuoden Wagneriaanin. Samalla säästät meitä siltä suurelta työltä, joka aiheutuu, kun joudumme muistuttamaan maksunsa unohtaneita.

Jäsenmaksun yhteydessä (tai muutoin) seura ottaa kiitollisena vastaan lahjoituksia. Voit lisätä jäsenmaksuun sopivaksi katsomasi summaan. Jos haluat erityisesti tukea nuorten Wagner-harrastusta, voit ohjata lahjoituksesi suoraan seuran hallinnoimalle Uolevi Karrakosken nuorisorahaston ÅAB:n tilille FI58 6601 0004 6992 45

UUDET JÄSENET, YHTEYSTIETOJEN PÄIVITYS, FACEBOOK

Olemme saaneet 8 uutta jäsentä 1.1.2014 jälkeen. Tervetuloa toimintaan mukaan!

Pyydämme kaikkia jäseniä kertomaan muuttuneet yhteystietonsa jäsensihteerillemme Matti Luukkaiselle, Hela-aukio 3 B 57, 00700 Helsinki, puh. 040 5477215, sähköposti: matti.luukkainen@suomenwagnerseura.org. Jos esim. lakkaat saamasta sähköpostitiedotteita, niin se on merkki siitä ettet ole kertonut meille ajan tasalla olevaa sähköpostiosoitettasi.

Pyydämme ystävällisesti antamaan meille toimiva sähköpostiosoite, jotta voimme sähköpostitse saada sinuun yhteyttä pitääksemme sinua ajan tasalla seuraan ja Wagneriin liittyvissä asioissa.

Liittymällä seuran Facebook-ryhmään (ryhmän jäseniä nyt 290 hlö) saat kätevästi tuoretta Wagner-tietoa, voit seurata keskustelua ja itsekin olla aktiivinen: http://www.facebook.com/group.php?gid=7014955865&ref=ts

JÄSENMAKSU 2013 MAKSAMATTA?

Jollet saa tässä lähetyksessä Wagneriaani-julkaisua niin se on merkki siitä, ettet ole maksanut vuoden 2013 jäsenmaksuasi. Pyydämme siis maksamaan sen: 27 e (nuoret 16 e ja perhejäs. 10 e) seuran tilille S-pankki FI47 3939 0021 9023 66. Saatuamme maksun lähetämme sinulle tuoreen jäsenjulkaisun.

LAURENZ MELCHIOR-KILPAILU

Viime vuoden Bayreuth-stipendiaattimme Tiina-Maija Koskela, voitti Kansainvälisen Laurenz Melchior-kilpailun Aalborgissa Onnittelemme upeasta suorituksesta!

http://www.pohjalainen.fi/uutiset/kulttuuri/tiina-maija-koskela-voitti-kansainvalisen-laulukilpailun-1.1604703

SEURAN TILAISUUKSIA

Seuran kotisivulla http://www.suomenwagnerseura.org/ajankohtaista/ ilmoitamme jäsenkirjeen lähettämisen jälkeen mahdollisesti tapahtuneista viime hetken muutoksista. Kertomalla jäsensihteerille sähköpostiosoitteesi pysyt sähköpostiviestiemme kautta aina ajan tasalla uusien tapahtumien ja matkojen tai niiden mahdollisten muutosten suhteen.

Kotisivuja ylläpitää Harri-Tapio Siivonen, harri-tapio.siivonen@hitsaajat.com Turusta.

HELSINGISSÄ

Su 14.9.Wagner/Loewe -soirée su 14.9. alk. klo 17.00 Jussi Karjalaisen luona Töölönkatu 12 A 22. Laulu Jussi Karjalainen (basso), pianistina Kansallisoopperan korrepetiittori Riitta Ingelin.

Ohjelmassa Wagnerin oopperoista bassobaritoni/basso-aarioita ja Loewen (Wagner-henkisiä) balladeja (suomalaisin käännöksin). Etukäteisilmoitukset mielellään sähköpostilla; jussi.karjalainen@pp3.inet.fi tai (jos ei ole s-postia) puh.0400 435824. Noin 25 ensiksi ilmoittautunutta mahtuu mukaan.

To 2.10. Klo 18.15 Wegelius-sali, Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28, Helsinki. Erika Turunen (Suomen Kansallisooppera) alustaa aiheesta “Pukusuunnittelijana oopperan maailmassa”

Ma 10.11. Klo 18.15 Wegelius-sali, Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28, Helsinki. Oopperalaulaja Herman Wallén alustaa aiheesta "Ein Bayreuther par excellence" Oopperalaulaja Karl Scheidemantelin (1859–1923) elämä Wagnerin hengessä.

Pe 5.12. klo 18.30 seuran pikkujoulut ravintola Laulumiehissä Hietaniemenkatu 2, Helsinki.

Luvassa on musiikkiesityksiä, hyvää seuraa sekä hyvää ruokaa (buffet) ja juomaa. Illalliskortti 55 €/hlö. Juhliin pyrimme saamaan esiintymään mm. vuoden 2015 Bayreuth-stipendinhakijoita.

Ilmoittautuminen pikkujouluihin Peter Häggblomille mielellään sähköpostitse peter.haggblom@kolumbus.fi jussi.karjalainen@pp3.inet.fi tai puh 041 502 3984 mielellään jo nyt ja viimeistään 1.10. ja maksamalla saman tien oma-aloitteisesti 55 €/hlö, sis. alkudrinkin (terästetty glögi) ja buffet-ruokatarjoilun) seuramme tilille FI67 6601 0001 2050 46, viitenumeo: 550.

MATKAT

MATKA EURAJOELLE TURUSTA SU 1.6.

Järjestämme jälleen Wagner-matkan Turusta Satakuntaan sunnuntaina 1.6.2014. Tällä kerralla vuorossa on EURAJOKI BEL CANTO-viikon avajaiskonsertti Eurajoki-salissa, Eurajoen kunnantalo, os. Kalliotie 5. Siellä esiintyy mm. viime vuoden Bayreuth-stipendiaattimme Tiina-Maija Koskela, joka juuri voitti Kansainvälisen Laurenz Melchior-kilpailun (Kilpailussa esitettiin vain Wagnerin musiikkia) Tanskan Aalborgissa. Konsertissa laulaa myös Mika Kares, basso ja pianistina toimii Hans-Otto Ehrström. Konsertin nimi on Lemmenkuolosta Lentävään hollantilaiseen ja se alkaa su 1.6. klo 15. Konsertissa kuullaan:

  1. puoliaika Monologeja oopperoista Lohengrin, Meistersinger, Tristan und Isolde
  2. puoliaika Hollantilaisen monologi, Sentan balladi sekä Sentan ja Hollantilaisen duetto

Bussimme lähtee su 1.6. klo 12.50 os. Aurakatu 2 ja ajaa Turun rautatieaseman kautta, jossa klo 13 otamme kyytiin ne jotka tulevat Helsingin junalla. Olisi mukava saada helsinkiläisiäkin retkelle mukaan.

Yhteishinta tarjoiluineen (konsertti + kuljetus Turusta + kuohuviini + kartanon iltapalabuffet) on 69 e/hlö. Konsertin jälkeen n klo 17 meillä on taiteilijoiden kanssa tapaaminen Vuojoen Kartanossa . Ruokailun ja tapaamisen jälkeen palaamme Turkuun, johon saavumme viim. Klo 21. Jos saat tämän jäsenkirjeen ennen 1.6. voit kysyä Peteriltä voiko vielä päästä mukaan, peter.haggblom@suomenwagnerseura.org tai puh 041-502 3984.

Eurajoki Bel Canto klassisen laulumusiikin festivaali on jatkumoa viime kesän Rauman Wahwalle Wagnerille, johon seuramme teki retken. Eurajoen festivaalin kesto 1.-7.6.2014

Lemmenkuolosta Lentävään hollantilaiseen
Koskela & Kares & Ehrström
Eurajoki-sali, Eurajoen kunnantalo, Kalliotie 5, Eurajoki 1.6.2014 klo 15

Wahwaa Wagneria ja vuolasta sävelten virtaa kansainvälisten tähtien tulkitsemana! Eurajoki Bel Canto klassisen laulumusiikin festivaalin "Lemmenkuolosta Lentävään hollantilaiseen" -konsertissa Tiina-Maija Koskela, sopraano, Mika Kares, basso ja Hans-Otto Ehrström, piano.

Yön kuningattaret
Ranta & Takala & Hällström
Eurajoki-sali, Eurajoen kunnantalo, Kalliotie 5, Eurajoki 3.6.2014 klo 20:30

Maailman huipulta
Johanna Rusanen-Kartano, Kristian Attila
Kustaa Aadolfin kirkko, Kirkkotie 8, Eurajoki 5.6.2014 klo 19:00

Kartano kuiskii ja kajahtaa Mette Heikkilä, Asta Onnila Vuojoen Kartano, Kartanontie 28, Eurajoki 7.6.2014 klo 15

Liput

MESTARILAULAJIEN ENSI-ILTA KANSALLIS-OOPPERASSA PE 13.3.2015

Olemme tehneet ennakkovarauksen Kansallisoopperan Mestarilaulajiin ensi-iltaan pe 13.3.2015 klo 17. Turusta bussikuljetus klo 14 Aurakatu 2. Tämä tiedoksi jo tässä vaiheessa helpottamaan kevään 2015 suunnittelua. Kerromme sähköpostitse ja kotisivullamme lisää hinnoista ym yksityiskohdista saatuamme lokakuussa vahvistuksen Kansallisoopperasta. Ilmoittautumiset silloin Peterille.

MATKA OSLON LOHENGRINIIN 27. - 29.3.2015,

Järjestämme 27. - 29.3.2015 jäsenmatkan Oslon oopperataloon, Den Norske Opera, jossa näemme Wagnerin Lohengrinin. Osloon lennetään Helsingistä ja Turusta. Ja hotellimme on vanha tuttu Scandic Byporten. Matkan kokonaishinta oopperalippuineen on Helsingistä alkaen 455 e/hlö (2 hh).

Esityksen kesto klo 18 – 22.40, Kapellimestari: John Helmer Fiore, Ohjaus Thorleifur Arnarsson
L Paul Groves, E Nina Gravrok, H Magne Fremmerlid,
O Elena Zhidkova, T Ole Jørgen Kristiansen

Lennot Helsingistä Finnair:
Pe 27.03 Helsinki klo 07.35 Oslo klo 08.10
paluu Su 29.03 Oslo klo 17.10 Helsinki klo 19.30

Lennot Turusta Air Baltic:
Pe 27.03 Turku klo 07.30 Riika klo 08.35 / Riika klo 09.15 Oslo klo 10.10
Paluu su 29.03 Oslo klo 19.25 Riika klo 22.15 / Riika klo 23.15 Turku 00.25

Asumme hyväksi havaitussa Scandic Byporten**** hotellissa, joka sijaitsee päärautatieaseman kyljessä, ja josta on oopperataloon muutaman sadan metrin kävelymatka. Päärautatieasemalle on rautateitse (Flytoget) suora yhteys. Oslon lentokentältä, hinta meno tällä hetkellä 170 NOK eli n 21 e (67 v ja yli 50 % ale). Kukin ostaa ja maksaa itse (esim. kortilla automaatista). Paikallisjunassa joka pysähtyy väliasemilla on halvempi hinta.

Oopperalippuja on kahdesta kategoriasta, A on permanto ja B on 1. parven vasen laita.

Koko matkan hinta/hlö (sis. lennot, hot. ja oopperalippu) on 2 hengen huoneessa (2 hh):

HA oopperalippu perm lento Hki à 490 e
HB oopperalippu 1.parv.vas lento Hki à 455 e/hlö

TA oopperalippu perm lento Turusta à 540 e/hlö
TB oopperalippu 3. parv.lento Turusta à 505 e/hlö (Turun kone edellyttää väh. 10 matkustajaa)

1 hh lisä + 105 e (sama Helsingista ja Turusta)

Varaukset: peter.haggblom@kolumbus.fi tai puh 041-502 3984. Olemme varanneet 70 paikkaa, jotka jaetaan ilmoittautumisjärjestyksessä.

Kun olet saanut vahvistuksen Peteriltä että mahdut mukaan pyydämme välittömästi maksamaan oma-aloitteisesti ja viimeistään 10.6., ennakkoa seuraavasti seuran tilille ÅAB FI67 6601 0001 2050 46 ennakkoa seuraavasti:

HA 230 e ja HB 195 e/hlö
TA 240 e ja TB 205 e/hlö

1hh ennakkoon lisätään + 5 e

Merkitse pankkisiirron viestikenttään valitsemasi kategoria HA,HB, TA tai TB.

Loppumaksu maksetaan 15.2.2015 mennessä ja sen laskuttaa vastuullinen matkanjärjestäjä Pohjolan Matkat. Siihen lisätään 8 e laskutuslisä. Jos haluat välttyä laskutuslisästä voit maksaa 10.6.2014 mennessä koko matkan hinnan seuran tilille.

Mikäli peruutat matkasi 15.1.2015 mennessä niin perimme siitä kuluja 100 e. Lisäksi olet vastuussa oopperalipusta (80/45 e) jollei sitä saada myytyä eteenpäin. Sen jälkeen kulujen osuus nousee asteittain ollen 7.3 jälkeen 100 % matkan hinnasta.

Suosittelemme kaikille matkoillemme matkavakuutusta, jossa on mukana peruutusturva oman tai lähiomaisen äkillisen sairastumisen varalta. Vakuutus otettava yleensä viimeistään varauksen/maksun yhteydessä.

Oopperassa on tekstityslaite (norjaksi tai englanniksi) edellä olevan istuimen selkänojassa.

Saapumisilta pe 27.3. on Oslossa vapaa. Tiedoksi kuitenkin että Oopperatalossa on silloin Carmenin balettiversio. Oslon Filharmonikot esittävät silloin Bachin Matteus-passion. Kumpaankin voi itse varata lippuja netistä.

BAYREUTH 2014

Siitä huolimatta että Bayreuthin Festivaalien lippukassa ei myynyt seurallemme (eikä muille Wagner-seuroille) ainoatakaan lippua, olemme ”Freunden” kautta onnistuneet saamaan kesäksi 2014 kahdelletoista seuran jäsenelle liput yhteen kesän oopperaesitykseen/hlö. Liput ovat 2.8 Tannhäuseriin ja 3.8 Lohengriniin.

Bayreuth-stipendiaattien esitykset ovat 4.8 Hollantilainen, 5.8. Valkyria ja 6.8. Tannhäuser. Wagner-seuran stipendiaatti vuonna 2014 on Minna-Liisa Värelä, sopraano. Stipendiaatin esittely on Wagneriaanissa nro 43.

BAYREUTH-ARVONTA VUODEKSI 2015

Vaikka Bayreuthin lippupolitiikka Wagner-seuroja kohtaan on kielteinen, uskomme saavamme lippuja myös vuodelle 2015 – jos ei muuta niin ”Freunden” kautta.

Ne jotka haluavat olla mukana näiden lippujen arvonnassa pyydetään ilmoittautumaan arvontaan viim. 1.8.2014 mennessä Matti Luukkaiselle joko sähköpostitse: matti.luukkainen@suomenwagnerseura.org tai postikortilla (os. Hela-aukio 3 B 57, 00700 Helsinki). Jos arpaonni suosii voit ostaa seuran kautta vähintään yhden lipun kesäksi 2015 – sikäli kuin saamme seuralle lippuja.

Ilmoittautuminen vahvistetaan maksamalla arvontaan osallistumismaksu saman tien 5 e/hlö seuran tilille S-pankki FI47 3939 0021 9023 66 (pankkisiirtoon viesti "Bayreuth-arvonta".

HUOM! Muista käyttää erillistä pankkisiirtoa äläkä missään nimessä yhdistä sitä esim. jäsenmaksuun, koska silloin ylimääräinen maksusi katsotaan lahjoitukseksi seuralle. Tätä arvontaan osallistumismaksua ei palauteta, vaikka emme pystyisi järjestämään sinulle lippua.

Arvontaan osallistumisen edellytyksenä on seuramme jäsenyys (myös mahd. matkakumppanin osalta) ja ajoissa maksettu jäsenmaksu. (Vuoden 2014 Bayreuthin kävijät voivat osallistua seuraavan kerran vasta v:n 2016 lippujen arvontaan.)

Saamastamme kiintiöstä varataan puolet ensikertalaisille (eli jäsenille, jotka eivät aikaisemmin ole olleet Bayreuthissa seuran välittämillä lipuilla) ja näiden keskinäinen järjestys määräytyy jäsenyysvuosien mukaan niin, että kauimmin jäsenenä olleet (ja maksaneet) ovat etusijalla.

Toinen puoli lipuista jaetaan kaikkien ilmoittautuneiden kesken. Etusijan tämän ryhmän arvonnassa saavat ne jäsenet, jotka ovat osallistuneet jo aikaisempina vuosina arvontaan (katkeamaton sarja), mutta jääneet ilman lippua. Eli jollet nyt saa lippua, niin tulevina vuosina mahdollisuutesi kasvavat, mikäli osallistut joka vuosi.

Bayreuthin uusi käytäntö suosii yksityisesti tehtyjä lippuvarauksia. Suosittelemme kaikkia kiinnostuneita ilmoittautumaan suoraan lippujonoon, os. Bayreuther Festspiele Kartenbüro, Postfach 10 02 62, D – 95402 Bayreuth tai elektronisesti http://www.bayreuther-festspiele.de/deutsch/bestellung_12.html. Varmimmin (=nopein tapa) saa liput liittymällä itse mesenaattiyhdistykseen, ”Freundeen”, jäsenmaksu 205 e/vuosi + liittymismaksu 260 e: Kotisivu: http://www.freunde-bayreuth.org/html/kontakt.html

Seuralta Wagner-kirjoja, vanhoja jäsenjulkaisuja ja muita tuotteita edullisesti!

http://www.suomenwagnerseura.org/sws/index.php/julkaisut/ tai pekkajheikkila@hotmail.com tai puh. 040-5507290.

Meillä on vielä jäljellä muutama 1813 Wagner & Verdi [Color] [Paperback]
Peter Bassett (Author), meiltä jäsenhintaan 65 e (Amazonin hinta USD 120), This beautiful book has been published to mark the bicentenary of the births of Richard Wagner and Giuseppe Verdi whose operas continue to enrich the lives of opera lovers everywhere. Ks. muita seuralta tilattavia kirjoja Wagneriaanin nro 43

Oikein hyvää kesää sekä rentouttavaa Wagner- ja muuta musiikkiharrastusta toivottaa seuran hallitus