Main menu

Hyvä Suomen Wagner-seuran jäsen

1) Kevään viimeinen jäsentilaisuus Helsingissä.

MA 19.5. klo 18.15, Auditorio, Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28. Dosentti Pentti Paavolainen (HY): Pohjoiset myytit draamassa ennen Wagnerin Ringiä.

2) Vuoden 2013 Bayreuth-stipendiaattimme Tiina-Maija Koskela, voitti Kansainvälisen Laurenz Melchior-kilpailun Aalborgissa

http://www.pohjalainen.fi/uutiset/kulttuuri/tiina-maija-koskela-voitti-kansainvalisen-laulukilpailun-1.1604703

3) SU 1.6. SWS-MATKA EURAJOELLE TURUSTA JOSSA TIINA-MAIJA KOSKELA JA MIKA KARES LAULAVAT WAGNERIA, ELI ”WAHWAA WAGNERIA” ON JÄLLEEN TARJOLLA SATAKUNNASSA

Järjestämme jälleen Wagner-matkan Turusta Satakuntaan sunnuntaina 1.6.2014. Tällä kerralla vuorossa on EURAJOKI BEL CANTO-viikon avajaiskonsertti Eurajoki-salissa, Eurajoen kunnantalo, os. Kalliotie 5. Siellä esiintyy mm. viime vuoden Bayreuth-stipendiaattimme Tiina-Maija Koskela, joka juuri voitti Kansainvälisen Laurenz Melchior-kilpailun (Kilpailussa esitettiin vain Wagnerin musiikkia) Tanskan Aalborgissa. Konsertissa laulaa myös Mika Kares, basso ja pianistina toimii Hans-Otto Ehrström. Konsertin nimi on Lemmenkuolosta Lentävään hollantilaiseen ja se alkaa su 1.6. klo 15. Ennakkotietojen mukaan konsertissa kuullaan:

  1. puoliaika Monologeja oopperoista Lohengrin, Meistersinger, Tristan und Isolde
  2. puoliaika Hollantilaisen monologi, Sentan balladi sekä Sentan ja Hollantilaisen duetto

Bussimme lähtee su 1.6. klo 12.50 os. Aurakatu 2 ja ajaa Turun rautatieaseman kautta jossa klo 13 otamme kyytiin ne jotka tulevat Helsingin junalla. Olisi mukava saada helsinkiläisiäkin retkelle mukaan. Juna Helsingistä Turkuun lähtee klo 11.02. Paluu Turku - Helsinki InterCity2 21:00-22:58.

Yhteishinta tarjoiluineen (konsertti + kuljetus Turusta + kuohuviini + kartanon iltapalabuffett) on 69 e/hlö. Konsertin jälkeen n klo 17 meillä on taiteilijoiden kanssa tapaaminen Vuojoen Kartanossa ( http://www.hovisales.fi/tila.php?id=11). Ruokailun ja tapaamisen jälkeen palaamme Turkuun, johon saavumme n klo 20-21.

HUOM! Koska konsertin järjestäjät ja Kartano haluaa saada osanottajien lukumäärä ajoissa ilmoittautumisella on pieni kiire. Pyydämme ilmoittautumaan su 18.5. mennessä peter.haggblom@suomenwagnerseura.org tai tai puh 041-502 3984 ja maksu saman tien seuran tilille Ålandsbanken FI67 6601 0001 2050 46.

Eurajoki Bel Canto klassisen laulumusiikin festivaali on jatkumoa viime kesän Rauman Wahwalle Wagnerille, johon seuramme teki retken. Tervetuloa mukaan tälle alkukesän kodikkaalle retkellemme!

Linkkejä: