Main menu

N:o 41, kevät 2013

kansiHyvä lukija!

Richard Wagnerin syntymästä tulee kuluneeksi 200 vuotta 22.5.2013. Saat tämän Wagneriaanin numeron juuri tuon juhlapäivän aikoihin. Tässä Wagneriaanissa käsitellään sekä Wagnerin kaksisataavuotisjuhlaa että vuotta 1913, jolloin hänen syntymästään tuli sata vuotta. Tuolloin Carl Froelich ohjasi elokuvansa Richard Wagner. Historiallisena tekstinä julkaisemme myös Moses Pergamentin kirjoituksen Wagnerista vuodelta 1933, jolloin hänen syntymästään tuli 120 vuotta ja kuolemasta 50 vuotta.

Suomen Wagner-seuran tämän vuoden Bayreuth-stipendiaatti on sopraano Tiina-Maija Koskela.
Tristan ja Isolde on edelleen Suomessa ajankohtainen ooppera. Viimekesäistä Helsingin juhlaviikkojen esitystä seuraa toukokuussa Suomen Kansallisoopperan esitys. Tässä lehdessä on kokonaiskatsaus teoksen levytyksistä.

Haastateltavina ovat tällä kertaa sopraano Soile Isokoski ja säveltäjä Mikko Heiniö.

Wagneriaani, c/o Agricola-kustannus
Hämeenkatu 20, 20500 Turku

ISSN 1455-2582
Julkaisija/Publisher: Suomen Wagner-seura ry
Vastaava toimittaja ja taitto / Editor-in-chief and AD: Robert Storm
Painopaikka / Printing: Kirjapaino Gosmo Oy, Turku

Wagner 200 vuotta

  • Antti Vihinen: Richard Wagner 200 vuotta 8 Antti Vihinen: Richard Wagner 100 vuotta, 10
  • Moses Pergament: Wagner meidän aikanamme (1933), 12
  • Henry Bacon: Carl Froelich ja Richard Wagner, 14
  • Joel Haahtela: Taikapuutarhassa eli miksi Wagnerin musiikki vaikuttaa, 15

Tristan ja Isolde

Haastatteluja

  • Matti Lehtonen: Mikko Heiniö, 34
  • Matti Lehtonen: Soile Isokoski, 36

Oopperaesityksiä

Muuta