Main menu

Hyvä Suomen Wagner-seuran jäsen,

1) YLE Pasilan Isossa Pajassa ja sen audiotoriossa tiistaina 23.4. klo 18.30-n. 22.00

Yle järjestää Wagner 200 -juhlavuoden tiimoilla yleisötapahtuman, jossa katsellaan Metin Reininkultaa, keskustellaan yllätysvieraiden kanssa Wagnerista, kuunnellaan musiikkiesityksiä ja tutustutaan Ylen Wagner-tarjontaan.

Tapahtuma pidetään Pasilan Isossa Pajassa ja sen audiotoriossa tiistaina 23.4. klo 18.30-n. 22.00

Tuottaja Klaus Pylkkäänen lähettää terveisiä että yleisö saa kernaasti pukeutua esim. Wagnein taiteen innoittamiin asuihin.

SWS:lle on annettu 30 henkilön kiintiö ja sinne voivat seuran jäsenet tulla ilmoittautumisjärjestyksessä (30 ensimmäistä pääsevät). Ilmoittautumisia ottaa vastaan Peter sähköpostitse peter.haggblom@kolumbus.fi (30 ensimmäistä pääsevät).

2) Richard Wagner 200 vuotta ke 22.5.2013, klo 16-18 Helsingin yliopiston päärakennuksen juhlasalissa

Konsertti- ja esitelmätilaisuus Wagnerin 200-vuotissyntymäpäivänä ke 22.5.2013, klo 16-18 Helsingin yliopiston päärakennuksen juhlasalissa. os. Fabianinkatu 33, mutta taloon pääsee myös Senaatintorin puolelta ja ennen kaikkea Aleksanterinkadulta, jossa on vaatenaulakot.

Järjestäjät: Musiikkitiede, HY; Helsingin yliopiston musiikkiseura, HYMS.

Ohjelma:

Siegfriedin johtoaihe, käyrätorvi
Tervehdykset: vararehtori Kimmo Kontula,
HY Saksan suurlähettiläs Dr. Thomas Götz
puheenjohtaja Heikki Virri,
Suomen Wagner Seura Wagnerin lauluja ranskankielisiin teksteihin, Tero Halonen, tenori; Eila Tarasti, piano
Juhlaesitelmä: Wagner kuuluu kaikille, professori Eero Tarasti
Wagner: Tristan -alkusoitto
Siegfried-idylli Mikkelin kaupunginorkesteri, kapellimestari Sasha Mäkilä

Vapaa pääsy. Tervetuloa!

3) Seuran omat tapahtumat

MA 22.4. klo 18 Monica Groopin taiteilijavierailu.

Sibelius-Akatemian Wegelius-salissa (Töölönkatu 28, 4. kerros)

MA 13.5. klo 18 Juhani Koiviston (Suomen Kansallisooppera) esitelmä ”Kun Tristan ja Isolde lauloivat suomeksi. Armas Järnefelt Wagner-suomentajana”

Sibelius-Akatemian Wegelius-salissa (Töölönkatu 28, 4. kerros).

4) Suomen Wagner-seura on valinnut vuoden 2013 Bayreuth-stipendiaatikseen sopraano Tiina-Maija Koskelan.

Keskeisinä valinnan perusteina olivat Wagnerin sopraanorooleihin soveltuva äänimateriaali ja niiden edellyttämät tekniset valmiudet.

Tiina-Maija Koskela valmistui Sibelius-Akatemian oopperakoulutuksesta musiikin maisteriksi 2008 ja voitti samana vuonna Lappeenrannan valtakunnalliset laulukilpailut. 2006 hän saavutti palkintosijat Kangasniemen laulukilpailussa ja Timo Mustakallio -laulukilpailussa. Hän on syventänyt opintojaan mm. Seppo Ruohosen, Tom Krausen, Mika Kareksen, Dorothy Irvingin ja Wilma Vernocchin kanssa.

Koskela on työskennellyt Suomen Kansallisoopperassa ja Savonlinnan Oopperajuhlilla sekä konsertoinut mm. Tampere Filharmonian, Sinfonia Lahden, Tokyo Symphonyn ja Orchestra Filarmonica di Roman solistina. Maaliskuussa 2013 hän esiintyy Kate Pinkertonina Tampereen Oopperan Madama Butterflyssa. Syyskuussa 2013 Koskela laulaa Raumalla Wahwaa Wagneria kolmen konsertin sarjassa.

Suomen Wagner-seuran stipendin tarkoituksena on kannustaa lahjakkaita uransa alussa olevia suomalaisia laulajia, muusikoita ja näyttämötaiteilijoita paneutumaan ja suuntautumaan Richard Wagnerin teosten esittämiseen. Vuosittain jaettava stipendi sisältää matkan Bayreuthin Wagner-juhlille, jossa stipendiaatti voi osallistua Richard-Wagner-stipendisäätiön järjestämään ohjelmaan ja nähdä Richard Wagnerin oopperoita. Vuonna 2013 stipendiaatti näkee Tannhäuserin, Lohengrinin ja Reininkullan.

5) Sopraano Jenni Lättilä on voittanut toisen palkinnon New Yorkissa v 2013 järjestetyssä Gerda Lissner International Vocal Competition (Wagnerian Division).

Onnittelemme!

6) Kirkko soikoon Helsingin Musiikkitalossa ke 24.4.2013 ja to 25.4. klo 19:00

Richard Wagner: Das Liebesmahl der Apostel Wagnerin teos kertoo kristikunnan ensimmäisestä helluntaista, jolloin pyhä henki täytti opetuslapset tulilieskan tavoin kielilläpuhumisen armolahjalla. Tämä laulu kuuluu maan ääriin, Kommt her!

Wagnerin raamatullinen kohtaus miesäänille ja suurelle orkesterille, Das Liebesmahl der Apostel kokoaa yhteen Radion Sinfoniaorkesterin, Mariinsky-teatterin mieskuoron sekä Dominante-ja Murtosointukuorot. Yhteistyönä Radion sinfoniaorkesterin kanssa

Jyrki Linjama: Vanitas (kantaesitys, Ylen tilaus)
Mikko Heiniö: Sonata da Chiesa
Richard Wagner. Das Liebesmahl der Apostel

Radion Sinfoniaorkesteri, kapellimestari Arvo Volmer
Mariinsky-teatterin mieskuoro, valm. Andrei Petrenko
Dominante ja Kamarikuoro Murtosointu, valm. Seppo Murto

Liput 25/20/15/7€

http://www.kirkkosoikoon.fi/tapahtumat/virolaisenhengellisenmusiikinjuurilla_621_621_621.html.stx

7) Ja tässä vielä toistamiseen mm YLE:n Wagner-tarjontaa:

Yle Teema la 6.4. klo 18.35 Lentävä hollantilainen Taltioitu Alankomaiden oopperassa helmikuussa 2010 Hartmut Hänchen, kapellimestari Martin Kusejn, ohjaaja Rooleissa mm. Juha Uusitalo ja Catherine Nagelstad

Yle Radio 1 la 18.5. klo 19.03 Nürnbergin mestarilaulajat Äänitetty Wienin Valtionoopperassa 25.11.2012 Simone Young, kapellimestari Rooleissa mm. Johan Botha, James Rutherford, Ain Anger

Yle Teema la 18.5. klo 19 Wagnerin unelma Dokumentti kanadalaisen Robert Lepagen ohjaaman 16-tuntisen Wagnerin Ring-sarjan hi-tech -tulkinnan valmistumisesta New Yorkin Metropolitan-oopperassa vuosina 2010-2012.

Wagner-kevät huipentuu Ring-tetralogiaan Teemalla

ti 21.5. klo 18 Reininkulta Taltioitu New Yorkin Metropolitan – oopperassa 2010–2012 James Levine, kapellimestari Robert Lepage, ohjaaja Rooleissa mm. Bryn Terfel, Stephanie Blythe, Gerhard Siegel ja Eric Owens

ke 22.5. klo 18 Valkyyria Taltioitu New Yorkin Metropolitan – oopperassa 2010–2012 James Levine, kapellimestari Robert Lepage, ohjaaja Rooleissa mm. Deborah Voigt, Eva-Maria Westbroek, Jonas Kaufmann ja Bryn Terfel

pe 24.5. klo 18 Siegfried Taltioitu New Yorkin Metropolitan – oopperassa 2010–2012 Fabio Luisi, kapellimestari Robert Lepage, ohjaaja Rooleissa mm. Deborah Voigt, Jay Hunter Morris ja Bryn Terfel

la 25.5. klo 16 Jumalten tuho Taltioitu New Yorkin Metropolitan – oopperassa 2010–2012 Fabio Lusi, kapellimestari Robert Lepage, ohjaaja Rooleissa mm. Deborah Voigt, Jay Hunter Morris ja Waltraud Meier

Turun Musiikkijuhlat 6.8. 19.30 200 years of Verdi and Wagner! Konserttitalo Aninkaistenkatu 9, 20100 Turku Puh. 02 2620818 200 years of Verdi and Wagner! Pietarin Mariinski-teatterin orkesteri Valeri Gergijev, kapellimestari Mariinski-teatterin oopperasolisteja Kohokohtia Verdin ja Wagnerin rakastetuimmista oopperoista: La Forza del destino, Aida, La Traviata, Lohengrin…