Main menu

Hyvä SWS-jäsen

Vielä voit ilmoittautua juhlaamme (ja/tai symposiumiin) jossa vietämme Wagnerin 200-v juhlavuotta. Pidä kiirettä koska jäljellä olevia paikkoja on rajoitetusti.

Pe 8.11. klo 18.30 seuran Wagner 200 vuotta -juhlaillallinen ravintola Laulumiehissä, Hietaniemenkatu 2, Helsinki.

Luvassa on musiikkiesityksiä, hyvää seuraa sekä hyvää ruokaa ja juomaa. Esiintyjinä mm. Jenni Lättilä ja hänen pianistinsa; tarkempi ohjelma ja muut esiintyjät selviävät kesän aikana. Ilmoittautuminen Jussi Karjalaiselle mielellään sähköpostitse jussi.karjalainen@pp3.inet.fi tai puh 0400 435 824 ensi tilassa ja maksamalla saman tien oma-aloitteisesti 55 €/hlö (sis. alkudrinkin ja ruokatarjoilun) seuramme tilille FI67 6601 0001 2050 46 (vanha nro 660100-1205046). Merkitse viestikenttään: 200 v, osallistujan/osallistujien nimet sekä mahdollinen toivomus kasvisruokavaihtoehdosta, n. 100 ensiksi ilmoittautunutta mahtuu mukaan.

Jos saamme Turusta riittävästi ilmoittautuneita niin järjestämme juhliin yhteiskuljetuksen Turusta ja takaisin.

Iltajuhlan esiintyjät. Tässä nimet ja alustava ohjelmisto, johon voi tulla vielä muutoksia:

Hans-Otto Ehrström, piano
Katariina Heikkilä, mezzosopraano
Antti Tolvanen, tenori
Mikko Sateila, baritoni
Jenni Lättilä, sopraano

Katariina: Weiche, Wotan, Weiche!
Mikko: Die Frist ist um
Antti: Winterstürme; Nothung! (Schmelzlied)
Antti & Jenni: O sink hernieder Nacht der Liebe
(Mikko & Jenni: Duetto Lentävästä Hollantilaisesta

Menu sis hintaan:

 • Lasi kuohuviiniä
 • Noutopöytä:
  • Viher-yrtti-melonisalaatti, mustaherukkavinegrettekastiketta, Bataatti-kasvisterriiniä tuoreyrttikermaviilikastiketta, Broileri-ceasarsalaattia, Tomaatti- mozzarellasalaatti, Jääkellarin lohta tilli-öljykastiketta, Talonleipää ja levitettä
  • Paistettua nieriää, sienikastiketta, kauden höyrytettyjä kasviksia, perunapaistosta
  • Härän ulkofileetä, tumma viinikastike, höyrytettyjä kauden kasviksia, perunapaistosta
  • Kasvisruokailijoille: Punajuuripihvi ja paistettua tofua, kookoskastiketta (ennakkotilauksesta)
  • Talon suklaakakku ja vadelmakastiketta tai Mango-moussekakkua. Kahvi ja haudutettua teetä

8.–9. marraskuuta Sibelius-Akatemia, Helsinki
Kansainvälinen konferenssi ”Richard Wagner and the North”

Pääpuhujina ovat Barry Millington Englannista sekä Suomesta Hannu Salmi ja Eero Tarasti. He kaikki ovat julkaisseet monia Wagner-tutkimuksia, ja Barry Millingtonin kirja Richard Wagner – elämä ja teokset on seuramme kustantama.

Konferenssin pääteemat ovat seuraavat: 1) Wagnerin oopperoiden esittäminen; 2) Wagner ja politiikka ja 3) Wagner ja muut taiteet. Tapahtuman päävastuullisena järjestäjänä toimii Taideyliopisto (Sibelius-Akatemia ja Kuvataideakatemia) yhteistyössä Opera on the Move -projektin (NOS-HS), Suomen Wagner-seuran ja The Birch and Star -yhdistyksen kanssa.

Konferenssi on ilmainen SWS:n jäsenille ja avoin kaikille; Suomen Wagner-seuran jäsenet ovat erityisen tervetulleita. Ennakkoilmoittautuminen: markus.kuikka@siba.fi

Lisätietoja ja ohjelma http://sites.siba.fi/en/web/wagner-conference/home sekä Anne Sivuoja-Kauppalalta (anne.sivuoja@siba.fi).

Matka Vilnaan myytiin alle viikossa loppuun.
Peruutuspaikkoja Vilnan Lohengrin -matkalle voi tiedustella Peteriltä.

MATKA VILNAAN JOSSA MM. LOHENGRIN 30.1.- 2.2.2014

Lähtö Helsingistä to 30.1.14 n klo 9.35, josta suora Finnairin lento Vilnaan, saapuu 10.50
Paluu su 2.1. Vilna-Hki 18.05-19.20

Ohjelma:

to 30.1. klo 18 Lohengrin ooppera

Liput myös seuraaviin esitykseen Vilnan oopperassa:

pe 31.1. klo 18.30 Tristan & Isolde baletti
la 1.2. klo 18.30 Jevgeni Onegin, ooppera

Matkan hinta 620 e/hlö ( 1hh lisä +110 e) sisältäen lennot, kenttäkuljetuksen, kiertoajelun, hotellin**** kolme yötä ja liput kaikkiin kolmeen esitykseen Vilnan oopperassa. Ilmoittautumiset sähköpostitse: peter.haggblom@kolumbus tai peter.haggblom@suomenwagnerseura.org .