Main menu

N:o 43, kevät 2014

kansiHyvä lukija!

Richard Wagnerin 200-vuotisjuhlavuosi 2013 näkyy vielä tässäkin Wagneriaanin numerossa, jossa on arvosteluja monista viime vuoden Wagner-esityksistä. Näistä mainitsemisen arvoisia ovat mm. Tukholman Parsifal ja Melbournen Ring. Jälkimmäisestä kirjoittavat kunniajäsenemme Peter Bassett ja pitkäaikainen kirjeenvaihtajamme Klaus Billand. Bassettilta julkaistaan myös artikkeli, joka käsittelee Wagnerin näkemyksiä laulamisesta ja sen opettamisesta. Riikka Siltanen kertoo suomalaisesta Wagner-pioneerista Richard Faltinista. Joel Haahtela käsittelee seksuaalisia tabuja Wagnerin oopperoissa.

Bayreuthin lähitulevaisuuteen kurkistetaan Jonas Rannilan artikkelissa, joka käsittelee vuoden 2016 Parsifal-produktion ohjaajaa Jonathan Meeseä. Haastateltavana puolestaan on tällä kertaa bassobaritoni Juha Uusitalo.

Suomen Wagner-seuran tämän vuoden Bayreuth-stipendiaatti on sopraano Miina-Liisa Värelä

Dear international reader!

Wagneriaani (The Wagnerian) is the members’ magazine of the Finnish Wagner Society. The Finnish Wagner Society Bayreuth Scholarship for 2014 has been awarded to soprano Miina-Liisa Värelä. In May Tiina-Maija Koskela, who received the Bayreuth Scholarship last year, won the first prize in The Lauritz Melchior International Singing Competition.

Next year Die Meistersinger von Nürnberg will be performed at the Finnish National Opera for the first time in more than 60 years.

Robert Storm, Editor-in-Chief

Etukansi: Jumalten tuho Melbournessa. Kuva: Jeff Busby. Takakansi: Parsifal Stuttgartissa (yllä, kuva: Martin Sigmund) ja Tukholmassa (alla, kuva: Alexander Kenney)

Front: Götterdämmerung in Melbourne. Photo: Jeff Busby. Back: Parsifal in Stuttgart (above, photo: Martin Sigmund) and in Stockholm (below, photo: Alexander Kenney)

Wagneriaani, c/o Agricola-kustannus
Hämeenkatu 20, 20500 Turku

ISSN 1455-2582
Julkaisija/Publisher: Suomen Wagner-seura ry
Vastaava toimittaja ja taitto/Editor-in-chief and AD: Robert Storm
Painopaikka/Printing: Kirjapaino Gosmo Oy, Turku

Uutisia 

Oopperaesityksiä