Main menu

N:o 54, 2021

wagneriaani54 kansi

Hyvä lukija!

Vuonna 2021 tulee kuluneeksi 30 vuotta Suomen Wagner-seuran perustamisesta. Tähän sopi hyvin, että kevätkauden 2021 oli tarkoitus olla Suomessa suurta Wagner-aikaa: Tampereen Lentävä hollantilainen, Kansallisoopperan Valkyyria ja Siegfried sekä ehkä tärkeimpänä Lemmenkiellon ensiesitys.
Vaikka Wagnerin nuoruudenooppera Lemmenkielto siirtyi ensi vuoteen, alamme tutustua teokseen jo Wagneriaanin tässä numerossa, koska se on Suomessa vielä huonosti tunnettu. Lehdestä löytyykin kattava juoniselostus Lemmenkiellosta sekä vertailua oopperan ja sen tarinan pohjana toimineen Shakespearen näytelmän Mitta mitasta välillä. Lisäksi jatkamme Wagnerin oopperoiden librettosuomennosten sarjaa Lemmenkiellon libreton suomennoksella, joka julkaistaan nyt ensimmäistä kertaa Suomessa. Toivomme Suomen ja koko maailman tilanteen muuttumista parempaan päin ja sitä, että nämä ja muut esitykset pystytään toteuttamaan lähitulevaisuudessa.

Dear reader!

This year the Finnish Wagner Society celebrates the 30th anniversary of its founding. There were going to be several Wagner performances in Finland this year: Die Walküre and Siegfried at the Finnish National Opera, Der fliegende Holländer at Tampere Hall and – perhaps most importantly – the Finnish premiere of Das Liebesverbot performed by Helsinki Opera at Aleksanterinteatteri. Unfortunately they have been postponed because of the current global situation. Das Liebesverbot and Die Walküre will be performed in 2022, and Der fliegende Holländer in 2023.

 

Wagneriaani, c/o Agricola-kustannus, Hämeenkatu 20, 20500 Turku

robert.storm@suomenwagnerseura.org

ISSN 1455-2582

Julkaisija/Publisher: Suomen Wagner-seura ry, c/o Peter Häggblom, Asemakatu 14 as 55, 65100 VAASA

Vastaava toimittaja ja taitto / Editor-in-chief and AD: Robert Storm

Painopaikka / Printing: Gosmo Print Oy, Turku

 

SISÄLLYS

 • Uutisia: Bayreuth 2021, Suomen Wagner-esitykset siirtyvät, Ring Eurajoelle, 4
 • In memoriam
 • Jan Granberg: Wagnerin ranskalainen visiitti Rossinin luona, 6

Lemmenkielto

Wagneria Suomessa

 • Auli Särkiö-Pitkänen: Kirkko-Parsifal oli vaikuttava mysteerinäytelmä, 34
 • Matti Lehtonen: Aika muuttui aika ajoin tilaksi Eurajoen Parsifalissa, 36
 • Matti Lehtonen: Turun filharmonisen orkesterin kaudenavaus, 38

Wagneria ulkomailla

 • Klaus Billand: Sofia / Pancharevo-See: Das Rheingold, 39
 • Riitta-Liisa Mäkipaasi: Etä-Bayreuth, 40
 • Robert Storm: Bayreuthin vuoden 2020 festivaalien ainoa konsertti, 44
 • John L. DiGaetani: Metropolitanin uusi Hollantilainen, 46
 •  John L. DiGaetani: The Met’s New Dutchman, 48
 •  Klaus Billand: Berlin / Deutsche Oper: Die Walküre, 50

Muuta