Main menu

1. OHJELMALLISET PIKKUJOULUT RAV. LAULUMIEHISSA, HELSINGISSÄ 5.12.2014 KLO 18.30

Ensinnäkin odotamme että ilmoittaudut pikapikaa seuran pikkujouluihin Ravintola Laulumiesten Juhlasalissa, os Hietaniemenkatu 2 pe 5.12. klo 18.30. Jostain syystä (toivon ja veikkaan saamattomuus) olemme saaneet aivan liian vähän ilmoittautumisia tähän tilaisuuteen.

Kaikki jotka ovat siellä käyneet tietävät että kyseessä on tilava, näyttävä ja viihtyisä sali, joka vaatii huomattavasti isomman osaottajamäärän kuin ne 15 henkilöä jotka ovat nyt ajoissa (viim. 1.10) ilmoittautuneet tähän mennessä ilmoittautuneet. Annamme vielä viimeisen mahdollisuuden ilmoittautua, eli ilmoittaudu 6.10. mennessä. Jos osanottajamäärä jää liian pieneksi (alle 50) on vaarana että joudumme peruuttamaan koko tilaisuuden tai siirtämään sen muualle.

Illan aikana tullaan kuulemaan vuoden 2015 Bayreuth-stipendiehdokkaiden musiikkiesityksiä ja muuta musiikkipitoista ohjelmaa, saadaan nauttia hyvästä ruoasta ja juomasta sekä mukavasta ja tutusta seurasta. Jos haluat ottaa juhliin mukaan ystävän, joka ei ole seuran jäsen, niin se on mahdollista.

Tarjoilu

Alkuun glögi terästetty (tai haluttaessa alkoholiton)

Jouluinen noutopöytä

Mätiä, sipulia, smetanaa, Dijon sinappisilliä,
Hunaja- chilipaahdettua lohta
Tillillä ja sitruunalla marinoituja katkarapuja
Talon maalaispateeta
mustaherukkahyytelöä
Yrttinen vihersalaatti
yrttiöljyä
Palsternakka-lantturosolli
Jouluinen leipävalikoima ja levite

Kalkkunanrintaa balsamicokastiketta
Haudutettua punakaalia, punajuuri-juustopaistosta

Kahvi /tee tai Tryffelikakkua

Ilmoittaudu siis nyt 6.10 mennessä Peter Häggblomille sähköpostitse vastaamalla tähän viestiin peter.haggblom@kolumbus.fi tai puh 041 502 3984. Maksu 55 e/hlö ti 7.10 jälkeen (siitä tulee ilmoittautuneille ilmoitus) kun tiedämme onko riittävä määrä koossa, seuran tilille FI67 6601 0001 2050 46, viitenumeo: 550.

2. Torstaina 2.10 Klo 18.15 Wegelius-sali, Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28,

To 2.10. Klo 18.15 Wegelius-sali, Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28, Helsinki. Erika Turunen (Suomen Kansallisooppera) alustaa aiheesta “Pukusuunnittelijana oopperan maailmassa”

3. Ma 10.11. Klo 18.15 Wegelius-sali, Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28,

Ma 10.11. Klo 18.15 Wegelius-sali, Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28, Helsinki. Oopperalaulaja Herman Wallén alustaa aiheesta "Ein Bayreuther par excellence" Oopperalaulaja Karl Scheidemantelin (1859–1923) elämä Wagnerin hengessä.

4. KANSALLISOOPPERAN MESTARILAULAJAT ENSI-ILTA 13.3.2015

Odotamme tällä viikolla tietoa saamistamme lipuista. Kerromme siitä siis kohta lisää,