Main menu

Vuosikertomus 2014

Vuosi 2014 oli Suomen Wagner-seuran 24. toimintavuosi, joka selvästi muodostui hieman tavanomaista rauhallisemmaksi vuodeksi Wagner-juhlavuoden 2013 ja seuran tulevien 25- vuotisjuhlien 2016 välissä. Seurassa on kuluneen vuoden aikana muun muassa toteutettu oopperamatkoja sekä jatkettu Richard Wagnerin musiikkiin ja sen taustoihin tutustumista erilaisten esitelmien, musiikkiesitysten ja muiden jäseniltojen avulla.

Jäsenet

Vuoden 2014 lopussa Suomen Wagner-seurassa oli 551 (ed. v. 565) maksavaa jäsentä, joista 44 (45) ainaisjäsentä ja 28 (30) nuorisojäsentä. Sen lisäksi samassa taloudessa varsinaisen jäsenen kanssa asuvia perhejäseniä oli 164 (166), sekä 9 (10) kunniajäsentä ja kunniapuheenjohtajamme, seuran perustaja Uolevi Karrakoski. Uusia jäseniä on vuoden aikana liittynyt kaikkiaan 28 (59) henkilöä. Vuoden aikana menehtyi seuramme ensimmäinen kunniajäsen Frank Shipway auto- onnettomuudessa, muistokirjoitus Wagneriaanissa nro 44 s 6.

Kaikista jäsenistä 50,3 % (ed. v. tasan 50,0%) on miehiä ja 49,7 % (50,0%) naisia. Paikkakunnittain jakauma oli seuraava: Turku 18,4 %, pääkaupunkiseutu 58,4 %, muu Suomi 20,8 % ja ulkomaat 2,5 %.

Jäsenmaksu vuodelta 2014 oli 30 euroa (edellisenä vuonna 27 euroa), perhejäseniltä 10 euroa (10 e), nuorisojäseniltä (korkeintaan 35v) 16 euroa (16 e), yhdistysjäseniltä 100 euroa (100e) sekä ainaisjäsenmaksu 380 euroa (380 e).

Hallinto

Seuran vuosikokouksessa Turussa 9.2.2014 hallitukseen valittiin uudestaan erovuorossa olleet puheenjohtaja Heikki Virri sekä jäsenet Peter Häggblom, Matti Luukkainen, Martti Parkkari ja Anne Sivuoja-Kauppala. "Vanhoina" jatkavat vielä kevään 2015 vuosikokoukseen asti Jussi Karjalainen, Jenni Lättilä, Terttu Päärni ja Robert Storm. Toiminnantarkastajaksi valittiin uudelleen Tapio Eriksson Porista ja varalle Mirja Kainu Turusta. Kotisivuja hoitaa Harri-Tapio Siivonen.

Hallitus on kokoontunut vuoden 2014 aikana kolme kertaa, 22.1. 25.2. ja 5.12.2014 . Hallituksen kokoonpano ja työnjako on ollut seuraavanlainen:

Heikki Virri, puheenjohtaja (hallituksessa vuodesta 2000 asti, pj vuodesta 2002)
Peter Häggblom, toiminnanjohtaja ja rahastonhoitaja (hallituksessa vuodesta 1993)
Anne Sivuoja-Kauppala, varapuheenjohtaja 31-12-2014 asti (hallituksessa vuodesta 2008, varapj. vuodesta 2011).
Jenni Lättilä, sihteeri (vuodesta 2011)
Matti Luukkainen, jäsensihteeri (hallituksessa vuodesta 2002)
Robert Storm, Wagneriaanin vastaava toimittaja (hallituksessa vuodesta 2007)
Martti Parkkari (hallituksessa vuodesta 1991, perustajajäsen)
Terttu Päärni (hallituksessa vuodesta 2013)
Jussi Karjalainen (hallituksessa vuodesta 2013)

Helsingin ohjelmatoimikuntaan ovat kuuluneet Anne Sivuoja-Kauppala, Kari Lampikoski ja Jenni Lättilä, ja Turun ohjelmatoimikuntaan Peter Häggblom, Martti Parkkari ja Robert Storm, Jaakko Erola, Marjukka Lulli-Seppälä ja Pekka Loivaranta.

Stipenditoimikunnan puheenjohtajana on toiminut Anne Sivuoja-Kauppala. Kirja- ja tuotemyynnistä on vastannut Pekka Heikkilä.

Tiedotus ja julkisuus

Vuoden aikana yhdistyksen toiminnasta on tiedotettu kahdella jäsenkirjeellä, sähköpostitse lähetetyillä jäsenviesteillä, kotisivulla (www.suomenwagnerseura.org, kotisivun ylläpidosta vastaa Harri-Tapio Siivonen) ja Facebookissa (http://www.facebook.com/groups/7014955865/). Seuran Facebook-ryhmässä vuoden 2015 alussa oli peräti 423 jäsentä (edellisenä vuonna 270).

Tilaisuudet

Helsingissä:

27.1. Wegelius-sali, Sibelius-Akatemia. Elokuvailta: Richard Wagner – Eine Film-Biographie zur Feier der 100. Wiederkehr des Geburtstages des Meisters (vuodelta 1913)

25.2. Wegelius-sali, Sibelius-Akatemia. Tutkija Riikka Siltanen (HY): Wagnerin jäljillä – Richard Faltin Suomen Wagner-pioneerina. Alustuksen lisäksi kuultiin musiikkiesitys: Riikka Siltanen (laulu) ja Risto-Matti Marin (piano).

19.3. Suomen Kansallisooppera. Musiikkijärjestäjä – oopperan esityskoneiston näkymätön tahtipuikko. Musiikkijärjestäjät Tomi Vekki ja Susanna Sippola kertoivat työstään.

28.4. Wegelius-sali, Sibelius-Akatemia. Taiteilijavieraana Anna Kelo, ohjaaja, Suomen Kansallisoopperan pääohjausassistentti, joka on mm. vastannut Kansallisoopperan Ringin uudelleenohjauksesta.

19.5. Auditorio, Sibelius-Akatemia Dosentti Pentti Paavolainen (HY): Pohjoiset myytit draamassa ennen Wagnerin Ringiä.

14.9. Wagner/Loewe -soirée Jussi Karjalaisen luona. Laulu Jussi Karjalainen (basso), pianistina Kansallisoopperan korrepetiittori Riitta Ingelin. Ohjelmassa Wagnerin oopperoista bassobaritoni/basso-aarioita ja Loewen (Wagner-henkisiä) balladeja (suomalaisin käännöksin). Läsnä oli 20 tyytyväistä jäsentä.

2.10. Wegelius-sali, Sibelius-Akatemia. Erika Turunen (Suomen Kansallisooppera) alusti aiheesta “Pukusuunnittelijana oopperan maailmassa”.

10.11. Wegelius-sali, Sibelius-Akatemia. Oopperalaulaja Herman Wallénin alustus aiheesta "Ein Bayreuther par excellence" Oopperalaulaja Karl Scheidemantelin (1859–1923) elämä Wagnerin hengessä.

5.12. seuran pikkujoulut ravintola Laulumiehissä. Juhlissa esiintyivät baritonit Olli Tuovinen ja Antti Pakkanen, tenori Mikko Sateila, sopraano Jenni Lättilä sekä pianisti Tero Valtonen.

Turussa:

9.2. Seuran sääntömääräinen vuosikokous Park Hotelin kabinetissa, kokouksen jälkeen katsottiin Wagnerin satavuotisjuhlan kunniaksi 1913 valmistunut mykkäelokuva Richard Wagner – Eine Film-Biographie zur Feier der 100. Wiederkehr des Geburtstages des Meisters.

25.4. Turun filharmonisen orkesterin toivekonsertti (kapellimestari Kalle Kuusava, SWS:n stipendiaatti 2008). Konsertin jälkeen istunto Park Hotelin kabinetissa, jonne vieraaksemme saapuivat kapellimestari Kalle Kuusava ja orkesterin intendentti Emilie Gardberg. Kalle Kuusava kertoi nykyisestä työstään Oslossa ja kutsui wagneriaaneja käymään Osloon.

9.12. Matti Lehtonen kertoi Wagnerin Mestarilaulajista, musiikkinäyttein. Tilaisuus videoitiin ja on nähtävissä seuran Facebook-sivulta tai YouTubesta https://www.youtube.com/watch? v=vnrJnDlYpD4&list=UUroZwiQG6ckKIdtnWuvFk3A . Tilaisuus järjestettiin koska MET/Finnkino esitti joulukuussa Richard Wagnerin Mestarilaulajat suoraan New Yorkista.

Matkat

30.1.-2.2. Vilna, Liettuan Kansallisoopperassa ohjelmassa Lohengrin, Tristan & Isolde –baletti, Tsaikovskin Jevgeni Onegin. Matka eurooppalaiseen kaupunkiin, jossa kylmä joki keskellä kaupunkia tekee ilmaston koleaksi. Lämpimään tunnelmaan päästiin oopperatalossa, jossa yli neljänkymmenen hengen seurue katsoi kaikki esitykset peräkkäisinä iltoina.

Matkalla aika moni kävi myös lauantai-iltapäivän kirkkokonsertissa, jossa jäsenemme Sven-Olof Ray piti hienon urkukonsertin.

Sunnuntai 1.6. Eurajoki. Bel Canto-viikon matka, esiintymässä mm. Mika Kares, Tiina-Maija Koskela ja Hans-Otto Ehrström. Ohjelmistossa oli useita monologeja ja erityinen Tiina-Maija Koskelan ja Mika Kareksen Sentan ja hollantilaisen duetto. Taiteilijoiden kanssa syötiin yhteinen iltapala ja vietettiin mukava yhteinen alkuilta Vuojoen kartanossa.

Bayreuth

Gesellschaft der Freunde von Bayreuth e. V.:n kautta saimme kesäksi 2014 kahdelletoista seuran jäsenelle liput, kullekin yhteen kesän oopperaesitykseen. Liput olivat 2.8 Tannhäuseriin ja 3.8 Lohengriniin.

Julkaisu- ja kustannustoiminta

Vuoden aikana ilmestyi kaksi Wagneriaani-lehden numeroa (nrot 43-44). Lehden vastaavana toimittajana on toiminut Robert Storm. Artikkeleita ja muita kirjoituksia on julkaistu suomen lisäksi englanniksi ja saksaksi, mikä on ilahduttanut myös kansainvälistä lukijakuntaa.

Kansainvälinen toiminta, kontaktien luominen ja muut Wagner-seurat

Suomen Wagner-seuran vuoden 2013 stipendiaatti Tiina-Maija Koskela (sopraano) sai Tanskan Aalborgissa Lauritz Melchior –laulukilpailuissa ensimmäisen palkinnon.

Stipenditoiminta

Bayreuth-stipendi

Vuoden 2014 Bayreuth-stipendiaattimme, sopraano Miina-Liisa Värelän matkalla Bayreuthiin stipendiaattien esitykset olivat 4.8 Hollantilainen, 5.8. Valkyyria ja 6.8. Tannhäuser. 

Uolevi Karrakosken nuorisorahaston stipendi myönnettiin vuonna 2014 Minna Matkalle, Helsinki ja TO011118, Rauramaalle, Kuopio. Molemmat pääsevät näkemään Kansallisoopperan Mestarilaulajot kevålillå 2015. jaettavaa olisi ollut enemmänkin mutta hakemuksia tuli vain kaksi.

Talous, tilinpäätös ja hallituksen esitys ylijäämän käyttämisestä

Tilikauden tulos ennen tilinpäänässiirtoja oli n 55,82 e (ed.v. +7 418,93 e) mikä on parempi kuin oli budjetoitu (budjetti oli alijäämäinen - 1 673,50 e). Mitään tilipäätåssiirtoja ei ole, joten tilikauden ylijäämä on myös +55,82 e (ed.v.. 7 418,93 e).

Uolevi Karrakosken omakatteinen nuorisorahasto ei saanut vuoden aikana lahjoituksia, osinkoja kertyi 452,83 e (ed.v. 368,83 e) ja korkotuottoja 48,02 e (ed.v. 56,92 e). Rahaston arvopaperisalkku on arvostettu alkupeMiseen hankintahintaan. UK nuorisomhaston kertynyt oma pääoma oli 31.12.2014 9 590,96 e (ed., 9 200.76 e).

Seuran koko kertynyt oma pääoma (ilman Uolevi Karrakosken nuorisorahastoa) oli 31.122013-yhteensä 32 052,90 e (ed.v, 31 997,08 e). Vuosikokouksen päätöksellä tehtiin kaksi rahastosiirtoa, eli vuoden 2013 ylijäämästri ♦7 418,93 e siirrettiin kusMnnustoiminMrahastoon 4 000 e, jonka pääoma on Minän jälkeen 10 000 e. Samoin siirrettiin 3 000 euroa 25 v historiikkirahastoon, jonka kertynyt oma pääoma on nyt 8 000 e.

Tilikauden tuloksen muodostuminen ja taloudellinen tila käyvät tarkemmin ilmi filinpäätäksestä 1.1.-31.12.2014 budjettiverMiluineen ja Iiitetietoineen.

Hallitus esittää vuosikokoukselle, että tilikauden ylijäämä 55„82 e (ed.v. 7 418,93 e) siirretään toiminmpääomaan.

Tuleva kehitys

Seuran talous suo edelleen hyvät edellytykset toiminnan kehittämiselle tulevina vuosina.

Helsingissä 21.1.2015