Main menu

Jäsenkirje 2014-2

Hyvä Suomen Wagner-seuran jäsen,

Meillä on ilo oheistaa syksyn (=talven) 2014 tuore Wagneriaani nro 44. Lehti lähetetään kaikille jäsenmaksunsa maksaneille, siinä on nyt pitkästä aikaa suomennettu librettokin, Mestarilaulajat.

KUTSU VUOSIKOKOUKSEEN
HELSINGISSÄ KE 11.2.2015

Seuran sääntömääräinen vuosikokous pidetään tänä vuonna Helsingissä ke 11.2.2015 klo 17.00. Paikka Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28, Iso kokoushuone (T-327), 3. krs.

Vuosikokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat: muun muassa erovuoroisten hallituksen jäsenten ja toiminnantarkastajan valinta varatoiminnantarkas-tajineen, tilinpäätöksen vahvistaminen ja vastuuvapaus vuodelta 2014, toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2015 sekä vuoden 2015 jäsenmaksujen suuruus.

Hallituksessa erovuorossa ovat: Jussi Karjalainen, Jenni Lättilä, Terttu Päärni ja Robert Storm.

Tervetuloa mukaan kokoukseen vaikuttamaan ja päättämään seuran asioista! Kokousosanottajille tarjoilu.

Heti kokouksen jälkeen samassa talossa mutta eri kerroksessa klo 18.15. Wegelius-sali, 4. kerros. M.A.Numminen kertoo Wagnerista ja Tarmo Peltokoski, Vaasasta 14 v. soittaa orkesterinäytteitä piano- sovituksinaan.

SEURAN JÄSENTILAISUUDET

Seuran kotisivulla http://www.suomenwagnerseura.org/ajankohtaista/ ilmoitamme jäsenkirjeen lähettämisen jälkeen tapahtuneista viime hetken muutoksista sekä uutisia. Lähetämme myös jäsentiedotteita sähköpostitse. Kertomalla jäsensihteerille sähköpostiosoitteesi pysyt aina ajan tasalla tapahtumien ja matkojen suhteen.

Kaikki jäsenkirjeet ja uusimmat sähköposti-jäsentiedotteet löytyvät myös kotisivultamme
 http://www.suomenwagnerseura.org

HELSINGISSÄ
Wagner-sarja, kevään 2015 ohjelma

Järj. Suomen Wagner-seura ja Taideyliopiston Sibelius-Akatemia; ohjelmatiedustelut: Anne Sivuoja-Kauppala.

KE 21.1. klo 18.15. Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28, Wegelius-sali, 4. kerros.  Taideyliopiston rehtori Tiina Rosenberg esitelmöi aiheesta "Kysyä vai ei kysyä? Elsan kohtalo Lohengrinissä". Sopraano Jenni Lättilä ja pianisti Kiril Kozlovsky johdattavat musiikin keinoin Elsan unimaailmaan. Luvassa on myös muitakin musiikkiesityksiä.
 
KE 11.2. klo 17.00. Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28, Iso kokoushuone (T-327), 3. krs. Suomen Wagner-seura ry:n vuosikokous (katso edellä). Osanottajille tarjoilu.

KE 11.2. klo 18.15. Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28, Wegelius-sali, 4. kerros.  (Heti vuosikokouksen jälkeen)
M.A.Numminen kertoo Wagnerista ja Tarmo Peltokoski soittaa orkesterinäytteet pianosovituksinaan.

TI 10.3. 18.15. Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28, auditorio, 5. krs. Professori Hannu Salmi: ”Nürnbergin mestarilaulajat: Wagner, huumori ja mestarius”.

TI 14.4. klo 18.15. Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28, Wegelius-sali, 4. kerros. Liisamaija Hautsalo, Jukka von Boehm ja muutamat muut alustavat Mestarilaulajat oopperasta ja keskustelevat mm. Suomen Kansallisoopperan Mestarilaulajat-esityksestä. Yleisöllä on mahdollisuus osallistua keskusteluun.    

TURUSSA

Turun jäsentilaisuudet pidetään Park Hotelin kabinetissa, Rauhankatu 1. Ilmoittaudu sitovasti viim. viikkoa ennen tilaisuutta Peterille, tällöin sisäänpääsymaksu on vain 5 e jäseniltä ja 10 e muilta. Siihen sisältyy kahvi ja pulla. Ilmoittautumattakin voi tulla,  mutta silloin hinta on 12,50 e (= Park Hotelin hinta meille). Maksu käteisellä paikan päällä.

KE  28.1.klo 19 00. Matti Lehtonen  ”Hagen, Jago ja Scarpia - oopperan pahat pojat.”

TI  3.3. 19.00.  Professori Hannu Salmi: ”Nürnbergin mestarilaulajat: Wagner, huumori ja mestarius”.

JÄSENMAKSU MAKSAMATTA?

Jollet saa tässä lähetyksessä jäsenjulkaisuamme Wagneriaania niin se on merkki siitä, ettet ole maksanut v 2014 jäsenmaksuasi. Pyydämme siis maksamaan sen ensi tilassa: vuosijäsenet 30 e, nuoret, korkeintaan 35-vuotiaat 16, e ja perhejäsenet 10 e seuran tilille S-pankki FI47 3939 0021 9023 66, viestikenttään ”Jäsenmaksu 2014”. Saatuamme maksun lähetämme sinulle postissa tuoreen jäsenjulkaisun.

Vuoden 2015 jäsenmaksusta päättää vuosikokous 11.2.2015. Maksuohje siitä tulee seuraavassa jäsenkirjeessä.

UUDET JÄSENET

Toukokuun 2014 jälkeen olemme saaneet seuraavat 19 uutta jäsentä. Tervetuloa kaikki toimintaan mukaan!

MATKAT

Matkoja/lippuja myydään vain jäsenille. Jäseneksi voi liittyä matkanvarauksen yhteydessä. Matkanjohtajana toimii Peter Häggblom, joka ottaa vastaan ilmoittautumisia ja antaa lisätietoja: peter.haggblom@kolumbus.fi tai 041-502 3984. Kaikki matkat maksetaan seuran tilille: Ålandsbanken FI67 6601 0001 2050 46, SWIFT/BIC: AABAFI22. Suosittelemme kaikille matkoillemme matkavakuutusta, jossa on mukana peruutusturva oman tai lähiomaisen äkillisen sairastumisen varalta. Vakuutus otettava yleensä viimeistään varauksen/maksun yhteydessä

MESTARILAULAJAT ENSI-ILTA PE 13.3.2015

Seura on saanut lisää lippuja Kansallisoopperan Nürnbergin Mestarilaulajien ensi-iltaan pe 13.3.2015 klo 17. Lippuja ja bussipaikkoja Turusta voi vielä varata Peteriltä 24.1.2015 mennessä. Tähän mennessä kauttamme on varattu 113 lippua tähän esitykseen.

Turusta tuleville jäsenille on bussikuljetus oopperaan ja takaisin. Linja-automme lähtee Kaupungintalon puistosta Aurakatu 2 klo 14. Varaa bussipaikka samalla kun varat lipun. Bussikyydin hinta peritään bussissa ja riippuu osanottajamäärästä. Se on kuitenkin max. 30 e/hlö.
B permanto keskeltä lippu à 114 e/kpl
C permanto etu- ja takariveiltä 105 e/kpl
D 2. parven keskeltä (3. ja 4.rivi) / 97 e/kpl
F 3. parven keskeltä (2. rivi) / 59 e/kpl


Saatuasi vahvistuksen että saat toivomasi liput (yleensä lyhyen ”ok” viestin Peteriltä) pyydämme maksamaan lippusi saman tien Suomen Wagner-seuran Ålandsbankenin tilille FI67 6601 0001 2050 46 (viitenumero 563). Lippuja vain jäsenille.

Evan roolissa laulaa v 2013 stipendiaattimme Tiina-Maija Koskela (http://tiinamaijakoskela.com/#bio) ja Sachsin roolissa Bayreuthissa syntynyt Ralf Lukas (http://www.ralf-lukas.de/index_engl.html)

Ooppera on yhteistuotanto Zürichin Oopperan kanssa. Sen pituus on n. 4 ½ h + kaksi taukoa. Tauolle kannattaa varata etukäteen jotain syötävää. Ks http://www.ooppera.fi/palvelut/ravintolapalvelut
Arkisin klo 9-11, klo 12–16 puh (09) 4030 2377
ravintolapalvelut@opera.fi

Muut esitykset ovat: 17.3., 25.3. 4.4., 11.4. ja 18.4. Niihin sinun pitää kuitenkin itse varata liput. Esim. http://www.lippu.fi

Musiikinjohto         
Michael Güttler

Ohjaus
Harry Kupfer

Lavastus
Hans Schavernoch

Puvut
Yan Tax

Hans Sachs, Ralf Lukas
Veit Pogner, Jyrki Korhonen
Kunz Vogelgesang, Juha Riihimäki
Konrad Nachtigall, Jukka Romu
Sixtus Beckmesser, Michael Kraus
Fritz Kothner, Jussi Merikanto
Balthasar Zorn, NN
Ulrich Eisslinger, Jussi Salonen
Augustin Moser, Aki Alamikkotervo
Hermann Ortel, Hannu Forsberg
Hans Schwarz, Nicholas Söderlund, SWS stip
Hans Foltz, Koit Soasepp
Walther von Stolzing, Mika Pohjonen
David, Tuomas Katajala
Eva, Tiina-Maija Koskela, SWS stip
Magdalena, Niina Keitel
Yövartija, Heikki Aalto

Kaksi väliaikaa, esityskieli saksa, tekstitys suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi

MATKA OSLON LOHENGRINIIN 27. - 29.3.2015 LOPPUUNMYYTY.

Jäsenmatkalle Osloon 27. - 29.3.2015 voit kysyä Peteriltä mahd. peruutuspaikkoja. Oslon uudessa oopperatalossa, Den Norske Opera, näemme Wagnerin Lohengrinin. Matka tehdään lentäen Helsingistä ja Turusta. ja hotellimme on Scandic Byporten.

Esityksen kesto klo 18 – 22.40,

Kapellimestari
John Helmer Fiore

Ohjaus
Thorleifur Arnarsson

Lohengrin, Paul Groves
Elsa, Nina Gravrok
Heinrich, Magne Fremmerlid
Ortrud, Elena Zhidkova
Telramund, Ole Jørgen Kristiansen

Lennot Helsingistä, Finnair

Pe 27.03 Helsinki klo 07.35 Oslo klo 08.10
Su 29.03 Oslo klo 17.10 Helsinki klo 19.30

Lennot Turusta, SAS (Air Baltic peruutti vuoronsa)

Pe 27.03 Tku klo 06.35 Tukholma klo 06.25 /Tukholma klo 07.45 Oslo klo 08.45
Su 29.03 Oslo klo 20.15 Tukholma klo 21.10 /Tukholma klo 22.45 Tku klo 00.35
(Lentojen lopulliset kellonajat selviävät lentolipusta, jonka matkatoimisto toimittaa netin kautta)

Koko matkan hinta/hlö (sis. lennot, hot. ja oopperalippu) on 2 hengen huoneessa (2 hh), lähtijöitä on yhteensä 63, joista Helsingistä 43 ja Turusta 20 henkilöä.

HA oopperalippu perm. lento Hki à 490 e
HB oopperalippu 1.parv.vas lento Hki à 455 e/hlö

TA oopperalippu perm. lento Turusta à 550 e/hlö
TB oopperalippu 3. parv. lento Turusta à 515 e/hlö
Hintoihin lisätään matkatoimiston laskutuslisä 8 e.

1 hh lisä + 105 e (sama Helsingistä ja Turusta)

Loppumaksun  laskuttaa sinulta suoraan vastuullinen matkanjärjestäjä  Pohjolan Matkat, eräpäivä 15.2.2015  Laskuun lisätään 8 e laskutuslisä.

Saapumisilta pe 27.3. on Oslossa vapaa. Tiedoksi kuitenkin että Oopperatalossa on silloin Carmenin balettiversio. Oslon Filharmonikot esittävät silloin Bachin Matteus-passion. Kumpaankin voi itse varata lippuja netistä.  

RING-MATKA SOFIAAN  3. - 10.7.2015
LOPPUUNMYYTY.

Lennot Lufthansalla Helsingistä Sofiaan.
Meno pe 03.07 Helsinki klo 12.55 München klo 14.30 / München klo 15.40 Sofia klo 18.30

Paluu pe 10.07 Sofia klo 12.55 München klo 13.55 / München klo 15.10 Helsinki klo 18.35(vastaava matkanjärjestäjä Pohjolan Matka, Kuopio)

Sofian Oopperatalo Ringineen toivottaa meidät tervetulleiksi ja meillä on sieltä 40 hyvää paikkaa varattuna. Asumme neljän tähden hotellissa n 300 m oopperatalosta.

Välipäivinä järjestämme suomeksi opastettuja retkiä, joista ma 6.7. Plovdiviin Se sijaitsee Maritsa-joen varrella muinaisessa Traakiassa. Makedonian kuningas Filippos II antoi kaupungille nimen Filippopolis,

Toinen retki tehdään ke 8.7. kohteeseen Rila Monastery (Únesco World Heritage Centre)

Hotellimme on Hotelli Best Western CityA.****  http://www.booking.com/hotel/bg/city-hotel-sofia.fi.html?sid=3b09f3dce1309b3aa338b0cabccb88a2;dcid=4

Matkan hinta ilman oopperalippuja (sis. lennot, matkatavarat, kenttäkuljetukset perillä, hotellin, aamiaiset ja suomeksi opastetun kaupunkikierroksen la 4.7. päivällä) kahden hengen huoneessa on 990 e/hlö. Yhden hengen huoneen lisä 1 hh = + 180 e.

Näihin hintoihin tulee vielä oopperalippujen hinta, joka on koko Ringistä 40–160 e sekä retkien hinta 45-50 e/kpl (sis. lounaan ja pääsymaksut).

Matkan ennakko + oopperaliput + retket on maksettu jouluun mennessä. Loppulasku tulee osanottajille suoraan Pohjolan Matkasta ja sen suuruus on 660 e ja laskutuslisä 8 e + yksin matkustavien 1 hh lisä +180 e, eräpäivä 25.5.2014. Se maksetaan siis suoraan matkatoimistolle.

Tälle matkalle on nuorilla jäsenillä (max. 35 v) mahdollisuus hakea 150 euron matka-avustusta Uolevi Karrakosken nuorisorahastosta (vapaamuotoinen hakemus osoitetaan hallitukselle ja toimitetaan Peterille sähköpostitse 10.1.2015 mennessä).
Tässä vielä lisätietoja National Sofia Opera and Balletin Ringistä, jossa on englanninkielinen tekstitys.

Ohjaus
Plamen Kartaloff

Kapellimestari
Erich Wächter

Lavastus
Nikolay Panayotov

Kaikki esitykset alkavat klo 18.00. Esityspäivät  la 4.7.  Das Rheingold, su 5.7. Die Walküre, ti 7.7. Siegfried, to 9.7. Götterdämmerung.

Matkanjohtaja Peter Häggblom, yhteystieto: p 041 502 3984, peter.haggblom@kolumbus tai peter.haggblom@suomenwagnerseura.org

Netistä löydät Wagneriaanin arvostelijan Klaus Billandin arvion (saksaksi) Sofian Ringistä 2013: http://www.suomenwagnerseura.org/sws/index.php/wagneriaani/klaus-billand/84-opera-critiques/223-interview-mit-plamen-kartaloff-regisseur-des-ring-des-nibelungen-in-sofia-29-6-2013

BAYREUTH 2015

Olemme saaneet kesäksi 2015 Gesellschaft der Freunde von Bayreuth e.V:n kautta 16 lippua Bayreuthin Festivaalille. Välitimme niitä arvonnassa mukana olleille jäsenillemme 1 lippu/hlö. Liput ovat esityksiin  Lentävä Hollantilainen 14 lippua 31.7.15 ja Tristan 2 lippua 2.8. Tästä on tieto mennyt seuralta ao henkilöille suoraan. Arvontaan osallistui 40 jäsentä.

KIRJALLISUUTTA  SEURALTA

Seuralta Wagner-kirjoja, vanhoja jäsenjulkaisuja, DVD ja CD-levyjä, pinssejä sekä muita tuotteita edullisesti! http://www.suomenwagnerseura.org/julkaisut/
tai  pekkajheikkila@hotmail.com tai puh. 040 5507290.
http://www.suomenwagnerseura.org/sws/index.php/kirjat-ja-levyt/tilauslomake

Vanha suosikkikirja Wagnerin Elämäni on nyt valitettavasti loppuunmyyty – myös kustantajalta.

MUUTA WAGNERIA JA WAGNERIA SIVUAVAA

Pe 16.1.2015 19.00 Turun konserttitalo Psykodrama à la Wienerschule. Leif Segerstam, kapellimestari, SWS:n stipendiaatti Jenni Lättilä, sopraano, Sami Saikkonen, tanssi, SWS:n stipendiaatti Ville Saukkonen, ohjaus, Timo Ollila, valosuunnittelu Arnold Schönberg: Erwartung op. 17 & Jean Sibelius: Lemminkäinen http://www.tfo.fi/fi/tapahtuma/psykodrama-la-wienerschule

23. - 31.1. Oscar Strauss: Die lustigen Nibelungen

Mainosteksti: ”Suomessa nyt ensimmäistä kertaa kuultavassa Oscar Straussin (1870–1954) burleski-operetissa Die lustigen Nibelungen saavat kyytiä niin saksalainen militaria, gastronomia, tapakulttuuri kuin ennen kaikkea läpeensä väkivaltainen Nibelungein laulu -runoeepos. Muutaman osuman saa myös Richard Wagner, jonka monisanainen, selittelevä ja itsensä aina yhtä kuolemanvakavasti ottava laululyriikka saa tasapuolisesti molemmille poskilleen. Jos luulet tuntevasti Nibelungisi, niin tämä on teos juuri sinulle.”

pe 23.1. klo 19.00 ensi-ilta 1              
la 24.1. klo 19.00 ensi-ilta 2
ti 27.1.-la 31.1, joka ilta  klo 19.00

Helsingin Konservatorion konserttisalissa

Ruoholahdentori 6, 00180 Helsinki, (sijaitsee Ruoholahden metroaseman vieressä,metrosta tultaessa vasemmalla, torin laidassa) Liput 25 / 15 €

Kokkolan Talviharmonikka ”Ilta Richard Wagnerin musiikin parissa” ti 17.2. klo 19
Konservatorion sali, Kokkola, Esa Ruuttunen, baritoni; Janne Valkeajoki, harmonikka; Roman Schatz, tekstit. Ks tuore Wagneriaani.

Elokuvaooppera Royal Opera House, Lentävä Hollantilainen  helmi-maaliskuussa 2015

Katso oman paikkakuntasi esityspäivä 24.2. - 7.3. http://www.storyhill.fi/royal-opera-house
Näissä elokuvateatterissa Espoo - Kino Tapiola su 1.3.; Forssa - Elävienkuvien teatteri; Heinola – Elo; Hämeenlinna - Bio Rex; Jalasjärvi - Kino Jalasjärvi; Kajaani - Bio Rex;Kauhava – Y-Kino; Lappeenranta – Nuijamies; Porvoo - Bio Rex; Rovaniemi – Maxim;
Seinäjoki - Bio Marilyn; Toijala – Kino;
Turku – Logomo la 7.3.; Valkeakoski - Kino Sampo.

Kapellimestari Andris Nelsons. ohjaus Tim Albery.
Hollantilainen Bryn Terfel, Senta Adrianne Pieczonka,
Daland Peter Rose.

Ke 11.3. klo 19.00 Helsingin Musiikkitalossa HKO, kapellimestarina Jun Märkl. Ohjelma: Tannhäuser alkusoitto, Siegfried-idylli, Ring orkesterisarja (Märkl)

NETISTÄ WAGNER-TIETOJA

The Wagnerian http://www.the-wagnerian.com/

RWVI:n Wagner-uutisia  http://www.richard-wagner-verband.de/english/index.html

Wagner-oopperoiden esityspaikkoja netistä:
http://www.richard-wagner-werkstatt.com/kalender/
http://www.operabase.com/plan.cgi?lang=fi&season=2014/15
http://www.wagneropera.net/index.htm

Seuran Facebook-ryhmään kuuluu nyt 395 FB-jäsentä. Liity sinäkin niin saat paljon ajankohtaista Wagner-tietoa mitä et muualta saa.
http://www.facebook.com/groups/7014955865/

YHTEYSTIEDOT  AJAN  TASALLE

Kerro jäsensihteerillemme yhteystiedoissasi ja etenkin sähköpostiosoitteessa tapahtuneet muutokset: matti.luukkainen@suomenwagnerseura.org  
Matti Luukkainen, Hela-aukio 3 B 57, 00700 Helsinki, puh. 040-547 7215. Teknisistä syistä saattaa mennä muutama viikko ennen kuin päivitys tulee voimaan.

Rauhallista Joulua ja Hyvää Uutta Vuotta sekä rentouttavaa Wagner- ja muuta musiikkiharrastusta toivottaa seuran hallitus