Main menu

Suomen Wagner-seura ry
Maalahti, Öjna 15.9.2015

Hyvä Suomen Wagner-seuran jäsen

Ke 16.9. klo 18.15 seuramme syyskausi alkaa Siballe jäsentilaisuudella jossa Wagner-tenori Heikki Siukola kertoo "laulajan urasta ja elämästä".

Tässä tilaisuudessa niinkuin muissakin syksyn tilaisuuksissa myydään Tuula Silvennoisen toimesta seuramme vuoden 2016 Wagner-seinäkalenteria. Seura tarjoaa kaikille jäsenille tätä 25-vuotisjuhlakalenteria nyt erikoishintaan tasarahalla 10 e.

Ota käteistä mukaan. Kalenterissa on joka kuukauden kohdalla korkealaatuinen värikuva (ks liite) jostakin kotomaisesta Wagner-produktiosta, siinä on kaikki normaalin kalenterin tiedot, esim nimipäivät sekä suomen- että ruotsinkielllä. Kalentereitq voi tilata meiltä postitse ks alla*)

HELSINGISSÄ

Ke 16.09.2015 klo 18.15 SiBa, Töölönkatu 28 Auditorio, 5 krs, Heikki Siukola,

To 22.10. klo 18.15 Jussi ja Lena Karjalaisen luona: Töölönkatu 12 A 22. Pekka Asikainen: "Wagneriaaninen tarinatuokio", sisältää musiikkiesityksiä.  

Ilmoittautumiset 18.10 mennessä s-osoitteella peter.haggblom@kolumbus.fi

Ke 11.11. klo 18.15 SiBa, Töölönkatu 28, Auditorio, 5 krs, Jaakko Ryhänen:"laulajan urasta ja elämästä",
sisältää musiikkiesityksiä  

Pe 4.12.klo 18.30 – 24 seuran pikkujoulut ravintola Laulumiehissä Hietaniemenkatu 2, Helsinki.

UUTTA! Illan aikana pikkujouluissa esiintyvät 2016 seuramme Bayreuth-stipendiaattikandidaatit.
Stipendiaattien (juhlavuonna 2016 niitä valitaan kaksi) valinnan suorittaa stipenditoimikunta yhdessä seuramme hallituksen kanssa. Illan aikana 4.12. valitaan hakijoiden joukossa myös yleisön suosikki.

Luvassa on siis runsaasti musiikkiesityksiä, hyvää seuraa sekä hyvää ruokaa ja juomaa. Alkujuomana terästetty glögi, buffet sis jälkiruoan ja kahvit + (UUTTA) lasi viiniä/olutta ruoan kanssa). Illalliskortti vain 50 €/hlö.

Ilmoittautuminen pikkujouluihin Peter Häggblomille mielellään sähköpostitse peter.haggblom@kolumbus.fi tai puh 041 502 3984 mielellään jo nyt, viimeistään kuitenkin 15.10, paikat ilmoittautumisjärjestyksessä.

Saatuasi vahvistuksen että mahdut mukaan pyydämme maksamaan oma-aloitteisesti 50 €/hlö, seuramme tilille FI67 6601 0001 2050 46, viitenumero 550.

TURUSSA

Olemme löytäneet uuden jäsentilaisuuspaikan, Ravintola Old Bankin kabinetin, Aurakatu 3, jossa on meille sopiva videotykki ja äänilaitteet. Kabinetti löytyy oikealta puolelta ja sijaitsee ravintolatilan perällä.

Tervetuloa kaikki uuden paikan ”vihkimistilaisuuteen”, jossa keskiviikkona 30.9.2015 klo 19 Matti Lehtonen puhuu aiheesta ”Wagnerin Lentävän hollantilaisen suhde aikakauden muihin oopperoihin”.

Ti 27.10. klo 19, myös Old Bankin kabinetissa, Aurakatu 3, jossa Matti Lehtosen aiheena on ”Tannhäuserin kolmannen näytöksen aariat”.

Ravintola ei peri meiltä vuokraa ja tilaisuuksiin on jäsenille vapaa pääsy (ei-jäsenet 5 e), ja ravintola olettaa että kaikki ostavat baaritiskiltä tullessaan itse drinkin esim. lasin viiniä, oluen tai kahvin/teen jonka saa mukaan kabinettiin.

Kalentereitä voi tilata seuralta postitse toimitettavaksi:

*) SWS 25-VUOTIS-JUHLAKALENTERI 2016

Syksystä 2015 alkaen meillä on myynnissä 25 v-juhlavuoden kunniaksi ensimmäinen suomalainen Wagner-seuran oma seinäkalenteri 2016. Se on kaksikielinen (suomi-ruotsi, eli kuukausien, juhlapäivien nimet ja nimipäivät ovat myös ruotsiksi). Kalenterissa on mm. Wagnerin syntymä- ja kuolinpäivä, Kansallisoopperan toukokuun 2016 Tristanin esityspäivät, upea värikuvitus, jossa on korkealaatuisia eri kotimaisten Wagner-oopperatuotantojen valokuvia. B4-koko mahtuu pieneen tilaan. avattuna 250x352 mm, suljettuna B5 250x176 mm.

Tilaamalla meiltä  saat kalenterin jäsenhintaan 14 euroa (11,50 e + lähetyskulut kotimaahan 2,50 e)  ja muille 17 e.

Tämä on muuten oiva joululahjavihje kaikille oopperan ystäville. Ne toimitetaan tilaajille syksyn aikana. Tilaukset Peterille, peter.haggblom@kolumbus.fi (tai jollei sinulla ole s-postia puh. 041 502 3984). Maksu tilauksen yhteydessä oma-aloitteisesti seuran tilille ÅAB FI67 6601 0001 2050 46, viitteellä 576.

UUSI MATKA ENSI KESÄNÄ ERLIN RINGIIN 13. - 18.7.2016

Seura järjestää 13. - 18.7.2016 matkan Itävallan Erlin TIROLER FESTSPEILEN Wagner-festivaalille, jossa nähdään Ring neljässä päivässä,  http://www.tiroler-festspiele.at/sommer/startseite/

Kerromme lähiaikoina lisää matkasta ja siihen liittyvistä retkistä.

Ennakkoilmoittautumisia voi lähettää jo nyt Peterille.

HÄIRIÖPOSTIA

Jonkin aikaa sitten jotkut jäsenet saivat oudon feikatun viestin, jossa väitettiin että hallituksemme jäsen Terttu Päärni olisi Lontoossa, rahapulassa ja pyysi saada lainata rahaa. Tämä on huijareiden lähettämä viesti ja ne ovat jollakin konstilla päässeet Tertun koneeseen ja lähettivät viestinsä Tertun osoitekirjasta löytyviin s-postiosoitteisiin. Sekä seura että Terttu pahoittelemme. Älkää siis välittäkö tästä viestistä vaan tuhotkaa se, jos pystytte.

Terveisin

Peter Häggblom, Puolalanpuisto 4 a 4, 20100 Turku, Finland
E-mail: peter.haggblom@kolumbus.fi
Kännykkä/mobile: +358-(0)41-502 3984
Suomen Wagner-seura ry:n toiminnanjohtaja – President of the Finnish Wagner Society
Web-site of the Finnish Wagner Society http://www.suomenwagnerseura.org/    
Skype (telephone) Yes