Main menu

N:o 44, syksy 2014

kansiHyvä lukija!

Wagnerin ajankohtaisin teos on tällä hetkellä Nürnbergin mestarilaulajat . Se nähtiin äskettäin elokuvissa Metropolitanin esityksenä ja maaliskuussa se tulee Kansallisoopperaan – ensimmäistä kertaa vuoden 1950 jälkeen. Wagneriaanissa julkaistaan Leena Vallisaaren suomennos Mestarilaulajien libretosta. Mestarilaulajia käsittelee artikkelissaan myös kunniajäsenemme Peter Bassett.

Toinen tämän numeron teema ovat nykyajan ja menneisyyden oopperalaulajat. Norjalaissopraano Kirsten Flagstadista kertoo Flagstad-seuran puheenjohtaja Oddvar K. Gundersen , kanadalaisesta bassobaritonsta George Londonista puolestaan Peter Bassett. Matti Lehtonen on haastatellut basso Mika Karesta ja tenori Jyrki Anttilaa sekä Savonlinnan oopperajuhlien taiteellista johtajaa, tenori Jorma Silvastia.

Puheenjohtajamme Heikki Virri haastattelee kattojärjestömme Richard-Wagner-Verband Internationalin uutta puheenjohtajaa Thomas Krakowia

Dear international reader!

Wagneriaani (The Wagnerian) is the members’ magazine of the Finnish Wagner Society.

In 2015 Die Meistersinger von Nürnberg will be performed at the Finnish National Opera for the first time in more than 60 years. The production is by Harry Kupfer and conducted by Michael Güttler . Ralf Lukas sings the role of Hans Sachs, Mika Pohjonen is Stolzing and Tiina-Maija Koskela is Eva.

Robert Storm, Editor-in-Chief

Kansikuva: Alfons Almi ja Anna Mutanen Nürnbergin mestarilaulajissa Suomalaisessa Oopperassa, 1950. (Kuva: Tenhovaara / Suomen Kansallisoopperan arkisto)

Front: Alfons Almi and Anna Mutanen in Die Meistersinger von Nürnberg at the Finnish Opera, 1950. (Photo: Tenhovaara / Archive of the Finnish National Opera)

Takakansi: Ylh. vas. Hermann Winkelmann (kaikkien aikojen ensimmäinen Parsifal) Walther von Stolzingina Nürnbergin mestarilaulajissa. Alla Meistersinger-sikarirasia.

Back: Above left: Hermann Winkelmann (the first Parsifal) as Walther von Stolzing in Die Meistersinger von Nürnberg. Below: Meistersinger cigar box

Wagneriaani, c/o Agricola-kustannus
Hämeenkatu 20, 20500 Turku

ISSN 1455-2582
Julkaisija/Publisher: Suomen Wagner-seura ry
Vastaava toimittaja ja taitto/Editor-in-chief and AD: Robert Storm
Painopaikka/Printing: Kirjapaino Gosmo Oy, Turku

Nürnbergin mestarilaulajat

Menneiden aikojen laulajia

Haastatteluja

Esityksiä ulkomailla

Esityksiä Suomessa