Main menu

Hyvä Wagner-seuran jäsen

1. SUOMEN WAGNER-SEURAN MATKA SINGAPOREEN 20.–27.10.2016 JA LENTÄVÄÄN HOLLANTILAISEEN: UUSI EDULLINEN HINTA alkaen 1640 e/hlö (ennen 1899 e)

Nyt olisi nopeilla mahdollisuus vielä lähteä Wagner-seuran kanssa Singaporen matkalle.Tee sitova ilmoittautumin viim. pe 12.8. mennessä, peter.haggblom@kolumbus.fi, 041 502 3984.

Wagner-matka suuntautuu siis Singaporeen, jossa näemme SU 23.10. Wagnerin Lentävän hollantilaisen ensi-illan hyviltä paikoilta. Matkan hintaan (alkaen 1640 e), sisältyy, lennot kenttäkuljetuksineen, neljän tähden hotelli, oopperalippu, kaksi opastettua kiertoajelua ohjelmineen ja lounaineen.

Matka tehdään lentäen Finnairilla suoraan Helsingistä Singaporeen, ja vastaavana matkanjärjestäjänä toimii meille tuttu Pohjolan Matkat. Suora vajaa 12 h kestävä lento tekee siitä ”luksusmatkan”, ja voimme kerrankin lentää toiselle puolelle maapalloa Helsingistä ilman välilaskuja suht. lyhyessä ajassa. Aikaero on (nyt) Suomeen + 5 tuntia.

To 20.10. Finnairin suora lento Helsingistä klo 23.55. Saavumme Singaporeen klo 16.40 (pe 21.10.)
Ke 26.10. Finnairin lento Singaporesta klo 23.35. Helsinkiin saapuminen klo 06.35 (to 27.10.)

Asumme V Hotel Lavender-hotellissa****, joka sijaitsee aivan kaupungin sydämessä. Hotellissa on mm. ilmastointi, ilmainen wi-fi, kuntokeskus ja katolla ulkoallas.

http://en.directrooms.com/hotels/info/1-10-46-73049/

Matkan yhteishinta, sisältäen kalleimman oopperalipun (ei sisällä enää VIP-pakettia), on:
S1 2hengen huoneessa 1690 e/hlö
1 hengen huonelisä +400 e/hlö

Jos haluat halvemman oopperalipun matkan hinta on (ei sisällä enää VIP-pakettia)
S2 2hengen huoneessa 1640 e/hlö
1 hengen huonelisä +400 e/hlö

Tähän hintaan sisältyy (melkein) kaikki: hotellissa superior-huone, aamiainen, oopperaliput ensi-iltaan, kahdet englanniksi opastetut kaupunkiretket (mm. puutarhoja, taidegalleria, temppelit, Chinatown ym. ks liite) lounaineen, lennot, kenttäkuljetukset perillä. Kerro jos haluat yhden hengen huoneen.

Lentävän hollantilaisen ensi-ilta su 23.10. klo 19.30 Victoria Theatressa.

Kapellimestari: Darrell Ang,
Ohjaus: Chong Tze Chien & Glen Goei
Senta: Kathleen Parker (Australia)
The Dutchman: Oleksandr Pushniak (Ukraine)
Daland: Andreas Hörl (German)
Erik: Jakub Pustina (Czech)

Solistit ovat nuoria laulajakykyjä, jotka ovat voittaneet tai sijoittuneet hyvin eri Wagner-kilpailuissa.

Matka toteutetaan jos saadaan vähintään kahdeksan henkilöä mukaan. Pyydän vastaamaan tähän viestiin ja tekemään sitovan ilmoittautumisen ensi tilassa ja viim. pe 12.8. mennessä (tai perumaan alustavan ilmoittautumisesi). Kun olemme saanut vastauksen, kerromme n. 15.8. mennessä toteutuuko matka (väh 8 hlöä tarvitaan).

Jos matka toteutuu (siitä tulee erillinen ilmoitus), pyydämme välittömästi maksamaan ennakkomaksua S1 paketista 325 e/hlö ja S2: 275 e/hlö. Ennakkoa ei saa takaisin vaikka peruuttaa matkansa.

Matkan loppumaksun 2 hh 1365 e (ja 1 hh 1765 e) eräpäivä on 5.9.2016.

Lisätietoja Peteriltä, peter.haggblom@kolumbus.fi, 041 502 3984.

MUITA SYKSYN WAGNER-TAPAHTUMIA

Tässä poimintoja heinäkuun jäsenkirjeestämme, lähetetty s-postissa jäsenille 11.7.2016.
Koko kirje nähtävissä netissä:
http://www.suomenwagnerseura.org/index.php/jaesenille/jaesenkirjeet/301-jaesenkirje-2016-2

HELSINGIN JÄSENTILAISUUDET

Suomen Wagner-seura ry ja Taideyliopiston Sibelius-Akatemia järjestävät yhdessä Sibelius-Akatemian tiloissa seuraavat jäsen- ja yleisötilaisuudet (vapaa pääsy). Ohjelmatiedustelut Jenni Lättilältä, jenni.lattila@suomenwagnerseura.org

Ma 19.9. klo 18.15 Suomen Wagner-seuran vuoden 2000 Bayreuth-stipendiatti, ohjaaja Ville Saukkonen kertoo urastaan ja kokemuksistaan oopperaohjaajana. Paikka: Sibelius-Akatemia, Töölönkatu 28, Wegelius-sali 4.krs. Isäntänä Jussi Karjalainen.

Ma 10.10. klo 18.15 Suomen Wagner-seuran ensimmäinen Bayreuth-stipendiaatti vuodelta 1996, Johanna Rusanen-Kartano kertoo urastaan oopperalaulajana Sibelius-Akatemiassa, Töölönkatu 28, Wegelius-sali 4.krs. Isäntänä Jussi Karjalainen.

SUOMEN WAGNER-SEURA (1991-2016) 25 VUOTTA!  VUOSIJUHAT HELSINGISSÄ 25.–27.11.

HUOM! Oopperalippuja 26.11. Hollantilaiseen pitäisi varata elokuun aikana.

Suomen Wagner-seura perustettiin Tampereen Parsifalin yhteydessä 1991 ja seuran 20-vuotisjuhlat pidettiin Turussa 2011. Nyt on Helsingin vuoro järjestää seuran 25-vuotisjuhlat.

Juhliminen aloitetaan pe 25.11. Wagner-konsertilla, lauantaina 26.11. on pääjuhlapäivä kolmine tapahtumineen ja su 27.11. lopetetaan juhliminen brunssilla, ja elokuvalla Der Wagner Clan: Eine Familien-geschichte (2013), suomeksi tekstitettynä.

Toivotamme kaikki jäsenet (avec) tervetulleiksi Helsinkiin juhlimaan kanssamme. 25.-27.11.

J1. Pe 25.11. klo 19 WAGNER-KONSERTTI, Temppeliaukion kirkko.

Juhlaviikonloppu alkaa Jenni Lättilän (sopraano) ja Risto-Matti Marinin (piano) Wagner-konsertilla Temppeliaukion kirkossa klo 19, Lutherinkatu 3. jossa kuullaan Wagnerin Lied-tuotantoa ja pianotranskriptioita Wagnerin oopperoista. Tämä on ensimmäinen seuramme järjestämä maksullinen konsertti (ikinä). Sisäänpääsy à 20 e (nuoret alle 36 v à 10 e). Erillistä lippua emme lähetä jäsenille. Kerro ovella nimesi niin pääset sisään.

Lähistön ravintolat St. Urho´s Pub, Museokatu 10 ja naapuriravintola Manala toimivat epävirallisina konsertin jälkipuintipaikkoina kaikille, jotka haluavat konsertin jälkeen tavata ja rupatella oluen tai viinilasin äärellä. Tehkää tarvittaessa omat pöytävaraukset.

J2. La 26.11. klo 10.40 -13.00 PÄÄJUHLA

Kansallisoopperan Alminsalin lämpiössä.

 • Klo 10.40-10.55 Ilmoittautuminen Alminsalin ovella
 • Klo 11.00 Juhlatilaisuus alkaa Kansallisoopperan Alminsalin lämpiössä, Helsinginkatu 58:
 • Juodaan juhlamalja jonka jälkeen SWS:n puheenjohtaja Heikki Virri avaa tilaisuuden
 • Kutsuvieraiden tervehdys (Kansallisooppera, Richard Wagner Verband International, Bayreuthin musiikkijuhlat).
 • Pyritään saamaan tervehdys illan Sentalta Camilla Nylundilta ja mahd. joltakin muulta taiteilijalta.
 • Juhlapuheen pitää toimittaja/kirjailija Minna Lindgren
 • Uudet kunniajäsenet, ja muut kunniamaininnat
 • Musiikki- ja lauluesityksiä puheiden välissä, esittäjinä SWS:n stipendiaatteja 20 vuoden ajalta.
 • Tilaisuus päättyy klo 13 kahvi- ja suolapalatarjoiluun. Pääsymaksu on 20 e, johon sisältyy tervetuliaismalja ja klo 13 kahvi/tee ja juustoleipä.

J3. La 26.11. klo 14-17 LENTÄVÄ HOLLANTILAINEN Kansallisoopperan päänäyttämöllä.

Musiikinjohto: John Fiore,
Ohjaus: Kasper Holten
Hollantilainen:Johan Reuter
Senta: Camilla Nylund
Daland: Gregory Frank
Erik: Christian Juslin
Mary: Sari Nordqvist
Perämies: Tuomas Katajala

Kesto 3 tuntia, 1 väliaika (25 min)

Varaa seuralta oopperaliput samalla kun ilmoittaudut muihin juhlatilaisuuksiin: peter.haggblom@kolumbus.fi

A. 1. parvi, rivit 2 ja 4 118,00
B. permanto, keskellä, rivit 7-10 95,00
D. 2.parvi 72,00
F. 3.parvi, rivi 1 kesk tai rivi 2 laidat 58,00

Juhliin osallistuvilla jäsenillä (avec) on etusija oopperalippuihin.

Maksu yhdessä muiden juhlatilaisuuksien maksujen kanssa, ks kohta MAKSU. Jos tilaat pelkät oopperaliput niin viite on 660.

Lippunsa seuralta varanneet noutavat oopperalippunsa Peter Häggblomilta Alminsalin lämpiössä esityspäivänä klo 13.10 - 13.35.

J4. La 26.11. klo 18.30 ILTAJUHLA,

Ravintola Laulumiehet, Hietaniemenkatu 2,

 • Tervetuliaismalja
 • Puheenjohtaja Heikki Virrin avaussanat.
 • Onnittelujen vastaanotto, muistamiset ja mahdolliset lahjat.
 • Illan mittaan kuulemme laulu- ja musiikkiesityksiä
 • Yhteislaulua ym vapaata ohjelmaa

Iltajuhlan hintaan 55 e/hlö sisältyy kuohuviinit, buffettipöydästä alku- pää- ja jälkiruoat, lasi viiniä tai muuta ruokajuomaa. Baarista voit illan mittaan ostaa lisäjuomia omalla kustannuksella. Illan isäntänä toimii Jussi Karjalainen.

J5. Su 27.11. klo 12 ELOKUVA (2013) Der Wagner-Clan. Eine Familiengeschichte ja BRUNSSI Ravintola Töölönrannassa. Tarvittaessa myös klo 15.

Juhlimista voi jatkaa sunnuntaina 27.11. erittäin suositulla Ravintola Töölönrannan brunssilla, jonka yhteydessä tarjotaan ainutlaatuinen mahdollisuus nähdä suomeksi tekstitettynä (amatööritekstitys) vuonna 2013 ilmestynyt saksankielinen elokuva Der Wagner-Clan. Eine Familiengeschichte (91 min). Tästä elokuvasta ei tiettävästi ole tällä hetkellä saatavissa edes englanninkielistä tekstitystä.

Tämä tositapahtumiin perustuva Wagnerin perheen vaiettuja puolia paljastava elokuva on herättänyt paljon keskustelua.

Se sijoittuu Bayreuthiin ja kertoo Wagnerin suvun vaiheista Richard Wagnerin kuolemasta aina 1930-luvulle asti.

Osallistumismaksu on 42 euroa/hlö (sis. kuohuviinilasin, brunssin ja elokuvan katselun). Tämä yksityistilaisuus on vain jäsenille. Tervetuloa! Ks menu tästä: http://www.toolonranta.fi/brunssi.

Klo 12:00 alkava tilaisuus täytetään ilmoittautumis-järjestyksessä. Tarvittaessa järjestetään samanlainen brunssilla alkava tilaisuus klo 15:00.

Ravintola Töölönranta sijaitsee Töölönlahden rannassa n. 100 m Kansallisoopperasta, osoitteessa Helsinginkatu 56; sisäänkäynti rannan puolelta.

MAKSU

Osallistuminen näihin juhlatilaisuuksiin edellyttää ennakkoilmoittautumista Peter Häggblomille, s-postissa peter.haggblom@kolumbus.fi tai jollei sinulla ole sähköpostia niin puh. 041 502 3984.

Tässä vielä lyhyesti kaikki viisi juhlatilaisuutta ja niiden koodit (J1 - J5) ja maksut:

J1. Pe 25.11. klo 19 WAGNER-KONSERTTI, Temppeliaukion kirkko. Liput à 20 e (nuoret alle 36 v, à 10 e)

J2. La 26.11. klo 10.30-13.00 PÄÄJUHLA
Kansallisoopperan Alminsalin lämpiössä. Pääsymaksu (sis. tarjoilun) à 20 e.

J3. La 26.11. klo 14-17 LENTÄVÄ HOLLANTILAINEN, liput seuralta à:
A. 1. parvi, rivit 2 ja 4 à 118,00
B. permanto, kesk. rivit 7-10 95,00
D. 2.parvi 72,00
F. 3.parvi, rivi 1 kesk tai 58,00

Liput saa noutaa Peteriltä Alminsalin lämpiöstä esityspäivänä 26.11. klo 13.15- 13.35.

J4. La 26.11. klo 18.30 Iltajuhla, Ravintola Laulumiehet, osanottomaksu à 55 e

J5. Su 27.11. klo 12 Elokuva (2013) Der Wagner- Clan. Eine Familien-geschichte ja brunssi Ravintola Töölönlahdessa.Hinta (sis kuohuviinin,brunssin ja elokuvan). à 42 e.

Kerro ilmoittautumisen yhteydessä mihin tilaisuuksiin aiot osallistua: (Esim:, J1, J2, J3 eli 2xA, J4 ja J5, 2 hlö kaikkiin) ja henkilöiden lukumäärä. Saatuasi vahvistuksen että mahdut(te) mukaan (yleensä lakoninen vastaus ”OK”), niin maksa viikon sisällä koko summa yhdellä kertaa Suomen Wagner-seuran tilille: Ålandsbanken FI67 6601 0001 2050 46, viite 644. Ne jotka ilmoittautuvat kaikkiin tilaisuuksiin saavat paljousalennusta ja voivat vähentää 10 e/hlö loppusummasta.

MAJOITUS

Jos tarvitset majoitusta suosittelemme esim. seuraavia paikkoja netissä, josta voi helposti itse varata.

SOKOS-hotels (esim Presidentti, Vaakuna) antaa S-kortin haltijalle 10-40% alennusta hotellihuoneista kun varaa väh. viikon etukäteen. https://www.sokoshotels.fi/fi/

Tällä hetkellä hintataso on n 45-50 e/hlö/yö jaetussa huoneessa.

momondo: http://www.momondo.fi/hotellit/

- Esim Scandic Park****, Mannerheimintie 46-48, alkaen 42 e/hlö/yö jaetussa huoneessa. Tämä Scandic Park sijaitsee lähellä juhliemme tapahtuma-paikkoja.

- Eurohostel* majatalossa, Linnankatu 9 hinta on 21-30 e/hlö/yö.

Booking.com, Parhaan hinnan takuu..

- Omena Hotel, Lönnrotinkatu 13, hinta 76 e/koko huone (max 4 hlö), erinomainen vaihtoehto kaveriporukoille .

NUORILLE OOPPERALIPPU- JA JUHLA-AVUSTUSTA

Uolevi Karrakosken nuorisorahasto tukee nuorten, alle 36-vuotiaiden, lipunhankintaa Lentävän hollantilaisen esitykseen 26.11. Rahasto maksaa 2/3 hinnasta ja maksat itse vain 1/3 varaamasi lipun hinnasta. Voit myös hakea samanlaista avustusta muihinkin juhlatilaisuuksiimme niin, että maksat itse vain 1/3 osanottomaksusta, rahasto maksaa loput.

Lähetä vapaamuotoinen hakemus 30.9.16. mennessä SWS:n hallitukselle sähköpostitse: peter.haggblom@kolumbus.fi

Kerro hakemuksessa, syntymäaikasi sekä lyhyesti itsestäsi ja miksi haluat päästä oopperaan ja/tai juhliimme mukaan.

JUHLAKULJETUS TURUSTA LA 26.11.

Jos saamme Turusta riittävän määrän ilmoittautuneita niin voimme järjestää lauantaina 26.11. kuljetuksen Helsinkiin omakustannushintaan. Lähtö Aurakatu 2 klo 8.30 ja paluu myös lauantaina iltajuhlan jälkeen puolen yön paikkeilla.

TURUN JÄSENTILAISUUDET

Turun jäsentilaisuudet pidetään edelleen Ravintola Old Bankin Kirjasto-kabinetissa, Aurakatu 3. Kabinetti sijaitsee oikealla puolella, ravintolatilan perällä. Ravintola ei peri meiltä vuokraa, ja tilaisuuksiin on jäsenille vapaa pääsy. Muilta kuin jäseniltä peritään 5 €.

Ravintola olettaa, että kaikki ostavat baaritiskiltä tullessaan itse esim. lasin viiniä, oluen tai kahvin/teen tai pähkinöitä tms, mitään varsinaista ruokaa sieltä ei valitettavasti saa. Juoman ja/tai naposteltavan ottaa kukin mukaan kabinettiin.

Ti 13.9. klo 19 Hannu Salmi: “Nordic Responses to Richard Wagner’s Oeuvre” ja Vanja Ljubibratic: “Aspects of Hans Christian Andersen, Music and Wagner”

Luennot englanniksi.. Paikka: Old Bankin kabinetti.

Ti 11.10. klo 19.00 Matti Lehtonen: Kuorokohtaukset draaman tekijöinä Richard Wagnerin oopperassa Lentävä hollantilainen Old Bankin kabinetissa.

DAHLHAUSIN WAGNERKIRJA NYT SUOMEKSI

Seuran juhlavuoden kunniaksi suomennamme yhdessä Faros-kustantamon kanssa ”uuden” Wagner-kirjan, Carl Dahlhausin arvostettu kirja Richard Wagnerin musiikkidraamat (Richard Wagners Musikdramen, vuodelta 1971), jota ei ole tähän asti ollut saatavana suomeksi; kääntäjänä Matti Lehtonen.

Jos tilaat tämän kirjan saat sen uunituoreena painosta (loka-marraskuussa) ennakkotilaajan hintaan jäsenille 20 e ja muille 30 e (sis. lähetyskulut). Tilaukset peter.haggblom@kolumbus.fi Maksa se saman tien seuran tilille FI67 6601 0001 2050 46, viite 657.

Seuralta saa netin kautta tilata muutakin Wagner-kirjallisuutta, lehtiä, CD ja DVD-levyjä, pinssejä yms. http://www.suomenwagnerseura.org/index.php/kauppa

Ks myös Wagneriaani n:o 47, sivu. 7

MATKAT

Suosittelemme kaikille matkoillemme ilmoittautuneille matkavakuutusta, jossa on mukana peruutusturva oman tai lähiomaisen äkillisen sairastumisen/kuoleman varalta. Vakuutus voi olla jatkuva tai sen voi ottaa varauksen/maksun yhteydessä.

3. TUKHOLMAN KUNINKAALLISEN OOPPERAN RING 24. –29.5.2017.

Tukholman Ringiin lähtee 40 jäsentämme toukokuussa 2017. Brünnhildenä laulaa maailmantähti Nina Stemme. Matka on loppuunmyyty.

Tässä Ringin aikataulu: ke 24.5.2017 klo 19 Rhenguldet, Helatorstaina 25.5. klo 18 Valkyrian, la 29.5. klo 15, Siegfried ja ma 29.5. klo 17 Ragnarök

Palaamme varsinaisen matkan hintaan (laiva/lento + hotelli), kun olemme saaneet tarjouksen matkatoimistolta. Oopperaliput onkin jo maksettu.

BAYREUTH 2016

Kattojärjestömme RWVI:n parantunut suhde Bayreuthin Festspielhausiin sekä oma aktiivisuutemme on nyt tuonut meille ennätyksellisen suuren määrän vuoden 2016 Bayreuth-lippuja. Pystyimme ensimmäistä kertaa välittämään liput kaikille, jotka viime vuonna niitä hakivat, eli 32 jäsenelle yhteensä yli 100 lippua!

BAYREUTH ARVONTA 2017

Seuramme jäsenet (jäsenmaksut maksettu) voivat olla mukana Bayreuth-lippujen arvonnassa. Arvontaan ilmoittaudutaan ensi tilassa ja 15.8.2016 mennessä Matti Luukkaiselle joko sähköpostitse: matti.luukkainen@suomenwagnerseura.org tai postikortilla (os. Hela-aukio 3 B 57, 00700 Helsinki).

Jos arpaonni suosii voit (yleensä viim. joulukuussa) ostaa seuran kautta lipun/liput kesäksi 2017 – sen mukaan mitä saamme seuralle lippuja.

Ilmoittautuminen vahvistetaan maksamalla arvontaan osallistumismaksu 5 e/hlö saman tien (tai viim 15.8) seuran tilille S-pankki FI47 3939 0021 9023 66 (viesti "Bayreuth-arv". HUOM erillinen maksu. Ei saa yhdistää jäsenmaksuun. Arvontasysteemi on kerrottu jäsenkirjeessä 2014-01.

KANSAINVÄINEN WAGNER-KONGRESSI 7.-10.6.2017

Ensi vuoden RWVI-kongressi pidetään Budapestissä ja siellä on mm. 8.6. Parsifal (konsertante). Ks täydellinen ohjelma: http://www.richard-wagner.org/rwvi/de/veranstaltungen/kalender/?collection_id=994. Ilmoittautuminen 1.12.2016 mennessä, koskee kaikkia seuramme jäseniä. Lisätietoja saa Peteriltä.

Hyvää kesän jatkoa kaikille toivottaa.

Peter Häggblom ja Suomen Wagner-seura