Main menu

Hyvä Suomen Wagner-seuran jäsen,

Tässä kooste ajankohtaisista Wagner-asioista.

1) SUUNNITTEILLA MATKA VILNAAN JOSSA MM. LOHENGRIN 30.1.- 2.2.2014

Suunnitelma on lähteä Helsingistä to 30.1.14 n klo 9.35, josta suora Finnairin lento Vilnaan, saapuu 10.50
Paluu su 2.1. Vilna-Hki 18.05-19.20

Ohjelma:
to 30.1. klo 18 Lohengrin ooppera
Conductor Robertas Šervenikas
Cast: Kristian Benedikt (house-debut as Lohengrin), Jolana Fogašova (Slovakia), Inesa Linaburgyt , Dainius Stumbras, Tadas Girininkas, Vytautas Bakula, Vladas Bagdonas, Rafailas Karpis, Vytautas Kurnickas, Arnas Maliknas

Liput myös seuraaviin esitykseen Vilnan oopperassa:

pe 31.1. klo 18.30 Tristan & Isolde baletti
la 1.2. klo 18.30 Jevgeni Onegin, ooppera

Matkan hinta ei ole vielä aivan selvä mutta se on luokkaa 600 - 650 e/hlö (2 hh) ( 1hh lisä n 110 e) sisältäen lennot, hotellin**** kolme yötä ja liput kaikkiin kolmeen esitykseen Vilnan oopperassa. Ennakkoilmoittautumiset sähköpostitse: peter.haggblom@kolumbus tai peter.haggblom@suomenwagnerseura.org . Paikkoja rajoitetusti, ensin ilmoittautuneet pääsevät mukaan. Palataan tarkkaan matkan hintaan ja maksuihin, aikatauluineen lähiaikoina.

2) BAYREUTH LIPUT 2014

Bayreuthiin voi yrittää varata lippuja lippukassan kautta. Varauksen täytyy olla perillä viim 21.10.2013. Sunnuntaina 13.10 oli valtava ryntäys kun ihmiset yrittivät varata lippunsa suoraan online. Nopein tapa on nyt täyttää netissä lippuvaraus. Näin pysyt myös jonossa vuodesta toiseen, jos sinulla on jo ennestään asiakasnumero (tai hankit sellaisen). Mene sivulle http://tickets.bayreuther-festspiele.de/en ja toimi ohjeiden mukaan.

Seura on tehnyt tavanomaisen varauksen jäsenillemme. Arvontaan 2014 osallistui tänä vuonna 42 henkilöä, joista ensikertalaisia 23. Mutta koska saamamme lippujen määrä on viime aikoina vähentynyt oleellisesti niin jäsenten kannattaa yrittää varata niitä myös suoraan Bayreuthin lippukassasta.

Jos onnistut saamaan liput Oopperajuhlille, niin majoitus on kätevä järjestää tätä kautta, esim sähköpostin avulla:

Bayreuth Marketing & Tourismus
http://www.bayreuth.de/english/welcome_to_bayreuth_357.html
Opernstraße 22, 95444 Bayreuth
Telephone: +49 921 885 88; Fax: +49 921 885 55 E-Mail: info@bayreuth-tourismus.de

3) Ma 21.10. klo 18, Wegelius-sali, Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28, Helsinki

FL, tutkija Helena Tyrväinen alustaa aiheesta "Enfin, seuls!" Pariisi ensimmäisen maailmansodan jälkeen: wagnerismista Wagner-kritiikkiin.
Tilaisuuden järjestävät Sibelius-Akatemia/DocMus ja Suomen Wagner-seura, ja se on kaikille avoin.

Tervetuloa!
Lisätietoja: Anne Sivuoja-Kauppala, anne.sivuoja@siba.fi

4) Pe 8.11. klo 18.30 seuran Wagner 200 vuotta -juhlaillallinen ravintola Laulumiehissä, Hietaniemenkatu 2, Helsinki.

Vielä on mahdollista ilmoittautua, pidä kuitenkin kiirettä koska paikkoja on rajoitetusti!

Luvassa on musiikkiesityksiä, hyvää seuraa sekä hyvää ruokaa ja juomaa. Esiintyjinä mm. Jenni Lättilä ja hänen pianistinsa. Ilmoittautuminen Jussi Karjalaiselle mielellään sähköpostitse jussi.karjalainen@pp3.inet.fi tai puh 0400 435 824 ja maksamalla saman tien oma-aloitteisesti 55 €/hlö (sis. alkudrinkin ja ruokatarjoilun) seuramme tilille FI67 6601 0001 2050 46 (vanha nro 660100-1205046). Merkitse viestikenttään: 200 v, osallistujan/osallistujien nimet sekä mahdollinen toivomus kasvisruokavaihtoehdosta, n. 100 ensiksi ilmoittautunutta mahtuu mukaan.

Ks tarkemmin jäsenkirje 1/2013
http://www.suomenwagnerseura.org/sws/index.php/jasenkirjeet/jaesenkirje-1-2013

5) "Richard Wagner and the North", symposium
Chamber Music Hall of Sibelius Academy (Pohjoinen Rautatiekatu 9)

International Symposium, Sibelius Academy, Helsinki, November 8–9, 2013

The University of the Arts (Sibelius Academy/DocMus and the Finnish Academy of Fine Arts), Opera on the Move project (NOS-HS)), the Finnish Wagner Society, and the Birch and Star Association.

Keynote speakers: Barry Millington (UK), Hannu Salmi (Finland) and Eero Tarasti (Finland). The inauguration of the conference: Tiina Rosenberg, the rector for the University of the Arts Helsinki.

Fri 8th Nov. - Sat 9th Nov. Chamber Music Hall of Sibelius Academy (Pohjoinen Rautatiekatu 9)

http://sites.siba.fi/en/web/wagner-conference/home

Ohjelma: http://sites.siba.fi/en/web/wagner-conference/conference-program

Englanninkieliseen symposioon voivat Wagner-seuralaiset osallistua maksutta (ruoat täytyy maksaa). Muista ilmoittautua Markus Kuikalle markus.kuikka@siba.fi, joka myös vastaa kysymyksiin.