Main menu

Hyvä Suomen Wagner-seuran jäsen

Seuralla on tänä keväänä vielä kaksi hienoa jäsentilaisuutta:

MA 28.4. klo 18.15, Wegelius-sali, Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28.

Suomen Wagner-seuran ja Sibelius-Akatemian Wagner-sarjan taiteilijavieraana Anna Kelo, ohjaaja, Suomen Kansallisoopperan pääohjausassistentti, joka on mm. vastannut Kansallisoopperan Ringin uudelleenohjauksesta. Anna Kelon muita Wagner-ohjauksia ovat Tristan ja Isolde, Lentävä hollantilainen, Tannhäuser ja Parsifal.

Keskusteluun johdattajana toimii oopperalaulajatar Jenni Lättilä.

MA 19.5. klo 18.15, Auditorio, Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28.

Dosentti Pentti Paavolainen (HY): Pohjoiset myytit draamassa ennen Wagnerin Ringiä.

Tervetuloa!

*******************************

Anne Sivuoja-Kauppala
FT, professori (esittävän säveltaiteen tutkimus)
Sibelius-Akatemia / DocMus
PL 30, 00097 Taideyliopisto
(käyntiosoite: Helsinki, Töölönkatu 28, 3. krs)

puh. 040-7104287
fax 020-7539611

Peter Häggblom
ÅBO - TURKU

PS

Lupasimme Ilmajokelaisille puffata Kekkosoopperaa. Sen säveltäjä Uljas Pulkkis istui mm seuramme hallituksessa 1990-luvulla ja rooleissa mm stipendiaattimme Jyrki Anttila Kekkosena ja Tiina-Maija Koskela Ievana.

http://www.kekkonenooppera.fi/

Ilmajoen Musiikkijuhlilla sai viime kesänä 7.6.2013 uusi suomalainen ooppera Kekkonen kantaesityksensä. Oopperan sävellys Uljas Pulkkis, libretto Lasse Lehtinen ja ohjauksesta vastasi Vilppu Kiljunen. Kekkonen- ooppera suurmiehestä jatkaa vielä tänä kesänä 6.-8.6 ja 13.-15.6.2014 eli 6 esitystä. Ooppera esitetään luonnon kauniilla Kyrönjoen rannalla, Ooppera-areenalla. Areenalla on katettu, nouseva 1300 paikkainen katsomo.

Rooleissa ovat:
Kekkonen Jyrki Anttila
Tanner Raimo Laukka
Ieva Tiina-Maija Koskela
Sylvi Ulla Raiskio
Hertta Tiina Penttinen
Hrutshtshev Heikki Aalto
Adjutantti Ville Salonen
Särestöniemi+ Karjalainen Petri Pussila
Vennamo Tommi Niskala
Neidit KGB Eeva-Maria Kopp, Johanna Kalmari ja Terttu Iso-Oja

Orkesteri Vaasan kaupunginorkesteri kapellimestarinaan Kurt Kobecky