Main menu

1) HUOM! Tällä viikolla meillä on jäsentilaisuudet sekä Turussa että Helsingissä, vapaa pääsy.

TURUSSA

Tiistaina 23.2 Kirjastokabinetti, Old Bankissa Matti Lehtonen puhuu aiheesta: ”Parsifalin moderni tulkinnanvaraisuus.” Vapaa pääsy. Tilaa ja maksa tiskillä oma drinkki/olut/kahvi ja tuo se mukaan kabinettiin.

HELSINGISSÄ

Keskiviikkona 24.2. klo 18.15. Ohjaaja Laura Åkerlund: ”Tieni oopperaohjaajaksi ja kokemukseni Wagnerista”, Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28, Wegelius-sali 4.krs. Mm. Peter Sellarsin ja Calixto Bieiton ohjaus-työryhmässä toiminut Laura Åkerlund kertoo työstään oopperaohjaajana Suomessa, Saksassa, Venäjällä, Englannissa ja Ruotsissa. Keväällä 2016 Åkerlund työskentelee Bayerische Staatsoperissa Wagnerin Die Meistersinger von N rnberg –produktiossa, jossa Waltherina Jonas Kaufmann. Ks www.lauraakerlund.com/index.php/suomeksi/

ja noin 1½ kuukauden päästä Helsingissä:

Su 10.4. klo 17.30 Taiteilijatapaaminen Savoyssa ennen konserttia: Esa Ruuttunen, Janne Valkeajoki ja Roman Schatz. Savoy-teatteri Kasarmik 46-48.

Su 10.4. klo 19.00 Savoy: Wow! Wagner! Aarioita ja tarinoita - ilta Richard Wagnerin seurassa. Näyttämöllisessä konsertissa saksalaisen säveltäjämestarin musiikkia baritonin ja harmonikan yhteistyönä.

Keski-Euroopan suurten oopperatalojen Wagner-laulaja Esa Ruuttunen ja nuoren polven taidokas muusikko Janne Valkeajoki täyttävät salin vangitsevilla esityksillä. Mukana Wagnerina Suomen ”virallinen saksalainen” - kirjailija Roman Schatz, joka kertoo lennokkaasti Wagnerin elämästä, musiikista ja uskomattomista ihmissuhdesotkuista.

Ainutlaatuisessa konserttikokonaisuudessa kuullaan Wagnerin tunnetuimpia aarioita mm. teoksista Tannhäuser, Lentävä Hollantilainen, Lohengrin ja Reininkulta. Sooloharmonikalla kuullaan Franz Lisztin sovitukset kappaleista ”Sentan balladi” ja ”Elsan uni”. Kesto n. 1,5 h, sisältää väliajan.

Seuramme kautta saat jäsenalennusta lipuista, eli meiltä liput à 24 e ja opiskelijat/eläkeläiset 19 e. Tällöin saat alennusta 1 e ja vältyt toimituskuluilta 2,50 e. Lippuja saa myös ovelta.

Varaa lippusi 7.3. mennessä peter.haggblom@kolumbus.fi tai puh 041 5023984, kerro jos olet eläkeläinen tai opiskelija ja maksa saman tien oma-aloitteisesti seuran Ålandsbankenin tilille FI67 6601 0001 2050 46 viitenumerolle 615. Varatut liput jaetaan aulassa, Wagner-seuran infopisteessä ennen taiteilijatapaamista ja konserttia. Ota rahaa mukaan niin voit ostaa info-pisteestä kirjoja, vanhoja Wagneriaaneja, pinssejä yms.

Ao linkistä tietoja tästä ainutlaatuisesta tapahtumasta, jota ei kannata jättää väliin. Peter Häggblom: ”Kävin itse Kokkolassa helmikuussa 2015 kuuntelemassa tapahtuman ensiesityksen Kokkolan Talviharmonikka-päivillä ja voin lämpimästi suositella tätä ainutlaatuista esitystä.”

http://www.savoyteatteri.fi/tapahtuma/D608F73992AA2C6837ED23B2BDF0FD22/fi/Wow_Wagner _
http://www.talviharmonikka.com/?cat=37

2) Vuoden 2016 Bayreuth-stipendiaatit valittu.

Juhlavuoden (25 v) kunniaksi seuramme on päättänyt lähettää seuran kustannuksella kesällä 2016 kaksi stipendiaattia Bayreuthiin. Suomen Wagner-seuran Bayreuth-stipendiaatit ovat oopperaohjaaja Laura Åkerlund sekä laulaja Tapani Plathan, basso. Onnittelemme! Kotisivuiltamme http://www.suomenwagnerseura.org/sws/ näet kaikki vanhatkin stipendiaatit.

3) Vuosikokous

SUOMEN WAGNER-SEURAN VUOSIKOKOUS pidettiin 10.2.2016 Turussa Ravintola Old Bankin kirjastokabinetissa.

Kokouksessa valittiin uudelleen erovuorossa oleva hallituksen puheenjohtaja Heikki Virri. Myös erovuoroiset Peter Häggblom ja Matti Luukkainen valittiin uudelleen hallituksen varsinaisiksi jäseniksi. Viime vuonna yhdeksi vuodeksi kesken kauden eroa pyytäneiden sijaan valitut Seppo Aspelund ja Tuula Silvennoinen valittiin nyt koko kahden vuoden kaudeksi. Todettiin, että Jussi Karjalainen oli pyytänyt eroa hallituksesta kesken kauden. Hänen tilalleen ei valittu ketään. Ei-erovuoroiset Jenni Lättilä, Terttu Päärni ja Robert Storm, jatkavat vielä yhden vuoden.

Toiminnantarkastajaksi valittiin Stig Gerke ja varatoiminnantarkastajaksi Kaarina Pyhälahti.

Kokous päätti hallituksen esityksestä jäsenmaksut vuodelle 2016. Jäsenmaksu on vuosijäseneltä 35 euroa, perhejäseniltä 10 euroa, nuorisojäsen (korkeintaan 35 v) 16 euroa, rekisteröity yhdistysjäsen 100 euroa ja ainaisjäsenmaksu 420 euroa.

4) Wagner-seuran ensimmäinen seinäkalenteri 2016 sekä jälleen saatavana meiltä kaksi suosittua Wagner-kirjaa suomeksi.

a) Suosittua seinäkalenteriamme 2016, on vielä jäljellä muutama kappale à 13 e (sis postituksen). Tilaa (niin kauan kuin niitä riittää) peter.haggblom@kolumbus.fi ja maksa seuran tilille FI67 6601 0001 2050 46001 2050 46 viitteellä 631.

Seuramme on tänä talvena ottanut uusintapainokset kahdesta suositusta Wagner-aiheisesta kirjasta (Kirjat ehtivät olla jo useita vuosia loppuunmyytyjä)

b) Pekka Asikainen: ”Tilaksi avartuu aika. Wagnerin Parsifal”.

Uusintapainoksen on kustantanut Suomen Wagner-seura ry, Turku 2015 (1.painos kustansi Pekka Asikainen. Helsinki, 2006). 314 s. Erikoishinta jäsenille Wagner-seuralta tilattuna 19 € (jäsenet), 29 € (ei-jäsenet). http://www.suomenwagnerseura.org/sws/index.php/kirjat-ja-levyt /tilauslomake http://www.suomenwagnerseura.org/sws/index.php/kirjat-ja-levyt

Tässä Jopi Harrin arvostelu kirjasta 2006: http://www.suomenwagnerseura.org/wagneriaani/s06/50.pdf

Asikaisen kirja tulee nettisivullemme heti kun ehdimme päivittää sitä.

c) Peter Bassett (2000):”Uuden vuosituhannen Ring, Opas Wagnerin Nibelungenin Sormukseen”,

Uusintapainos (täydennetty) 2015 125 sivua, kustantanut Suomen Wagner-seura ry Puolalanpuisto 4 a B 4, 20100 Turku. Suomentaja: Uolevi Karrakoski, toimittajat: Peter Häggblom ja Jopi Harri, kansikuva: Das Rheingold, Peter Bassett, Hinta: jäsenille 15 e, ei-jäsenille 25 e. Martti-Tapio Kuuskosken arvostelu luettavissa tästä:
http://yliopistolehti.helsinki.fi/2000_13/kulttuuri.html#Tulkinnan%20kirous

5) Professori Eero Tarastin jäähyväisluentosarja Kielikeskuksen juhlasalissa, Fabianinkatu 26.

Seuramme kunniajäsen, professori Eero Tarasti pitää keväällä 12-osaisen, Euroopan kulttuuriperintöä käsittelevän jäähyväisluentosarjan ”Cultural Heritages: Introduction to the European Music, Philosophy and Arts”. Luentosarjan Saksaa käsittelevän osion kolmas luento käsittelee Richard Wagneria. Sarja päättyy 3.5.2016. Luennot ovat englanninkielisiä, ja joihinkin niistä sisältyy musiikkiesityksiä. Tilaisuuksiin on vapaa pääsy, ei ilmoittautumista. Luennot pidetään tiistaisin klo 17-19 Kielikeskuksen juhlasalissa, Fabianinkatu 26.

HUOM! Muista erityisesti tämä tärkeä juhlaluento ti 8.3. klo 17-19 Germany III: Richard Wagner.

Tarkempia tietoja http://www.helsinki.fi/alumniyhdistys/ohjelma.html

6) MATKA TUKHOLMAN PARSIFALIIN 4.-7.3.2016 (peruutuspaikkoja voi kysyä Peteriltä)

Teemme jäsenmatkan laivalla Helsingistä Tukholman Parsifaliin. Peruutuspaikkoja voi kysyä Peteriltä. Matkalle on ilmoittautunut 67 jäsentä. Hienoa! Nähdään Vikingin Helsingin terminaalissa pe 4.3. klo 16.00-16.30. Gabriella-l aivamme lähtee klo 17.30.

Paluumatkalle lähdemme sunnuntaina 6.3. iltapäivällä/illalla ja voit halutessasi palata myös Turkuun.

Tarkempia tietoja matkasta löydät jäsentiedotteista ja seuran www-sivuilta http://www.suomenwagnerseura.org/sws/index.php/kaikki-matkat/288-suomen-wagner-seuran-jaesenmatka-tukholman-parsifaliin-4-3-7-3-2016

Oopperaesitys on la 5.3 klo 15. Väliaikatarjoilun voi varata oopperan kotisivun kautta. Oopperan esittelytilaisuus (ilmainen) alkaa klo 14.15 Guldfoajéessa

Matka kaikkien osalta aloitetaan Helsingistä Katajanokan Viking-terminaalista Gabriella-laivalla, joka lähtee pe 4.3. klo 17.30. Tapaaminen on klo 16-16.30 Viking-terminaalissa, jossa Pohjolan Matkojen edustaja jakaa maihinnousukortit, joilla pääset Gabriella-laivaan ja hyttiin.

Satamaan pääsee esim. 6 minuutin välein kulkevalla raitiovaunulla 4 ja 4T (Katajanokka-Keskusta-Munkkiniemi), pysäkiltä Vyökatu on 150 metrin kävelymatka terminaaliin. Lisätietoja Helsingin terminaalista https://www.vikingline.fi/valitse-matka/hyva-tietaa/satamat/helsinki/

Turusta emme järjestä liian pienen osaottomäärän takia perjantaina yhteiskuljetusta bussilla Helsinkiin, vaan kukin joutuu tulemaan omin päin Helsinkiin (esim. juna Turusta Helsinkiin klo 12.00 -13.58 ja klo 14.00 – 15.58 + esim. raitiovaunu 4 tai 4T).

Halutessasi voit varata junalipun Helsinkiin 50 % juna-laiva-alennuksella, ota yhteyttä seija.lappalainen@pohjolanmatka.fi saadaksesi postissa varausvahvistuksen, jolla saat ostettua junalipun asemalta.

Heti laivan lähdettyä Helsingistä pe 4.3. klo 17.30 meillä on ruoka (sis. matkan hintaan), eli kokoonnumme ensimmäiseen buffettikattaukseen. Sen jälkeen on vapaata ohjelmaa klo 20.30 asti, jolloin Matti Lehtonen kertoo meille Parsifalista. Kokoonnumme klo 20.30 Auditoriossa (10. kerros), jossa nautimme kuohuviinimaljan.

7) MATKA TIROLIN ERLIN RINGIIN 13.-18.7.2016

Teemme jäsenmatkan Itävalla Tirolin, Erlin Wagner-Festivaaliin 13.-18.7.2016, jolloin näemme koko Ringin neljänä perättäisenä iltana, eli nopeammin kuin juuri missään. Ks lähemmin jäsenkirje 2016-1. Joitakin paikkoja on vielä jäljellä. Varaa Peteriltä viim 26.2. mennessä.

8) TUKHOLMAN KUNINKAALLISEN OOPPERAN RING 24. –29.5.2017.

Tukholman 2017 Ringin liput oopperan lippukassa myi kaikki 20 minuutissa. Me onnistuimme saamaan lippuja ja meillä on sinne vielä oopperan hyviä permantolippuja jäljellä (Ring-paketti 745 e). Jos olet kiinnostunut ota yhteyttä 27.2.2016 mennessä, liput täytyy maksaa heti.

Brünnhildenä laulaa maailmantähti Nina Stemme. Tässä Ringin aikataulu: ke 24.5.2017 klo 19 Rhenguldet, Helatorstaina 25.5. klo 18 Valkyrian, la 27.5. klo 15, Siegfried, ma 29.5. kl 17 Ragnarök

http://www.operan.se/sv/Nibelungens-ring/svenska/Nibelungens-ring/Oversikt/

Palaamme varsinaisen matkan hintaan (laiva/lento + hotelli), kun olemme saaneet tarjouksen matkatoimistolta. Jos järjestät oman matkan, eli otat meiltä pelkät oopperaliput, niin em. lippujen hintoihin lisäämme kulukorvausta ja toimituskuluja 20 e/paketti.

9) Jäsenkirje 2016-1

Kaikki eivät ole pystyneet lukemaan tammikuussa 2016 pdf-muodossa lähetettyä jäsenkirjettä Alla seuraa sen takia sama kirje tekstimuodossa:*). Muista että jos sinulta hukkuu jäsenkirje niin voit aina lukea sen kotisivuiltamme: http://www.suomenwagnerseura.org/sws/index.php/jasenkirjeet/jaesenkirje-1-2016

Yhdessä väliotsikossa oli pdf-kirjeessä väärä kuukausi Tukholman Ringille. Meidän matkamme sinne on toukokuussa 2017. Oikea tieto on TUKHOLMAN KUNINKAALLISEN OOPPERAN RING 24. –29.5.2017. (Ei siis huhtikuu)