Main menu

N:o 47, kevät 2016

Hyvä lukija!

Suomen Wagner-seura juhlii tänä vuonna 25-vuotista taivaltaan. Wagneria on vuoden aikana Kansallisoopperassakin kahden teoksen verran. Tristan ja Isolde nähtiin keväällä. Lentävä hollantilainen esitetään loppusyksyllä. Wagnerin novelleja julkaistiin Wagneriaanin varhaisissa numeroissa. Vierailusta Beethovenin luona kertova Pyhiinvaellus julkaistaan uudelleen tässä numerossa. Sopraano Jenni Lättilä, Wagner-seuran stipendiaatti vuodelta 2009, on tehnyt kokonaislevytyksen Wagnerin lauluista ja kertoo niistä tässä lehdessä.

Dear reader!

The Finnish Wagner Society celebrates its 25th anniversary. This year our Bayreuth scholarship was awarded to director Laura Åkerlund and bass Tapani Plathan. Tristan und Isolde was performed at the Finnish National Opera in May. Der fliegende Holländer will be seen there in November. Soprano Jenni Lättilä (our former scholarship holder from 2009) has made a
complete recording of Wagner’s Lieder.

Wagneriaani, c/o Agricola-kustannus, Hämeenkatu 20, 20500 Turku
robert.storm@suomenwagnerseura.org

ISSN 1455-2582
Julkaisija/Publisher: Suomen Wagner-seura ry, c/o Peter Häggblom, Asekamatu 14 as. 55, 65100 VAASA
Vastaava toimittaja ja taitto/Editor-in-chief and AD: Robert Storm
Painopaikka/Printing: Gosmo Print Oy, Turku

Uutisia

Esityksiä

Kansallisooppera

  • Matti Lehtonen: Palavien tunteiden Tristan, 40
  • Pekka Vaajalahti: Tristan ja Isolde Kansallisoopperassa, 42
  • Pekka Vaajalahti: Tristan und Isolde at the Finnish National Opera, 43
  • Mats Liljeroos: Tristan och Isolde, 44
  • Riitta-Liisa Mäkipaasi, Robert Storm, Matti Lehtonen, Pekka Vaajalahti: Kausi Kansallisoopperassa, 46
    (Nenä, Thaïs, Indigo, Taikahuilu, Hulttion tie)
  • Riitta-Liisa Mäkipaasi, Robert Storm, Matti Lehtonen, Pekka Vaajalahti: Season at the FNO, 46
    (The Nose, Thaïs, Indigo, Die Zauberflöte, The Rake’s Progress)