Main menu

Hyvä Suomen Wagner-seuran jäsen.

Ohessa jäsentiedote 2016 0407, jossa on ajankohtaisia ja myös uusia tietoja liittyen seuraan ja Wagneriin.

TURUSSA  

Tänään to 7.4. klo 19 Old Bankin kabinetissa, Aurakatu 3.  

Wagneriaanin toimittaja Robert Storm esittelee Tristanin roolia laulaneita tenoreita menneisyydestä nykypäivään ja soittaa levyltä heidän lauluaan. Ensimmäisen Tristanin Ludwig Schnorr von Carolsfeldin ja keväällä Kansallisoopperassa esiintyvän Robert Dean Smithin väliin mahtuu monia legendaarisen maineen omaavia laulajia.

Toukokuun tilaisuus Old Bankin kabinetissa joudutaan siirtämään, koska samalle päivälle to 12.5. on tullut Tristanin pääharjoitus Kansallisoopperassa. Kyseessä on Matti Lehtosen alustus: ”Ringin bassoroolit”. Ilmoitamme uuden päivän Facebookissa ja seuraavassa jäsentiedotteessa.

HELSINGISSÄ

Su 10.4. klo 17.30 Taiteilijatapaaminen Savoy-teatterissa, Kasarmik 46-48. ennen konserttia: Esa Ruuttunen, Janne Valkeajoki ja Roman Schatz.

Su 10.4. klo 19.00 Savoy-teatteri:  Wow! Wagner! Aarioita ja tarinoita - ilta Richard Wagnerin seurassa. Näyttämöllisessä konsertissa saksalaisen säveltäjämestarin musiikkia baritonin ja harmonikan yhteistyönä.  

Keski-Euroopan suurten oopperatalojen Wagner-laulaja Esa Ruuttunen ja nuoren polven taidokas muusikko Janne Valkeajoki täyttävät salin vangitsevilla esityksillä. Richard Wagnerina esiintyy Suomen ”virallinen saksalainen” - kirjailija Roman Schatz, joka kertoo lennokkaasti Wagnerin elämästä, musiikista ja uskomattomista ihmissuhdesotkuista.

Ainutlaatuisessa konserttikokonaisuudessa kuullaan Wagnerin tunnetuimpia aarioita mm. teoksista Tannhäuser, Lentävä Hollantilainen, Lohengrin ja Reininkulta. Sooloharmonikalla kuullaan Franz Lisztin sovitukset kappaleista ”Sentan balladi” ja ”Elsan uni”. Kesto n. 1,5 h, sisältää väliajan.

Jäsenten seuralta ostamat liput (53 kpl ) jaetaan aulassa, Wagner-seuran info- ja myyntipisteessä ennen taiteilijatapaamista ja konserttia. Info-tiskiltä saa myös ostaa Wagner-kirjoja, Wageriaani-lehtiä yms. Siellä voi myös liittyä seuran jäseneksi. Kerro ystävillesi tästä.

Lippuja saa ostaa myös ovelta,normaalihintaan.

Ao linkeistä lisätietoja tästä ainutlaatuisesta tapahtumasta, jota ei kannata jättää väliin.
http://www.savoyteatteri.fi/tapahtuma/D608F73992AA2C6837ED23B2BDF0FD22/fi/Wow_Wagner
http://www.talviharmonikka.com/?cat=37

Ma 25.4. klo 19 Rondon päätoimittaja Harri Kuusisaari: ”Mitä oopperat ovat minulle merkinneet”, Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28, Wegelius-sali 4.krs

To 12.5. klo 17.30 Tristanin ja Isolden pääharjoitus Kansallisoopperassa, sisäänkäynti Töölönlahden puolelta. Mukaan mahtuu 60 SWS:n jäsentä ilmoittautumisjärjestyksessä.

Paikkamme ovat permannon taaimmaisilla riveillä, jotta työryhmä saa työrauhan. Kanrestan väliaikatarjoilu toimii tuona iltana.
Ilmoittautumiset sähköpostitsetuula.silvennoinen@luukku.com. Vahvistan ilmoittautumisesi OK-kuittauksella/jonotuslistalla. Mikäli joudut peruuttamaan osallistumisesi, niin ilmoitathan siitä, jotta joku muu saa paikkasi. Tapaamme viime kevään tapaan n. klo 17.30 päänaulakon/päälämpiön luona. Sisäänkäynti Töölönlahden puolelta!
 
Ma 23.5. klo 18.15. Kunniajäsenemme Matti Salminen: ”Oopperalaulajan urasta ja elämästä”, Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28, Wegelius-sali, 4. krs.

Pe 27.5. Illalla Jenni Lättilän uuden Wagner-levyn julkistamistilaisuus - Wagnerin yksinlaulujen kokonaislevytys, johon kaikki jäsenet ovat tervetulleita. Tästä lähetämme tarkempia tietoja myöhemmin.

KANSALLISOOPPERAN TRISTAN JA ISOLDE 28.5.2016 klo 14.

Olemme välittäneet jäsenillemme 113 lippua. Ne jotka eivät tule Turusta lähtevään bussiin, saavat lippunsa postissa huhtikuun aikana (Ota yhteyttä Peteriin jollet ole saanut 2.5. mennessä).

Vielä muutama lippu jäljellä. Nopeilla vielä mahdollisuus (hinnat ja muut tiedot ks Jäsenkirje 2016-1). Saatuasi vahvistuksen, että paikkoja vielä on valitsemastasi kategoriasta, maksu välittömästi seuran Ålandsbankenin tilille FI67 6601 0001 2050 46 (viitenumero 709).

Linja-automme Turusta lähtee Kaupungintalon puistosta Aurakatu 2 klo 11.00. Bussissa Robert Storm kertoo Tristanista. Bussissa on kahvitarjoilu (sis. matkan hintaan) menomatkalla ja juomien ja suolaisen myynti paluumatkalla. Matkan hinta 30 e/hlö peritään bussissa. Oopperaliput Turusta tuleville jaetaan bussissa.

Esityksen kokonaiskesto on 4 t 55 min, 2 väliaikaa (yhden väliajan kesto n. 25 min).
Meidän liput ovat kaikki viimeiseen esitykseen la 28.5. klo 14. Muut esitykset ovat: la 14.5.2016 klo 18, ti 17.5.2016 klo 18, pe 20.5.2016 klo 18 ja ke 25.5.2016 klo 18.

Melotin osan laulaa Olli Tuovinen (aikaisemmin roolin piti esittää Ville Rusanen)

Oopperan ravintolapalvelut:
Kansallisoopperan tiloissa toimii Kanresta Oopperaravintolat. Päälämpiön viinilounge avataan 1,5 tuntia ennen iltanäytäntöä. Tarjoilua voi itse tilata etukäteen http://www.ooppera.fi/palvelut/ravintolapalvelut
Puh. arkisin klo 9-11, klo 12-16 (09) 4030 2377, ravintolapalvelut@opera.fi

MATKA TIROLIN ERLIN RINGIIN 13.-18.7.2016

Peruutuspaikkoja voi kysyä Peteriltä. Yksi ylimääräinen Ring-lippu on vielä myymättä (voi ostaa myös ilman lentoa/hotellia.

Tämän hetken tieto lennoistamme:

13.07 Turku klo 06.15 Helsinki klo 06.50 / Helsinki klo 08.00 Munchen klo 09.30
18.07 München klo 18.40 Helsinki klo 22.05 / Helsinki klo 23.45 Turku klo 00.20 (19.07)

FINNKINO ESITTÄÄ Tristan MET Live in HD LA 8.10. 2016

Aikapulan takia tämä nyt vain englanniksi. The season opens with a new production of Wagner’s Tristan und Isolde, conducted by Sir Simon Rattle in his first Met performances since his 2010 debut.

Nina Stemme makes her company role debut as Isolde—a touchstone role she has sung with major opera companies around the world. Her Tristan is Australian heldentenor Stuart Skelton, who sang Siegmund in the Met’s Ring cycle in 2013. The cast also includes Ekaterina Gubanova as Brangäne and Evgeny Nikitin as Kurwenal (both in Met role debuts), with René Pape reprising King Marke, a role he has sung to acclaim in three previous Met seasons.

The staging, by Mariusz Trelinski (who directed the 2015 Met double bill of Iolanta and Bluebeard’s Castle) is a co-production with the Festival Hall Baden-Baden, Teatr Wielki – Polish National Opera, and China National Centre for the Performing Arts (NCPA) Beijing. -

See more at: http://www.metopera.org/About/Press-Releases/The-Metropolitan-Opera-2016-17-Season/#sthash.6hzpu7TD.dpuf

ENNAKKOTIETOJA SEURAMME 25-V JUHLISTA 25.-27.11.2016

Kansallisoopperan Lentävä Hollantilainen ja sen esitys la 26.11.2016 klo 14 on osa Suomen Wagner-seuran 25-vuotisjuhlia Helsingissä 25-27.11.2016.

MUSIIKINJOHTO: John Fiore, OHJAUS Kasper Holten
HOLLANTILAINEN, JOHAN REUTER,
SENTA, CAMILLA NYLUND,
DALAND, GREGORY FRANK, ERIK CHRISTIAN JUSLIN,
MARY, SARI NORDQVIST,
PERÄMIES TUOMAS, Tuomas Katajala

Ks http://oopperabaletti.fi/ohjelmisto/lentava-hollantilainen/

Meillä on 26.11. esitykseen iso ennakkovaraus, johon kaikki juhliin tulevilla jäsenillä on etuoikeus. Lippuja on niin paljon että riittävät varmaan muillekin jäsenillemme. Palaamme huhtikuun aikana ilmoittautumiseen ja lippujen hintoihin.

25 v juhlaohjelmaa vielä suunnitellaan, mutta jo tässä vaiheessa tiedämme että la 26.11 klo 11 on Kansallisoopperan lämpiössä juhlatilaisuus, jonka juhlapuhujana on toimittaja/kirjailija Minna Lindgren.

Oopperaesityksen klo 14 – n klo 16.45 jälkeen jälkeen 26.11. on ohjelmalliset iltajuhlat Ravintola Laulumiehissä.

Tämän hetken suunnitelmien mukaan juhliminen aloitetaan jo pe 25.11. Wagner-konsertilla ja lopetetaan su 27.11. silliaamiaisella ja Wagner-elokuvan katsomisella. Kerromme juhlista myöhemmin tarkemmin sitä mukaa kuin ohjelma täsmentyy..

Tärkeintä tässä vaiheessa on, että varaat omasta allakastasi tämän viikonlopun 25.- 27.11.2016 seuran ja Wagnerin juhlimiselle.

SUOMEN KANSALLISOOPPERAAN UUSI RING 2019-2021

Richard Wagnerin oopperatetralogia Der Ring des Nibelungen eli Nibelungin sormus toteutetaan Suomen kansallisoopperassa vuosina 2019–2021. Uuden tuotannon kapellimestarina on Esa-Pekka Salonen ja ohjaajana Kari Heiskanen. Wotanin roolin laulaa Tommi Hakala ja Brünnhilden Johanna Rusanen-Kartano. Muusta työryhmästä ja muista solisteista ooppera kertoo myöhemmin.
Sarjan oopperat tuotetaan kahden teoksen vuosivauhdilla. Ensimmäisenä tulee ensi-iltaan Reininkulta syksyllä 2019. Sitä seuraavat Valkyyria keväällä 2020, Siegfried syksyllä 2020 ja Jumalten tuho keväällä 2021. Esitykset tulevat kuulumaan kausikorttisarjoihin. Tetralogia nähdään myöhemmässä vaiheessa myös kokonaisuutena.

”Aika on nyt kypsä tuoda Kansallisoopperaan suomalaisin voimin tehty Ring”, sanoo Kansallisoopperan taiteellinen johtaja Lilli Paasikivi. ”Teoksen taiteellinen työryhmä tulee olemaan täysin suomalainen. Meillä on tällä hetkellä kasvamassa upea sukupolvi Wagner-laulajia, ja pyrkimyksenä onkin miehittää teokset pitkälti kotimaisilla laulajilla.”

Hankimme aikanaan jäsenillemme kaikkiin ensi-iltoihin liput ja järjestämme niihin myös matkat Turusta. Tästä tarkemmin myöhemmin.

Hyvää kevään jatkoa teille kaikille
t
Peter Häggblom, toiminnanjohtaja