Main menu

Tervetuloa SWS:n ja Sibeliusakatemian jäsen- ja luentotilaisuuksiin 1) ja 2)

1) Hki TI 25.2. klo 18.15. Wegelius-sali, Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28.
Tutkija Riikka Siltanen (HY): Wagnerin jäljillä – Richard Faltin Suomen Wagner-pioneerina

Alustuksen lisäksi kuullaan musiikkiesitys: Riikka Siltanen (laulu) ja Risto-Matti Marin (piano).

Suomalais-saksalainen säveltäjä ja musiikin monitoimimies Richard Faltin tapasi Wagnerin ensimmäisen kerran henkilökohtaisesti v. 1861. Tästä alkoi Faltinin lähes 60 vuotta kestänyt Wagner-innostus, joka toi mukanaan lukuisat vierailut Bayreuthissa sekä ympäri Eurooppaa seuraamassa Wagnerin oopperoita, Bayreuthin Patronaattiyhdistyksen Suomen edustajan tehtävät yli 40:n vuoden ajaksi sekä toisen henkilökohtaisen tapaamisen Wagnerin kanssa. Uusinta tutkimusta edustaa v. 2012 paljastunut kirjeenvaihto Wagnerin ja Faltinin välillä.

2) KE 19.3. klo 18.00. Suomen Kansallisooppera, Helsinginkatu 58, Kokoontuminen henkilökunnan aulaan, sis. käynti Mannerheimintien puolelta.
Tomi Vekki ja Susanna Sippola (Suomen Kansallisoopperan musiikkijärjestäjiä): Musiikkijärjestäjä – oopperan esityskoneiston näkymätön tahtipuikko.

3) Seuran vuosikokouksessa 9.2. Turussa valittiin erovuoroiset hall. pj. ja muut hallituksen jäsenet uudestaan.
Kokouksessa päätettiin nostaa vuosijäsenen jäsenmaksu 30 euroon (Se on ollut vuodesta 2009 asti 27 e), muut jäsenmaksut pysyvät ennallaan, eli perhejäsenilta (ei omaa Wagneriaania) 10 e, nuorisojäseniltä 16 e, yhteisöjäsen 100 e ja ainaisjäsen 380 e. Liittymismaksu 10 e (ei koske perhe- eikä nuorisojäseniä). Maksuohjeet tulevat seuraavan jäsenkirjeen yhteydessä.

4) Pe 25.4. Tervetuloa Turun filharmonisen orkesterin toivekonserttiin, johon on vihjaistu että sisältyy myös Wagneria. Kapellimestarina on seuramme stipendiaatti vuodelta 2008 Kalle Kuusava.
Konsertin jälkeen menemme jälki-istuntoon Park Hotelin kabinettiin, Rauhankatu 1, jossa meille tarjotaan pientä suolaista, eli piirakkaa ja lasillinen viiniä/olut/vichy hintaan 30 e. Tilaisuuteen tulee vieraaksemme Kalle Kuusava ja orkesterin intendentti Emilie Gardberg.
Konserttilippuja à 19 e (eläkel. 14 e) ja Park Hotelin suolapalan voi varata Peterin kautta (viim 1.3.2014), maksu seuran tilille ÅAB 660100-1205046 eli IBAN: FI67 6601 0001 2050 46 heti kun olet varmistanut että mahdut mukaan.

4)  Erste Opern-Kreuzfahrt im Juni 2015

Tässä "pitkän matkan suunnittelijoille" (Huom! vasta kesällä 2015) mahdollisuus osallistua oopperaristeilylle Itämerellä. Vetäjänä Wagneriaanin kriitikko Klaus Billand.

Erstmals in der Geschichte der Seefahrt werden die Reederei Peter Deilmann und das Unternehmen Oper.de Klassik Portal mit der "Deutschland" vom 12.-25. Juni 2015 eine Opern-Kreuzfahrt durch die Ostsee mit Auffährungen in den Opernhäusern von Riga, Tallinn und St. Petersburg realisieren. Die Idee zu dieser Opern-Kreuzfahrt stammt von Klaus Billand, der in den meisten Opernhäusern der Ostsee auch schon rezensiert hat. Viele dieser Kritiken sind auch auf unserer Homepage zu finden. Nähere Informationen über die Tätigkeiten von Oper.de Klassik Portal und dessen Team finden Sie ebenfalls auf der Website www.oper.de.
 
Auf dem Programm der Opern-Kreuzfahrt stehen Werke von Puccini, Wagner und Tschaikowsky. Dies ist die einzige Ostseekreuzfahrt der "Deutschland" im Jahre 2015. Zwei Abende sind in der Lettischen Nationaloper Riga vorgesehen, je ein Abend an der Estnischen Nationaloper in Tallinn und in St. Petersburg. In Russlands Kulturmetropole erwartet die Kreuzfahrer neben groà er Opernkunst ein besonderer Höhepunkt: die weià e Ballnacht von St. Petersburg. Zum traditionellen Kreuzfahrtprogramm der Deutschlanndâ œ als Grandhotel auf See werden den Gästen vier Konzerte im Kaisersaal, Videos und Vorträge zur Einführung sowie Opernfilme im Kinosaal geboten.
 
Unter www.oper.de/kreuzfahrt/programm-und-reiseverlauf-der-opernkreuzfahrt/ sind alle Einzelheiten zu Programm, Verlauf und Kosten der Reise detailliert aufgeführt

Terveisin
Peter Häggblom, toiminnanjohtaja,
Suomen Wagner-seura ry, Finnish Wagner Society, Turku
Puolalanpuisto 4 a B 4
FIN-20100 TURKU